Seriale o lesbijkach – 3 najbardziej wyraziste propozycje

j
}

Data: 18 stycznia 2018

Tematyka związana ze środowiskiem LGBT nie jest w serialach tematem tabu od dawna. Ba, nawet coraz częściej spotykamy się z lesbijskimi lub gejowskimi wątkami w polskich produkcjach, ale nie o nich dziś (chociaż kto by nie chciał poczytać o les-romansie Oli w „Na Wspólnej” czy o nowej policjantce, która wpadła w oko Uli w „M jak Miłość”). Dlatego dziś przedstawię Wam najpopularniejsze i jednocześnie zupełnie różne – seriale o lesbijskach. Poznaj 3 najlepsze seriale o tematyce LGBT! 

Seriale o lesbijkach

The L Word (2004-2009), Showtime

Seriale o lesbijkach: The L Word

Źródło: hulu

Serial klasyka w świecie LGBT. Każda lesbijka zna go na pamięć i każda kochała się w Shane, której seksapil mógł się równać z tym u Brooke z „Mody na Sukces”. Serial ukazuje losy grupy lesbijek, kobiet bi i heteroseksualnych wraz z ich przyjaciółmi, rodzinami i kochankami, a dzieje się w Los Angeles, często w kawiarni The Planet.

Poznajemy grupkę bohaterek, które trwają w bardzo różnych relacjach – od stałych związków homoseksualnych, przez związki hetero, po wieczne singielki wyłapujące przygody na jedną noc. Obserwujemy kobiety, które dłużej dochodzą do tego, jakiej są orientacji lub do tego, że ciało kobiety nie należy do nich. Widzimy sytuacje, które potocznie można by określić jako „każda z każdą” i „les dramą”.

Ten serial lesbijski w latach swojej emisji, budził duże kontrowersje – z jednej strony można by  go potraktować mianem banalnej telenoweli brazylijskiej, ze względu na brak głęboko ambitnej fabuły, jednak z drugiej – była to produkcja przełomowa. Dotychczas nie było serialu, w którym to lesbijki grałyby główne tło, a osoby heteroseksualne byłyby na drugim planie.

A gdyby pominąć orientację głównych bohaterek, to serial taki sam, jak inne – bohaterkami są – Shane – łamaczka kobiecych serc, dziennikarka-singielka – Alice Pieszecki, autorka wielkiego wykresu pokazującego relacje pomiędzy poszczególnymi lesbijkami w Los Angeles, „stare dobre małżeństwo” czyli Bette Porter i Tina Kennnard, Jenny –  która ledwo skończyła studia i do „dziś” hetero kobieta mieszkająca ze swoim chłopakiem, znana tenististka – Dana i inne – Helena – bogata angielka, Jodi – głucha artystka czy Tasha – żołnierz.

ZOBACZ TEŻ  TOP 10: Najlepsze seriale o więzieniach, czyli mroczna rzeczywistość za kratkami

Ich życie nie jest łatwe. Poza typowymi fabularnymi wątkami charakterystycznymi dla „heteroseksualnych seriali”, mowa o adopcji dzieci przez osoby LGBT, o zmianie płci, o ciąży osób transseksualnych czy o prawach gejów i lesbijek. Przeplata się to jednak naturalnie.

Ten serial o lesbijkach ma w sobie mnóstwo dystansu, dowcipu, miłości i seksu. Przetrwał 6 sezonów.

Ciekawostka: Wszystkie odcinki serialu, poza pierwszym „Pilot”, zaczynają się na literę L.

 

The Fosters (2013-), ABC Family

LGBT - The Fosters

Źródło: tvguide

Poznajemy rodzinę 2+5. Dość oryginalnie, jak na dzisiejsze czasy, nieprawdaż? A jeśli dodamy do tego, że to 2 to Lena (wicedyrektor szkoły) i Stef (policjantka)? A w składki „piątki” wchodzi tylko jedno rodzone dziecko jednej z bohaterek? Robi się jeszcze ciekawiej. Dzieci to – najstarszy Brandon – syn Stef, adoptowane Jesus i Mariana oraz Callie i Jude, dla których kobiety są rodzicami zastępczymi. Wszyscy mieszkają w pięknym domu w pięknym mieście – San Diego i chodzą do pięknej szkoły – Anchor Beach. Ale tu to piękno się kończy.

Ten serial o lesbijkach łączy być może na pozór banalnych, ale wiele ciekawych wątków. Trzeba się mocniej wgryźć, obejrzeć trochę więcej niż parę odcinków, a zobaczymy, że Callie to bardzo ambitna dziewczyna, której trudne życie nie zniechęciło do pomocy innym, że Jude przechodzi bardzo trudne wewnętrzne rozterki dotyczące tego, kim naprawdę jest, że Jesus wraz ze swoim ADHD ma naprawdę trudniej w życiu i musi gdzieś wyładować swoją energię, że Mariana, genialna uczennica jest bardzo wrażliwa i w pewnym momencie musi sobie poradzić z ogromną trudnością, czy że Brandon chce iść swoją drogą, niekoniecznie taką, jak powinien.

Fosters to nie tylko dwie matki i dzieciaki. W ich życiu cały czas obecni są mężczyźni. Jest biologiczny ojciec Brandona – Mike Foster i służy męskim wzrocem całej rodzinie, w późniejszych sezonach pojawia się również biologiczny ojciec Callie, a jeszcze później – ojciec bliźniaków. Ten serial o lesbijkach nie zakłamuje rzeczywistości. Pokazuje, że da się żyć w dobrych relacjach w ten sposób, w tej patchworkowej rodzinie.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale na Dzień Kobiet - 5 propozycji

Ta produkcja LGBT rzecz jasna budzi duże kontrowersje, zwłaszcza w środowiska kontrowersyjnych.  Jednak całe szczęście, że właśnie czekamy na piąty sezon produkcji.

Ciekawostka: Producentem serialu jest Jennifer Lopez.

Orange is the New Black (2013-), Netflix

Seriale o lesbijkach - Orange Is The New Black

Żródło: people.com

Na początku trzeba sobie odpowiedzieć, trochę żartobliwie rzecz jasna, na pytanie – Czy gdybyś miała spędzić najbliższe kilka/kilkadziesiąt lat w kobiecym więzieniu, to czy nadal byłabyś hetero?

Orange is the New Black w chwili pisania tego tekstu, ma 5 sezonów. 5 sezonów o perypetiach kobiet w więzieniu. Opowiedziane głównie z perspektywy jednej z głównych bohaterek – Piper Chapman (w tej roli Taylor Schilling).

Czy można zrobić bezpretensjonalny komedio-dramat o tak trudnym temacie, jak więzienie? Jak kobiece więzienie? Jak widać można. A to wszystko skutecznie opatrzone nutką empatii. Poznajemy bowiem losy wielu kobiet. Wszystkie te losy są tak samo ważne. Widzimy to między innymi dlatego, że w poszczególnych odcinkach, prócz bieżącego więziennego życia, zaglądamy do przeszłości poszczególnych bohaterek. Mamy okazję poznać je z innej perspektywy, tej „normalnej”.

Zatem po więzieniu oprowadza nas Piper – skazana za przewożenie brudnych pieniędzy, pochodzących z narkotyków. Pokazuje codzienne życie i codzienne problemy. W późniejszych sezonach w dużej mierze fabuła krąży wokół trudnej pracy strażników czy biurokracji w więzieniu.

Ciekawostka 1: Producentka serialu – Jenji Kohan – wyprodukowała również wiele odcinków dla seriali typu Will and Grace czy Kochane kłopoty (Gillmore Girls) oraz całego serialu Trawka (Weeds).

Ciekawostka 2: Serial Orange is the New Black był swego czasu czołowym produktem Netflixa, głośnieszym niż znany wszystkim House of Cards.

Seriale o lesbijkach – seriale dla lesbijek, środowiska LGBT czy nie tylko?

To tylko pierwsza część wątku, jeśli chodzi o lesbijskie seriale. Już niebawem kolejny tekst – tym razem o najciekawszych les-wątkach. A przy okazji zostawię tu pytanie otwarte – czy tylko lesbijki oglądają tego typu seriale?

A na koniec zobacz koniecznie nasz tekst o najciekawszych wątkach lesbijskich w serialach! <3

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

O autorze

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.