Seriale o nastolatkach z mocami – jak ogarnąć niezwykłe zdolności i burzę hormonów

j
}

Data: 22 czerwca 2020

Telekineza, laserowe spojrzenie, kontrola umysłu… niezwykłe umiejętności dzieciaków z seriali wykraczają daleko poza jazdę na jednym kółku czy imponujące sztuczki z yo-yo. Zrozumienie i kontrolowanie tych zdolności to jednak zupełnie inna sprawa, podobnie jak zapanowanie nad problemami typowymi dla okresu dojrzewania. Poniżej znajdziecie najciekawsze seriale o nastolatkach z mocami – o tych z nadprzyrodzonymi umiejętnościami albo tych władających magią.

Stranger Things

stranger things
Źródło: Netflix

Stranger Things to przeuroczy hołd dla filmowych i książkowych klasyków z lat 70. i 80. Akcja serialu rozpoczyna się w niewielkim mieście w stanie Indiana, gdzie nastoletni fan D&D znika bez śladu. Jego rodzina i przyjaciele szukają odpowiedzi i próbują odnaleźć chłopca. Odkrywają przy tym tajemnice obejmujące ściśle tajne eksperymenty, przerażające potwory i jedną małą, bardzo dziwną dziewczynkę.

Jedenastka jest nastolatką, która uciekła z laboratorium, gdzie przeprowadzano na niej eksperymenty badające jej paranormalne zdolności. Dziewczynka dysponuje mocą telekinezy, zdalnego widzenia, manipulacji portalami, telepatii, psychometrii (pozyskiwania informacji o osobie poprzez dotykanie związanych z nią przedmiotów), biokinezy, technopatii i odczytywania wspomnień. Jej umiejętności nie wynikają z magii, czarodziejskiego gadżetu ani użycia sprzętu rodem z science-fiction. Są one rezultatem sekretnego rządowego eksperymentu z użyciem substancji psychoaktywnych.

Serial ma niebywale wysoki współczynnik nostalgii. Wszyscy, którzy dorastali w latach 80., pokochają soundtrack i będą świetnie się bawić, rozpoznając kolejne popkulturowe nawiązania. Również młodsi widzowie docenią ciekawy pomysł na fabułę, intrygujący świat przedstawiony i sympatycznych bohaterów.

To nie jest OK

To nie jest OK
Źródło: Netflix

Jakby bycie nastolatkiem nie było wystarczająco trudne, Syd odkrywa, że ma supermoce mogące zabijać. Serial opiera się na powieści graficznej Charlesa Forsmana (autora The End of The F***ing World) o tym samym tytule. Tradycyjna opowieść o dojrzewaniu obfituje w humor i bardzo dobre efekty specjalne. Ma też świetną ścieżkę dźwiękową.

Supermoce to idealna metafora niepokojów dręczących nastolatków. Dorastający młodzi ludzie, tacy jak Syd, nierzadko mogą czuć się inni, niezrozumieni, postrzegać siebie jako dziwadła. Nowa seria Netflixa świetnie oddaje te lęki i napięcia, dając im atrakcyjny, nadprzyrodzony kostium.

W serialach czy filmach zwyczajne dzieciaki odkrywają posiadane nadprzyrodzone moce i zaczynają kwestionować swoją tożsamość. W pozaekranowym świecie zbuntowane nastolatki napędzane hormonami nie czują się ani jak dzieci, ani jak „drętwi” dorośli. Kwestionują autorytety i przeżywają okres buntu, a starsi stopniowo przestają postrzegać ich jako niewinne dzieci, którymi kiedyś były. Podobnie jak świeżo upieczeni superbohaterowie, dorastająca młodzież uczy się niezależności, rozwija upodobania i krystalizuje marzenia. Z tego powodu wielu młodych widzów utożsami się z problemami trapiącymi Syd, a ci starsi przypomną sobie burze nastoletniego życia.

The Umbrella Academy

The Umbrella Academy
Źródło: Netflix

Akcja serialu rozpoczyna się, gdy dysfunkcyjna rodzina superbohaterów spotyka się, aby rozwiązać tajemnicę śmierci ojca. Do tego dochodzi zagrożenie apokalipsą i kilka pomniejszych problemów. Dzieci urodzone z mocami były szkolone i wychowywane przez starca w jego rezydencji, w czym seria przypomina X-menów. The Umbrella Academy to opowieść ponura, a zarazem pełna akcji. Sprytnie poprowadzona fabuła kojarzy się z Kingsmanem. Na uwagę zasługują przede wszystkim brutalne sekwencje akcji łączone z muzyką pop i zmieszane z żartobliwym tonem.

Chociaż w serialu budowanie świata i postaci zajmuje trochę czasu, warto poczekać na rozwój fabuły. Znakomicie spisuje się obsada, której najjaśniejszymi punktami okazali się Aidan Gallagher i Robert Sheehan. The Umbrella Academy potrafi bawić i trzymać w napięciu. To świetny program dla wszystkich, którzy lubią opowieści superbohaterskie bez gorzkiego zakończenia.

ZOBACZ TEŻ  Dajmy Sabrinie jeszcze jedną szansę - dlaczego warto obejrzeć kolejny sezon Chilling Adventures of Sabrina

Misfits

misfits wyklęci
Źródło: HBO GO

Nastolatkowie, którzy weszli w konflikt z prawem, odbywają prace społeczne. Wszyscy zostają uderzeni piorunem, na skutek czego zyskują supermoce. Pięć bardzo różnych młodych bohaterów wkrótce odkrywa, że nie tylko oni zostali obdarzeni dziwnymi umiejętnościami w czasie burzy. Okazuje się, że muszą przezwyciężyć wzajemną niechęć, by chronić wielki sekret.

Krwawy i pomysłowy serial Misfits wyróżnia się mocną obsadą. Bohaterowie są ciekawi, a młodzi aktorzy zapewnili wiele niezapomnianych występów, przyciągając przed ekran już od pierwszego odcinka. Poza tym serial ma świetne poczucie humoru, dlatego zapewnia mnóstwo niezobowiązującej rozrywki.

Tajemnice Smallville

Tajemnice Smallville
Źródło: The CW

Superman jest kultowym bohaterem, a śledzenie jego przygód w ciągu 10 sezonów Tajemnic Smallville okazuje się znacznie przyjemniejsze niż oglądanie gotowego produktu. Seria błyszczy, gdy jej główny bohater żongluje cudownymi mocami. Nie zabrakło też typowych nastoletnich problemów, dających produkcji bardziej przyziemny wymiar.

Nie tylko Clark, główna oś fabuły, dysponuje ciekawymi umiejętnościami. Również mały Ryan James ma interesującą moc. Nastolatek potrafi czytać w myślach. Jedyną osobą odporną na jego moc jest rzecz jasna Clark, jego przybrany brat. Niestety Ryanowi nie przyszło zbyt długo cieszyć się swoją zdolnością, ale tutaj stawiam kropkę, by nie wchodzić w spoilery.

Chilling Adventures of Sabrina

Chilling Adventures of Sabrina
Źródło: Netflix

To zdecydowanie mroczniejsza wersja serii od Archie Comics niż pamiętny serial z lat 90. W nowej produkcji Sabrina musi równoważyć swoją podwójną naturę pół-wiedźmy i pół-śmiertelniczki, by walczyć ze złymi siłami, a jednocześnie uczestniczyć w życiu szkoły Baxter High. W dzień 16 urodzin dziewczyna staje przed trudnym wyborem – wejść do świata czarów czy pozostać z dotychczasowymi przyjaciółmi.

Sabrina w wydaniu Netflixa jest znacznie bardziej edgy niż jej poprzedniczka. Czarodziejka nie używa magii do zaliczenia testu z matematyki albo zwrócenia na siebie uwagi nowego chłopaka w szkole (choć czasami zdarzają się podobne sytuacje). Zamiast tego seria koncentruje się na znacznie mroczniejszych kontekstach, w tym na radzeniu sobie z samym szatanem. Produkcja zachwyca kostiumami i dopracowaną stroną wizualną.

Locke & Key

Locke & Key
Źródło: Netflix

Rodzina Locków przeżyła niezwykłą tragedię. Jeden z uczniów liceum, w którym pracował ojciec Kinsey, Tylera i Bodego, zamordował ich tatę. Oni razem z matką ledwo uszli z życiem. Jakiś czas później postanowili przeprowadzić się do rezydencji, gdzie wychowywał się ich ojciec. W nowym domu muszą nadal zmagać się z bolesną przeszłością, ale też stanąć oko w oko z magią miejsca, w którym się znaleźli. W posiadłości znajdują się tajemnicze klucze. Każdy z nich odpowiada za jakieś nadnaturalne zdarzenie. Niestety magiczne znaleziska chce przejąć niebezpieczny demon.

Chociaż Locke & Key czasem ma problem z zachowaniem spójności i równego tempa akcji, przechwyciło wystarczającą ilość esencji swojego materiału źródłowego, by zapewnić przyjemną rozrywkę. Co ważne, Netflix wydaje się tak pewny powstania drugiego sezonu, że większość odpowiedzi wciąż czeka na ujawnienie, pozostawiając widzowi godziny wstępu z niedużym procentem kluczowej (hehe) akcji.

Tajemny Krąg (The Secret Circle)

tajemny krąg
Źródło: The CW Network

Oparty na serii książek o tym samym tytule serial podąża za Cassie Blake, która dołącza do magicznego klanu po tym, jak dowiedziała się, że jest czarownicą. Produkcja to dramat pełen tajemnic i zawiłości. Główna bohaterka odkrywa nie tylko swoją moc, ale również fakt bycia kluczem otwierającym odwieczną bitwę dobra ze złem.

ZOBACZ TEŻ  Polecane seriale na Netflixie - TOP 13

Akcja rozpoczyna się, gdy matka Cassie ginie w pożarze. Dziewczyna wprowadza się z babcią do urokliwego miasteczka Chance Harbour w stanie Waszyngton. Gdy Cassie poznaje koleżanki z liceum, w tym słodką Dianę i jej chłopaka Adama, zamyślonego samotnika Nicka, podłą dziewczynę Faye i jej pomocniczkę Melissę, zaczynają się dziać dziwne i przerażające rzeczy. Wszystkie wiążą się z działaniami potężnych czarownic czekających, aż nastolatka do nich dołączy. Szybko okazuje się, że w grę wchodzą jeszcze mroczniejsze moce, a śmierć matki Cassie nie mogła być przypadkiem. Tajemny Krąg prezentuje interesujące ujęcie tematu czarów, ale nieco zbyt niewolniczo przestrzega konwencji gatunkowej. Można znaleźć w nim zarówno elementy nadprzyrodzone, jak i klasyczny nastoletni romans. Produkcja dla fanów Pamiętników wampirów.

The Innocents

The Innocents
Źródło: Netflix

Mocną stroną The Innocents jest połączenie teen dramy z intrygującym thrillerem sci-fi. Wszystko zaczyna się od ucieczki pary nastolatków. Szybko okazuje się, że dziewczyna posiada dziwną nadprzyrodzoną zdolność – zmiennokształtność. Niezwykły dar nastolatki uwalnia potężne siły, które mogą na zawsze rozdzielić zakochanych.

Produkcję warto obejrzeć dla supernaturalnych elementów oraz dla wątku romantycznego. June i Harry są klasycznymi kochankami uciekającymi w nieznane, by być razem. Para ukrywa się przed Steinarem, który chce zabrać June ze sobą, ojcem dziewczyny i pracującą w policji matką chłopaka. W serialu trudno określić, kto ma dobre intencje, a kto chce wykorzystać nadprzyrodzone zdolności nastolatki. Stopniowe odkrywanie odpowiedzi daje niemałą frajdę.

Marvel’s Runaways

Marvel’s Runaways
Źródło: Hulu

Akcja serii osadzona jest w uniwersum filmowym Marvela. Opiera się na komiksach o tej samej nazwie. Podąża za sześciorgiem dzieci, które tworzą drużynę superbohaterów muszących zjednoczyć się w obliczu wspólnego wroga – swoich rodziców. Każda z postaci dysponuje innymi mocami, co sprawia, że opowieść staje się jeszcze ciekawsza.

Marvel’s Runaways jest nie tylko godnym dodatkiem do MCU, ale i bardzo dobrą produkcją o nastolatkach i dla nastolatków. To wierna adaptacja, która oddaje nawet najdziwniejsze elementy komiksów. Nie zabrakło też akcentów rodem z oper mydlanych.

The Gifted: Naznaczeni

The Gifted: Naznaczeni
Źródło: FOX

Zwykłym życiem małżeństwa mieszkającego na przedmieściach wstrząsa nagłe odkrycie – ich dzieci mają nadprzyrodzone moce. Rodzina zmuszona jest uciekać przed wrogo nastawionym rządem. Dołącza do podziemnej organizacji zrzeszającej mutantów i rozpoczyna walkę o przetrwanie.

Skąd wzięły się moce dzieciaków? U dużej części społeczeństwa aktywował się gen X zmieniający homo sapiens w homo superior. Z dnia na dzień zwykła osoba staje się nadczłowiekiem, przerastającym wszystkich wokół swoimi umiejętnościami. Mutanci dysponują rozmaitymi darami, które dla większości z nich stają się przekleństwem.

Pierwszy sezon The Gifted kładzie solidny fundament dla wciągającego dramatu o superbohaterach, który koncentruje się na opowiadaniu historii zamiast na pokazywaniu bezmyślnej akcji i efektów specjalnych.

Cloak & Dagger

151400 5072cloakanddagger
Źródło: ABC Studios, Marvel Television

Seria opowiada o nastolatkach nabywających supermoce. Tandy staje się Sztyletem (rzuca generowanymi przez siebie groźnymi, świetlnymi ostrzami), a Tyrone Płaszczem (zyskał zdolność manipulowania ciemnością i przenoszenia innych między wymiarami). Ich moc, odpowiednio związana z widzeniem najgłębszych lęków i nadziei innych, sprawia, że bohaterowie świetnie prezentują się na małym ekranie.

Ponieważ komiksowa telewizja jest wciąż stosunkowo nowym zjawiskiem, sieci w dużej mierze trzymają się postaci o dość ugruntowanej reputacji. Pójście za duetem komiksowych nastolatków zaowocowało w tym przypadku zaskakująco dobrym show. Cloak & Dagger zgrabnie łączy operę mydlaną z kinem superbohaterskim, tworząc dobrze przemyślany, emocjonujący dodatek do słynnego uniwersum.

To już wszystkie produkcje na tej liście. Jakie seriale o nastolatkach z mocami dodalibyście do zestawienia?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

4 komentarze

  1. Tunaandpotato

    Ja bym tu dodała jeszcze
    Przeznaczenie: saga wind

    Odpowiedz
    • xpa2

      ojjj takk

      Odpowiedz
      • Tomek

        ojj jeden z gorszych serial który oglądałem.

        Odpowiedz
  2. Justyna Macugowska

    Stranger Things i Locke&Key to moi zdecydowani faworyci tej listy 🙂

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.