Cameo – Serialowy słownik

}

Data: 20 maja 2021

a

Kategorie: Słownik

Czy zetknęliście się kiedyś ze słowem „cameo”, ale nie wiedzieliście, co ono oznacza? Dobrze trafiliście. W poniższym artykule powiemy sobie co nie co o tym pojęciu i rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Cameo – co to takiego?

Cameo to krótki występ znanej osoby w produkcji telewizyjnej, jak również w literaturze. Taka rola jest zazwyczaj niewielka i niemająca większego znaczenia dla fabuły, jednak stanowi pewnego rodzaju „smaczek” dla widzów. Osoba pojawiająca się w produkcji w charakterze cameo zazwyczaj jest w pewien sposób powiązana z ową produkcją, na przykład może to być aktor lub aktorka z oryginalnego filmu, pojawiająca się w remake’u, ale już w roli gościnnej. Co ciekawe, w roli cameo mogą wystąpić znane osobistości spoza przemysłu filmowego, takie jak politycy, sportowcy czy muzycy.

Często nazwisko osoby, która wystąpiła w produkcji jako cameo nie pojawia się w czołówce ani też w napisach końcowych. Wiele z takich ról nie posiada kwestii mówionych, a bywa nawet, że osoba ta jest widoczna na ekranie raptem przez kilka chwil. Ale dla prawdziwych fanów gatunku, tyle czasu wystarczy, żeby wyłapać ten niuans, a satysfakcja z jego wychwycenia sprawia, że uśmiech sam gości na naszej twarzy.

Występy cameo zazwyczaj nie są kredytowane ze względu na krótki czas ich trwania oraz wspomniany już brak kwestii mówionych. Wiele z nich to sztuczki reklamowe. Inne są wyrazem uznania dla wkładu znanej osobistości we wcześniejsze dzieło, jak w przypadku wielu filmowych adaptacji seriali telewizyjnych lub remake’ów wcześniejszych filmów. Jeszcze inne honorują artystów lub celebrytów znanych z pracy w danej dziedzinie.

Przykłady cameo w filmach

Jedną z najbardziej znanych z cameo i bogatych w te zabiegi franczyz jest Marvel, który w większości swoich filmów uraczył widzów krótkimi scenami ze Stanem Lee – twórcą wielu komiksowych postaci tej wytwórni.

ZOBACZ TEŻ  Serialowy słownik: Co to jest spoiler?
cameo - iron man
Stan Lee w filmie „Iron Man”

W filmie pod tytułem „To: Rozdział 2”, będącym adaptacją powieści Stephena Kinga, fani twórczości pisarza mogli zobaczyć swojego ulubionego autora w jednej ze scen filmu w roli właściciela lombardu.

ak6kupjgoiw61
Stephen King w filmie „To: Rozdział 2”

Fanom uniwersum DC Comics z pewnością nie umknął cameo z filmu „Wonder Woman 1984”. W końcówce filmu przez chwilę widzimy Lyndę Carter, wcielającą się w postać Asterii. Co ciekawe, aktorka odgrywała rolę Wonder Woman w serialu z lat 70.

dfgdfgd 1
Lynda Carter jako Asteria w „Wonder Woman 1984”

To tylko z niektóre z licznych przykładów cameo w filmach. Jeśli to dla Was za mało, koniecznie zapoznajcie się z innym z naszych artykułów o cameo, w którym przedstawiamy więcej filmowych przykładów takich wystąpień.

Cameo – podsumowanie

Cameo to bez wątpienia jeden z tych zabiegów, który dodaje produkcji smaczku. Niby taki drobiazg, a jak może umilić filmowy seans nawet w ostatniej chwili. Niekiedy trzeba wykazać się naprawdę dobrym okiem, a przede wszystkim wiedzą z danego gatunku filmowego, żeby w ogóle zauważyć coś szczególnego w konkretnej scenie lub postaci i rozpoznać jej pojawienie się jako cameo.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *