Seriale młodzieżowe dawniej i dziś – porównanie 14 produkcji

Wszyscy kochamy seriale, bez względu na wiek. W dobie platform internetowych udostępniających nam produkcje z całego świata możemy wybierać i przebierać bez końca. Również dla młodszej części widzów znajdą się co ciekawsze kąski. Seriale o nastolatkach i dla nastolatków są obecnie bardzo rozbudowaną kategorią. A jak to było kiedyś? Zobaczcie nasze ulubione seriale młodzieżowe –  porównanie 14 produkcji – dawniej i dziś.

Seriale młodzieżowe o nastolatkach – dawniej

Sabrina, nastoletnia czarownica 1996 – 2003

 

tv sabrina and salem - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji

Tytułowa Sabrina w dniu swoich szesnastych urodzin dowiaduje się, że jest czarownicą. Jej życie zmienia się diametralnie. Rzuca uroki na znienawidzone koleżanki, mami wymarzonego chłopaka zaklęciami, a we wszystkich tych przygodach towarzyszy jej kot Salem, który był najbarwniejszą postacią serialu. Produkcja niezbyt ambitna, ale śmieszna, jak chyba większość amerykańskich seriali młodzieżowych.

Tajemnica Sagali 1996-1997

Tajemnica Sagali - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji

Polskie seriale młodzieżowe to raczej niezbyt wybitne produkcje, które budzą sentyment, ale rzadko kiedy porażają swoim poziomem. Tajemnica Sagali jest właśnie jednym z takich seriali. Głównym bohaterem jest chłopiec, który przez przypadek zostaje właścicielem kosmicznego kamienia. Przed wiekami służył on do czynienia dobra, jednak przez chciwość został rozbity. Teraz Jacek musi chronić go przed złymi mocami.

Buffy postrach wampirów 1997-2003

buffy - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji

Paranormalne zjawiska niejednokrotnie przewijały się w produkcjach poprzedniej dekady. Buffy postrach wampirów była jednym z pierwszych seriali o nastolatkach walczących z demonami. I chyba tym najpopularniejszym. Filigranowa blondynka pokonywała wilkołaki, wampiry i demony, jednocześnie radząc sobie z uczuciowymi dramatami.

Czarodziejki 1998-2006

czarodziejki - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji

Ponownie motyw super mocy. Czarodziejki to amerykański serial młodzieżowy o trzech siostrach, które niejednokrotnie ratują świat przed złem. Mają odmienne moce i równie mocno odmienne charaktery, przez co serial pełen jest potyczek nie tylko przeciwko stworom nie z tego świata, ale również tych pomiędzy siostrami.

Asy z klasy 1999-2001

asy z klasy - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji

Fajne seriale młodzieżowe muszą opowiadać o fajnej młodzieży. Taką zasadą kierowali się twórcy serialu Asy z klasy. Mamy tutaj typowe amerykańskie liceum, gdzie cheerleaderki są najpopularniejszymi dziewczynami w szkole, a reszta to tylko nic nieznaczący statyści szkolnych korytarzy. Właśnie w takich realiach poznajemy Brooke i Sam, które są jak woda i ogień, ale przez perypetie rodzinne muszą razem zamieszkać.

Jezioro marzeń 1998-2003

jezioro marzen - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji

Serial o nastolatkach, gdzie jedną z głównych ról grała młoda Katie Holms, która później urzekła agenta z Mission Imposible. Sielankowe życie amerykańskiego miasteczka, a na jego tle przedstawiona grupa dorastających przyjaciół, którzy mierzą się z problemami wieku dojrzewania. Różne charaktery i różne podejścia do życia powodują, że serial do tej pory ogląda się miło w leniwe, niedzielne poranki.

Tajemnice Roswell 1999-2002

rosswell - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji

Liz, młoda kelnerka jednej z restauracji w miasteczku Roswell zostaje postrzelona, a jej życie ratuje tajemniczy, przystojny chłopak, który dotykiem leczy ranę. Niewiele więcej potrzeba, żeby nastolatka zakochała się po uszy… w kosmicie. Uwaga: gwarantowany wyciskacz łez! Historia oparta o do tej pory niewyjaśnioną katastrofę z 1947 roku.

Seriale o nastolatkach – dziś

Sugar rush 2005-2006

sugar rush - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji

Niezbyt znany serial opowiadający o dorastaniu w angielskich realiach. Brytyjskie seriale młodzieżowe mają to do siebie, że albo przyciągają albo odrzucają. Pokazują mocne, dosadne sceny i nie zostawiają wiele do dopowiedzenia. Sugar rush właśnie w ten sposób pokazuje problemy dorastającej nastolatki, której wydaje się, że zaczyna żywić mocniejsze niż wypada uczucia do przyjaciółki.

Skins 2007-2013

skins 2 - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji

Pozostajemy w klimacie brytyjskich seriali młodzieżowych. Skins to klasyk dla dorastających nastolatków. Kilogramy narkotyków, litry alkoholu i wagony papierosów to u nich normalność. Często dorastający bez poczucia bezpieczeństwa wyniesionego z rodzinnego domu bawią się życiem, nieustannie szukając możliwości, aby sprawdzić granice swojej wytrzymałości. Brutalne i kontrowersyjne, jednak fascynujące w swojej dosadności.

Plotkara 2007-2012

Gossip Girl - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji

Wydaje się, że twórcy tego serialu wzorowali się trochę na Seksie w wielkim mieście, bo ubrania głównych bohaterów są równie barwne co kreacje Carrie. Bogaci rodzice opłacają najlepsze szkoły i rozrywki, a grupa nastolatków boryka się z problemami które mogą mieć miejsce tylko na Upper East Side.

Pamiętniki wampirów 2009-2017

vampire diaries - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji
źródło: Pure Fandom

Teraźniejsze seriale o wampirach nie opierają się już na krwawych polowaniach, a na tragicznych romansach. Pamiętniki to serial młodzieżowy, który powstał po ogromnym sukcesie sagi Zmierzch. Wszystkie fanki Edwarda przeniosły swój wzrok na mały ekran, gdzie dwóch przystojnych braci Salvadore zakochało się w jednej dziewczynie.

Rodzinka.pl 2011-

rodzinka - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji
źródło: vod tvp

Ta propozycja to serial dla całej rodziny, ale również dla nastolatków w różnym wieku. W zabawny i przystępny sposób pokazuje perypetie dnia codziennego nowoczesnej, polskiej rodziny. Ogląda się go miło i przyjemnie, co jest dość rzadkie, ponieważ w obecnych czasach polskie seriale młodzieżowe to raczej miałkie paradokumenty.

Trzynaście powodów 2017-

13 powodow - Seriale młodzieżowe dawniej i dziś - porównanie 14 produkcji

Amerykańskie seriale młodzieżowe rzadko podnoszą tak trudną tematykę. Typowe dla tamtejszych liceów nękanie przedstawione w wersji z najgorszym scenariuszem. Wszystko opowiedziane jest z perspektywy dziewczyny, która nie radziła sobie z presja otoczenia, przez co popełniła samobójstwo, zostawiając po sobie 13 nagrań uzasadniających to, co się stało.

The end of the fucking world 2017-

the end of the f***ing world
Źródło: serieslyawesome.tv

Jedna z nowszych produkcji Netflixa. Zaburzony chłopak poznaje dziewczynę, którą od samego początku chce zabić. Ta z kolei namawia go na ucieczkę z domu i tak zaczyna się historia drogi dwójki nastolatków w nieznane. Mocno przekolorowana produkcja, nadal jednak dająca do myślenia.

Jak uważacie, czy seriale młodzieżowe, seriale o nastolatkach, znacznie się różnią teraz, od tych sprzed dwudziestu lat? 🙂

Dodaj komentarz

avatar