Seriale młodzieżowe dawniej i dziś – nasze 30 propozycji

j
}

Data: 24 lutego 2021

Wszyscy kochamy seriale, bez względu na wiek. W dobie platform internetowych udostępniających nam produkcje z całego świata możemy wybierać i przebierać bez końca. Również dla młodszej części widzów znajdą się co ciekawsze kąski. Seriale młodzieżowe są obecnie bardzo rozbudowaną kategorią. A jak to było kiedyś? Zobaczcie nasze ulubione produkcje młodzieżowe –  porównanie 30 propozycji – dawniej i dziś.

Seriale młodzieżowe – dawniej

Sabrina, nastoletnia czarownica 1996-2003

Sabrina

Główna bohaterka w dniu swoich szesnastych urodzin dowiaduje się, że jest czarownicą. Wszystko zmienia się diametralnie. Rzuca uroki na znienawidzone koleżanki, mami wymarzonego chłopaka zaklęciami, a we wszystkich tych przygodach towarzyszy jej kot Salem, który był najbarwniejszą postacią serialu. Ta propozycja nie jest zbyt ambitna, ale śmieszna, jak chyba większość amerykańskich serialowych opowieści  tego typu.

Tajemnica Sagali 1996-1997

Seriale dla nastolatków Tajemnica Sagali

Tajemnica Sagali

Polskie produkcje to raczej niezbyt wybitne produkcje, które budzą sentyment, ale rzadko kiedy porażają swoim poziomem. Tajemnica Sagali jest właśnie jednym z takich seriali. Głównym bohaterem jest chłopiec, który przez przypadek zostaje właścicielem kosmicznego kamienia. Przed wiekami służył on do czynienia dobra, jednak przez chciwość został rozbity. Teraz Jacek musi chronić go przed złymi mocami.

Buffy postrach wampirów 1997-2003

Buffy postrach wampirów

Produkcja młodzieżowa Buffy

Paranormalne zjawiska niejednokrotnie przewijały się w produkcjach poprzedniej dekady. Buffy postrach wampirów była jednym z pierwszych ekranizacji o nastolatkach walczących z demonami. I chyba tym najpopularniejszym. Filigranowa blondynka pokonywała wilkołaki, wampiry i demony, jednocześnie radząc sobie z uczuciowymi dramatami.

Czarodziejki 1998-2006

Czarodziejki

Czarodziejki

Ponownie motyw super mocy. Czarodziejki to amerykański serial o trzech siostrach, które niejednokrotnie ratują świat przed złem. Mają odmienne moce i równie mocno odmienne charaktery, przez co produkcja jest pełna potyczek nie tylko przeciwko stworom nie z tego świata, ale również tych pomiędzy siostrami.

Asy z klasy 1999-2001

asy z klasy

Fajne produkcje młodzieżowe muszą opowiadać o fajnej młodzieży. Taką zasadą kierowali się twórcy serialu Asy z klasy. Mamy tutaj typowe amerykańskie liceum, gdzie cheerleaderki są najpopularniejszymi dziewczynami w szkole, a reszta to tylko nic nieznaczący statyści szkolnych korytarzy. Właśnie w takich realiach poznajemy Brooke i Sam, które są jak woda i ogień, ale przez perypetie rodzinne muszą razem zamieszkać.

Jezioro marzeń 1998-2003

jezioro marzen

Jezioro marzeń to serial młodzieżowy, w którym jedną z głównych ról grała młoda Katie Holmes. Sielankowa egzystencja amerykańskiego miasteczka, a na jego tle przedstawiona grupa dorastających przyjaciół, którzy mierzą się z problemami wieku dojrzewania. Różne charaktery i różne podejścia do życia powodują, że widzowie do tej pory chętnie oglądają go w leniwe, niedzielne poranki.

Tajemnice Roswell 1999-2002

Seriale dla nastolatków

Opowieść o Liz, młodej kelnerce jednej z restauracji w miasteczku Roswell, która zostaje postrzelona, a jej życie ratuje tajemniczy, przystojny chłopak, który dotykiem leczy ranę. Niewiele więcej potrzeba, żeby nastolatka zakochała się po uszy… w kosmicie. Uwaga: gwarantowany wyciskacz łez! Ta historia oparty jest na do tej pory niewyjaśnionej katastrofie z 1947 roku.

Cudowne lata (1988-1993)

 Cudowne lata

Akcja tego serialu młodzieżowego dzieje się w USA na przełomie lat 60 i 70. Główny bohater Kevin dorasta wraz z widzami na szklanym ekranie, a my możemy obserwować jego nastoletnie problemy zapoczątkowane przez podjęcie nauki w gimnazjum. Z uroczego, zabawnego i pozytywnego chłopca, choć nie pozbawionego ambitnych rozważań o życiu i miłości, staje się przystojnym młodzieńcem, do którego wzdychały nastolatki w latach 90. Ta produkcja jest zadziwiająco ambitna, ale również nie pozbawiona humoru. Cudowne lata ogląda się przyjemnie, pomimo że ukazywane są w nim trudne życiowe problemy.

FRIENDS (1994-2004)

antyradio

Choć bohaterowie tego sitkomu, młodzieńcze lata mają już za sobą, utożsamiają się z nimi miliony nastolatków od ponad 20 lat! O Monice, Rachel, Pheobe, Joeyu, Chandlerze i Rossie słyszał chyba każdy i każdy może znaleźć cząstkę siebie w tych zwariowanych postaciach i wspólnie z nimi przeżywać radości i trudy dnia codziennego. O popularności serialu Przyjaciele świadczy fakt, że miliony osób oglądają go po raz kolejny, śmiejąc się z tych samych żartów.

Beverly Hills, 90210 (1990-2000)

90210

Kultowa opowieść o młodych nieziemsko bogatych i pięknych młodych Amerykanach. Akcja dzieje się w dzielnicy gwiazd w Los Angeles w Kalifornii. Choć świat bohaterów, którzy dorastali na ekranie na oczach widzów, zdawał się być jak z bajki, z ich problemami mogli i wciąż mogą się utożsamiać nastolatkowie. Protoplasta wszystkich ekranizacji o bananowej młodzieży.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale o magii – top 15

Zbuntowany Anioł (1998–1999)

Seriale młodzieżowe Zbuntowany anioł

Za tym pieprzykiem szalało całe pokolenie naszych ojców wujków i starszych braci! Choć serialowe życie nieziemsko seksownej Natalii Oreiro jako Cholito nie przypomina nastoletniego, jej sprawy sercowe, poszukiwanie rodziny i walkę z podziałami klasowymi śledziło w napięciu pokolenie polskiej młodzieży przełomu wieków. Fabuła jest typowa dla latynoamerykańskich telenoweli, w których kochają się Polacy, ale czołówka w wykonaniu głównej bohaterki może zanucić każdy, wyobrażając sobie bosonogą Oreiro, tańczącą w prześwitującej tkaninie.

Różowe lata siedemdziesiąte (1998-2006)

Rozowe

Akcja tego amerykańskiego sitkomu dzieje się w latach 70. i przedstawia zwariowane przygody paczki przyjaciół. Jest to niewątpliwie kultowy serial, który potrafi śmieszyć do łez. Jednak postacie są bardzo przerysowane, a schematy z pierwszych sezonów powielają się w kolejnych z pomocą nowych(!) bohaterów. Eric Forman, początkowo lider grupy, zakochany w seksownej Donnie, w późniejszych sezonach staje się, a raczej nie przestaje być, głupkowatym nastolatkiem nieumiejącym poradzić sobie z rzeczywistością.

Pozostałe postacie outsider i hippis Steven, zagraniczny student z nieposkromioną seksualnością Fes oraz przystojny, ale głupi Michael Kelso (w tej roli boski Ashton Kutcher, na którego tylko dobrze się patrzy, trochę gorzej słucha), choć dorastają fizycznie, emocjonalnie wiele im brakuje. Na pochwałę zasługuje Jackie – bogata i próżna dziewczyna Kelso, która początkowo nie należy do paczki. W tej roli piękna Mila Kunis, dla której ciętych ripost oglądałam ten serial.

Gilmore girls (2000–2007)

Gilmore Girls

Źródło: Hollywood Reporter

Gilmore girls przedstawia losy samotnej matki Lorelai i jej córki Rory. Akcja rozpoczyna się, gdy Rory rozpoczyna naukę w prestiżowym liceum, a finałowym odcinku jest absolwentką jeszcze bardziej prestiżowego uniwersytetu. Jest to niezwykle inteligentna produkcja z błyskotliwymi dialogami w wykonaniu wygadanych głównych bohaterów. Dzięki Lorelai poznajemy kultowe filmy, uczymy się podrywać oraz odnajdujemy własny styl.

Rory w każdym odcinku pokazuje nam kolejne pozycje światowej klasy literatury i zmaga się z trudami nastoletniego życia. Jest ewidentnym przykładem znanego w psychologii efektu aureoli, gdzie pięknym osobom nadajemy same dobre cechy. Wielokrotnie wspominana anielska twarzyczka skrywa nie zawsze trafione pomysły na rozwiązywanie nie tylko swoich problemów. Jej najlepsza przyjaciółka Lane odkrywa przed nami świat popkultury i światowe muzyczne mega hity.

Seriale młodzieżowe – dziś

Sugar rush 2005-2006

sugar rush

Niezbyt popularna serialowa opowieść o dorastaniu w angielskich realiach. Brytyjskie produkcje młodzieżowe mają to do siebie, że albo przyciągają albo odrzucają. Pokazują mocne, dosadne sceny i nie zostawiają wiele do dopowiedzenia. Sugar rush właśnie w ten sposób pokazuje problemy dorastającej nastolatki, której wydaje się, że zaczyna żywić mocniejsze niż wypada uczucia do przyjaciółki.

Skins 2007-2013

 dla nastolatków SKINS

Pozostajemy w klimacie brytyjskiej młodzieży. Skins to klasyk dla dorastających nastolatków. Kilogramy narkotyków, litry alkoholu i wagony papierosów to u nich normalność. Często dorastający bez poczucia bezpieczeństwa wyniesionego z rodzinnego domu bawią się życiem, nieustannie szukając możliwości, aby sprawdzić granice swojej wytrzymałości. Brutalne i kontrowersyjne, jednak fascynujące w swojej dosadności.

Plotkara 2007-2012

Gossip Girl

Wydaje się, że twórcy tego serialu młodzieżowego wzorowali się trochę na Seksie w wielkim mieście, bo ubrania głównych bohaterów są równie barwne co kreacje Carrie. Bogaci rodzice opłacają najlepsze szkoły i rozrywki, a grupa młodej śmietanki towarzyskiej boryka się z problemami, które mogą mieć miejsce tylko na Upper East Side.

Pamiętniki wampirów 2009-2017

vampire diaries

źródło: Pure Fandom

Teraźniejsze produkcje dla młodych widzów o wampirach nie opierają się już na krwawych polowaniach, a na tragicznych romansach. Pamiętniki wampirów to serial młodzieżowy, który powstał po ogromnym sukcesie sagi Zmierzch. Wszystkie fanki Edwarda przeniosły swój wzrok na mały ekran, gdzie dwóch przystojnych braci Salvadore zakochało się w jednej dziewczynie.

Rodzinka.pl 2011-

rodzinka

źródło: vod tvp

Rodzinka.pl to nie tylko produkcja dla młodzieży, bowiem jest on dla całej rodziny. W zabawny i przystępny sposób pokazuje perypetie dnia codziennego nowoczesnej, polskiej familii. Ogląda się go miło i przyjemnie, co jest dość rzadkie, ponieważ w obecnych czasach polskie propozycje to raczej miałkie paradokumenty.

Trzynaście powodów, 2017-

13 powodów

Amerykańskie produkcje młodzieżowe rzadko zajmują się tak trudną tematyką. Jednak 13 powodów jest wyjątkowe pod tym względem, ponieważ jest pierwszym serialem, który zajął się problemem samobójstwa wśród nastolatków wchodzących w dorosłość. Typowe dla tamtejszych liceów jest nękanie, które przedstawiono w wersji z najgorszym scenariuszem. Wszystko opowiedziane jest z perspektywy dziewczyny, która nie radziła sobie z presja otoczenia, przez co popełniła samobójstwo, zostawiając po sobie 13 nagrań uzasadniających to, co się stało.

The end of the f***ing world, 2017-

the end of the f***ing world

Źródło: serieslyawesome.tv

Jedna z nowszych produkcji platformy Netflix. Opowieść o zaburzonym chłopaku, który poznaje dziewczynę. Jednak nie jest to miłość od pierwszego wejrzenia, ponieważ główny bohater od samego początku chce ją zabić. Ta z kolei namawia go na ucieczkę z domu i tak zaczyna się ich historia w nieznane. The end of the fucking world jest dosyć mocno przekoloryzowane, jednak nadal daje do myślenia.

Glee, 2009−2015

najciekawsze serialowe szkoły

Źródło: Wet Paint, CR: Adam Rose/FOX

Glee to amerykański serial dla młodzieży- muzyczny ukazujący perypetie grupki całkowicie różnych dzieciaków, których łączą dwie cechy – chodzą do tego samego liceum i mają niezwykłe głosy i talenty muzyczne. Śmiem twierdzić, że przez kilka sezonów bohaterowie doświadczyli chyba każdego możliwego z problemów, jakie mogą wystąpić wśród współczesnej młodzieży.

ZOBACZ TEŻ  7 najciekawszych serialowych czarnych charakterów

Od kwestii typowych jak hierarchia w liceum i tym samym dręczenia „tych gorszych” po problemy z samoakceptacją i wśród rówieśników, ale również problemy na tle nietolerancji rasowej, religijnej, do kształtowania się tożsamości seksualnej, problemów rodzinnych i nastoletnich ciąż. Na tym tle problemy sercowe (tutaj ważny wątek lesbijskiej miłości) zdają się nie mieć specjalnego znaczenia. Wszystko okraszone wpadającą w ucho muzyką musicalową, która otrzymała szereg nagród.

Słodkie kłamstewka, 2010-2017

prettylittleliars

Kryminał, thriller, opera mydlana i serial dla młodzieży w jednym. Ma swoich zatwardziałych zwolenników, ale i gorących przeciwników. Ci ostatni są najczęściej byłymi fanami produkcji, jednak mniej więcej w połowie emisji znudziło ich nierozwiązywalność głównego wątku i powtarzanie schematów. Sama jestem fanką odmóżdżających serii, które przyjemnie się ogląda, a Słodkie kłamstewka są takie za sprawą świetnych aktorów min. Lucy Hale, Troian Bellisario, Ashley Benson i Shay Mitchell, które swoim seksapilem mogłyby obdarzyć pół globu.

Inna – Awkward, 2011-2016

Awkward

Główną bohaterką Awkward jest Jennie Hamilton. Niczym niewyróżniająca się piętnastolatka, która zakochała się w przystojnym i popularnym sportowcu Matty’m, z którym podczas obozu letniego straciła dziewictwo. Dla cichej zakompleksionej nastolatki jest to duże wydarzenie, zwłaszcza że nie miała wcześniej chłopaka, ale sportowiec na zmianę albo ją ignoruje, albo angażuje sex-schadzki. Obserwujemy losy współczesnych nastolatków, których życie rozgrywa się również w Internecie. Dla mnie osobiście główna postać pokazuje bardzo ważny problem samoakceptacji i pokazuje jak opierać swoją pewność siebie na wartościach, pasji i relacjach rodzinnych, a nie popularności i seksie.

Riverdale, 2017 –

Riverdale

Współcześni nastolatkowie chyba lubują się w serialach z kryminalnym wątkiem. W czasie pisania tego artykułu jest emitowany trzeci sezon, a wszystkie trzy wyszły w ciągu dwóch lat. Na uznanie zasługuje fakt, że ta produkcja dostał wiele nagród w rozdaniu Teen Choice. Akcja dzieje się w niewielkiej, na pozór zwyczajnej miejscowości Riverdale, ukrywającej więcej sekretów swoich mieszkańców niż niejedna metropolia. Jest to dość ambitna i odważna produkcja, którą z pewnością można polecić również starszej widowni. No ale nie od dziś wiadomo, że nastolatkowie kochają to, co zarezerwowane dla starszych. Dla tych o buntowniczej natury polecamy nie naśladować jednak ulubionych bohaterów z Riverdale.

SKAM, 2015-2017

skam

Jedyny w tym zestawieniu serial o nastolatkach twórców z Norwegii, którego popularności nie powstydziłby się żaden amerykański producent. Szacuje się, że produkcję tę obejrzał każdy norweski nastolatek, a w pozostałej części globu z nielegalnych źródeł ogląda go co raz więcej osób. Akcja Skam dzieje się liceum Hartvig Nissen skole w Oslo. Jest to dramatyczna opowieść o przeciwnościach jakie spotykają współczesnych młodych ludzi. Jest tam poruszonych wiele problemów społecznych takich jak homofobia, rasizm, nietolerancja religijna i na tle narodowym, nadużywanie alkoholu i narkotyków, gwałt i przemoc oraz nastoletnia ciąża. Skandynawskie produkcje mają w swojej istocie pokazywanie prawdy i nieupiększanie świata pełnego patologii. Ich surowość i realizm tworzą ambitne kreacje i taki właśnie jest SKAM.

Stranger Things, 2016-

stranger things - seriale młodzieżowe

Akcja Stranger Things osadzona jest w latach 80. w amerykańskim stanie Indiana, a formą i treścią nawiązuje do popkultury tamtego okresu. Bohaterami serialu są mieszkańcy Hawkins, a zwłaszcza grupka dzieciaków, przeżywających ponadnaturalne i surrealistyczne przygody. Może to nie jest produkcja o nastolatkach i trudach dojrzewania, ale jest współcześnie tak popularna wśród młodych ludzi, że nie powinno zabraknąć jej w tym zestawieniu. Serial, choć zrealizował www.paperwritings dopiero dwa sezony (mówią, że trzeci się robi i premiera będzie w 2019) zdobył rzeszę wiernych fanów oraz tych, którzy tęsknili za boską Winoną Ryder (tak, to ja). Jego efekty specjalne i oraz nieprzewidywana fabuła plasują go na szczycie listy najpopularniejszych seriali, nie tylko młodzieżowych, w serwisie Netflix.

Cień i kość

cien i kosc 2

fot. netflix

Serial fantasy na podstawie opowieści Leigh Bardugo o tym samym tytule przedstawia nam losy niezwykle zdolnych, ambitnych i zawziętych nastolatków i młodych dorosłych, którzy chcąc nie chcąc biorą udział w niebezpiecznej grze politycznej i wojskowej. Główną bohaterką jest Alina, która pracuje jako kartografka. Gdy przybywa na drugą stronę Fałdy Cienia, odkrywa w sobie wielką moc, którą musi opanować. Z drugiej strony mamy Kaza i jego ekipę, którzy za wszelką cenę chcą przedostać się przez Cień.

Outer Banks

outer banks season 2

Przygodowy serial o poszukiwaniu skarbu przez grupkę nastolatków skradł serca wielu osób. Historia zaczyna się od tajemniczego zaginięcia ojca jednego z chłopców. Razem z przyjaciółmi rozpoczynają poszukiwania, które okażą się o wiele bardziej wymagające, niż sądzili. Towarzyszą im pościgi, wybuchy i wszelkie inne niebezpieczeństwa, jakich można się spodziewać po tym gatunku. Nie zabraknie tu też typowych nastole6nich problemów i romansów, które zwinnie przeplatają się z zagadkami.

Derry Girls

derry girls

Źródło: Netflix

Irlandia Północna, lata 90. i sam środek konfliktu, który zmienia życia mieszkańców. W tym świecie dorosłych problemów są młodzi ludzie, którzy dopiero wchodzą w ten świat. W serialu spotykamy nastolatków, którzy zaaferowani swoimi problemami i miłościami starają się dopasować i zaplanować przyszłość. Jednak mają jeszcze czas na zabawę, z którego korzystają ile mogą. Całość utrzymana jest w sitcomowym humorze, który porusza też delikatne tematy.

American Vandal

171008 fallon American vandal tease bj0ypr

Błyskotliwa i prześmiewcza parodia true crime brzmi jak idealna opcja na relaksujący wieczór. Tym właśnie jest ta produkcja i to czyni ją świeżą i genialną. Sprawy rozwiązywane w sezonach zdają się być błahe, a powody śledztwa są wręcz absurdalne. Młodzieżowe problemy muszą sprostać dorosłym wymaganiom, a nastolatkowie muszą odnaleźć się w świecie dorosłych, który bywa dla nich niezrozumiały i absurdalny.

Jak uważacie, czy aktualne produkcje młodzieżowe znacznie się różnią od tych sprzed dwudziestu lat? 🙂

Artykuł uzupełniła Karolina Obajtek.

Data aktualizacji 24.02.2021

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

2 komentarze

  1. Janka

    Nie mogę się doczekać nowej Plotkary, o której zdaje się dziś pisaliście

    Odpowiedz
  2. Demogorgon

    Przydałaby się mała aktualizacja. Stranger Things jest już 4 sezon

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Karolina Chara

Ogląda seriale odkąd nauczyła się samodzielnie obsługiwać komputer. Według niej interesujący serial jest mroczny, brudny, tajemniczy i można odnaleźć w nim drugie, trzecie i czwarte dno. Uwielbia postacie z zaburzeniami psychicznymi, nie pogardzi małą domieszką zjawisk nadprzyrodzonych, a wszelkiej maści dramaty i krwawe kryminały to jej żywioł.