8 przełomowych postaci gejów w serialach

j
}

Data: 14 marca 2018

Narastająca ilość twórczości o tematyce LGBT jest efektem aktualności tematu, który dotyczy ludzi o innej orientacji niż heteroseksualna, przekłada się to również na seriale. Nie zrobimy rankingu wszystkich produkcji, w których pojawia się gej, ponieważ jest ich całkiem sporo. Podeszliśmy do tematu z nieco innej strony – i przedstawiamy Wam 8 postaci gejów, które były przełomowe, ale ich orientacja nie pełni funkcji centralnej w serialu.

8 przełomowych postaci gejów w serialach

Przedstawiamy Wam 8 nietuzinkowych postaci homoseksualistów, którzy zapisali się w kartach serialowych historii na przestrzeni lat. 

Steven Carrington – Dynastia – pierwsza postać geja w telewizji

Seriale o gejach Dynastia

Źródło: youtube

Steven Carrington z Dynastii był pierwszą postacią geja w telewizji i do tego bardzo przychylnie przyjętą przez publiczność. Porywczy charakter i chęć pokazania swojej siły, doprowadziły Stevena do wielu dramatycznych sytuacji, ale też udowodniły jego szlachetność. Choć wdał się w romans z Claudią, a nawet wziął ślub z Sammy Jo, to pociąg do mężczyzn okazał się u niego silniejszy. Niestety jego partnerzy, najpierw Ted, a następnie Luke zginęli, ostatecznie odnalazł szczęście u boku Barta.

Dynastia to amerykański serial dramatyczny. W latach 1981-1989 stacja ABC wyemitowała 220 odcinków złożonych w 9 sezonów zakończonych filmem  1991 roku. Serial Richarda Shapiro i Esther Shapiro przedstawia burzliwe perypetie bogatych potentatów ropy naftowej z Denver – klanów Carrintonów i Colbych.

Matt Fielding – Merlose Place – jedna z pierwszych postaci geja

matt

Matt Fielding z Melrose Place był jedną z pierwszych postaci geja w telewizji, który nawet miał nakręcone intymne sceny, choć ostatecznie i tak wycięte. Mimo, że w Melrose Place nikt nie posiadał krystalicznego charakteru, to Matt takowym charakterem się cechował.

Możliwe, iż powodował to fakt, że coming out homoseksualisty w ówczesnych czasach był bardzo delikatnym tematem i twórcy serialu chcieli wyidealizować postać Matt’a w celu kompensacji jego szykanowanej tożsamości. Matt nie zaznał szczęścia z żadnym poznanym mężczyzną. Jeffrey zaraził się HIV, Paul chciał go wrobić z morderstwo, Alan wybrał karierę aktorską, a Dan okazał się nałogowcem.

Melrose Place to amerykański serial dramatyczny. W latach 1992-1999 stacja FOX-TV wyemitowała 226 odcinków złożonych w 7 sezonów. Serial Darrena Stara i Charlesa Pratta Juniora przedstawia pełne namiętności i intryg życie młodych i pięknych Kalifornijczyków mieszkających w kamienicy Melrose Place.

ZOBACZ TEŻ  Serialowy słownik - Co to jest reboot?

David Fisher – 6 stóp pod ziemią – gej konserwatysta

Seriale o gejach

źródło: wikipedia

Nate Fisher to szalony mężczyzna i heteroseksualista związany z Rachel. David to poważny mężczyzna i gej związany z Keithem. Choć ścierają się w wielu kwestiach, to się kochają. W końcu łączą ich więzy krwi i wspólny zakład pogrzebowy.

Sześć stóp pod ziemią to amerykański serial dramatyczny. W latach 2001-2005 stacja HBO wyemitowała 63 odcinki złożonych w 5 sezonów. Serial Allana Balla toczy się wokół zakładu pogrzebowego w Los Angeles prowadzonego przez braci Fisherów, którzy odziedziczyli zakład po zmarłym ojcu. Co może wydawać się dziwne, David nie jest stereotypowym gejem.

To społeczny konserwatysta, wierny swojej rodzinie, wyzbyty z emocji, żyjący w ciągłym konflikcie ze swoją seksualnością. W końcu jednak stawia czoła owemu konfliktowi i triumfuje zarówno w kwestiach osobistych, jak i zawodowych, godząc swoją wiarę, cele osobiste i homoseksualność, ustatkowując się ze swoim partnerem Keithem i adoptując dwójkę dzieci. Finał serii oraz oficjalna strona HBO wskazują, że Keith został zamordowany przy kradzieży w 2029 roku, a David związał się z Raoulem Martinezem, z którym pozostał już do śmierci. Dlaczego postać Davida jest tak wyjątkowa? Otóż krytycy stwierdzili zgodnie, że David Fisher jest pierwszym realistycznym portretem geja w telewizji.

Jack McPhee – Jezioro marzeń  – pierwszy męski pocałunek wyemitowany w TV

Jackmcphee

Źródło: wikia

Jack McPhee to jedna z głównych postaci w Jeziorze Marzeń, serialu młodzieżowym stacji The WB, który był emitowany w latach 1998-2003. Jack był bratem Andie, chłopakiem o spokojnym, łagodnym oraz introwertycznym usposobieniu. Kiedy w końcu mówi bliskim osobom o tym, że jest gejem, staje się bardziej otwarty na ludzi.

Zaczyna również odkrywać swoje życie miłosne oraz tożsamość. Na koniec serialu odnajduje swoją jedyną miłość Douga, a pocałunek między nimi w finałowym odcinku serii staje się wręcz ikoniczny, zapisując się w historii telewizji, jako pierwszy gejowski pocałunek podczas najwyższej oglądalności (ang. prime time).

Wtedy nikt nie myślał, że kilka lat później będzie można oglądać typowe seriale i filmy o gejach, czy filmy z gejami w rolach głównych.

Jude – The Fosters – najmłodszy gej jako jedna z głównych postaci

jude

Źródło: youtube

The Fosters to serial przełomowy pod kilkoma względami. Przede wszystkim pod takim, że opowiada o losach dużej rodziny prowadzonej przez dwie kobiety – Lenę i Steff. Mają piątkę dzieci – Brandon, to jedyny syn „z krwi” – urodzony przez Lenę, Jesus i Mariana to adoptowane bliźniaki. Do tego dochodzi Callie i właśnie Jude – rodzeństwo, które znajduje u nich spokój i poczucie bezpieczeństwa jako rodzina zastępcza.

Jude jest młodym chłopakiem, w chwili emisji pierwszego sezonu ma 10 czy 11 lat. Do swojej orientacji dochodzi przez pewien czas, by uznać się za geja. Ma też chłopaka – Connora – niestety jego ojciec nie akceptuje tego, że jest gejem. W serialu przewijają się jeszcze inne epizody relacji Jude’a z chłopakami.

ZOBACZ TEŻ  Popularne seriale amerykańskie Netflix - poznaj tych 5 propozycji

Jude to bardzo ciepły i rodzinny chłopak, mimo tego, że z siostrą przez 6 lat tułają się po domach zastępczych, w których często dochodzi do niemiłych sytuacji, ten nie pozwala sobie na to, by to wpłynęło na jego życie.

Więcej o The Fosters.

Mitchell i Cameron  – Modern family – pierwsza męska para z dzieckiem

Seriale o gejach modern family

Modern Family to absolutny hit. Dziś wiemy już, że będzie produkcja 9 i 10 sezonu. To serial opowiadający o losach jednej dużej rodziny – mamy podstawę – dziadka Jay’a Pritchetta – granego przez Eda O’Neilla (znany najbardziej z postaci Ala w serialu Świat według Bundych), jego młodą żonę – Glorię – jej syna Manny’ego i Joe’go – ich wspólnego syna. Do tego dochodzą losy dzieci Jay’a i ich rodzin – Claire i Mitchela.

Mitchel ma męża – Camerona. Już na początku serialu adoptują wietnamską dziewczynkę – Lily. Ich wychowywanie jej oraz jej charakterek sprawiają, że mamy do czynienia z wieloma kuriozalnymi sytuacjami – dzięki temu ta rodzina sprawia wrażenie bardzo chaotycznej, ale widać, że kochającej się. Widz już praktycznie od początku nie zwraca uwagi na to, że Lily jest wychowywana przez dwóch tatów.

Chłopaki przy pierwszym wrażeniu nie bardzo do siebie pasują – Mitchel jest bardzo ułożony, jest zresztą prawnikiem, nie lubi sportu, lubi musicale. Cameron to człowiek bardzo wybuchowy, uwielbia być klaunem, zresztą tak też swego czasu pracował. Trenuje szkolną drużynę futbolową, jest bardzo nadopiekuńczy. Im bardziej ich poznajemy, tym bardziej widzimy, że są dla siebie stworzeni.

Omar Little – Prawo ulicy – czarnoskóry gej badass

ifc

Popełnilibyśmy ogromne foux pas gdybyśmy nie wspomnieli o postaci Omar’a z Prawa ulicy. Jest on homoseksualistą nietypowym, ze względu na swój wizerunek brutalnego gangstera z blizną. Stereotyp geja już dość mocno utarł się w naszej kulturze, przyjmuje się, że jest to mężczyzna zniewieściały, dbający o wygląd, uzewnętrzniający się i sympatyczny. Omar obala te mity i w niczym nie przypomina takiej postaci, którą nam przedstawiają filmy gejowskie i może właśnie z tego względu jest jednym z ulubionych bohaterów fanów serialu.

Prawo ulicy – ang. The Wire – jest amerykańskim serialem kryminalnym, emitowanym w latach 2002-2008, wyprodukowanym przez HBO. Jego twórcą jest David Simon, co ciekawe, jest on byłym reporterem policyjnym. Akcja serialu odbywa się w Baltimore i porusza różne problemy społeczne nie tyle o tematyce LGBT, ale związanej z nią presją i oddziaływaniem grupy na jednostkę, w pierwszym sezonie jest to handel narkotykami. Serial został określony przez krytyków jako wybitny, jednak nigdy nie został nagrodzony.

Typowe seriale homoseksualistach?

Powyższe propozycje nie są serialami, które opowiadają konkretnie o losach gejów, ale jak widać – są to postaci bardzo barwne i odznaczające się od innych. Żyjemy w czasach walki o prawa do równości, dlatego seriale o tematyce LGBT stają się coraz popularniejsze, można by tu wspomnieć o  Queer As Folk, czy Spojrzeniach, albo nawet o Eastsiders, ale nam bardziej zależało na przedstawieniu gejów w kontekście społecznym 🙂 

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.