Seriale skandynawskie, od których się nie oderwiesz – TOP 15

j

Autor: Weronika Baka

}

Data: 9 kwietnia 2021

Skandynawskie seriale stały się już fenomenem wśród serialowej konkurencji. Intrygują, wciągają, pobudzają, przerażają. Chłód, którym potrafią zmrozić, jest jednak przyjemnym doznaniem, a widzowie zachłannie pragną coraz to więcej. Ilość tego typu produkcji na rynku nie jest aż tak duża, co moim zdaniem wychodzi na plus. Dzięki temu prezentujemy Wam najlepsze seriale skandynawskie!

Duńskie seriale

Forbrydelsen (The Killing) – serial skandynawski z zabójstwem z tłem politycznym

Dania, 2007-2011

The Killing
Fot.: dramaquarterly

Kryminalne skandynawskie seriale zyskują na znaczeniu. Wszystko za sprawą Forbrydelsen, który zdobył wielkie uznanie krytyków i widzów. Serial stał się swego rodzaju fenomenem: widział go co trzeci mieszkaniec Danii, w Wielkiej Brytanii cieszył się większą popularnością niż Mad Men, a Amerykanie zrobili swój remake. Serial powstał na podstawie powieści Sorena Sveistrupa, akcja rozgrywa się w Kopenhadze, a główną bohaterką jest detektyw Sara Lund. Jak to w kryminałach, akcji jest sporo i zaskakuje. Jednak największą zaletą jest chyba zarys społeczno-polityczny, dogłębna analiza psychologiczna postaci oraz trzymająca w napięciu, mroczna atmosfera.

Dania jawi się jako miejsce mało przyjemne, ale jest w tym też pewna ciekawość. Całość dobrze ze sobą współgra, a śledztwo, które obserwujemy oddaje realizm prawdziwej zbrodni, przez co nie ma złudzenia fałszu. Efekt ten wzmacniają relacje między bohaterami, które są budowane na wielu płaszczyznach. Poznajemy Sarę Lund zarówno jako zdeterminowaną panią detektyw, jak i współczującego człowieka.

Bron (Most nad Sundem) – duńsko-szwedzki portret społeczeństwa

Dania-Szwecja, 2011-2018

Seriale skandynawskie: Most nad Sundem
Fot.: lekturaobowiazkowa

Jak dla mnie jest to zdecydowanie najlepszy serial skandynawski, jaki widziałam. Wszystko jest zasługą pieczołowicie budowanego napięcia, które wraz z odkrywaniem kolejnych elementów zagadki, po prostu przyciąga do telewizora. Niewiele seriali potrafi całkowicie skupić uwagę widza, tutaj nie ma z tym problemu. Niebanalna fabuła to całe sedno serialu. W dużej mierze to też zasługa ciekawie zbudowanych postaci, szczególnie głównej bohaterki, Sagi Norén. Śledztwo w sprawie morderstwa sprawia, że Saga zaczyna współpracę z duńskim policjantem, Martinem Rohde.

Dwie kompletnie różne osobowości i jedno śledztwo. Co może z tego wyniknąć? Skandynawski majstersztyk. Saga, jako kobieta bez emocji, zimna, do bólu logiczna i prawdziwa, kontra Martin, empatyczny i nadmiernie emocjonalny. Tę dwójkę ogląda się na jednym wdechu, z wyczekiwaniem. Tło polityczno-społeczne Danii i Szwecji dopełnia zgrabnie całość. Seriale skandynawskie znów umacniają pozycję.

The Rain – a co gdyby deszcz zamiast dawać życie, przynosiłby śmierć?

Dania, 2018-

Seriale skandynawskie The Rain
Fot.: telemagazyn

Seriale skandynawskie po raz kolejny prezentują się na świecie i po raz pierwszy na Netflixie. Nowość Netflixa miała premierę na początku maja. Wielu miłośników tej platformy porównywało serial, jakoby miał stać się następcą rewelacyjnego Dark. Sama na to troszkę liczyłam. Poprzeczka została zawieszona wysoko, jednak Duńczycy już nie raz udowodnili, że potrafią robić dobre seriale. Jak wyszło z The Rain? Produkcja to mieszanka sci-fi, post-apo i teenage drama. Sama nie wiem, co dominuje bardziej, ja liczyłam na post-apo.

Pomysł na fabułę jest oryginalny, mamy deszcz, który zamiast dawać życie – zabija. I tutaj pojawiają się główni bohaterowie, czyli grupka dzieciaków, której udało się ujść z życiem. Jak dla mnie, brakuje im trochę charakteru, który znacząco wyróżniałby ten serial skandynawski spośród innych. Czasem też kuje w oczy brak logicznych zachowań. Chaos obecny na ekranie ma za zadanie odwzorowywać charakter dorastających bohaterów, zdają się mówić producenci. Jestem w stanie w to uwierzyć. Dla mnie interesujące były też przestrzenie po katastrofie. Szczególnie opuszczona Kopenhaga robi wrażenie. Widać, że serial ma potencjał i jeśli powstanie kolejny sezon, z chęcią go obejrzę.

Naszą recenzję The Rain znajdziecie tutaj:

Jak wygląda życie po deszczu? Recenzja serialu The Rain

Rząd

rzad

Rząd to fikcyjna historia duńskiej polityczki, która zostaje pierwszą w historii swojego kraju kobietą na stanowisku premiera. Rząd jest uważany za jeden z najlepszych europejskich seriali, które pokazują mechanizmy uprawiania polityki. Produkcję tą pokazano nie tylko w Danii, ale także w Wielkiej Brytanii, a nawet w Polsce pod tym właśnie tytułem.

ZOBACZ TEŻ  Sorry, taki mamy klimat – recenzja Naszej planety

Norweskie seriale

Lilyhammer, czyli gangster w krainie zimy

Norwegia, 2012-2014

Seriale skandynawskie Lilyhammer
Fot.: thewrap

Gangster jako świadek koronny ukryty w śnieżnej zaspie, niespodziewane akcje i FBI. Co nowojorski członek mafii robi w mroźnej Norwegii? Oczywiście korumpuje uległych Norwegów. Czy może wyniknąć z tego coś dobrego? Pomysłodawcami serialu jest norweskie małżeństwo, z ogromnym dystansem do siebie. O co dokładnie chodzi? Skandynawskie seriale pokazują dystans do siebie. Lilyhammer to serial-satyra, wymierzona wprost w norweskie społeczeństwo.

Dobrze widać problemy, o których głośno nie wypada mówić, np. asymilacja imigrantów. Swoja drogą, Norwegowie to mistrzowie taktu. Serial dzięki temu zyskuje poczucie humoru. Poza imigrantami reżyser bierze też na warsztat temat przekupstw i łapówek. Dzieje się sporo, a główny bohater, Frank Tagliano, staje się miejscowym buntownikiem i jeszcze bardziej wyróżnia się z tłumu. Mottem serialu może być hasło, że poprawność polityczna męczy i czasem lepiej napić się z sąsiadem niż zająć faktyczną rzeczywistością.

Przybysze

przybysze

PRZYBYSZE/ FREMVANDRERNE/BEFOREIGNERS (2019) – akcja tego serialu rozgrywa się w Oslo. Na całym świecie zaczęli pojawiać się podróżnicy w czasie m.in. ze Starożytności. W serialu tym możemy zobaczyć jak ci ludzie z dawnych czasów zaklimatyzowali się wśród ludzi współczesnych i żyją obok siebie.  Pewnego dnia dochodzi do zabójstwa jednej z podróżniczek. Nad tą sprawą zaczyna pracować para policjantów,  On-współczesny policjant z problemami w życiu osobistym, Ona-ulubienica komendy, jest także pierwszą zatrudnioną policjantką z czasów Wikingów. Produkcja ta to połączenie kryminału i science fiction, dramatu oraz satyry.

SKAM

skam

Akcja serialu toczy się w jednym z norweskich liceów. To właśnie w tej szkole uczniowie muszą zmierzyć się ze swoimi problemami. Produkcja ta porusza tematy przyjaźni,  dojrzewania, pierwszej miłości,  prześladowania, braku porozumienia się z rodzicami, zdrady, innych religii, a także orientacji seksualnej.

Facet na święta

facet na swieta 1efc

HJEM TIL JUL/FACET NA ŚWIĘTA (2019) to lekka, pogodna opowieść o trzydziestoletniej singielce, która okłamuje rodzinę, że ma chłopaka i przyprowadzi go na święta. Żeby dotrzymać słowa dziewczyna zaczyna szukać faceta.  W produkcji tej pojawia się nieoczywiste zakończenie oraz mnóstwo humoru, kilka stereotypów na temat norweskiego społeczeństwa.

Szwedzkie seriale skandynawskie

Kalifat

kalifat

Kalifat to szwedzki serial opowiadający o historiach trzech szwedzkich muzułmanek, których losy się ze sobą przeplatają. Bohaterkami serialu są: matki na życiowym zakręcie, natchnionej studentki oraz ambitnej policjantki.

Wallander

wallander

Wallander to ekranizacja książek o tym samym tytule, która w Szwecji ma swój telewizyjny cykl emitowany od 2005 roku. Każdy z odcinków tej produkcji to pełnometrażowy film telewizyjny, którego akcja rozgrywa się w świecie dobrze znanym z książek, a na potrzeby serialu fabuły zostały stworzone całkiem nowe i oryginalne fabuły. Główną rolę w serialu zagrał Krister Henriksson, który bardzo wiarygodnie odegrał swoją postać – człowieka z przeszłością. Tego typu seriale skandynawskie mają mroczny charakter, bez którego trudno wyobrazić sobie ekranizacji przygód policjanta z Ystad.

Millennium

millennium

Millenium to tym razem ekranizacja trylogii: „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, „Dziewczyna, która igrała z ogniem”, „Zamek z piasku, który runął”. Serial dzięki swojej wyjątkowości tworzy trzymające w napięciu połączenie mrocznej wielowątkowej historii z thrillerem psychologicznym. Akcja dzieje się w połowie lat 60. W tajemniczych okolicznościach znika 16-letnia dziewczyna, która jest członkinią bogatej rodziny. Dopiero 40 lat później dziennikarz specjalizujący się w demaskowaniu finansowych przekrętów wielkich korporacji (m.in. takiej w jakiej pracowali rodzice dziewczyny) dostaje zlecenie wyjaśnienia tej sprawy. W trakcie zagłębiania się odkrywa bardzo szokujące szczegóły. Dziennikarz otrzymuje pomoc od zamkniętej w sobie hakerki. To co dziennikarz wraz z hakerką odkrywają przerasta ich najśmielsze oczekiwania.

Ruchome piaski

ruchome piaski 1 1

Ruchome piaski to pierwszy szwedzki serial, który trafił na platformę streamingową Netflix. Serial ten choć nie jest może produkcją wysokich lotów, ale za to jest bardzo wciągający.  To dobrze zrealizowana opowieść z gatunku thriller. Fabuła serialu opowiada o dziewczynie, która została oskarżona o zamordowanie kolegów i koleżanek z klasy. Niestety w serialu nie jest powiedziane jak dokładnie doszło do morderstwa. Oczywiście jedyną osobą, która przeżyje tą tragedię jest dziewczyna Maja, ta sama, która dopuściła się tej zbrodni. „Ruchome piaski” to także ekranizacja bardzo popularnej powieści.

ZOBACZ TEŻ  Splinter Cell – nowe szczegóły dotyczące adaptacji popularnej gry

Islandzkie seriale

Seriale skandynawskie to nie tylko Szwecja, Norwegia i Dania. Islandia również proponuje kawał świetnych produkcji, które zdecydowanie warto obejrzeć.

W pułapce

Serial w  pułapce, seriale skandynawskie

W pułapce to serial opowiadający o mroźnym rybackim miasteczku znajdującym się na islandzkiej wyspie. Pewnego dnia zostają wyłowione zwłoki mężczyzny, który został zamordowany. Nikt nie może opuścić wyspy dopóki sprawca morderstwa nie zostanie złapany. Na dodatek do miasteczka zbliża się śnieżyca. W pewnym momencie miasteczko zostaje odcięte od świata.

The Valhalla Murders

the valhalla murders

THE VALHALLA MURDERS (2019-2020) to serial, który możemy znaleźć na Netflixie. Opowiada on o morderstwach, które są od jakiegoś czasu związane z zamkniętym ośrodkiem dla chłopców o nazwie „Valhalla”. Sprawą tą zajmuje się inspektor Kata. W prowadzeniu śledztwa pomaga jej Arnar – profiler z Oslo. Oboje mają sporo kłopotów rodzinnych, i są mocno doświadczeni przez życie. 

Finlandzkie seriale skandynawskie

Karppi/Deadwind

karppi

Karppi to serial, który możemy oglądać na Netflixie.  Fabuła produkcji opowiada o śledztwie jakie prowadzi Sofia Karppi wraz z Sakari Nurmi, dziewczyną dopiero co zaczynającą pracę w policji. Obie odkrywają na placu budowy zwłoki kobiety. Okazuje się, że zamordowana kobieta to konsultantka do spraw społecznych, natomiast cała sprawa jest powiązana planowaną na tym placu ogromną inwestycją energetyczną koncernu Tempo.

Skandynawskie nowości:

Kasztanowy Ludzik

Tajemnicza seria morderstw utrudnia zdolnej policjantce przeniesienie się do mniej niebezpiecznego wydziału. Chciała móc poświęcić więcej czasu swojej córce, która wchodząc w etap dorastania potrzebuje oparcia w kimś bliskim. Problemy rodzinne Thulin będą nakładać się na morderczą sprawę, a jej nowy partner Hess i jego niekonwencjonalne metody nie będą jej ułatwiać pogodzenia wszystkiego.

Ponad sprawy zwykłych ludzi rozgrywa się polityczna gra z Roosą Hartung na czele, której córka zaginęła i ostała uznana za zmarłą. Jednak czy słusznie? Morderca pogrywa z policjantami i politykami, bawiąc się ich domysłami i zdobytymi dowodami.

Równonoc

Produkcja ta udowadnia, że Skandynawia nie tylko lodem i kryminałem skuta, ale też świetnie wykorzystuje elementy nadnaturalne, legendy i fantastykę. Równonoc wciąga nas w niezwykłą grę z czasem i pradawnymi bogami, gdzie wszystko staje się możliwe. W centrum zamieszania stoi Astrid, dorosła kobieta prowadząca popularną audycję radiową. Pewnego wieczora dostaje dziwny telefon, który przypomina jej o zaginięciu jej siostry i całej klasy.

Astrid pragnie na własną rękę wznowić śledztwo w tej sprawie i odkryć tajemnicę, jaka kryje się za tajemniczym zniknięciem. Idąc za wskazówkami tajemniczego nieznajomego odnajduje nowe ślady i świadków. Nie wie jednak, że może to wepchnąć ją w głębokie odmęty szaleństwa i rodzinnych tajemnic.

Ragnarok

Nordycka mitologia na nowo odżywa w odświeżonym wykonaniu. Serial ten doczekał się już dwóch sezonów, które zostały pokochane przez ludzi na całym świecie. W końcu nikt nie oprze się tej niezwykle poruszającej i emocjonalnej historii nastoletniego Magnusa i jego przyjaciół. No właśnie, czy wszyscy są zwykłymi nastolatkami?

To małe miasteczko skrywa wiele pradawnych tajemnic i sekretów, nie pomijając niezwykłych gierek Asów, Wanów i Gigantów, którzy zapragnęli rządzić po kres świata. Czy uda im się utrzymać władzę, gdy do miasta wracają uśpieni bogowie? Być może przyjaciele i wrogowie nie są od siebie tak różni, jak to się wydaje.

Post Mortem. W Skarnes nie umiera nikt

Małe, spokojne miasteczko gdzieś na uboczu wielkiego świata i wielkich problemów. To właśnie tutaj dochodzi do niesamowitego zdarzenia – dziewczyna powraca do życia po rzekomej śmierci, ale nie jest już taka sama. Coś się w niej zmieniło i pragnie to ukryć przed światem. Jednak jej rodzina po odkryciu jej nowego krwistego apetytu postanawia to wykorzystać.

Rodzinny podupadły zakład pogrzebowy może zyskać nowe środki do życia dzięki wykorzystaniu zapędów zmartwychwstałej dziewczyny. Nad miasteczkiem zbierają się czarne chmury zwiastujące trudne czasy i wiele tajemnic do odkrycia.

Katla

Spokojne życie islandzkiej ludności zostaje brutalnie przerwane i zniszczone przez nagły wybuch wulkanu. Po upływie roku od erupcji mieszkańcy pobliskiej wioski wciąż walczą ze strasznymi skutkami katastrofy. Nic nie jest już takie samo, a to jeszcze nie koniec niespodzianek, które wywrócą życie do góry nogami.

Na lodowcu pojawia się okryta popiołem tajemnicza kobieta, a wraz z nią pojawiają się tajemnice, które być może nigdy miały nie ujrzeć światła dziennego. Życie mieszkańców zaczynają dotykać kolejne problemy i katastrofy, na które nie ma racjonalnych wyjaśnień.

Seriale skandynawskie – podsumowanie

Lubicie seriale skandynawskie? Seriale z którego kraju podobają się Wam najbardziej? duńskie? norweskie? szwedzkie? A może mniej oczywiste – islandzkie lub finlandzkie? Dzięki Netflixowi możemy oglądać ich coraz więcej.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

2 komentarze

  1. Magdalena Bród

    A mi brakuje w tym zestawieniu Rity 🙂 Bardzo lekki, przyjemny serial, który ma już 4 sezony 😉

    Odpowiedz
  2. Dzb

    Autorze, fińskie seriale,

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Weronika Baka

Zakochana w kinie dokumentalnym i niezależnym. Lubi seriale skandynawskie, kryminalne i dramaty. Fanka Gry o Tron, Breaking Bad i House of Cards. W serialach poszukuje wyrazistych bohaterów.