Seriale o wampirach i wilkołakach, które nie wszyscy pamiętają – 31 propozycji

j

Autor: Kamila Baran

}

Data: 28 października 2021

Fantasy z mniej lub bardziej udomowionymi krwiopijcami i futrzastymi zawadiakami to od dawna guilty pleasure, do której wstydzimy się przyznawać. Statystyki mówią jednak same za siebie – motyw likantropii (wilkołactwa) i wampiryzmu na stałe wpisał się w ramówki telewizyjne, wypełniając nie tylko przestrzeń drugiego, ale również pierwszego planu. Na tej liście nie znajdziecie „Pamiętników wampirów” czy „Zmierzchu”, choć kilka tytułów z pewnością dobrze znacie. Gotowi? Oto seriale o wampirach i wilkołakach, których możecie już nie pamiętać (o ile w ogóle kiedyś o nich słyszeliście).

Seriale o wampirach i wilkołakach – TOP 31

1. Buffy: postrach wampirów

Buffy postrach wampirów
Źródło: moviesroom

To od Buffy wszystko się zaczęło. Zakazane romanse i walka nastoletniej bohaterki z nadprzyrodzonym złem nie są wcale pomysłami Stephenie Meyer. Protagonistka serialu co prawda częściej wampiry i wilkołaki zabija niż z nimi flirtuje, ale rekompensują to standardowe wątki teen drama. Serial emitowany był aż 6 lat – od 1997 roku do 2003 roku. Buffy doczekała się też spin-offu – „Anioł ciemności” – który karierę w telewizji robił do roku 2004.

2. Czysta krew

Seriale: Czysta krew
Źródło: hbo

Jeżeli HBO bierze się za seriale o wampirach i wilkołakach, nie ma co liczyć na cukierkową historię. „Czysta krew” zasłynęła, odstającym od aktualnych wtedy trendów ugładzanie nadnaturalnej rzeczywistości, epatowaniem cielesnością i brutalnością oraz faktem, że akcja rozgrywała się w świecie, w którym istoty nadprzyrodzone nie były już tajemnicą. Pierwszy sezon serialu zgarnął nawet Złoty Glob i Emmy. Ostatecznie, choć zainteresowanie adaptacją cyklu Charlaine Harris stopniowo spadało, serial o wampirach i wilkołakach doczekał się 7 sezonów i był emitowany od 2008 do 2014 roku.

3. Bitten

Seriale o wilkołakach: Bitten
Źródło: tvgeektalk

Za tym serialem nie stoi może wieloletnia historia nadawania, ale 3 sezony to i tak sporo, jak na równie seksistowski pomysł. Fabuła kręci się tutaj wokół zdominowanego przez mężczyzn klanu wilkołaków i jedynej pośród nich (i jedynej na globie) kobiety dotkniętej likantropią. Sporo seksu, mnóstwo krwi.

4. Supernatural

Seriale: Supernatural
Źródło: tvguide

Ten emitowany od 2005 roku serial zdążył już oswoić widzów ze swoją obecnością na antenie – po 13 latach niczym nie potrafi zaskoczyć, a fabuła jest tak poplątana, że chyba tylko twórcy „Mody na sukces” mogliby się w niej połapać. Nie da się jednak ukryć, że wciąż ma wierne grono fanów (fanek przede wszystkim). Ale jak tu oprzeć się braciom Winchester (Jensen Ackles, Jared Padalecki) – pogromcom wszelkich potworów z demonami, wampirami i wilkołakami na czele?

5. Pod osłoną nocy

pod osłoną nocy
Źródło: senscritique

Pod osłoną nocy to serial, gdzie głównym bohaterem jest wampir-detektyw Mick St. John (Alex O’Loughlin), zakochuje się w dziennikarce Beth (Sophia Myles), której przed laty uratował życie. W przypadku tej propozycji naprawdę nie wiem, co poszło nie tak. Emisja zakończyła się ledwie po jednym sezonie, a serial miał w sobie wszystko to, czego tylko fanki paranormalnych romansów mogłyby pragnąć – tajemnicę, walkę ze swoją naturą, emocjonalny rollercoaster. 10 lat temu byłam w tę fabułę bardzo zaangażowana.

6. The Gates: za bramą tajemnic

the gates
Źródło: rozrywkadziennik

Grany przez apetycznego Franka Grillo Nick obejmuje posadę szefa ochrony pewnego zamkniętego osiedla, które – jak to zamknięte osiedle – skrywa swoje tajemnice. Ploteczki, romanse i inne typowe dramy z podobnych lokalizacji mieszają się tu z wątkami nadnaturalnymi (wampiryczno-wilkołaczymi). Ta propozycja przeszła przez telewizyjną ramówkę bez większego echa i po jednym sezonie zdjęto ją z anteny. Problemem serialu była chyba jego miałkość – brak wyraźnego targetu, a nawet gatunku – choć fabularnie zapowiadało się nieźle.

7. Grimm

grimm
Źródło: grimm.wikia

Ledwie w zeszłym roku serial zakończył swoją 6-letnią bytność na antenie. Motyw wampiryzmu i likantropii nie były tu nigdy głównymi wątkami, a w dodatku nie przedstawiano ich w „klasyczny” sposób, ale może właśnie dlatego tak długo angażował widzów. Trzon fabuły stanowi tu przetworzenie baśni braci Grimm. Główny bohater, Nick (David Giuntoli), widzi więcej niż inni i potrafi dostrzec ukrywające się w cielesnej powłoce stwory. Niektóre są dobre, inne złe – wszystkie wzorowane na baśniach. Siłą rzeczy mamy więc też wilki w wielu odmianach.

8. Wirus (The Strain)

Wirus
Źródło: moviesroom

Bum! A teraz coś z zupełnie innej strony. Od kiedy „Zmierzch” wdarł się do ludzkiej świadomości wampiry wyraźnie dla świata złagodniały. Guillermo del Toro nie zapomniał jednak o ich pierwotnej naturze. 4-sezonowy „Wirus” emitowany od 2014 roku przypomina światu, że wampiry były kiedyś obrzydliwe, żądne krwi i wcale nie wyglądały jak nastolatki z okładek pism. Scenariuszowo podkreśla to fakt, że ich pojawienie się motywowane jest wirusem.
(Alicja Górska)

Inwazja wampirów na Nowy York – brzmi świetnie, dobrze wygląda, ale przetrwać się tego nie da. Twórców należy pochwalić za pilot oraz realność wątku rozwoju epidemii wampirowej na świecie. Na docenienie zasługuje również interesujący sposób przedstawienia krwiopijców, nieznany w dotychczasowych ekranizacjach. Nie polowały tak jak wszystkie znane nam ich wcześniejsze gatunki. Całość okraszona była nutką tajemniczości z dużą dozą horroru. Jednak sam wygląd i nastrój serialu ani nawet realność zdarzeń (nie po to ogląda się seriale o nieistniejących stworzeniach) nie przyćmiła bezsensownej fabuły i nudnego scenariusza. Będą kolejne sezony. Spodziewamy się najgorszego. Czy jeszcze jest możliwe, aby miło się rozczarować?
(Marta Fituch)

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale satyryczne - 7 propozycji

9. Piękna i bestia

piękna i bestia
Źródło: amplifiquese

Klasyczna baśń o Pięknej i Bestii doczekała się wielu adaptacji. W tym przypadku mowa o bardzo uwspółcześnionej wersji. Atrakcyjna pani detektyw (Kristin Kreuk) natrafia na Vincenta (Jay Ryan) podczas analizy jednej ze spraw. Wkrótce okazuje się, że skrywa on naprawdę pokręconą tajemnicę, w które znajdują się nawet wątki wymuszonej genetycznej mutacji, zmieniającą mężczyznę w coś na kształt wilkołaka. Mimo wszystko para zakochuje się w sobie, a trzeba przyznać, że nie jest to związek łatwy. Ugładzone i ckliwe – w sam raz na guilty pleasure.

10. Diabolik Lovers

diabolik lovers
Źródło: aminoapps

Estetykę anime z całą jej filozofią albo się kupuje albo nie. Jeżeli japońska kreska Wam nie przeszkadza, a seksualne napięcie między niewinną a zgrają młodych, przystojnych wampirów to coś, co brzmi dla Was przekonująco, lepiej nie traficie. Fabuła w tym przypadku jest mało istotna, głównie chodzi o… w sumie trudno stwierdzić. Chyba po prostu o seksowne wampiry.

11. Anioł ciemności

aniol

Wszyscy szanujący się amatorzy wampirzych wątków pamiętają Buffy: Postrach wampirów. Wszystkie fanki bad boys z kłami, pamiętają seksownego Davida Boreanaza. Część osób nie wie, że powstał spin-offe (projekt poboczny) tego serialu, gdzie wampir Angel gra pierwsze skrzypce.

Główny bohater to były seryjny morderca, którego dusza została przywrócona przez Cyganów, jako kara za zabicie jednego z ich klanu. Angel po wielu latach zdecydował się poświęcić swoje życie, pomagając ludziom w śledztwach, w których pojawiał się wątek paranormalny. Prowadzi prywatną agencję detektywistyczną wraz z półdemonem Doylem, Cordelią i łowcą demonów Wesleyem.

12. The Originals

the originals
The Originals – materiały promocyjne

Kolejny spin off popularnego serialu o wampirach, który jednak tym razem nie jest całkiem zgrabną kontynuacją, a raczej bardziej kanciastym wypełnieniem fabuły Pamiętników Wampirów. Mając do dyspozycji postacie uwielbiane przez rzesze wiernych fanów, startuje się z nowym produktem łatwiej niż czymś nieznanym. Jednak The Originals nie jest pozytywnie odbierany. Nawet Elijah, którego grono wielbicieli za styl i klasę ma dużą reprezentację nie tylko wśród płci pięknej, nie był w stanie obronić leniwej akcji i znanych wątków. W pewnym momencie nawet osławiony Elijah stał się śmiertelnie męczący.

13. Van Helsing

van helsing

Ten serial został wyprodukowany w 2016 roku, czyli w czasie gdy nawet najbardziej zagorzałych maniaków krwiopijców, zaczął nudzić ten wątek. Wbrew temu oraz niskiemu budżetowi (co niestety bardzo rzuca się w oczy) stacja SyFy postanowiła wypuścić apokaliptyczny serial o świecie rządzonym przez wampiry. Główna bohaterka Vanessa Van Helsing (tak, tak, potomkini TEGO Van Helsinga – to nie przypadek) walczy z wampirami o odzyskanie świata z rąk krwiożerczych potworów. Wiele osób wskazuje na nieścisłości, a raczej wpadki związane z fabułą. Najczęściej pojawiającym się zarzutem jest brak pomocy z bazy oddalonej o jedynie 60 kilometrów. Tak samo, jak dziwne wydaje się, że ocalali przetrwali trzy lata, w szpitalu, z którego nie mogli wychodzić, również zdumiewa fakt wypuszczenia aż 3 sezonów serialu.

14. Teen Wolf

Teen Wolf

Znacie jakiś inny dobry serial w całości poświęcony wilkołakom? To jest chyba bardzo ciężki wątek dla reżyserów. Nawet w tytułowym Teen wolf, w kolejnych sezonach zaczęto odchodzić od futrzastych bohaterów na rzecz innych ponadnaturalnych stworzeń. Może to przez ich wygląd? Wampiry będą sexy cały czas, a dzięki złej charakteryzacji największy przystojniak z Hollywood, przebrany za wilka, może wyglądać nieciekawie. Teen wolf zdaje się jedynym, mimo średnich początków, wartym obejrzenia punktem na liście. 

15. Drakula

dracula

Źródło: British Broadcasting Corporation (BBC) / Hartswood Films / Netflix

Wyemitowany 2020 roku, trzy odcinkowy, miniserial jest najnowszą wersją, każdemu doskonale znanej historii, najpopularniejszego na świecie wampira-Drakuli. Od wczesnych lat we Wschodniej Europie, poprzez walkę z Van Helskingami, aż po daleką przyszłość. Serial może pochwalić się przede wszystkim niezastąpionym klimatem oraz niesamowitą scenografią. Niestety, ze zmarnowanym potencjałem spotykamy się już na poziomie scenariusza. Krótki serial pomimo swoich wad warty jest obejrzenia, chociażby ze względu na genialną kreację, wcielającego się w tytułową postać: Claesa Banga.

16. Księga Czarownic

Księga czarownic
Źródło: IMBd

Księga czarownic opowiada historię młodej, wypierającej się swojego pochodzenia, czarownicy Diany Bishop. Jej życie zmienia się, kiedy znajduje, zaginioną przed wieloma laty, tajemniczą księgę. Wraz z księgą, do życia dziewczyny wkrada się wampir Matthew Clairmont. Między tą dwójką szybko zaczyna rodzić się zakazane, według prawa, uczucie. Historia jak wiele innych, nie grzeszy oryginalnością, zarówno pod względem budowania świata jak i samej historii. Mimo to serial w żadnym przypadku nie kuje w oczy, a wręcz przeciwnie, zachwyca piękną kolorystyką i scenografią. Idealny do obejrzenia dla niewymagających widzów.

17. The Order

the order 1
Źródło: Netflix

Pierwszoroczny student Jack Morton zostaje zwerbowany do tajnego stowarzyszenia Błękitnej Róży, trafiając przez to do mistycznego świata magii i wilkołaków. Serialowi udało się odtworzyć wszystkie możliwe schematy, jakie towarzyszą tego typu produkcjom. Dostajemy więc magię, polegającą na ofierze z krwi i szeptaniu łacińskich słówek, słabej jakości CGI i gromadkę żywiołowych wilkołaków, działających na skraju społeczeństwa. Wisienką na torcie jest nieporadny, irytujący główny bohater, który skrywa przed wszystkimi wielki sekret. Serial ten spokojnie można pomylić z parodią, dlatego jeśli ktoś lubi pośmiać się z niedorzeczności, jest to produkcja idealna dla niego.

ZOBACZ TEŻ  Fenomen serialowych drani - znienawidzeni przez towarzyszy, kochani przez kobiety

18. Magicy

Magicy

Cały urok serialu opiera się na tym jak bardzo zwariowane i niedorzeczne wątki pojawią się w nim tym razem. Stworzony z dawką humoru jest jednym z lepszych fantasy ostatnich lat. Wątki likantropii pojawiają się dopiero w ostatnich sezonach, kiedy to wprowadzona zostaje jako dolegliwość, przekazywana drogą płciową. Jest to podejście niestandardowe, jednak idealnie pasujące do klimatu serialu.

19. Co robimy w ukryciu?

co robimy w ukryciu
Źródło: HBO

Serial ten jest ciekawą pozycją głównie przez wzgląd na to, że jest komedią. Jednym z producentów jest Taika Waititi i całość, aż ocieka charakterystycznym dla niego humorem. Wszystko wygląda tanio i nieprofesjonalnie, jednak widoczne jest, że jest to efekt zamierzony. Dokument śledzi, przede wszystkim, nocne życie gromadki wampirów, ale podczas ulicznej sprzeczki z krwiopijcami, poznajemy również małą watahę wilkołaków.

20. V-wars

v wars netflix
netflix

Serial ten nie należy do najlepszych produkcji o wampirach, mimo tego, że sam pomysł zdaje się być ciekawy. W ten produkcji „wampiryzm” wywoływany jest, odkrytym w lodowcu wirusem. Mamy więc, bardzo szybko rozprzestrzeniającą się chorobę, która zmusza ludzi do mordu, oraz jednego naukowca, próbującego wynaleźć lekarstwo. Nic dziwnego, że nie doczekał się nawet drugiego sezonu.

21. Shadowhunters

shadowhunters

Serial oryginalnie opiera się na potomkach aniołów i ich walce z demonami, jednak całość zakrapiana jest bardzo dużą ilością, zarówno wampirów, jak i wilkołaków. Mechanizm działa równie schematycznie, jak w każdej teen-dramie. Rasy te nienawidzą się bez żadnego konkretnego powodu. Wampiry piją ludzką krew i parzy ich światło słoneczne. Wilkołaki zmieniają się w przerośnięte wilki, mają problem z agresją i są wyrzutkami. Nie znajdziemy tam niczego oryginalnego, za to można doświadczyć słabej jakości CGI i jeszcze gorszej gry aktorskiej.

22. Dark Shadows

darkshadows

Jeden z najstarszych seriali łączący fantasy i horror. Serial był emitowany w latach 60. i 70. Główną bohaterką jest Victoria Winters, która przybywa do miasta Collinwood, aby rozpocząć pracę. Bardzo szybko zostaje wciągnięta w serię niezwykłych zdarzeń związanych ze światem duchów, wampirów i innych mrocznych zjawisk. Początkowe odcinki były czarno-białe, co jeszcze bardziej przyprawia widzów o dreszcze. 

23. Od zmierzchu do świtu

od zmierzchu do switu

W Od zmierzchu do świtu poznajemy dwóch braci: Richiem i Secie, których po napadzie na bank poszukuje FBI. Podczas swojej ucieczki do Meksyku poznają byłego pastora i całą jego rodzinę biorą za zakładników. Ich plan prawie zostaje zrealizowany, jednak gdy odwiedzają klub ze striptizem wszystko się komplikuje. Spotykają tam wampiry i muszą walczyć o przetrwanie.

24. Wampiry: dziedzictwo

wampiry

Główną rolę w tym serialu gra Danielle Rose Russell, która wciela się w Hope Mikaelson. Jest ona córką wampira Klausa oraz Hayley Marshall. Hope jest pół-wampirem, pół-wilkołakiem. Dziewczyna uczy się w słynnej szkole The Salvatore School, gdzie poznaje wiele wilkołaków, czarownic i wampirów oraz doskonali swoje niecodzienne umiejętności. 

25. The Passage

the passage

Jest to serial oparty na powieściach Justina Cronina. Poznajemy w nim grupę naukowców, którzy pracują nad tajemniczym wirusem. Osoby, które zostały nim zakażone mają dziwne objawy: zaczynają zachowywać się jak wampiry. Naukowiec, który prowadzi “Projekt Noah” postanawia przetestować małą dziewczynkę, którą ma eskortować agent federalny. Podczas zadania mężczyzna zmienia zdanie i chce ocalić dziecko. 

26. Being Human

being human
Photo by: Jill Greenberg/Syfy

Opowiada o losach trzech współlokatorów: ducha, wampira i wilkołaka. Największym marzeniem tej niezwykłej paczki przyjaciół jest prowadzenie zwykłego życia. Serial ma cztery sezony. 

27. Dom grozy

dom grozy

Akcja rozgrywa się w XIX wieku. W stolicy Wielkiej Brytanii dochodzi do kilku tajemniczych morderstw. Spirytystka Vanessa i sir Malcolm chcą na własną rękę dowiedzieć się, kto stoi za zabójstwami. Do ich zespołu dołączają najsłynniejsze osoby z mrocznej literatury, między innymi Frankenstein, Drakula i Dorian Gray. 

28. Hemlock Grove

hemlock grove

Akcja serialu zaczyna się od znalezienia ciała zamordowanej dziewczyny w starej hucie. Część osób uważa, że została ona zamordowana przez uciekinierów z Białej Wieży, czyli laboratorium należącego do właścicieli huty. Pozostali uważają, że sprawcą może być Peter, który uważa się za wilkołaka. Podejrzanym staje się również Shelley, którego matka jest bardzo wpływową osobą w mieście. Mężczyźni postanawiają połączyć siły i na własną rękę znaleźć winnego. 

29. Zagubiona tożsamość

zzzz

Serial ma ciekawą fabułę. Opowiada o Bo- dziewczynie, która jest sukkubem. Została wychowana przez ludzi, jednak po ucieczce z domu dowiaduje się, że jest jedną z legendarnych istot Fae. Wyrusza w podróż w poszukiwaniu siebie i swojego pochodzenia, co oznacza, że musi wybrać między człowieczeństwem a swoim rodem. 

30. Post Mortem: W Skarnes nie umiera nikt

post mortem

Jest to skandynawski serial o kobiecie, która przeżyła śmierć. Live Hallangen uznaje się za zmarłą, po czym kilka godzin po śmierci budzi się na stole sekcyjnym. Okazuje się, że kobieta zaczyna mieć niepohamowaną potrzebę krwi. Kobieta staje się kimś na wzór wilkołaka, jednak ze wszystkich sił stara się kontrolować swoją nową naturę, bo nie chce zabijać innych. Z drugiej jednak strony, rodzinny interes zakładów pogrzebowych podupada, a więcej zgonów pozwoliłoby uratować firmę..

31. Immortals

immortals

Immortals to serial o wampirzycy, która po dwustu latach powraca do Stambułu. Mia chce zemścić się na swoim twórcy Dimitrym, za jej przemianę. Gdy go odnajduje, ich relacja szybko przechodzi w relację nienawiści połączonej z miłością. Mia zawiera pakt z innymi buntownikami, bo chce znowu stać się człowiekiem. 

To już koniec naszych propozycji dla fanów polujących na ludzi krwiopijców i wzbudzających strach. Oglądaliście wszystkie nasze propozycje czy czekacie na odpowiedni moment? Halloween?A może pełnia księżyca? Dajcie znać jakie są Wasze ulubione seriale o wampirach i wilkołakach?

Data aktualizacji: 28.07.2020 – Autor aktualizacji: Marta Fituch

Data aktualizacji nr 2: 28.10.2021 – Autor aktualizacji: Kamila Baran

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

4 komentarze

  1. Gość01

    Brakuje: The vampire diaries, Legacies, Vampires, Dracula i wiele innych

    Odpowiedz
    • Magdalena Bród

      Dzięki za czujność. Zaktualizowaliśmy ranking. Ale widzę, że jeszcze nie wszystko opisaliśmy 🙂

      Odpowiedz
  2. maria

    własnie obejrzałam nową Dracule z Claesem Bangiem i podpisuje sie obiema rękama pod Twoją opinia, scenariusz nie zachwyca, chociaz z drugiej strony to wymyslic nowego w temacie:) ale Bang….on jest niemozliwy! serial obejrzałam w jeden wieczór, polecam wszystkim:) z takich demonicznych wampiro wilkołakowych to moj niedościgniony to Penny Dreadful Dom grozy, pozdarwiam

    Odpowiedz
  3. Malgozata

    Wiekszosc wspolczesnych seriali o wampirach to dno i kicz. Lata 2000 to jakos jeszcze bylo, wampiry to byly wampiry a nie za przeproszeniem pedaly w dzinsach ala patison.
    Wampir to istota nieumarla, niesmiertelna a twocy popelniaja tyle bledow logicznych ze az wstyd ogladac!;(
    WAMPIR TO dziecko nocy, trup, a nie „czlowiek z supermocami” jak sie dzis przedstawia! Powinien byc MROCZNY, GOTYCKI I PONURY.
    Wampiryzm to straszliwa klatwa(w oryginalnych wierzeniach dawnej gawiedzi).
    Upir wydostal sie z grobu. Pierwotnie przypominal cos w stylu zombie.
    Jedyne co pozostalo mi ogladac/czytac to Stephena Kinga.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze