Aspołeczniaki i introwertycy w serialach – poznaj te 5 postaci

j

Autor: Julia Osowska

}

Data: 16 grudnia 2020

Nawet w świece seriali, nie każdy bohater jest super towarzyski czy rozgadany. Można by rzec, że jest nawet dziwny przez swoją aspołeczność, ale czy to czyni go nudnym albo przewidywalnym? Nie sądzę. Takie postacie można pokochać za swoją inność. Daje im to pewną przewagę, bo przez to są jedyne w swoim rodzaju i mocno niepowtarzalne. Dlatego, żeby pokazać, że aspołeczniaki też są super, wzięliśmy pod lupę kilku z nich. Ciekawe, czy zgodzicie się z nami co do wyboru.

Sam Gardner – Atypowy

72f074ae054f5124cfd4814fe8552a19

Serial przedstawia losy 18-letniego Sama, który musi radzić sobie ze spektrum autystycznym, a przy tym wszystkim prowadzić normalne życie. Przez swoją chorobę jest od dziwny i inaczej postrzegany przez uczniów szkoły i społeczeństwo. Mimo, że jest typem samotnika i osoby zamkniętej w sobie, próbuje prowadzić zwyczajne życie, uwalniając się od matczynej kontroli i znajdując sobie dziewczynę. Do jego odmienności przyczynia się z pewnością jego dość niepopularne zainteresowanie związane z pingwinami. Tak zgadza się jest on zdecydowanie największym pasjonatem pingwinów na świecie. Mimo wszelkim trudnością, które co chwile pojawiają się na jego życiowej drodze, Sam stawia im czoła i udowadnia, że można przekroczyć własne granice.

James – The End of the F***ing World

the end of the fucking world 1

James, James, James to jest dopiero ciekawa postać. Chłopak ma dosyć dziwne popędy psychopatyczne. Zaczęło mu się już nudzić zabijanie małych zwierzątek, dlatego stwierdził, że zaplanuje morderstwo. James to typowy przykład introwertyka, który wydaje się na pierwszy rzut oka i właściwie przy bliższym spotkaniu tak samo bardzo dziwny. Nie ma on właściwie żadnych znajomych do momentu kiedy poznaje Alyssę, zbuntowaną koleżankę ze szkoły, która zmaga się z problemami rodzinnymi. Z początku ta ją James ma plan zabić, lecz dziewczyna proponuje mu ucieczkę. Chłopak więc kradnie auto ojca i wyrusza z Alyssą w podróż życia, napotykają na swojej drodze przerażające i niebezpieczne sytuacje. Czy planowane morderstwo Jamesa dojdzie do skutku, a może nowa przyjaciółka odciągnie go od tego pomysłu?

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale Netflix Original – nasze top 25

Rue Bennett – Euforia

euforia2

Rue bez wątpienia jest introwertyczką i samotnikiem w swoim oryginalnym wydaniu. Mimo, że miała rodzinę i kochających ją bliskich, lekarze w młodym wieku zdiagnozowali u niej ogólne zaburzenie lękowe oraz prawdopodobne zaburzenie dwubiegunowe. Doprowadziło to do problemów z koncentracją, trwałych ataków lękowych i ciągłych napadów maniakalnych oraz depresyjnych. Problem nasilił się wtedy kiedy w młodym wieku opiekowała się ojcem podczas choroby, która skutecznie go uśmierciła. Liczne czynniki doprowadziły do tego, że Rue w wieku 13 lat stała się uzależniona od narkotyków. Pewne wydarzenia doprowadziły do tego, że dziewczyna trafiła na odwyk. Jednak problemy psychiczne Rue sprawiły, że była bardzo zamknięta w sobie i nie chciała niczyjej pomocy. Jest zdecydowanie typem aspołecznika, który ogranicza się tylko do niewielkiej liczby znajomych, którym i tak nie zdradza dużo o swoich problemach. Ciągłe tajemnice i niemoc w walce z uzależnieniem doprowadziły do jego powrotu, lecz czy nowa przyjaciółka będzie w stanie pomóc jej się otworzyć i zwalczyć na zawsze jej problem?

Skalmar Obłynos – SpongeBob Kanciastoporty

filing images ec14cc8b9833

Skalmar Obłynos to jedna z głównych postaci serialu animowanego Spongebob Kanciastoporty. Jest on introwertykiem, odosobnionym od innych, aspołecznym próbującym oddalić się od zgiełku, innych mieszkańców Bikini Dolnego. Jego jedyne zainteresowania to wykwintna sztuka oraz gra na klarnecie, która jednakże wychodzi mu nie najlepiej. Pragnie on pozbyć się męczących sąsiadów jakimi są Patryk i Spongebob, lecz nie udaje mu się to. Skalmar mimo swojego wyobcowania nie jest postacią negatywną ze względu na swoją satyryczność, która pomimo introwertyzmu towarzyszy mu zawsze.

Diane Nguyen – BoJack Horseman

c459hnjb

Diane z pewnością zalicza się do postaci introwertycznych oraz zbytecznych od innych relacji. Z pewnością na jej charakter duży wpływ wywarli rodzice, którzy nie zwracali na nią uwagi i byli dla niej wredni oraz bracia, którzy nieustannie robili jej ich zdaniem „śmieszne” psikusy. Nie była także lubiana w szkole, uczniowie się nad nią znęcali i nie zapraszali jej na imprezy. Ciąg tych sytuacji doprowadził do tego, że bardzo zamknęła się w sobie i wolała się z nikim nie dzielić tym co czuje.

ZOBACZ TEŻ  Zaburzenia psychiczne w serialach – top 3 produkcji poruszających ten temat

Aspołeczniaki i introwertycy – Podsumowanie

Nie wiadomo dlaczego ludzie określają introwertyków jako dziwaków. Dlatego, że wolą pozostać sami i nie czują potrzeby znajdowania się w większym gronie? Tak naprawdę nie wiemy dlaczego akurat te osoby takie są. Jak w przypadku Rue wpłynęła na to choroba i nałóg. James zawsze odstawał od innych i czuł się osamotniony w swoich myślach. Sama także dotknęła choroba, którą musiał przezwyciężyć, tak samo jak Rue. W przypadku Diane największą rolę odegrała rodzinna i jej niecodzienna specyficzność. A Skalmar po prostu lubił być sam.  Poznając głębiej historię każdego z bohaterów nie tylko tych wyżej wymienionych, ale tych przeróżnych, jesteśmy w stanie ich zrozumieć i być może się utożsamić.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Julia Osowska

Szalona wielbicielka wszystkiego co na ekranie (oczywiście w niewielkich granicach rozsądku). Jeżeli Lucyfer zaproponował by jej zejście do piekieł z pewnością by się zgodziła. Nie ukrywa także, że fajną sprawą byłoby przejść się z Elą po Buckingham Palace, albo zaszaleć z Fifi na jakiejś imprezce, bo widać, ze gościu wie co to dobra zabawa. Nie odmawia także jedynego w swoim rodzaju Netflixowego kina hiszpańskiego, dla którego dała by się pokroić. Marzy usiąść kiedyś na kanapie w Central Perk, koło niezastąpionych jej zdaniem Przyjaciół.