Serialowy słownik: Kim jest showrunner?

}

Data: 30 marca 2021

a

Kategorie: Słownik

Showrunner jest głównym producentem serialu. To taki odpowiednik klasycznego reżysera w przypadku filmów. To on decyduje, jak wygląda dana produkcja – jaki ma kształt, zarządza zespołem. Termin Showrunner wziął się z potrzeby wyróżnienia producenta, który ma największą kontrolę nad programem. W filmach to właśnie reżyser gra pierwsze skrzypce, podczas gdy w serialach rządzi showrunner.

Czym zajmuje się Showrunner?

Showrunner podejmuje decyzje dotyczące kształtu artystycznego serialu oraz odpowiada za proces powstawania go przez zarządzanie zespołami i twórcami, ale nie tylko. Pilnuje także budżetu, jaki został przeznaczony na daną produkcję, konsultuje kwestie związane ze scenariuszem. Natomiast w produkcjach z gatunku komedii czy dramatu, tworzy postacie występujące oraz jest też głównym scenarzystą.

W telewizji to showrunner stoi wyżej od reżyserów poszczególnych odcinków seriali.

Zdarza się i to bardzo często, że to właśnie Showrunner odbiera nagrody np. dla najlepszego serialu, ale także to po nim spływa największa fala hejtu.

W Kanadzie od 2017 roku przyznaje się nagrodę Showrunner Awards w ramach corocznej ceremonii rozdania Canadian Screenwriting Awards, czyli najważniejszej gali kanadyjskiej, podczas której przyznaje się statuetki najlepszym filmom. serialom, telewizji.

Więcej niż jeden?

Produkcje telewizyjne mają czasami po kilku showrunnerów. Najczęściej dzieje się tak w przypadku projektów, które mają kilka sezonów. Czasem też są zwalniani. Takie przypadki mają bądź miały miejsca np. w serialu The Walking Dead, gdzie Franka Darabonta zastąpiono Glenem Mazarrą.

Jak wiadomo nie zawsze zmiana wychodzi na dobre. Bardzo łatwo można zmienić losy bohaterów danej produkcji, a co najgorsze takimi zmianami zepsuć nawet najlepszy serial, ponieważ nowa osoba pracująca przy kreowaniu losów postaci serialowych nie zawsze kontynuuje to co już jest tylko pisze swoje pomysły, swoje wizje na dany serial, postaci w nich występujące.

ZOBACZ TEŻ  Uniwersum - znaczenie pojęcia. Serialowy słownik

Takimi produkcjami, które mają kilku producentów są np. „Ostry dyżur”, ” Nie z tego świata”, czy „Star Trek: Następne pokolenie”.

Ciekawy przypadek Shondy Rhimes

showrunner - shonda rhimes

W 2017 roku zrobiło się głośno na temat Shondy Rhimes, znanej przede wszystkim z bycia showrunnerką kultowej produkcji Grey’s Anatomy/Chirurdzy, która przeszła ze stacji ABC do Netflixa. Dużo kontrowersji budziło to, kto teraz będzie kontynuował ten serial. Pozostał on jednak w rekach amerykańskiej telewizji. Shonda Rhimes to już marka, odkąd przeszła do Neflixa, pracowała już nad kilkunastoma produkcjami, w tym nad Bridgertonami, którzy od razu zyskali ogromną popularność.

Showrunner czy producent wykonawczy?

Z jednej strony Polacy nie gęsi i swój język mają, jednak z drugiej, mamy przecież tyle anglojęzycznych zwrotów określających coś, które są tak jasne, że nawet nie ma potrzeby szukania polskiego słowa. Naszym zdaniem angielska nazwa jest całkiem OK, bo w dosłownym znaczeniu jednak bardziej odpowiada charakterowi pracy, jaką wykonuje showrunner. Bo przecież to dzięki niemu show biegnie. To on odpowiada za sukces serialu.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Karolina Tryniszewska

Uwielbia seriale, a zwłaszcza starsze telenowele. Mogłaby o nich pisać i rozmawiać godzinami. Obejrzała jak dotad wszystkie filmy i seriale ulubioną aktorką, Jennifer Aniston.