Wirus (ang. The Strain) – amerykański dramatyczny serial telewizyjny z elementami horroru wyprodukowany przez FX Productions. Stanowi adaptację książkowej trylogii autorstwa Guillerma del Toro i Chucka Hogana, będących również twórcami i producentami serialu. Emitowany był od 13 lipca 2014 roku do 17 września 2017 roku przez FX a w Polsce od 2 września 2014 roku przez Fox. Muzykę do serialu grozy skomponował Ramin Djawadi (autor ścieżki dźwiękowej do hitów takich jak Gra o tron czy Westworld).

Akcja serialu Wirus rozpoczyna się od nagłego wylądowania samolotu w Nowym Jorku, w którym ekipa ratunkowa odkrywa zwłoki pasażerów. Tajemniczą śmierć postanawia rozwikłać Ephraim Goodweather wraz ze swoim zespołem z Centrum Chorób Zakaźnych. Sytuacja pogarsza się, gdy zwłoki (dokładnie 200 ciał) znajdujące się w kostnicy nagle znikają. Nowy Jork zostaje zagrożony epidemią nieumarłych nazywanych Strzygoniami, których głównym celem jest przejęcie władzy. 

Mimo że Wirus to silnie zanurzony w popkulturze serial o zombie, trzyma w napięciu i zaskakuje. Mocno wyczuwalne są również elementy dramatu, dlatego nie brakuje poruszających momentów skłaniających do autorefleksji.