Grace i Frankie to amerykański komediowy serial telewizyjny wyprodukowany przez Skydance Productions. Twórcami serialu są Marta Kauffman i Howard J. Morris. 

Serial skupia się na historii dwóch kobiet: zimnej, sztywnej i zrównoważonej Grace (w tej roli Jane Fonda), oraz żywiołowej i emocjonalnej Frankie (Lily Tomlin), której świat kręci się wokół medycyny naturalnej, mistycznych doznań i artystycznej subkultury. Kobiety wiodą spokojne życie u boku swoich mężów – wpływowych prawników. Wszystko ulega zmianie, gdy odkrywają, że ich mężowie są w sobie zakochani i postanawiają opuścić swoje żony. Grace i Frankie, mimo że nigdy za sobą  nie przepadały, wspierają się i pomagają w odnalezieniu w nowej sytuacji. Perypetie życiowe głównych bohaterek toczą się tak, że w końcu przychodzi im razem zamieszkać.

Serial otwarcie opowiada o homoseksualizmie, życiu po rozwodzie, seksualnych przygodach emerytów, problemach związanych z otworzeniem biznesu w podeszłym wieku i społecznym wyobrażeniu na temat starszych ludzi.

Produkcja oraz aktorki były wielokrotnie nominowane do Emmy. Dodatkowo serial dzięki poruszaniu się po tematyce LGBT, został typowany do GLAAD Media Award, prestiżowej nagrody środowiska homoseksualnego.