Seriale o uczniach i studentach – 17 propozycji!

j

Autor: Anna Pikiel

}

Data: 9 października 2021

Produkcje, których tematyka nawiązuje do losów młodych ludzi, są jednymi z najpopularniejszych. Seriale o uczniach i studentach są poniekąd odbiciem życia i problemów nastolatków. Niektóre mogą wydawać się typowymi „odmóżdżaczami”, ale wiele pokazuje realia, z jakimi mierzą się młodzi z całego świata. Są zwierciadłami ich smutków i prywatnych tragedii, a i tych wesołych chwil nie brak. Starsi widzowie równie często sięgają po tego typu seriale czy to dla zwykłej rozrywki, czy to dla zgłębienia tajemnic życia, które toczy się za murami szkół.

Oto nasza propozycja seriali, które swoją tematyką podbiły serca widzów z całego świata.

SKAM

skam

Paczka norweskich licealistów przeżywa swoje prywatne tragedie, dotyczące homoseksualizmu, seksu, akceptacji przez środowisko, toksyczności w związku, zaburzeń odżywiania i wszystkiego tego, co nie jest obce współczesnym nastolatkom.

O tym niedługim norweskim serialu świat dowiedział się w 2015 roku, choć pamiętam, że w 2017 roku było o nim w Polsce najgłośniej. Seria składa się z zaledwie czterech sezonów, a odcinki trwają nie dłużej niż 20 minut. Każda cześć opowiada o innej historii. Dzięki tej produkcji dowiadujemy się również wiele na temat zwyczajów, jakie panują w Norwegii. Przybliża nam m.in. tematykę tzw. Russ, czyli święta abiturientów, podczas którego imprezom nie ma końca. Norweski serial podbił serca widzów na tyle, że powstały jego bliźniacze wersje w m.in. Francji, Holandii czy Włoszech.

13 powodów

13 powodow

Uczennica liceum, Hannah Baker, po nieprzyjemnych sytuacjach w szkole popełnia samobójstwo. Jej znajomy, Clay Jensen, znajduje pudełko, a w środku 7 kaset magnetofonowych. Okazuje się, że autorką znajdujących się na nich nagrań jest wspomniana Hannah, a ich treść odkrywa wydarzenia, które zmotywowały dziewczynę do podjęcia tragicznej w skutkach decyzji. Każda taśma, przynajmniej w założeniu ich twórczyni, powinna trafić do innej osoby, która ściśle związana jest z jej samobójstwem.

Sex Education

Sex Education Young Adult
fot. netflix

Gdy niepozorny i wstydliwy nastolatek Otis spotyka zbuntowaną Maeve, wspólnie decydują się zacząć działalność i edukować uczniów lokalnego liceum na temat seksu. Chłopak, mimo że jest prawiczkiem, wie o seksie całkiem dużo. Jego mama jest w końcu seksuolożką. Zawód i zachowanie rodzica, jak i wszystkie traumy z życia Otisa sprawiły, że sam ma problemy ze swoją seksualnością. Nie przeszkadza mu to jednak w budowaniu szkolnej kariery radcy do spraw łóżkowych.

Skins

skins

Życie grupy angielskich nastolatków pełne jest alkoholu, narkotyków, seksu, toksycznych relacji i hedonistycznych postaw. Mimo młodego wieku nie są im obce najróżniejsze społeczne dysfunkcje, jednak ich najgorszą zmorą jest nieumiejętność odnalezienia siebie.

Po pierwszych dwóch sezonach poznajemy nowe pokolenie i to wokół nich kręci się tematyka trzeciej i czwartej części. Po nich nadchodzi kolejna „generacja”. Co ciekawe serial silnie zapisał się w popkulturze. Powstała nawet jego amerykańska adaptacja. Skins to przykład produkcji, która idealnie odzwierciedla to, jak postrzegani są młodzi ludzie i seriale o uczniach i studentach w dzisiejszych czasach.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale TVN – 17 propozycji do nadrobienia

The Carrie Diaries

the carrie diaries

Kiedy do szkoły znanej wszystkim z „Seksu w wielkim mieście” Carrie Bradshaw przychodzi nowy, nieziemsko przystojny uczeń Sebastian, życie dziewczyny zmienia się o 180 stopni. Wraz z niedoświadczoną jeszcze szesnastolatką przeżywamy jej pierwsze miłości i życiowe trudności. Wśród tego całego młodzieńczego chaosu życie umilają jej Mouse, Maggie oraz Walt. Mimo to Carrie, gdy tylko ma okazję, wyrywa się ze znanego jej życia na przedmieściach Connecticut, aby zasmakować życia w wielkim mieście.

Szkoła dla elity

szkoła dla elity, 4 sezon
fot. Netflix

Grupa trzech stypendystów trafia do elitarnego liceum, gdzie przeżywają wzloty i upadki. Doświadczają widocznej gołym okiem nierówności społecznych. Liczne konflikty wśród uczniów skutkują tragedią, wokół której toczy się życie tutejszej młodzieży. Każdy zdaje się być podejrzany, niektórzy czują, że już nikomu nie mogą zaufać, a jednak starają się wspólnie rozwiązać sprawę tajemniczego morderstwa.

Riverdale

Riverdale

Riverdale jest kolejną pozycją, w której pojawia się tajemnicze morderstwo. Tym razem ofiarą zostaje młody chłopak, którego znał każdy mieszkaniec tego dziwnego miasteczka. Po tragicznej śmierci Jasona Blossoma lokalna ludność zaczyna żyć tylko tą sprawą. Wszyscy zastanawiają się, kto i dlaczego to zrobił. Grupa przyjaciół z miejscowego liceum okazuje się być kluczowa w rozwiązaniu tej zagadki. Do bohaterów przywiązujemy się stopniowo, poznając ich osobowości i prywatne problemy. Całość produkcji utrzymana jest w ciekawej narracji jednego z uczniów, marzącego o karierze światowej sławy pisarza.

Chilling Adventures of Sabrina

sabrina 3 min
Źródło: IMDb

Najnowsza adaptacja kultowej historii o Sabrinie, nastoletniej czarownicy. Sabrina Spellman jest nietypową nastolatką, która podejmuje się wyzwania, jakim jest prowadzenie podwójnego życia. W jej żyłach płynie krew zarówno wiedźm, jak i ludzi. Z tego powodu, oprócz uczęszczania do zwykłego liceum dla śmiertelników, jest uczennicą szkoły dla czarownic. Nie jest jej jednak łatwo ukrywać swoją tajemnicę przed jej ludzkimi przyjaciółmi, którzy w końcu zauważają, że z dziewczyną jest coś nie tak.

Warto zaznaczyć, że akcja serialu dzieje się w tym samym uniwersum, co akcja Riverdale, dlatego jeśli jesteś fanem tej serii na pewno spodoba ci się historia z Greendale! Co ciekawe Greendale odwiedziły takie postacie jak: Cheryl Blossom, Jason Blossom, Jughead Jones, Archie Andrews, Black Hood i inni, znani nam z serialu „Riverdale”.

Pretty Little Liares

szkoły z seriali
deadline

Małe miasteczko Rosewood skrywa nie jedną tajemnicę. Główne bohaterki, zwane „kłamczuchami” należą do grupki Alison – najpopularniejszej dziewczyny w szkole. Aria, Spencer, Hanna i Emily, bo tak nazywają się jej przyjaciółki, po tajemniczym zniknięciu liderki ich damskiej ekipy, zaczynają dostawać niepokojące wiadomości. Smsy są o tyle przerażająca, że ich treść zawiera tajemnice, o których wiedziała jedynie nieobecna Alison. Wszystko zaczęło się w dzień pogrzebu dziewczyny i przybrało trwożące krew w żyłach obroty, a wszechobecny i wszechwiedzący „A” – ich prześladowca, nie daje za wygraną.

American Horror Story: Sabat

american horror story sabat

Sabat łączy losy dziewiętnastowiecznych i współczesnych czarownic. Początkowo poznajemy historię sadystycznej Delphine LaLaurie, która posądza jednego z jej czarnoskórych gości o gwałt na jej córce. W ramach zemsty rani mężczyznę, związuje go i zakłada mu odcięty łeb byka na głowę. Ku jej nieszczęściu, kochanka młodzieńca postanawia odegrać się na kobiecie, czyniąc z niej nieśmiertelną. Główna akcja jednak dzieje się w roku 2013, a nastolatka Zoe odkrywa swoje niezwykłą naturę przez przypadek, kiedy to decyduje się uprawiać pierwszy seks z chłopakiem. Ten jednak tragicznie ginie. Po tym zdarzeniu dziewczyna rozpoczyna swoją przygodę w nietypowej szkole dla czarownic, gdzie zaczynają dziać się tragiczne rzeczy.

ZOBACZ TEŻ  Chilling Adventures of Sabrina – sezon 4 finałowym!

Jest to trzeci sezon serialu American Horror Story, jednak każda seria produkcji tematyką odbiega od reszty, więc nie musisz się martwić o konieczność nadrabianie poprzednich części.

Trinkets

trinkets

Trzy uczennice, pozornie zupełnie od siebie różne, nawiązują więź dzięki wspólnemu uzależnieniu. Tej przyjaźni daleko jednak od ideału. Dziewczyny przy reszcie swoich znajomych nie są skore do ujawniania swoich „sekretnych” relacji, a tym bardziej starają się ukryć to, że notorycznie okradają lokalne sklepy.

On My Block

on my block
ON MY BLOCK

Nieprzyjemna dzielnica pełna narkotyków i biedy zdecydowanie nie sprzyja szczęśliwemu dorastaniu. Czwórka cwanych przyjaciół rozpoczyna swoją naukę w szkole średniej, co okaże się dla nich jednym wielkim testem przyjaźni i zaufania. Pierwsze zawody, miłości i rozstania, tak typowe dla nastolatków, to nie wszystko. W ich życiu naprawdę nieciekawie zaczyna się dziać, kiedy jeden z nich zaczyna się wiązać z tutejszym gangiem.

Krzyk

ghostface mask from scream
screenrant

Do tej pory spokojne Lakewood zmienia się, gdy pewne nagranie trafia na serwis YouTube i zyskuje popularność. Jest to moment kiedy w miasteczku rozpoczyna się seria makabrycznych morderstw, a w centrum wszystkiego znajduje się paczka uczniów, z czego Emma Duvall wydaje się być najbaczniej obserwowana przez bezlitosnego seryjnego mordercę. W międzyczasie na wierzch wychodzi mroczna przeszłość mieszkańców miasteczka.

Jest to slasher ubrany w nietypową dla tego rodzaju produkcji formę, czyli serial. Koniecznie obejrzyjcie, jeśli jesteście ciekawi, jak to finalnie rozegrano.

Sexify

seriale podobne do sexify
fot. Netflix

Kiedy marzenia ambitnej studentki Natalii o wygranej w prestiżowym konkursie legły w gruzach, na ratunek przybywają jej najlepsza przyjaciółka Paulina oraz kontrowersyjna sąsiadka Monika. Razem postanawiają zbadać kwestie związane z seksem i stworzyć algorytm na kobiecy orgazm, czego skutkiem jest stopniowe poznawanie samych siebie i własnych seksualności.

Rzymskie dziewczyny

Włoski serial rzymskie dziewczyny

Między zmęczoną codziennością Chiarą i zagubioną Ludovicą tworzy się silna więź. Lęki, niezrozumienie i niepewność popychają dwie uczennice do zachowań skrajnie ryzykownych i nierozsądnych. One jednak początkowo czerpią z tej sytuacji przyjemność, później jednak nie widzą już z niej wyjścia.

Produkcja porusza ważne, kontrowersyjne tematy o prostytucji nieletnich, które swoje odniesienie znajdą w historii prosto z prestiżowej dzielnicy Rzymu- Parioli.

Jeszcze nigdy…

rs 1200x1200 210414104624 1200 never have i ever season 2 photos

Młoda hinduska Amerykanka zmierza się z trudami, jakie zgotowało jej liceum, czas dorastania oraz rygorystyczna rodzina. Przed nietuzinkową piętnastolatką otworem stoi cały świat, a wszystko, co ludzkie będzie przez nią dopiero odkrywane. Nie ukrywa, że chciałaby zdobyć serce pewnego popularnego ucznia, lecz okazuje się w tym niezwykle nieporadna.

Tiny Pretty Things

tiny pretty things
TINY PRETTY THINGS (L-R) KYLIE JEFFERSON as NEVEAH STROYER in episode 1 of TINY PRETTY THINGS. Cr. SOPHIE GIRAUD/NETFLIX © 2020

Po tym jak Cassie – utalentowana uczennica szkoły baletowej, zostaje zepchnięta z dachu przez tajemniczego napastnika, na jej miejsce przychodzi inna uczennica. Życie nowej dziewczyny zmienia się, kiedy poznaje okrutny świat zdrad, tajemnic i intryg. Czuje, że każdy tu coś ukrywa, a sprawa ataku na Cassie nadal pozostaje sekretem.

Seriale o uczniach i studentach podsumowanie

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze