„Rick i Morty” zdobyli serca ludzi nie tylko nietuzinkowym humorem, nawiązaniami do popkultury i zabawą nauką, ale też stworzeniem barwnych psychicznie i behawioralnie postaci, które fani pokochali lub znienawidzili. Nic więc dziwnego, że po emisji ostatniego odcinka piątego sezonu rozpoczynają się poszukiwania podobnej produkcji, która będzie bawić i wciągnie swoją fabułą. Poniższa lista przedstawia animowane seriale podobne do Rick i Morty’.
Spis treści
Spoza układu
Jest to serial animowany od współtwórców „Ricka i Morty’ego”. Opowiada o kosmicznej rodzinie, która przenosi się z lepszego świata na Ziemię, do Ameryki. Równolegle poznajemy ludzką społeczność uwięzioną w terrarium zwanym „murem”.
Śledząc perypetie dwóch diametralnie różnych rodzin mamy styczność z nietuzinkowym humorem, nauką i zwykłymi, codziennymi problemami w relacjach i stosunkach międzyludzkich (choć tu bardziej pasowałoby określenie „międzykosmicznych”).
Final Space
Pozostając przy kosmicznych podróżach warto zmierzyć się z „Final Space”, który czerpie z nauki i gatunku science-fiction wielkimi garściami. W tym serialu śledzimy poczynania astronauty Gary’ego Goodspeeda, który wraz z paczką pozaziemskich przyjaciół wyrusza w niebezpieczną podróż na kraniec kosmosu, by zmierzyć się z potężnym wrogiem, którego celem jest zniszczenie światów.
Jest to historia nie tylko o odwadze i brawurze, jaką bardzo chce popisać się Gary, ale przede wszystkim o rozwoju relacji, przywiązaniu i poświęceniu, a także o odkrywaniu samego siebie. Oglądając nie raz można popłakać się ze śmiechu i ze wzruszenia.
Futurama
To zdecydowanie klasyczna pozycja animowanego science-fiction, warta uwagi dla miłośników gatunku. Wśród popkulturowych nawiązań opowiedziana jest historia dostawcy pizzy z Nowego Jorku – Philipa J. Fry’a – który przypadkiem zostaje zamrożony w komorze kriogenicznej i odmrożony równo po 1000 latach w Nowym Nowym Jorku, zbudowanym na ruinach dawnego miasta.
Fry wraz z nowopoznaną koleżanką Turangą Leelą i robotem Benderem przeżywają różne przygody zarówno na Ziemi, jak i w przestrzeni kosmicznej, odkrywając tajemnice świata. Oprócz tego dostrzegalne też są wątki problemów ludzi i ich mentalności związanej z poziomem technologicznym życia. Można jednak dostrzec, że nie różnią się one od tych ze schyłku XX wieku.
Family Guy
Z pozoru ta produkcja nie ma wiele wspólnego z nauką czy gatunkiem science-fiction, lecz wciąż jest warta uwagi. Spotkamy tu nieidealną, amerykańską rodzinę, w której największą rolę odkrywa genialny i zły bobas Stewy, który wraz ze swoim psim kumplem Brianem podróżują w czasie i konstruują dziwne wynalazki.
Poza warstwą humorystyczną widoczne są problemy rodzinne, społeczne oraz polityczne, jakie ukazywane są w przerysowany sposób w produkcji i z którymi musi zmierzyć się serialowa rodzina. Poznajemy różne sposoby radzenia sobie z nimi oraz stanowiska, jakie człowiek może objąć w kryzysowej sytuacji.
Ilość sezonów może przerazić, ale nie ma potrzeby oglądania ich od początku lub w podanej kolejności. Odcinki w poszczególnych sezonach są ze sobą luźno powiązane i jedynie miłośnicy ukrytych ciekawostek odnajdą wskazówki łączące sezony.
BoJack Horseman
Schodząc całkowicie na ziemię warto zmierzyć się z tym animowanym serialem opowiadającym o życiu sławnego aktora, konia BoJacka Horsemana. W pierwszych odcinkach zdawałoby się, że to kolejna żartobliwa produkcja, ale im dalej śledzimy życie głównego bohatera oraz jego przyjaciół, tym bardziej zagłębiamy się w świat problemów, traum i nałogów oraz odkrywania samego siebie, swojej tożsamości i seksualności.
Twórcy używając humoru i nawiązań do amerykańskiej popkultury pokazują trudy, z jakimi mierzy się człowiek na swojej drodze życia – depresja, trauma z dzieciństwa, toksyczny związek, a nawet macierzyństwo i ojcostwo. Jest to zdecydowanie produkcja dla osób dojrzałych, którym niestraszne są trudne tematy.
BONUS Rozczarowani
Animowany serial o księżniczce Bean zdobył serca wielu fanów fantasy i produkcji dla dorosłych. Zdawać by się mogło, że ta zabawna historia o królewnie, elfie i demonie niewiele ma wspólnego z powyższą listą, ale po pierwszych odcinkach szybko odkrywamy, że to złudne wrażenie. Historia o ratowaniu królestwa tylko uwydatnia problemy, z jakimi zmagają się bohaterowie i wygląda na to, że te nawarstwiają się w obliczu zagłady i tragedii.
Śledząc losy Bean, Elfo i Luciego mierzymy się nie tylko z potężnymi wrogami, ale też nastoletnimi problemami, nałogami i odkrywaniem samego siebie, podczas gdy bohaterowie bardzo szybko muszą dorosnąć i dojrzeć do ról, jakie zgotował im los.
Seriale podobne do Rick i Morty
A jakie Wy znacie seriale podobne do Rick i Morty? Może coś pominęliśmy?
super!!! tylko tak dalej!!! Sarciu!!