The Umbrella Academy – amerykański serial superbohaterski z 2019 roku. Adaptacja serii komiksów o tym samym tytule, stworzonej przez Gerarda Waya i Gabriela Bá. Został wyprodukowany przez Borderline Entertainment, Dark Horse Entertainment i Universal Cable Productions.

W głównych bohaterów wcielili się Ellen Page, Tom Hopper, David Castañeda, Emmy Raver-Lampman, Robert Sheehan, Aidan Gallagher, Cameron Britton i Mary J.Blige. Początkowo Universal Pictures rozwijało The Umbrella Academy jako film, w lipcu 2017 projekt został przejęty przez Netflix.

Serial The Umbrella Academy skupia się na grupie siedmiorga dzieci adoptowanych przez miliardera, który w planach ma przygotowanie ich do misji, jaką będzie ocalenie świata. Dzieci te urodziły się tego samego dnia w 1989 roku. Łączy je to, że kobiety, które je urodziły, aż do samego rozpoczęcia akcji porodowej nie wykazywały żadnych oznak ciąży. Oprócz nich w tym dniu urodziło się jeszcze 36 innych dzieci. Jednak o ich losach nic nie wiadomo. Siódemka ocalałych, wchodząc w wiek nastoletni, buntuje się, opuszczając swojego ojca i podążając każde w swoim kierunku. Jednoczą się dopiero na wieść o śmierci milionera, jednak wtedy jest ich już tylko sześcioro. Decydują się wspólnie rozwiązać zagadkę śmierci przyszywanego ojca, co ze względu na dzielące ich różnice osobowościowe, dość odmienne umiejętności i widmo nadciągającej apokalipsy, nie należy do łatwych zadań.