Young Adult – co to jest? Serialowy słownik

j
}

Data: 4 maja 2021

a

Kategorie: Słownik

Young Adult to pojęcie znane głównie w literaturze, komiksach, filmach i serialach. Są to treści kierowane do osób w wieku nastoletnim, ale swoją tematyką potrafią zainteresować również osoby dorosłe. Chcesz dowiedzieć się na temat tego gatunku więcej? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Young Adult – najważniejsze cechy

  • Young Adult to nurt kierowany do nastolatków w wieku 12-18 lat
  • Historie wzbudzają na tyle skrajne emocje, że trafiają do młodzieży oraz osób dorosłych
  • Tematy poruszane w Young Adult to nie tylko problemy nastolatków, ale też zjawiska nadprzyrodzone i świat nierealny
  • Aby zapełnić lukę, został stworzony nowy nurt New Adult, który kierowany jest do młodych dorosłych, rozpoczynających życie na własny koszt

Young Adult – znajome historie, wspólne przeżycia

Według Young Adult Library Services Association (YALSA), takie pozycje są kierowane do nastolatków w wieku 12-18 lat, ponieważ bohaterowie przedstawionych wydarzeń są właśnie w takim przedziale wiekowym oraz często historia opowiadana jest z punktu widzenia nastolatków.

Fabuły w tym nurcie opierają się głównie na problemach z jakimi zmagają się na co dzień młode osoby. Są to tematy m.in.: pierwszej miłości, tolerancji, samoakceptacji, seksualności, depresji, a nawet samobójstw. Zawsze tym historią towarzyszą duże emocje, przez co są dla odbiorcy bardzo angażujące i wciągające.

Euforia Young Adult

Kim są odbiorcy nurtu Young Adult?

Wbrew pozorom nie tylko nastolatkowie zagłębiają się w tego typu historie. Dużo dorosłych osób jest zwolennikami tego nurtu, właśnie przez skrajne emocje jakie w nich wywołuje. Osoby pełnoletnie wiedzą, że wciąż się zmieniają, dlatego takie pozycje są dla nich swego rodzaju fantazją oraz powrotem do swoich doświadczeń z okresu dojrzewania.

ZOBACZ TEŻ  MTV Movie & TV Awards – sprawdź, kto wygrał!

Dorośli często też mogą w przedstawionych wydarzeniach dostrzec relacje, uczucia i wyzwania, które towarzyszą im w życiu codziennym. Ponadto, nurt Young Adult ciągle się rozwija, przez co powstają coraz lepsze historie, które są na tyle popularne, że łatwo po nie sięgnąć.

Pisaliśmy o tym w tekście: Dlaczego dorośli kochają seriale dla nastolatków? Zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Jakie tematy porusza Young Adult?

Young Adult porusza problemy nastolatków, ale również może przenosić do mniej spotykanych albo nawet nierealnych światów. Wątki z narkotykami i gangami, mimo że są dla wielu z nas abstrakcją to mogą przeplatać w sobie motyw akceptacji, dopasowania się do towarzystwa czy też przemocy i brutalności. Popularne są też tematy związane ze zjawiskami nadprzyrodzonymi, wampirami (np. “Pamiętniki wampirów”, “The Originals”), czy zombie (np. “The Walking Dead”).

Moda na dane wątki ciągle się zmienia. Jeszcze niedawno twórcy stawiali na dystopię, czyli czarną wizję przyszłości, np. „3%”, “The 100”. Aktualnie dobrze ogląda się (i czyta) historie związane ze współczesnymi problemami młodzieży, takie jak “Sex Education”, “Atypowy” czy “Euforia”.

Sex Education Young Adult

Young Adult a New Adult

Twórcy, którzy tworzą w nurcie New Adult, kierują swoje treści dla osób w wieku 18-25 lat. Jest to nowy gatunek, który pojawił się w 2009 roku. Ma on za zadanie, zapełnić lukę między treściami dla nastolatków, a dla dorosłych.

New Adult zawiera w sobie tematy początków samodzielności i niezależności oraz odnajdywania swojego miejsca na świecie. Odbiorcy poznają bohaterów, którzy tak jak oni wchodzą w dorosłość i napotykają na swej drodze pierwsze wyzwania. Poruszane są kwestie seksualności, finansów, pierwszej pracy oraz pierwszego mieszkania. Najczęściej bohaterzy to studenci, którzy rozpoczynają swoje dorosłe życie z dala od rodziców.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Izabela Pięta

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, która na magisterce postanowiła zagłębić się w tajniki szeroko rozumianego Internetu. Aktualnie studiuje Zarządzanie: e-commerce i analityka internetowa. Czas wolny spędzam na świeżym powietrzu, czytając książki lub oglądając seriale. Gustuję w kryminałach oraz w reportażach i poezji. Na serialowym dzielę się swoimi przemyśleniami i uwagami oraz rozwijam swoje umiejętności pisarskie.