Piękna i Bestia jest amerykańskim serialem obyczajowym stworzonym przez Sherri Cooper i Jennifer Levin, wyprodukowany przez CBS Television Studios, Take 5 Productions i Whizbang Films. Seria oferuje nam 4 sezony, składające się w sumie z 70 42-minutowych odcinków inspirowanych znaną opowieścią (autorstwa Jeanne Marie Leprince de Beaumont), jednak znacznie przekształconej i sfabularyzowanej na potrzeby dzisiejszego, XIX-wiecznego świata. Serial był emitowany od 2012 do 2016 roku, a pierwszy odcinek ujrzał światło dzienne 11 października 2012 roku na The CW.

Historia inteligentnej Catherine Chandler, której matka przed laty została brutalnie zamordowana, a zabójca wpadł w ręce tajemniczej postaci, tytułowej Bestii, której dziewczyna zawdzięcza życie. Zmotywowana córka ofiary dociera do Vincenta, byłego żołnierza, który pod osłoną nocy okazuje się być czołowym, samozwańczym stróżem prawa. Catherine pragnie za wszelką cenę poznać prawdę na temat życia mężczyzny, a w międzyczasie rodzi się między nimi uczucie.

W głównych rolach zobaczyć możemy Kristin Kreuk jako Catherine Chandler oraz Jaya Ryana wcielającego się w postać Vincenta Kellera.