Zaburzenia psychiczne w serialach – top 3 produkcji poruszających ten temat

j

Autor: Agata Krasoń

}

Data: 6 kwietnia 2020

Aktualnie coraz większą popularnością cieszy się wiedza na temat zdrowia psychicznego. Psychologia jest obszarem, który przez wiele lat był pomijany, niedoceniany. Jednak nasza ciekawość ludzkich mechanizmów, psychologicznych motywacji, czy właśnie zaburzeń psychicznych sprawiła, że nawet twórcy serialów chętnie wplatają w fabułę wątki związane ze zdrowiem psychicznym, a raczej z jego uszczerbkiem u konkretnych bohaterów. Lubicie oglądać wątki zaburzeń i chorób psychicznych na ekranie? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to te seriale muszą się znaleźć na Waszej liście must see.

Atypowy

atypowy
Źródło: Netflix

Zacznijmy od serialu, który niesie pozytywny wydźwięk i ogląda się go z przyjemnością. Atypowy opowiada o chłopcu – Samie, który urodził się z łagodnym spektrum autyzmu. Poznajemy go w momencie, kiedy wchodzi w dorosłość. Cała akcja nie skupia się wyłącznie na chłopcu i jego codziennych trudnościach, świetnie pokazuje rolę rodziny i społeczeństwa, jaką odgrywa w życiu Sama oraz fakt, jak cała rodzina i poszczególni jej członkowie sobie radzą z chorobą i w jaki sposób są odbierani przez innych. Dodatkowo dzięki tej produkcji możemy dowiedzieć się, jak czują się osoby autystyczne i dlaczego ich zachowanie często odbierane jest jako agresywne, nieadekwatne do sytuacji. Jest to pozycja niesamowicie edukacyjna i poszerzająca horyzonty, a jednocześnie przyjemna.

Mr. Robot

mr. robot
Źródło: Netflix

Kolejna pozycja to serial, który nie należy do najłatwiejszych. Opowiada o Elliocie (Rami Malek), którego celem jest zniszczenie pewnej korporacji. Na początku przygody z Mr. Robotem możemy mieć wrażenie, że wszystkie spostrzeżenia głównego bohatera są słuszne i sami zastanowimy się nad tym, w jaki sposób media i wielkie korporacje dyktują nam życie. Jednak w miarę rozwoju akcji zaczynamy dostrzegać, że Elliot ma poważne zaburzenia, pojawiają się u niego halucynacje zarówno słuchowe, jak i wzrokowe, które mają swoją przyczynę w zaburzeniu, które nazywamy osobowością mnogą, inaczej zaburzeniem dysocjacyjnym tożsamości. U głównego bohatera prawdopodobnie choroba powstała w wyniku traumatycznych przeżyć z dzieciństwa związanych z ojcem. Jeżeli kręcą Was takie mroczne klimaty, to koniecznie obejrzyjcie ten serial.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale kryminały na Netflix - fabularne i dokumentalne [ZESTAWIENIE]

The Act

the act
Źródło: HBO

Serial produkcji Hulu, który opowiada o ciężkiej do uwierzenia historii Dee Dee i Gypsy Blanchard. Produkcja jest mocno oparta na faktach i zaczyna się w czerwcu 2015 roku, kiedy policja znajduje zasztyletowane ciało Dee Dee we własnym domu. Okazuje się, że matka więziła Gypsy, wmawiała jej i wszystkim wokół różne choroby i zły stan córeczki od najmłodszych lat. Możemy się zastanawiać jak to możliwe, że nikt się nie poznał na tej manipulacji, ani lekarze, ani opieka społeczna, ani rodzina. Możemy być pewni, że osoba zdrowa nie zdołałaby być aż tak okrutna i toksyczna w stosunku do własnego dziecka. Odpowiedzialny za takie zacięcie u Dee Dee jest Przeniesiony Zespół Münchhausena. Zamiast okaleczać siebie, matka okaleczała psychicznie i fizycznie, szprycowała niepotrzebnymi lekami, które wywoływały różne choroby i dolegliwości, własną córkę. Dee Dee świetnie się czuła w roli idealnej matki, która poświęciła wszystko, żeby opiekować się swoją schorowaną córką. Zainteresowanie ze strony społeczeństwa i jego współczucie stanowiło rodzaj nagrody i pożywki dla Dee Dee. Istotne jest, aby zaznaczyć, że wszystkie działania matki były świadome i dopracowywane do perfekcji, tak, aby nikt się nie zorientował, że Gypsy wcale nie jest chora. Serial warty uwagi, zwłaszcza dla tych, którzy interesują się zaburzeniami psychicznymi.

Jaką jeszcze produkcję byście dorzucili do tego zestawienia? Koniecznie napiszcie w komentarzu ?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Agata Krasoń

Studentka psychologii, miłośniczka podróży i entuzjastka seriali. Umiejętności szczególne? Oglądanie całego sezonu wyczekiwanego serialu w jedną noc.