Seriale o dysfunkcyjnych rodzinach – 9 propozycji Netflixa

}

Data: 5 października 2022

Rodziny się nie wybiera – mówią. Bohaterowie naszych propozycji wiedzą o tym doskonale. Próby utrzymywania dobrych stosunków z bliskimi nie zawsze się udają, a po nich pozostaje jedynie niesmak.

Jednocześnie przykładowe seriale o dysfunkcyjnych rodzinach pokazują nam, w jaki sposób rozmawiać z bliskimi, kiedy należy przeprosić, a kiedy wybaczyć oraz jak zachować się w sytuacjach, kiedy za rogiem widać tarapaty.

The Umbrella Academy

the umbrella academy

 Piękny przykład rodziny niezbyt idealnej, chociaż na pewno próbującej taką być.

Tak naprawdę wszystko zaczyna się już w 1989 roku. W jednym i tym samym dniu ponad 40 kobiet z całego świata zaczyna nagle odczuwać wielki ból w podbrzuszu. Po kilkunastu minutach na świat przychodzą dzieci. Wszystko mogłoby wydawać się normalne, ale żadna z kobiet nie była w ciąży. W wielu więc przypadkach noworodki porzucano.

Jak się później okazało, każde z dzieci miało nadprzyrodzone zdolności. Sir Reginald Hargreeves (Colm Feore) wiedząc o tym, postanowił zaadoptować siedmioro z nich i stworzyć im bezpieczne miejsce, w którym mogłyby być sobą. Zaczął uważnie przyglądać się ich dorastaniu. Uczył, jak korzystać z mocy,  a zarazem pragnął rozwijać umiejętności młodych bohaterów dla własnych celów. Był swego rodzaju naukowcem, dążącym do pogłębiania swojej wiedzy, czasami nawet kosztem swoich zaadoptowanych dzieci.

Rodzeństwo jednak przestało dbać o siebie wzajemnie, doszło do potężnej kłótni między nimi, a Reginaldem, przez którą opuścili rodzinny dom i każdy z nich poszedł w swoją stronę.

Jak dalej potoczyły się losy superbohaterów, a może antybohaterów? Czy na nowo postanowili stworzyć wspólny dom? Sprawdźcie koniecznie! Jeszcze nie tak dawno powstał drugi sezon serialu.

Santa Clarita Diet

Santa Clarita Diet

To, że rodziny się nie wybiera – to jedno. Jednak, czy można wybrać gorzej niż życie z matką – zombie?

Tego dowiemy się oglądając „Santa Clarita Diet” – czarną komedię połączoną z parodią horroru.

Hammondowie tworzyli szczęśliwą rodziną. Sheila (Drew Barrymore) oraz Joel (Timothy Olyphant) prowadzili spokojne życie. Na co dzień pracowali w agencji nieruchomości oraz wychowywali nastoletnią Abby (Liv Hewson).

Pewnego dnia kobieta niespodziewanie umiera. Jednak po chwili powraca z zaświatów jako całkiem inna osoba. O ile można nazwać tak zombie. Zaczyna jej doskwierać niepohamowany głód, ale próby zjedzenia czegokolwiek z lodówki kończą się mdłościami. Wraz z mężem postanawiają poradzić sobie w tej ciężkiej i małoprawdopodobnej sytuacji. Wspólnie uczą kobietę kontroli nad swoim apetytem, prowadząc przy tym ze sobą pełne śmiechu dialogi. Jak rodzina poradzi sobie z nową osobowością bohaterki?

Serial polecamy szczególnie tym, którzy uwielbiają sytuacyjne żarty i czarny humor. Dodatkowo każdy odcinek ma lekko ponad dwadzieścia minut, dlatego przyjemnie i szybko ogląda się całą serię.

Insatiable

ins 101 unit 01372r
comingsoon

O serialu „Insatiable” możecie przeczytać u nas również w innych rankingach. Wystarczy, że klikniecie w tytuł.

Produkcja opowiada historię Patty (Debby Ryan). Ze względu na swoją otyłość musiała ona zmagać się z codziennym prześladowaniem ze strony swojego otoczenia. „Gruba i tłusta Patty” – przezywali ją na szkolnych korytarzach.

Wskutek złamania szczęki przez bezdomnego, Patty z trudem może jeść, toteż zaczyna powolić gubić zbędne kilogramy i już na samym początku sezonu pokazuje się na mieście całkiem odmieniona.

Dodatkowo w jej życiu pojawia się skompromitowany niegdyś prawnik Bob (Dallas Roberts), który ma za zadanie bronić Patty w sądzie. Po pierwszym spotkaniu całkowicie odchudzonej dziewczyny, dostrzega w niej kolejną uczestniczkę konkursów piękności. Ze względu na jego pasję, jaką jest przygotowywanie młodych dziewczyn do roli miss, proponuje jej współpracę. Nie wie jednak, że w tym drobniutkim ciele kryje się mrok, którego Patty nie potrafi się pozbyć. W nieszczęśliwych wypadkach giną kolejne osoby, przez które bohaterka zaczyna wpadać w kłopoty, a są one dopiero wierzchołkiem góry lodowej.

ZOBACZ TEŻ  Serialowe nowości na wakacje 2018, czyli kompendium dla no-life'a

Patty samotnie wychowuje matka. Ekscentryczna i egocentryczna Angie (Sarah Colonna) również zaczyna mieć przed dziewczyną sekrety. W trakcie sezonu okazuje się, że kobiety mają ze sobą wiele wspólnego. W końcu niedaleko pada jabłko od jabłoni.

Big Mouth

Seriale o dysfunkcyjnych rodzinach - Big Mouth

Jeśli jest wśród was osoba, którą bawi humor bajek typu „Rick and Morty” lub „Paradise PD”, to powinna od razu zabrać się za „Big Mouth”!

Serial głównie opowiada historię nastolatków jednej ze szkół na przedmieściach Nowego Jorku. Skupia się on na pokazaniu, w jaki sposób młodzież radzi sobie podczas okresu dojrzewania. Nie chcemy zdradzać wam szczegółów, ponieważ dla niektórych takie zobrazowanie natury człowieka może być kontrowersyjne.

Jednak w serialu możemy dostrzec wiele przykładów dysfunkcyjnych rodzin. Jedni są szaleńczo w sobie zakochani, aż w sposób mocno wykraczający poza granice zdrowego rozsądku, z kolei drudzy nienawidzą się wzajemnie albo żyją w otwartych związkach.

Produkcja pokazuje wiele typów rodzin oraz problemy, które wiążą się z różną hierarchią przestrzeganych wartości. Należy jednak pamiętać, że większość sytuacji może być mocno przerysowana i nie należy brać niektórych wątków na poważnie.

Nie ma jak w rodzinie

fiff 101 098 comp tk2 0196
F is for Family

Właśnie – nie ma jak w rodzinie – mówimy. A jak wygląda życie Murphych?

Akcja serialu rozgrywa się w latach 70. XX wieku. Opowiada o perypietiach Franka – głowy rodziny, jego żony Sue oraz dzieci – Kevina, Maureen i Billa.

Okres, do którego przenoszą nas twórcy produkcji – komik Bill Burry oraz Michael Price, to czas, kiedy sama kontrola rodzicielska nie miała największego znaczenia. Role członków rodziny były wówczas podzielone. Mężczyzna odpowiadał za zarabianie pieniędzy, kobieta opiekowała się domem, a dzieci? Żyły własnym życie, często tułając się po mieście i od najmłodszych lat paląc papierosy i pijąc piwo nawet wśród najbliższych, także w domu. Dzisiaj taki schemat rodziny mógłby budzić kontrowersje, ale blisko pięćdziesiąt lat temu nikt nie zwracał na to większej uwagi.

Ojcowie po całym dniu w pracy wracali do domu, szczęśliwi mogli wziąć do rąk gazetę, rozsiąść się wygodnie w ulubionym fotelu, otworzyć piwo i czekać na kolację. W międzyczasie żona odpowiedzialna była za wszystko, co dzieje się wokół niej.

Małżeństwo Murphych różniło się również charakterem. Często, kiedy Frank wpadał w niekontrolowany gniew, wypowiadając przy tym ogrom niecenzuralnych słów, Sue nie komentowała sytuacji, tylko spokojnie kontynuowała to, co robiła wcześniej. Czasami nawet broniąc zachowanie ojca i tłumacząc dzieciom, z czego mógł wynikać jego nagły wybuch. Jednak trzeba przyznać, że pomimo wszystko, rodzina dobrze czuła się w swoim towarzystwie i żadne akty przemocy nie były brane pod uwagę.

Pełniejsza chata

15426c2abfd69f8ce32eb5cbafc1.1000

Jeśli myślicie, że samotne wychowanie trójki dzieci może być kłopotliwe, to co powiecie na dodatkowe trzy osoby do towarzystwa mieszkające pod tym samym dachem?

Owdowiała D.J Tanner (Candace Cameron Bure) postanawia przeprowadzić się do domu swojego ojca, który wyjeżdża z żoną do Los Angeles. Niedługo po wprowadzce wraz z bohaterką zamieszkuje jej siostra Stephanie (Jodie Sweetin) – początkująca wokalistka oraz najlepsza przyjaciółka Kimmy (Andrea Barber) samotnie wychowująca nastoletnią córkę Ramonę (Soni Nicole Bringas).

Kobiety wspólnie zaczynają dzielić się obowiązkami, przejmując tym samem rolę ojców dla swoich dzieci. Wspierają się wzajemnie w życiu prywatnym i zawodowym.

ZOBACZ TEŻ  Kultowe kreskówki Cartoon Network - aż 18 pozycji!

Jednak im więcej głów do nakarmienia, tym więcej kłopotów. Bohaterki muszą stawić czoła problemom, które zawdzięczają nie tylko sobie, a swoim pociechom. Dwójka nastolatków wkracza w okres dojrzewania. Pierwszy pocałunek, miłość, ale też złamane serce i kłopoty w szkole. Czy kobiety były na to przygotowane?

Family Guy

family guy 01

Amerykański serial animowany swoją premierę miał w 1999 roku i wcale nie traci na swojej popularności!

Tym razem poznajemy perypetie życiowe państwa Griffin. Głową rodziny jest Peter – spokojny, czasami lekko nieradzący sobie w życiu główny bohater. Jego żona Lois opiekuje się domem oraz trójką dzieci – nastoletnią Meg, jej bratem Chrisem oraz najmniejszym, ale najbardziej diabolicznym Stewiem. Dodatkowo rodzina posiada psa – Briana, który nie dość, że mówi, to i chętnie napije się piwa i odpali papierosa, przy tym kokietując młodą Meg.

Griffinowie z pewnością nie znajdą się na okładce rodzinnych czasopism. Każdy z nich musi mierzyć się z własnymi, absurdalnymi niekiedy problemami. Jedynie Stewie i Brian rzadko martwią się o siebie. To właśnie najmłodszy brat często wpędza innych w tarapaty.

Serial możecie cały czas odtwarzać na platformie Netflix, ale radzę się pospieszyć, bo kto wie? Może niedługo ogrom konkurencji wygryzie państwa Griffin?

Modern Family

modern family

Jak wygląda życie wielopokoleniowej, a dodatkowo wielokulturowej rodziny? Na to pytanie odpowie wam paradokumentalny serial „Modern Family”.  

Poznajemy duże, trzy spokrewnione rodziny, aż ciężko zapamiętać przy pierwszych odcinkach wszystkie imiona.

Pomimo, że czasami serial może wydawać się zagmatwany, to bardzo przyjemnie się go ogląda.

Niecodzienna rodzina pokazuje nam, w jaki sposób zapobiec problemom i jak ominąć tarapaty, ale zazwyczaj w bardo prześmiewczy sposób.

Mamy do czynienia z małżeństwami osób sporo różniącymi się wiekiem, adopcją przez parę homoseksualną, okresem dojrzewania nastolatków, bezstresowym wychowaniem.

Czy tak wygląda dysfunkcyjna rodzina? Według niektórych – owszem. Według nas – „Modern Family” daje też dużo do myślenia i pomimo zabawnych dialogów i nieracjonalnych zachowań, można wziąć z niej czasami przykład.

Zemsta pięciu sióstr

la venganza de las juanas

Co byście zrobili, gdybyście pewnego dnia poznali niespodziewanie dziewczynę bądź chłopaka i okazałoby się, że jesteście spokrewnieni?

Tego doświadczyło aż pięć dziewczyn. Każda z nich wpakowała się w tarapaty doprowadzające bohaterki do miejsca, w którym wszystkie się poznały. Ich znajomość zaczęła się w momencie, kiedy dziewczyny spostrzegły, że mają w tym samym miejscu znamię wyglądające identycznie, ale dopiero badania DNA pokazały, że są dla siebie bliższe, niż sądziły. Jednak przecież większość z nich wychowała inna kobieta. To jak to możliwe? Jedynym sposobem na poznanie prawdziwej historii dziewczyn jest odnalezienie ojca. Jednak matki milczą, a czasu coraz mniej.

Bohaterki łączą swoje siły, aby razem odszukać mężczyznę, który powinien być za nie odpowiedzialny. Jednak najpierw muszą poznać sekrety ciążące nad rodzinami każdej z nich. A co, jeśli nie będą potrafiły unieść na swoich barkach sekretów własnych rodziców? Sprawa staje się coraz bardziej trudniejsza w chwili, kiedy na celowniku pojawia się jeden z biznesmenów.

Seriale o dysfunkcyjnych rodzinach – podsumowanie

Poznaliście nasze propozycje seriali, w których rodzina gra istotną rolę i staje się najważniejsza dla fabuły. Jednak nie zawsze musi być ona tą idealną, jak z obrazka. W gruncie rzeczy, u każdego z nas bywały momenty, w których pragnęliśmy odegrać się na mamie – za szlaban i zakaz wychodzenia z domu albo na rodzeństwie za to, że przykleiło nam gumę do włosów i powiedziało rodzicom o jedynce z matematyki. Ale pomimo wszystko, o rodzinę należy dbać. Nie chcemy więc was pytać o kolejne przykłady dysfunkcyjnych rodzin, a żebyście podali nam propozycje seriali pokazujących je z jak najlepszej strony.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze