Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę. 

Akcja serialu Simpsonowie toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie.

Ten animowany sitcom opowiada o losach dysfunkcyjnej rodziny. Homer jest niezdarnym ojcem, który uwielbia pić piwo. Marge to pracowita żona, wzorowa gospodyni domowa. Ich najstarszy, dziesięcioletni syn Bart jest dumny z bycia niezłym rozrabiaką. Na początku każdego odcinka (z wyjątkiem specjalnych) siedzi po szkole w klasie i pisze na tablicy 100 razy: „nie będę…”. 

Z kolei Lisa Simpson to pierwsza córka małżeństwa. Dziewczynka jest niedocenianym ośmioletnim geniuszem. Jej iloraz inteligencji wynosi około 159. 

Maggie jest najmłodszą córką Simpsonów. Dziewczynka przez prawie cały serial nic nie mówi. W pierwszych sezonach serialu uroczo ssie smoczek, czym zjednuje sobie serca wielu widzów. 

Serial Simpsonowie jest produkowany bez przerwy od roku 1989. W chwili pisania, zostały wyemitowane 32 serie produkcji.