Fantasy z mniej lub bardziej udomowionymi krwiopijcami i futrzastymi zawadiakami to od dawna guilty pleasure, do której wstydzimy się przyznawać. Statystyki mówią jednak same za siebie – motyw likantropii (wilkołactwa) i wampiryzmu na stałe wpisał się w ramówki telewizyjne, wypełniając nie tylko przestrzeń drugiego, ale również pierwszego planu. Na tej liście nie znajdziecie „Pamiętników wampirów” czy „Zmierzchu”, choć kilka tytułów z pewnością dobrze znacie. Gotowi? Oto seriale o wampirach i wilkołakach, których możecie już nie pamiętać (o ile w ogóle kiedyś o nich słyszeliście).

Seriale o wampirach i wilkołakach

1. Buffy: postrach wampirów

Seriale o wampirach - buffy postrach wampirów

Źródło: moviesroom.pl

To od Buffy wszystko się zaczęło. Zakazane romanse i walka nastoletniej bohaterki z nadprzyrodzonym złem nie są wcale pomysłami Stephenie Meyer. Protagonistka serialu co prawda częściej wampiry i wilkołaki zabija niż z nimi flirtuje, ale rekompensują to standardowe wątki teen drama. Serial emitowany był aż 6 lat – od 1997 roku do 2003 roku. Buffy doczekała się też spin-offu – „Anioł ciemności” – który karierę w telewizji robił do roku 2004.

2. Czysta krew

Seriale o wampirach - czysta krew

Źródło: hbo.com

Jeżeli HBO bierze się za projekt o wampirach i wilkołakach, nie ma co liczyć na cukierkową historię. „Czysta krew” zasłynęła, odstającym od aktualnych wtedy trendów ugładzanie nadnaturalnej rzeczywistości, epatowaniem cielesnością i brutalnością oraz faktem, że akcja rozgrywała się w świecie, w którym istoty nadprzyrodzone nie były już tajemnicą. Pierwszy sezon serialu zgarnął nawet Złoty Glob i Emmy. Ostatecznie, choć zainteresowanie adaptacją cyklu Charlaine Harris stopniowo spadało, serial doczekał się 7 sezonów i był emitowany od 2008 do 2014 roku.

3. Bitten

Seriale o wampirach - bitten

Źródło: tvgeektalk.com

Za tym serialem nie stoi może wieloletnia historia nadawania, ale 3 sezony to i tak sporo, jak na równie seksistowski pomysł. Fabuła kręci się tutaj wokół zdominowanego przez mężczyzn klanu wilkołaków i jedynej pośród nich (i jedynej na globie) kobiety dotkniętej likantropią. Sporo seksu, mnóstwo krwi.

4. Supernatural

Seriale o wampirach - supernatural

Źródło: tvguide.com

Ten emitowany od 2005 roku serial zdążył już oswoić widzów ze swoją obecnością na antenie – po 13 latach niczym nie potrafi zaskoczyć, a fabuła jest tak poplątana, że chyba tylko twórcy „Mody na sukces” mogliby się w niej połapać. Nie da się jednak ukryć, że wciąż ma wierne grono fanów (fanek przede wszystkim). Ale jak tu oprzeć się braciom Winchester (Jensen Ackles, Jared Padalecki) – pogromcom wszelkich potworów z demonami, wampirami i wilkołakami na czele?

5. Pod osłoną nocy

Seriale o wampirach - pod osłoną nocy

Źródło: senscritique.com

W skrócie: główny bohater, wampir-detektyw Mick St. John (Alex O’Loughlin), zakochuje się dziennikarce Beth (Sophia Myles), której przed laty uratował życie. W przypadku tej propozycji naprawdę nie wiem, co poszło nie tak. Emisja zakończyła się ledwie po jednym sezonie, a serial miał w sobie wszystko to, czego tylko fanki paranormalnych romansów mogłyby pragnąć – tajemnicę, walkę ze swoją naturą, emocjonalny rollercoaster. 10 lat temu byłam w tę fabułę bardzo zaangażowana.

6. The Gates: za bramą tajemnic

Seriale o wampirach

Źródło: rozrywka.dziennik.pl

Grany przez apetycznego Franka Grillo Nick obejmuje posadę szefa ochrony pewnego zamkniętego osiedla, które – jak to zamknięte osiedle – skrywa swoje tajemnice. Ploteczki, romanse i inne typowe dramy z podobnych lokalizacji mieszają się tu z wątkami nadnaturalnymi (wampiryczno-wilkołaczymi). Ta propozycja przeszła przez telewizyjną ramówkę bez większego echa i po jednym sezonie zdjęto ją z anteny. Problemem serialu była chyba jego miałkość – brak wyraźnego targetu, a nawet gatunku – choć fabularnie zapowiadało się nieźle.

7. Grimm

Seriale o wampirach - grimm

Źródło: grimm.wikia.com

Ledwie w zeszłym roku serial zakończył swoją 6-letnią bytność na antenie. Motyw wampiryzmu i likantropii nie były tu nigdy głównymi wątkami, a w dodatku nie przedstawiano ich w „klasyczny” sposób, ale może właśnie dlatego tak długo angażował widzów. Trzon fabuły stanowi tu przetworzenie baśni braci Grimm. Główny bohater, Nick (David Giuntoli), widzi więcej niż inni i potrafi dostrzec ukrywające się w cielesnej powłoce stwory. Niektóre są dobre, inne złe – wszystkie wzorowane na baśniach. Siłą rzeczy mamy więc też wilki w wielu odmianach.

8. Wirus

Seriale o wampirach - wirus

Źródło: moviesroom.pl

Bum! A teraz coś z zupełnie innej strony. Od kiedy „Zmierzch” wdarł się do ludzkiej świadomości wampiry wyraźnie dla świata złagodniały. Guillermo del Toro nie zapomniał jednak o ich pierwotnej naturze. 4-sezonowy „Wirus” emitowany od 2014 roku przypomina światu, że wampiry były kiedyś obrzydliwe, żądne krwi i wcale nie wyglądały jak nastolatki z okładek pism. Scenariuszowo podkreśla to fakt, że ich pojawienie się motywowane jest wirusem.

9. Piękna i bestia

Seriale o wampirach - piękna i bestia

Źródło: amplifiquese.com.br

Klasyczna baśń o Pięknej i Bestii doczekała się wielu adaptacji. W tym przypadku mowa o bardzo uwspółcześnionej wersji. Atrakcyjna pani detektyw (Kristin Kreuk) natrafia na Vincenta (Jay Ryan) podczas analizy jednej ze spraw. Wkrótce okazuje się, że skrywa on naprawdę pokręconą tajemnicę, w które znajdują się nawet wątki wymuszonej genetycznej mutacji, zmieniającą mężczyznę w coś na kształt wilkołaka. Mimo wszystko para zakochuje się w sobie, a trzeba przyznać, że nie jest to związek łatwy. Ugładzone i ckliwe – w sam raz na guilty pleasure.

10. Diabolik Lovers

Seriale o wampirach

Źródło: aminoapps.com

Estetykę anime z całą jej filozofią albo się kupuje albo nie. Jeżeli japońska kreska Wam nie przeszkadza, a seksualne napięcie między niewinną a zgrają młodych, przystojnych wampirów to coś, co brzmi dla Was przekonująco, lepiej nie traficie. Fabuła w tym przypadku jest mało istotna, głównie chodzi o… w sumie trudno stwierdzić. Chyba po prostu o seksowne wampiry.

Seriale o wampirach

A jakie są Wasze ulubione seriale o wampirach i wilkołakach?