Atypowy to serial łączący w sobie elementy komedii i dramatu, stworzony dla platformy Netflix. Pierwszy, składający się z 8 odcinków sezon został wydany 11 sierpnia 2017 roku, drugi pojawił się już 7 września rok później. Ze względu na pochlebne opinie i duże zainteresowanie zamówiono trzeci sezon, który ma składać się z 10 odcinków.

Głównym bohaterem serialu jest 18-letni Sam Gardner, w którego wcielił się kanadyjski aktor Keir David Peters Gilchrist. Nastolatek cierpi na autyzm, jednak mimo to stara się żyć tak samo, jak jego rówieśnicy. Chłopak przeżywa swoje pierwsze zauroczenie, postanawia postawić się opiekuńczej matce (w tej roli  Jennifer Jason Leigh) i nie tylko. Oglądamy prawdziwe słodko-gorzkie życie, codzienne problemy, zmagania, a także szczęśliwe zdarzenia. Na ekranie mamy okazję obserwować, z jakimi trudnościami zmierza się zarówno nastolatek, jak i cała jego rodzina. Nie brakuje zabawnych i zaskakujących sytuacji, tak samo jak tych skłaniających do refleksji.

Serial, a zwłaszcza jego drugi sezon spotkał się z pozytywnymi opiniami krytyków, zwłaszcza ze względu na obsadę, która została uzupełniona o osoby faktycznie zmagające się z chorobą. Atypowy porusza tematykę, którą nieczęsto mamy okazję spotkać, zwłaszcza w serialach. Mimo poważnej problematyki odcinki ogląda się lekko i z ogromną przyjemnością.