Wątki LGBT pojawiają się coraz częściej w serialach już od paru dobrych lat, mimo że do niedawna były jeszcze tematem tabu. Pamiętacie Stevena z pierwotnej wersji Dynastii z 1981 roku? Tak, wtedy też był gejem. I wtedy było to coś naprawdę oryginalnego. Dziś już do tego przywykliśmy. Zwłaszcza Netflix i HBO proponują nam je w swoich produkcjach, ale znajdziemy je także np. w AMAZON PRIME. A seriale typowo LGBT? Gdzie jest to główny wątek? A takich jest również coraz więcej. I bardzo dobrze. Ciekawi najlepszych propozycji? Koniecznie sprawdźcie mój tekst.
Spis treści
Seriale LGBT 2019
W 2019 roku pojawiło się kilka ciekawych seriali LGBT. Skupię się na trzech – dwa są do obejrzenia na Netflixie – Opowieści z San Francisco i Special, a jeden na HBO GO – to Gentleman Jack.
Gentleman Jack (2019-)
Myślicie, że osobom homoseksualnym jest trudno w 2019 roku? Spróbujcie odnaleźć się na początku XIX wieku! W tej produkcji poznajemy właścicielkę ziemską w Yorkshire – Anne Lister. Jest to kobieta niesamowita pod wieloma względami. Nie patrzy na to, co mówią inni, robi swoje. Podróżuje po świecie, rozwija biznesy i… jest lesbijką. Zakochuje się w kobietach, a zwłaszcza w jednej i to właśnie tę niezwykle fascynującą historię możemy oglądać na szklanym ekranie. A to wszystko opisuje w swoich dziennikach. Najciekawsze jest to, że jest to historia na faktach! Anne Lister jest bardzo dobrze znana w środowisku LGBT.
Serial został odnowiony na drugi sezon w maju 2019.
Opowieści z San Francisco (2019)
Po 23 latach nieobecności, do San Francisco wraca Mary Ann Singleton. Wraca na „stare śmieci”, czyli na 28 Barbary Lane, do domu, w którym dorastała, a w którym właścicielka – Anna Madrigal – zbudowała wyjątkową społeczność LGBT. Większość osób zamieszkujących ten dom jest albo homoseksualna, albo transpłciowa. Poznajemy poszczególnych bohaterów, a każdy z nich ma pewną wyjątkową historię, a także nierzadko skomplikowane relacje. Opowieść tę uzupełnia były mąż Mary Ann – Brian Hawkins oraz córka Shawna, którą porzuciła, by rozwijać swoją karierę telewizyjną.
Serial miał 10 odcinków i jest zakończony.
Special (2019)
A co, jeśli jesteś gejem… z dziecięcym porażeniem mózgowym? Netflix postawił na mocno kontrowersyjną produkcję, która jest zaskakująco… normalna! To piękna i bezpretensjonalna historia Ryana, który dostaje szansę na rozpoczęcie życia od nowa. Po wypadku samochodowym otrzymuje staż w jednej z redakcji. Dzięki wypadkowi, nie musi się przyznawać do swojej niepełnosprawności, wszystko może na niego zrzucić. I jest akceptowany. Serial porusza poważne tematy w sposób przystępny i przyjemny – niezależny start osoby chorej na DPM, pierwsza praca, radzenie sobie z relacją z nadopiekuńczą matką. A do tego dochodzi jeszcze właśnie seksualność głównego bohatera.
Na razie nie wiadomo, czy serial zostanie odnowiony. Pierwszy sezon miał 8 odcinków, które były zaskakująco krótkie – od 12 do 17 minut.
Seriale LGBT 2020
W 2020 roku powstało wiele interesujących produkcji – łączą one ciekawe wątki, prezentują intrygującą fabułę czy też poruszają niełatwe tematy. Te seriale LGBT zaprezentowane poniżej zdecydowanie zasługują na uwagę!
Hightown (2020-)
Hightown łączy w sobie trzy tematy, które nieczęsto występują razem w telewizyjnych produkcjach: opioidową epidemię, morderstwo i LGBT. Opowieść ta zaczyna się mrocznie – agentka federalna znajduje zwłoki zamordowanej kobiety i postanawia rozwikłać zagadkę tajemniczego zabójstwa. Seria ukazuje smutek po opioidowym kryzysie, świat pełen przestępczości, ale równocześnie ujmuje queerową radość życia w Provincetown, która kwitła tam od lat. W barach, sklepach, restauracjach można zobaczyć przeróżne osoby, w tym drag queens, które zapraszają na swe niezwykłe występy. Główna bohaterka również jest częścią LGBT – to wesoła lesbijka, która nie boi się wyzwań.
Serial posiada obecnie osiem odcinków, jednak niebawem powinien pojawić się drugi sezon serii!
Feel Good (2020-2021)
Premiera tego serialu miała miejsce w 2020 roku na Netflixie. Widzowie serii mogą obserwować rozwój romansu pomiędzy niezdecydowaną George i komiczką Mae. Pierwsza kobieta nigdy przedtem nie była homoseksualnym związku i jest jej trudno odnaleźć się w nowej sytuacji. Niechętnie ujawnia swym przyjaciołom i rodzinie fakt, że posiada partnerkę. Mae jest osobą walczącą z uzależnieniem od narkotyków, która powoli dochodzi do siebie – jedyne czego pragnie, to całkowite zatracenie się w nowym związku.
Serial posiada dwa sześcioodcinkowe sezony.
Twenties (2020-)
Jeśli macie ochotę na najlepsze seriale komediowe, którym nie brakuje wątków LGBT, Twenties będzie idealnym wyborem! Widzowie serii mogą śledzić perypetie czarnoskórej nieheteronormatywnej Hattie oraz jej dwóch najlepszych heteroseksualnych przyjaciółek – Marie i Nii. Chcą one spełnić swe marzenia – próbują odnaleźć się w życiu, miłości i szalonym świecie w Los Angeles.
Serial posiada obecnie osiem odcinków. W czerwcu 2020 roku ogłoszono, że odnowiono jego produkcję i widzowie niedługo będą mogli się cieszyć kolejnym sezonem!
We’re Here (2020-)
Seria ta przedstawia trójkę drag queens – Boba, Eurekę O’Harę oraz Shangelę. Jeżdżą one po przeróżnych zakątkach Stanów Zjednoczonych, odwiedzając niewielkie miasteczka, rekrutując oraz szkoląc chętnych do jednorazowych wieczornych występów drag queen. Inspirują one do tego, aby wyjść poza swą strefę komfortu i pozwolić sobie na dowolną ekspresję siebie.
We’re Here można obejrzeć na HBO GO.
To nie jest OK (2020)
Nastoletnie lata nie należą do najłatwiejszych – szkolne problemy, kłopoty w domu, odkrywanie swej seksualności. W przypadku Sydney dochodzi jeszcze jeden problem – musi ona zapanować nad swymi nowymi mocami. Seria oparta jest na komiksie o tym samym tytule autorstwa Charlesa Forsmana.
I Am Not Okay with This składa się z jednego siedmioodcinkowego sezonu – produkcja drugiego sezonu została anulowana z powodu pandemii COVID-19.
Love, Victor (2020-)
Serial został osadzony w świecie z filmu Twój Simon z 2018 roku. Pierwszy sezon tej amerykańskiej komedii skupia się na nowym uczniu w liceum Creekwood – Victorze. Widzowie mogą obserwować to, jak chłopak mierzy się z odkrywaniem siebie – rozwiązuje problemy, które spotykają go w domu, jak również mierzy się ze swą seksualnością. Kiedy szkolne sprawy stają się niemałym wyzwaniem, prosi on o pomoc Simona.
Serial składa się z dwóch sezonów – ma on łącznie dwadzieścia odcinków.
Seriale LGBT 2021
Jeśli macie ochotę na najnowsze seriale LGBT, tutaj z pewnością znajdziecie coś odpowiedniego dla siebie. Poniżej przedstawiamy produkcje, które swą premierę miały w 2021 roku!
Bo to grzech (2021-)
Seria przedstawia losy grupy homoseksualistów, którzy przeprowadzają się do Londynu w 1981 roku. Szybko rozwijający się kryzys HIV znacząco wpływa na ich życie. Pięć odcinków serii ukazuje ich przyjaźń, miłosne potyczki na przełomie kolejnych dziesięciu lat, aż do momentu, w którym postanawiają, że będą żyć pełnią życia nawet pomimo zagrożeń. Wśród obsady możemy zobaczyć między innymi Olliego Alexandra – wokalistę zespołu Years & Years.
Serial można obejrzeć na GBO GO.
Seriale LGBT trwające
Poza tegorocznymi produkcjami, nadal możemy oglądać te, które trwają już od ładnych paru lat i mają się zaskakująco dobrze!
Porady różowej brygady (2018-)
Pięciu gejów jeździ po Stanach Zjednoczonych by dokonywać metamorfoz swoich bohaterów. Początkowo byli to wyłącznie mężczyźni, ale w kolejnych sezonach pojawiły się również kobiety. Jest Bobby, Karamo, Tan, Antoni i Jonathan. Każdy z nich ma inną „broszkę” i zajmuje się czymś innym – wnętrzami, modą, kulturą, gotowaniem itp. Każda z historii w dotychczasowych czterech sezonach jest wzruszająca. Ciekawostką dla polskich fanów i fanek jest to, że Antoni Porowski, zajmujący się w serialu właśnie kulinariami, jest polsko-kanadyjskim aktorem.
Do obejrzenia na Netflixie.
Zakończone seriale LGBT
Powyższe 11 „sztuk” seriali LGBT możemy oglądać na bieżąco, a za nami przecież kawał historii. Już w 2000 roku mogliśmy oglądać bardzo kontrowersyjny serial gejowski Queer as Folk, a w 2004 lesbijski – Słowo na L. Są też i takie, które zostały zakończone stosunkowo niedawno. Poczytajcie o nich.
The L Word (2004-2009)
Serial opowiadający o losach grupy lesbijek i biseksualistek oraz paczki ich przyjaciół, a także rodziny. Akcja dzieje się w Hollywood. Każda z bohaterek ma swoje historie i przeboje miłosne, które nierzadko się splatają.
Reboot serialu planowany jest na koniec 2019 roku i będą w nim występowały również pierwotne aktorki.
Queer as folk (2000-2005)
Grupa przyjaciół gejów i para lesbijek mieszkają w Los Angeles i poznajemy ich historie. To serial mocny i wyjątkowo odważny, biorąc pod uwagę czasy, w których był emitowany. Prócz społecznych kwestii, poruszał też i polityczne, to był czas, podczas którego jeszcze nie wszędzie w Stanach Zjednoczonych legalne były małżeństwa jednopłciowe.
Serial jest remakiem brytyjskiego serialu o tym samym tytule.
Modern family (2009-2020)
Dotychczas mogliśmy obejrzeć aż 10 sezonów tego serialu, a czeka nas jeszcze jedenasty. To luźna, pełna śmiechu historia tytułowej współczesnej rodziny – gdzie głową rodziny jest znany wszystkim Ed O’Neill (Świat według Bundych) i razem z żoną Glorią wychowują dwójkę dzieci – Manny’ego i Joego. Do tego dochodzi dwójka ich dzieci – Claire i Mitchel. Każde z nich ma swoje rodziny i swoje dzieci, co sprawia, że rodzina jest duża i dzieją się tam naprawdę ciekawe sprawy. Mitchel jest gejem, jego mężem jest Cameron. Mają córkę Lily, która w piękny sposób dorasta na przełomie kolejnych sezonów. Poznajemy ją jako malutkie, adoptowane dziecko, tymczasem w 10 sezonie jest już dorastającą nastolatką.
Do obejrzenia w HBO GO.
Orange is the new black (2013-2019)
Właśnie zakończony, 7-sezonowy serial o kobiecym więzieniu w Litchfield, do którego trafia główna bohaterka – Piper Chapman. Trafia tam, bo jest wrobiona przez swoją byłą (a później i obecną) dziewczynę Alex Vause. Z każdym sezonem poznajemy więcej bohaterek, a w poszczególnych seriach fabuła skupia się na różnych postaciach. Serial łączy wątki dramatyczne oraz komediowe. Mimo że przedstawia dość mroczną rzeczywistość, nie brakuje tam zabawnych dialogów i sytuacji.
Serial miał 91 odcinków, do obejrzenia na Netflix.
Transparent (2014-2019)
Kolejna niezbyt typowa i dość skomplikowana historia. Pewnego dnia, po sześćdziesiątce, ojciec rodziny Pfeffermanów – Morton – oświadcza swojej rodzinie, że jest kobietą i od teraz mają go nazywać Maurą. Obserwujemy, jak ze zmianą płci radzi sobie główny bohater, jak wygląda akceptacja wśród jego rodziny i środowiska. Ale w międzyczasie poznajemy losy jego dzieci i tego, jak brną przez życie i jak radzą sobie z całą, zupełnie nową sytuacją z mapą (tak nazywają swojego rodzica – ma – od mama i pa – od papa). Poza seksualnością i poszukiwaniem siebie, w serialu jest też dość mocno zakorzeniony wątek religijny. Rodzina Pfeffermanów to bowiem rodzina Żydów.
Dotychczas mogliśmy obejrzeć 4 sezony. Piąty i finałowy, będzie emitowany od 27 września 2019. Do obejrzenia na Amazon Prime.
Looking (2014-2015)
Serial skupiający się na życiu trójki gejów – Patricka, Agustina oraz Doma. Cała trójka próbuje odnaleźć się w dzisiejszym świecie, który nierzadko jest bardziej skomplikowany, niż by tego chcieli. Produkcja doczekała się dwóch sezonów, mimo że pierwotnie zakładano tylko jeden.
Do obejrzenia na HBO GO.
The Fosters (2013-2018)
Serial opowiadający o rodzinie Fostersów – Leny Adams i Stef Foster. Kobiety wychowują Brandona, który jest biologicznym synem Stef, parę bliźniąt – Jesusa i Marianę, a także Callie i Jude’a. Przez 5 lat trwania tej produkcji możemy obserwować ich losy i to, jak dorastają, zmieniają się, dojrzewają.
SENSE 8 (2015-2018)
Dwusezonowa produkcja science-fiction pokazująca losy ośmiu bohaterów, gdzie każdy z nich ma jakąś specjalną moc. Każdy z nich potrafi telepatycznie komunikować się z pozostałymi. Potrafią nawet, w krytycznej sytuacji, przywołać do swojego ciała inną postać i wykorzystać jego zdolność. Mieszkają rozsypani po całym świecie.
Serial w odważny sposób buduje manifest LGBT i mówi się o tym w bardzo otwarty sposób. A to za sprawą twórców – Sióstr Wachowskich.
Do obejrzenia na Netflixie.
Please like me (2013-2016)
To australijski serial przedstawiający losy Josha, który odkrywa, że jest gejem. Akcja zwykle rozgrywa się właśnie w mieszkaniu jego i jego współlokatora. Ich życiem jest ich wspólny salon, który pamięta chyba najgorsze czasy, w tym zegar z kukułką. Serial urzeka tym, że możemy w ciekawy sposób obserwować reakcje bohaterów.
Do obejrzenia na Netflix.
Pose (2018-2021)
Serial został zainspirowany dukmentem, który ukazywał losy LGBT, którego członkowie, łącząc się w grupy, rywalizowali w różnych kategoriach o nagrody. Pose prezentuje Nowy Jork w latach 1986-1988 i wielobarwność tego miasta. Amerykański serial ukazuje historie społeczności LGBT, która była nieakceptowana, jak również opowieści o jej członkach zgromadzonych w „domach”.
Serial można obejrzeć na Netflixie.
Everything Sucks! (2018)
Everything Sucks! to seria idealna dla tych, którzy czują nostalgię na myśl o latach 90. ubiegłego wieku. Serial przeniesie was w czasie do 1996 roku, do niewielkiego miasteczka. To licealna opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu odpowiedzi na wiele pytań dotyczących swej seksualności. Oprócz ciekawej fabuły, produkcja oferuje doskonałą ścieżkę dźwiękową!
Do obejrzenia na Netflixie.
Nowe seriale z wyraźnym wątkiem LGBT
Macie dość seriali typowo LGBT? Może zainteresują Was te z jedynie zarysowanym wątkiem?
Bohaterowie „Sense8” nie posiadają nadprzyrodzonych mocy. Owszem, każdy z nich posiada nadzwyczajny talent (włamania, walki sztuki, medycyna, aktorstwo, detektywistyczne zdolności itd). Jedynie nadprzyrodzone jest to, że komunikują się ze sobą i mogą wspomagać się nawzajem.
I Twoim zdaniem to nie jest nadprzyrodzona moc? W sensie komunikacja między sobą? Wspomaganie się? Rozumiem niezgrabność, już poprawiam. Dzięki!
O jak się cieszę, że sense8fan wyjął/wyjęła mi z ust tą myśl. Własnie skończyłem po raz 3ci oglądać cały ten serial i szukam na powyższych stronach jakiegoś substytutu albo chociaż czegoś leciutko porównywalnego…bo mam efekt odstawienia. Tak bardzo go kocham.