Szkolne klimaty najczęściej kojarzą się z beztroską, pierwszymi miłościami i ogromem wolnego czasu. Czy właśnie tak będą wyglądać seriale o szkole? A może będą pełne intryg i złamanych serc? Zobaczmy jak młodość przedstawia się we współczesnych produkcjach. Niektóre z nich skupiają się na szkole średniej, jednak znajdzie się też coś o tematyce studenckiej.
Spis treści
Szkoła dla elity
Hiszpański serial dramatyczny stworzony przez Carlosa Montero oraz Dario Madrona. Zdobywca nagrody GLAAD Media, za najlepszą hiszpańskojęzyczną telenowelę. Od pierwszego sezonu, który ukazał się w 2018 roku, produkcja skradła serca widzów, którzy wciąż czekają na kolejne odcinki.
Historia toczy się wokół jednej z najbardziej prestiżowych hiszpańskich szkół, do której uczęszczają nasi bohaterowie. Liceum charakteryzuje się wysokim poziomem nauczania, ale też nieziemskim czesnym, które dla przeciętnego studenta tej szkoły nie jest problemem. Władze postanawiają uchylić furtkę elitarnej placówki, dla biedniejszych aczkolwiek ambitnych i inteligentnych uczniów. Kilkoro z nich zawitało w murach szkoły, rozpoczynając zajadły konflikt pomiędzy grupami społecznymi. Bohaterowie muszą odnaleźć się w nowej sytuacji i spróbować zawrzeć nowe znajomości, które nie będą podszyte podstępem.
Glee
Kto z nas, nie widział choć jednego odcinka Glee? Absolutny klasyk jeśli chodzi o tematykę szkolną, który przez lata był faworytem widzów. Twórcy wypuścili sześć sezonów, będących połączeniem gatunku muzycznego, dramatu i komedii. Ze względu na wielką popularność serialu, w produkcji gościnny udział wzięło wiele znanych gwiazd takich jak np. Demi Lovato, Britney Spears, Neil Patrick Harris czy Lindsay Lohan.
Jeden z nauczycieli w amerykańskim liceum, przejmuje dowodzenie nad prowadzeniem szkolnego chóru. Glee Club ma więc nowego opiekuna, dzięki jego zaangażowaniu i pasji, chór wraca na właściwe tory. Na drodze pedagoga z Ohio i zdolnych uczniów, staje zajadła trenerka oraz niezliczona ilość licealnych intryg.
Riverdale
Dla miłośników zagadek, proponujemy Riverdale, stworzone przez Roberto Aguirre-Sacasa. Sześć sezonów pełnych grozy, typowo w amerykańskim stylu. Kojarzycie te słynne bary mleczne? To właśnie w nich najczęściej przesiadują bohaterowie.
Jeden z uczniów miejscowego liceum – Jason, pochodzący z bogatej i wpływowej rodziny, ginie w tragicznych i niewyjaśnionych okolicznościach. Mieszkańców przeraża myśl o morderstwie w pozornie spokojnym mieście. Policja daje za wygraną i nie jest w stanie odpowiedzieć na kluczowe pytania: jak do tego doszło? Kto zabił? Znajomi Jasona: Betty, Jughead, Veronica i Archie, próbują odkryć tajemnicę na własną rękę i rozpoczynają prywatne śledztwo, które może doprowadzić do odkrycia przerażających faktów na temat mieszkańców miasta.
Atypowy
Połączenie dramatu i komedii stworzone przez Robie Rashid, znanej między innymi z prawdziwego serialowego hitu: Jak poznałem waszą matkę. Tym razem oddalimy się od klimatów szkoły średniej i przeniesiemy się w klimat studencki.
Historia opowiada o dojrzewaniu. Głównym bohaterem jest 18-letni Sam, ze spektrum autystycznym. Chłopiec przecina przysłowiową pępowinę i próbuje samodzielnie odnaleźć się w nowej studenckiej rzeczywistości. Sam doszedł do momentu w którym musi odnaleźć siebie i swoją drogę, podobne egzystencjalne pytania stawiają sobie jego rodzice.
Spokojnie można zaliczyć ten serial do nieco luźniejszych produkcji, nie ma on skomplikowanej fabuły, jednak wątek prowadzony przez Sama z pewnością należy do ciekawych i jest wart polecenia.
Trzynaście powodów
Cztery sezony, dwanaście nominacji i wysokie oceny krytyków. Nic dodać, nic ująć. To właśnie jeden z tych seriali, które są bardzo ważne i wnoszą istotny przekaz dla społeczności. Twórca serialu – Brian Yorkey, osobiście zajął się pisaniem scenariusza do ponad czterdziestu odcinków. W skład scenarzystów, reżyserów i obsady wchodzi około 500 osób.
Trzynaście powodów to opowieść Hanny Baker – nastolatki, która popełniła samobójstwo. Rodzina i przyjaciele próbują zrozumieć i w pewien sposób wytłumaczyć sobie tą tragedię. Pewnego dnia, znajomy Hanny dostaje przesyłkę, która kryje w sobie trzynaście taśm. Clay, który kochał się w dziewczynie ma więc przed sobą nagrania, na których może znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania. Na każdej z taśm Hanna tłumaczy powody swojej decyzji o samobójstwie. Czy wpłynie to jakoś na życie uczniów i funkcjonowanie szkolnej placówki? Z całą pewnością tak.
Uważam, że ten serial jest jedną z ważniejszych produkcji Netflixa i obowiązkową pozycją na liście każdego subskrybenta. Oprócz znakomitej linii fabularnej, skłania do refleksji, zachęca do pomocy i uważnego obserwowania swojego otoczenia.
Sex Education
Serial stworzony przez Laurie Nunn, absolutnie zawładnął sercami młodej widowni. Na platformie Netflix, widzowie mogą znaleźć już kilka sezonów a wciąż z niecierpliwością czekają na kolejne. Ten komedio-dramat należy do Brytyjskich produkcji i do tej pory zdobył aż 16 serialowych nominacji.
Głównym bohaterem jest licealista – Otis, prawiczek o nieprzeciętnej wiedzy na temat seksu. Paradoks prawda? Mama chłopca, z zawodu jest seksuolożką i zawsze chętnie rozmawia z nim o sprawach cielesnych. Otis jest jednak speszony i woli podsłuchiwać terapie innych, przeprowadzane przez matkę. Na jego drodze staje Maeve – intrygująca, pewna siebie dziewczyna, totalne przeciwieństwo chłopaka. Razem postanawiają udzielać w szkole porad dotyczących problemów i życia seksualnego.
Teen Wolf
Dramat, Horror, Komedia? Nie sposób przypisać Nastoletniemu Wilkołakowi jednego gatunku. Serial otrzymał ponad 30 nominacji do nagród, przez lata był wielkim hitem i ulubieńcem młodzieży. Gwarantuję wam, że te sześć sezonów, można pochłonąć w zaskakująco szybkim czasie.
Scott McCall zwyczajny, przeciętny uczeń szkoły średniej, zostaje ugryziony przez wilkołaka. Wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Stilesem, podczas szkolnego treningu, zauważają niecodzienną zwinność i siłę Scotta. Bohater posiadł nadnaturalne moce, które stają się preludium do licznych tragedii, kłopotów i przygód. Los chciał, że zbiegło się to w czasie z pojawieniem się nowej uczennicy – Allison, wielkiej miłości Scotta. Od tej pory, wszystko co robi chłopak, może nieść za sobą poważne konsekwencje.
Plotkara
Czy Plotkara może przejść już do tak zwanych serialowych klasyków? Uważam, że zdecydowanie tak. Ta popularna komedia dla młodzieży zdobyła 18 nagród i ponad 30 nominacji co jest znakomitym wynikiem. Historia została oparta o książkę Cecily von Ziegesar, która występuje pod tym samym tytułem.
Oczywiście nie wiemy kim jest tytułowa plotkara, którą śledzi chyba każdy mieszkaniec ekskluzywnej dzielnicy Upper East Side. Na jej blogu, pojawiają się wciąż wpisy, które dotyczą spraw sercowych, oszustw i prywatnych spraw bohaterów. Burzliwa przyjaźń Sereny i Blair to jeden z ulubionych tematów słynnej blogerki. Jak więc wygląda prawdziwe życie elity Manhattanu i jakie skrywają sekrety? Nic nie ukryje się przed plotkarą.
Chilling Adventures of Sabrina
Fantastyczne połączenie Fantasy i Horroru w gwiazdorskiej obsadzie. Jeżeli lubicie mroczne klimaty z odrobiną magii to jest to idealna propozycja dla Was. Cztery sezony pełne przygód i zwrotów akcji, czekają na Netflixie.
Główną bohaterką jest tytułowa Sabrina, pozornie zwykła uczennica liceum. Tylko czy przeciętna licealistka walczy po lekcjach z demonami? No właśnie. Dziewczyna musi więc pogodzić te dwa światy i nie doprowadzić przy tym do tragedii. To historia o dojrzewaniu w wydaniu nastoletniej czarownicy, która po śmierci swoich rodziców, zamieszkała ze swoimi ciotkami. Nie zabraknie pierwszych miłości, dylematów sercowych i kilku intryg.
Słodkie kłamstewka
Ten słodki dramat z elementami thrilleru, stworzony został na podstawie serii książek Sary Shepard. Ponad 30 zdobytych nagród i 40 nominacji. Swego czasu ta produkcja była naprawdę popularna, a jego intryga budzi zainteresowanie widzów do dziś.
Cztery przyjaciółki: Spencer, Hanna, Aria i Emily muszą pogodzić się z zaginięciem Alison – dziewczyny, która niegdyś należała do ich grupy. Tajemnicze zniknięcie budzi strach wśród nastolatek i ich rodziców. Dziewczyny muszą jednak normalnie funkcjonować, chodzić do szkoły i przygotowywać się do najważniejszych egzaminów, jednak ich przyjaźń nie była już priorytetem, do czasu… Po roku, bohaterki zaczęły dostawać dziwne sms-y, każdy z nich podpisany był tylko jedną literą -A. Ktoś chciał z nich zażartować, zastraszyć? A może wiadomości wysyłała zaginiona Alison? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, dawne przyjaciółki ponownie zaczynają się spotykać.
Najlepsze seriale o szkole – TOP 10 – podsumowanie
Oto nasze ulubione propozycje! Większość z nich możecie obejrzeć na platformie Netflix. Jak widać tematyka szkolna to twardy orzech do zgryzienia a fabularnie jest to zazwyczaj zawiła konstrukcja, skupiająca w sobie wiele wątków. Dajcie znać czy widzieliście przedstawione przez nas produkcje, a może macie jakieś propozycje, jeśli chodzi o seriale o szkole, o które moglibyśmy uzupełnić naszą listę? Napiszcie w komentarzach!
Dorzuciłabym do tego jeszcze serial BUNT! Można zobaczyć na player a to idealnie serial młodzieżowy ale w szkole specjalnej dla ciężkiej młodzieży. Oj dzieje się.