„Skazana” – kryminał, któremu warto dać się porwać – recenzja 1. sezonu

j
}

Data: 22 października 2021

Serial „Skazana” niewątpliwie nie należy do produkcji, których akcja rozpoczyna się dopiero w drugim odcinku – tutaj dzieje się od samego początku do samego końca.

Skazana to polski serial, który częściowo powstał na podstawie książki Ewy Ornackiej „Skazane na potępienie”, zawierającej historie kobiet osadzonych w polskich zakładach karnych. Serial liczy 8 odcinków, dających widzom łącznie 5 godzin i 52 minuty kryminalnych przeżyć. Pierwszy odcinek był emitowany 31.08.2021 roku, i każdy kolejny tydzień po tygodniu. Dostępna jest już oficjalna informacja o kontynuacji produkcji. Premiera kolejnego sezonu została już zaplanowana na rok 2022. Za reżyserię serialu odpowiada Bartosz Konopka, który w 2010 r. był nominowany do Oscara, znany również z produkcji: „Nieobecni”, „Pod powierzchnią”, W głębi lasu”. Scenariuszem zajęła się Katarzyna Śliwińska-Kłosowicz. Do stworzenia podbijającego serca widzów serialu przyczyniło się jeszcze wiele innych, profesjonalnych ludzi. Wszystkie odcinki „Skazanej” dostępne są w serwisie VOD player.pl.

1f606cf2 9d18 480e a410 1d518c8582db
fot. tvn

Serial przedstawia historię sędzi Alicji Mazur, która jest wszystkim znana ze swojej surowości wobec przestępczości. Jest to silna, zdeterminowana kobieta, która swoje stanowisko wykorzystuje do wymierzania najsurowszych kar dla ludzi, którzy dopuszczają się łamania prawa. Alicja Mazur zostaje oskarżona o zabójstwo, z którym nie miała nic wspólnego, a którego zagadkę sama musi rozwikłać. Szczęście zdecydowanie opuściło Mazur, która została przewieziona do więzienia, w którym musiała przetrwać wśród kobiet, które niegdyś sama skazała na to miejsce. W takim miejscu lepiej trzymać się na uboczu.

Obsada serialu „Skazana” spisała się na 5!

Główną rolę sędzi Alicji Mazur zagrała Agata Kulesza we własnej osobie. Czterokrotna zdobywczyni nagrody „Orzeł”, posiadająca jeszcze kilkanaście innych nagród oraz wiele nominacji – znana m.in. z: „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Jestem mordercą”, „Zabawa zabawa”. Ulubienicą fanów serialu została również więźniarka Pati, którą zagrała Aleksandra Adamska. Aktorka znana jest z produkcji takich jak: „Miasto 44”, „Atak paniki”, „Miłość jest wszystkim”. Postacie, które dotychczas miała okazję zagrać Aleksandra znacząco różniły się charakterem od tej odegranej w serialu „Skazana”. Omawiając już kwestię obsady, koniecznie muszę wspomnieć o Piotrze Serafinie, którego zagrał Bartłomiej Topa, znany m.in.: z filmu, który sam niedawno miał premierę, a mowa tutaj o „Żeby nie było śladów” oraz produkcji: „Pod powierzchnią”, „Kler”, „Wataha”. Michał Czernecki doskonale wcielił się w rolę Pawła Witkowskiego (męża sędzi Alicji Mazur), który swoją bezlitością, determinacją i brakiem empatii momentami potrafił przerazić widza.

ZOBACZ TEŻ  Skazana – serial z Agatą Kuleszą już w sierpniu na Player Original

Doskonała obsada zapewniła serialowi oglądalność, która w liczbach dogania już znaną „Chyłkę”.

Serial "Skazana" - Agata Kulesza i Aleksandra Adamska

„Skazana” – podbija serca użytkowników serwisu Filmweb!

Serial w serwisie Filmweb liczy już 3 886 ocen – po zaledwie dwóch dniach od daty premiery ostatniego odcinka serialu (19.10.2021). Na chwilę obecną średnia ocena serialu to aż 8,2 – w tym aż 23% oceniających uznało tę produkcję za arcydzieło.

Nie w sposób nie pochwalić jak genialnie wczuwa się w każdą role Agata Kulesza. Emocje jakie towarzyszą aktorce, są doskonale ujęte dzięki czemu podczas oglądania serialu, sama czułam „nutkę” niepewności, grozy i adrenaliny. Postać – Pati wniosła do serialu odrobinę „humoru”, choć postać bardzo specyficzna, to jednocześnie bardzo uzależniająca i „ubarwiająca” więzienną rzeczywistość.

Intrygujące zakończenie to przedsmak 2 sezonu!

Podczas oglądania serialu etapami zbliżamy się do poznania prawdy. Każdy odcinek daje nam możliwość poznania historii poszczególnych bohaterów. Choć często momentalnie wyrabiamy sobie opinię na temat postaci i tego kto jest „tym złym”, to z czasem możemy się bardzo zdziwić, a może i nawet miło zaskoczyć. Bohaterowie, którzy przyczynili się do śmierci oraz bólu innych, sami nie są w łatwej sytuacji, a ich życie tak naprawdę nie do końca jest w ich rękach. W pewnym sensie można śmiało stwierdzić, że niezależnie od tego jakie ktoś sprawia wrażenie i ile zła jest w stanie wyrządzić to zawsze znajdzie się „to coś” na czym mu naprawdę zależy. Osobiście „pochłonęłam” serial „Skazana” jednym tchem i dawno nie widziałam czegoś tak wciągającego, a jednocześnie bez zbędnego przeciągania akcji. Produkcja – Player Original, bez wątpienia niejednym nas zaskoczy w drugim sezonie serialu!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. MIRON

    Płacicie 3 dźwiękowcom a dialogów nie słychać przydałby się lektor i napisy. Typowy polski film z bełkotem w tle, oglądać się nie chce.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze