TOP 16: seriale animowane dla dorosłych, czyli najlepsze zabawne, ironiczne, bezpośrednie produkcje

j

Autor: Redakcja

}

Data: 31 grudnia 2021

Seriale animowane niekiedy są błędnie nazywane kreskówkami czy bajkami. Jednak nie należy ich wyłącznie kojarzyć z infantylną rozrywką dla najmłodszych. Co więcej, niektóre z animacji w ogóle nie powinny być oglądane przez dzieci – są pełne nawiązań do popkultury, dojrzałych wątków, ironicznych dowcipów, a nawet wulgaryzmów. Przedstawiamy kilka ciekawych propozycji, wyróżniających się szczególnie błyskotliwym humorem i pomysłową fabułą. Zobacz najlepsze seriale animowane dla dorosłych!

TOP 12: seriale animowane dla dorosłych

BoJack Horseman

animowane seriale dla doroslych bojack horseman
źródło: Netflix, seriale animowane dla dorosłych

Oryginalna produkcja Netflixa z 5 sezonem w trakcie przygotowania. Serial przenosi nas do celebryckiego półświatka, krainy wielkich pieniędzy, zabawy i niespełnionych marzeń. Tytułowy bohater, epatujący bezpośrednim sposobem bycia, stara się poradzić sobie z przemijającą sławą i uzależnieniem od alkoholu. Mamy okazję przyglądać się życiu bardzo popularnych i bardzo bogatych ludzi, których nie oszczędzają codzienne problemy i wewnętrzne rozterki. Ten serial animowany z ironicznym humorem krytykuje współczesną popkulturę i świat show-biznesu, ale potrafi też spuścić z tonu i zaserwować nam wnikliwą analizę psychologiczną bohaterów. Plus za genialny polski dubbing (głos BoJacka należy do Jakuba Wieczorka).

Simpsonowie

the simpsons
źródło: unilad

Produkcja, która we wrześniu rusza z 30 (!) sezonem, zyskała już miano kultowej i nadal utrzymuje się na szczycie popularności. Od ponad dwóch dekad śledzimy losy tytułowej, pięcioosobowej rodziny zamieszkującej miasteczko Springfield, której członkowie mają niezwykły dar do wpadania w kłopoty i popełniania głupstw. Serial kpi, parodiuje i wyśmiewa stereotypowy, amerykański styl życia, znane osobowości, celebrytów i postaci z filmów, ale potrafi też trafnie podsumować ukazane problemy dyskretnym morałem. Rodzina jest najważniejsza! Ponadto w każdym odcinku pojawia się gratka w postaci tzw. easter egg, czyli odniesienia do popkultury znanego tylko wtajemniczonym.

Pora na Przygodę

animowane seriale dla dorosłych pora na przygodę
źródło: paste magazine

Z wierzchu jest to urocza opowieść o przyjaźni chłopca z antropomorficznym psem, żyjących w świecie wypełnionym magią, wspólnej walce z potworami i poszukiwaniem cennych artefaktów. Dorośli widzowie natomiast mogą delektować się wielowymiarową, starannie wykreowaną historią, umieszczoną w postapokaliptycznej rzeczywistości, prawdopodobnie zniszczonej przez wojnę nuklearną. Poszczególne odcinki łączą się ze sobą, tworząc spójną opowieść, poruszającą ważne i często aktualne problemy. Choć pomysłodawca Pory na Przygodę, Pendleton Ward, zrezygnował z tworzenia po napisaniu 5 sezonu, serial nie stracił na wartości i wciąż zaskakuje błyskotliwymi pomysłami, złożoną fabułą i wieloma mrocznymi akcentami, które stanowią prawdziwy smaczek dla dorosłej części widzów.

Rick i Morty

animowane seriale dla dorosłych rick i morty
źródło: Netflix

Specyficzna, dla wielu widzów zupełnie niestrawna produkcja Justina Roilanda i Dana Harmona, pełna wulgaryzmów, prostackich dowcipów i absurdu. Do czerpania przyjemności z oglądania tego serialu zdecydowanie potrzeba ogromnej dawki dystansu i poczucia humoru. Rick i Morty to opowieść o podróżach przez alternatywne wymiary i odległe galaktyki, eksperymentach naukowych i walce z kosmitami. Wciągając się w przygody skrajnie nieodpowiedzialnego, obdarzonego geniuszem naukowca i jego naiwnego wnuka można zachwycić się kunsztownie wykreowanym uniwersum oraz niesamowitą spójnością wątków.

Futurama

animowane seriale dla dorosłych futurama
źródło: metro.co.uk

Serial animowany dla dorosłych znany głównie z postaci pojawiających się w memach i słynnego twórcy, Matta Groeninga, autora Simpsonów. Jego fabuła stanowi futurystyczną wizję świata i zawiera wiele odnośników do literatury fantasy oraz kina. Przedstawia perypetie Fry’a, prostego dostawcy pizzy, który zupełnie przypadkowo hibernuje się w komorze kriogenicznej i zostaje odmrożony 1000 lat później. Błyskotliwe i odrobinę sarkastyczne poczucie humoru bohaterów czyni ten serial animowany idealnym do oglądania z grupką przyjaciół, przy popcornie albo kubku herbaty.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale komediowe Netflix [ZESTAWIENIE]

Nie ma jak w rodzinie

seriale animowane dla dorosłych f is for family
źródło: Netflix

Fabuła serialu (F is for family) została umieszczona w latach 70. i opisuje losy mieszkającej na przedmieściach, przeciętnej rodziny z klasy średniej. Autor produkcji, Bill Burr, przy tworzeniu inspirował się wspomnieniami z własnego dzieciństwa. Nie, nie jest to kolejna słodka historia o idealnej rodzinie. Ten serial animowany odważnie uderza w rasizm, szowinizm, problemy gospodarcze, mity i popularne stereotypy, szokuje wulgarnością oraz wyzywającym humorem. Śmiech i dowcip miesza się jednak z głęboką refleksją nad funkcjonowaniem rodziny w konserwatywnym społeczeństwie. Dwa sezony można pochłonąć w kilka wieczorów, ale uwaga – serial pozostawia ochotę na więcej. Trzecia seria już dawno została zapowiedziana, lecz data premiery pozostaje na ten moment nieznana. Czekamy z niecierpliwością!

Pozostałe seriale animowane dla dorosłych

Big Mouth

bigmouth1
fot. netflix

Dojrzewanie w pigułce… i to bez zbędnego owijania w bawełnę! Takich produkcji potrzebują zarówno nastolatkowie, jak i dorośli. Główni bohaterowie muszą zmierzyć się oko w oko z dorastaniem, a to zaś wywraca ich życie do góry nogami. Buzujące hormony, pierwsze podboje miłosne, kłopoty w szkole, kłótnie z rodzicami mogą dla młodych ludzi być naprawdę przytłaczające. Tutaj jednak nie ma tematów tabu! Big Mouth w prosty, a zarazem śmieszny sposób przedstawia losy grupki przyjaciół zmagającej się ze zmianami, jakie zachodzą… w nich samych!

Family Guy

which family guy character are you

Czy to przypadek, iż seriale animowane głównie przedstawiają losy dysfunkcyjnych rodzin? Obawiamy się, że nie! Tytułowa głowa rodziny, niejaki Peter nie należy do grona najzwyklejszych rodziców. Choć jego żona stara się utrzymywać jakiekolwiek pozory normalności, nie do końca jej to wychodzi. Czym was zaskoczą tym razem? Dlaczego ich nowo narodzone dziecko planuje zabójstwo własnej matki i unicestwienie świata? Specyficzny, a zarazem prześmiewczy! Family Guy swego czasu przechodził niemały kryzys w związku z niestosownymi żartami. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych sitcomów!

Głowa rodziny

family guy
źródło: indiewire

Brickleberry

Brickleberry - seriale animowane dla dorosłych

Tej animacji niestety nie zobaczymy na żadanej platformie streamingowej, ale poszczególne sezony możemy obejrzeć na stronie CDA, bez konieczności wykupywania subskrypcji premium.

Serial jak najbardziej spodoba się fanom czarnego humoru i żartów na tle seksualnym.

Animacja opowiada o przygodach pracowników Parku Narodowego Brickleberry. Główne role odgrywają kierownik Woody, który twardą ręką broni swojej reputacji i jego pupil – posiadający cechy ludzkie kontrowersyjny miś. Dodatkowo poznajemy nieporadnego pracownika parku Steve’a, lubującego się w dużo starszych kobietach Denzela, homoseksualną Connie, która darzy ogromnym uczuciem piękną koleżankę z pracy – Ethel.

Wszyscy pracownicy wspólnie pragną opiekować się Brickleberry i zniszczyć konkurencję. Jednak nie jest to takie łatwe, kiedy mamy do czynienia z tak różniącymi się od siebie osobami z różnymi wartościami. Ich kłótnie są na porządku dziennym. Często wpadają również w absurdalne tarapaty spowodowane nieumyślnym zachowaniem.

Paradise PD

paradise pd netflix recenzja
Źródło: Spider’s Web

Roger Black oraz Waco O’Guina to twórcy, którzy wykreowali świat poprzedniej naszej propozycji, czyli „Brickleberry”. Postanowili oni jednak kontynuować swój pomysł na seriale animowane dla dorosłych i stworzyli niedługo później „Paradise PD” – tym razem produkcja dostępna jest na platformie Netflix.

Pomimo, że serial jest już zupełnie inną historią i opowiada przygody innych bohaterów – to schemat pozostał taki sam (humor również).

Tym razem fabuła została przeniesiona na ulice USA i mamy do czynienia ze stróżami prawa. Ale czy na pewno do nich powinna należeć ta praca? Nie sądzimy.

ZOBACZ TEŻ  Oryginalne hobby serialowych bohaterów - 7 propozycji

Poznajemy głównego szefa policji Randalla, który swoim charakterem nieco przypomina kierownika parku Brickleberry, jest on jednak bardziej zgorzkniały. W jednostce pracuje również jego syn Kevin – nowo przyjęty, trochę nieporadny i ciapowaty młody dorosły. Dodatkowo rolę stróżów prawa odgrywają Pocisk – uzależniony od narkotyków i alkoholu pies policyjny, Dusty – otyły funkcjonariusz, który z zachowania przypomina bardziej dziecko niż mężczyznę. Jest on również często molestowany przez swoją atrakcyjną koleżankę z pracy Ginę. Kolejnymi bohaterami jest Gerald – afro-amerykański policjant z zespołem stresu pourazowego oraz Stanley – 80-letni i biseksualny stróż prawa, który wiecznie opowiada historie związane ze swoimi seksualnymi podbojami.

Trudno stwierdzić, który serial animowany tych samych twórców jest lepszy. Najlepiej, jak przekonacie się o tym sami! Dajcie nam znać w komentarzach, które przygody uważacie za lepsze!

South Park

south park

Wspominaliśmy już o „Simpsonach”, a zapomnielibyśmy o kolejnym klasyku puszczanym swojego czasu na MTV. Teraz można go również oglądać na platformie Netflixa – aktualnie znajduje się na niej 6 sezonów.

Serial opowiada o przygodach czwórki ośmioletnich przyjaciół. Są nimi: Stan, Kyle, Eric, oraz Kenny. Bohaterowie codziennie mierzą się z wyzwaniami, którym muszą stawić czoła. Najgorzej na tym wszystkim wychodzi Kenny. Dlaczego? My wam tego nie zdradzimy, ale może już sami znacie na to pytanie odpowiedź.

Momentami przedstawione historie, dialogi i zachowania mogą wzbudzać kontrowersje wśród widzów, ponieważ dotykają delikatnych tematów, jak np. wiary. Dlatego też serial przeznaczony jest głównie dla starszych odbiorców, którzy potrafią zrozumieć jego satyryczny wydźwięk.

Chłopaki z baraków: serial animowany

aaaabtseytnf yqxvtdhj9usg6ioc9uln8sgfwzfqzt16ptpqattfx2d2 cmm kqttiw1q0rxmbi6j8nw14ruuh69d69njfd

Może kiedykolwiek słyszeliście albo zdążyliście obejrzeć popularny sitcom „Chłopaki z baraków”, ale czy wiecie, że w 2019 roku powstała również wersja animowana? Dostępna jest na platformie Netflixa.

Mockumentalny serial „Chłopaki z baraków” opowiada o losach trzech przyjaciół zamieszkujących tytułowe baraki na jednym z osiedli. Poznajemy Ricky’ego, Juliana oraz Bubblesa. Ostatni z nich nosi charakterystyczne okulary z grubymi szkłami. Jego twarz często kojarzona jest z memami.

Największym marzeniem chłopaków jest szybkie wzbogacenie się, najlepiej bez konieczności podjęcia się jakiejkolwiek pracy. Według nich najlepiej opłacalnym się biznesem jest handel narkotykami. Niestety ich mało mądre pomysły zazwyczaj kończą się fiaskiem albo… za kratkami.

„Chłopaki z baraków: serial animowany” powstał po ogromnym sukcesie, jaki przyniósł im poprzednik. Rick, Julian i Bubbles przeżywają podobne przygody, a głosy głównych bohaterów zostały użyczone przez prawdziwych aktorów grających w sitcomie.

Animację najlepiej prezentuje jeden z komentarzy, który pełni rolę opisu fabuły serialu: „Ci łajdacy zawsze byli nieco przerysowani, ale teraz chłopaki z Nowej Szkocji dosłownie stali się kreskówką”. I tyle w temacie!

Rzut za trzy

22

Przy tym serialu opinie są mocno podzielone. Niektórzy skrytykowali mocno animację Netflixa,  ale są również fani próbujący ją obronić wystawiając wysokie oceny.

„Rzut za trzy” kręci się wokół koszykówki. Opowiada historię trenera Bena Hopkinsa. Jest on dosyć kontrowersyjną postacią. Używa wielu wulgaryzmów, jest porywczy i często demotywujacy dla swoich podopiecznych. Pragnie jednak stworzyć drużynę idealną, mocną, która będzie potrafiła się wybić, a tym samym odnieść ogromny sukces w najwyższej lidze. Dzięki temu sam Ben rozsławi swoje imię i stanie się szanowaną osobą w świecie sportu.

Ciekawi jesteśmy, jakie jest wasze zdanie na temat animacji? Ile punktów dalibyście koszykarzom?

Bobby kontra wapniaki

king of the hill
źródło: variety

Beavis i Butt-head

beavisbutthead1

Seriale animowane dla dorosłych – podsumowanie

Od „Tomma i Jerry’ego”, przez „Laboratorium Dextera”, aż po „Big Mouth”. Czy animowane seriale dla dorosłych mogą bawić również tak samo jak kilkanaście lat temu „Chojrak tchórzliwy pies”? Koniecznie napiszcie w komentarzach, czy jesteście fanami tego gatunku oraz jakich propozycji brakuje, a na pewno to nadrobimy!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

2 komentarze

  1. Alaaaa256

    Brakuję Niesamowitego Świata Gumballa. A poza tym to wolę seriale animowane, są dużo ciekawsze od innych seriali.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze