Polscy aktorzy znani za granicą – Paul Wesley nie jest jedyny – znasz te 9 osób?

j

Autor: Konrad Midura

}

Data: 17 maja 2021

a

Kategorie: Publikacje

Choć Paul Wesley, a właściwie Paweł Wasilewski, zrobił niesamowitą karierę międzynarodową, podbijając serca nastolatek jako Stefan Salvatore, w serialu Pamiętniki Wampirów, to nie jest on jedynym Polakiem, robiącym karierę za granicą. Wielu aktorów i aktorek z Polski postanowiło spróbować swoich sił poza granicami naszego kraju. Z większymi lub mniejszymi sukcesami, ale ważne, że im się udaje! Zatem zobacz jacy są najlepsi polscy aktorzy znani za granicą.

Paul Wesley

Paul Wesley - Polscy aktorzy znani za granicą

Oczywiście nasz ranking otwiera sam Paul Wesley, amerykański aktor, który po raz pierwszy na ekranie zadebiutował w 1999 roku w operze mydlanej NBC Inny świat. Międzynarodowe uznanie zdobył jednak w serialu Pamiętniki wampirów, w którym grał przez 8 lat swojej kariery. Nic więc dziwnego, że intuicyjnie chcę do niego mówić Stefan. Ostatni raz na ekranie pojawił się w roli Eddy’ego Longo w serialu Opowiedz mi bajkę.

Yvonne Strahovsky

Yvonne Strahovski
fot. FREDERIC J. BROWN/AFP/East News

Australijska aktorka, Yvonne Strahovski, a właściwie Yvonne Strzechowski, zadebiutowała na ekranie w serialu Double the Fist w 2004 roku, jeszcze ze swoim polskim nazwiskiem, które zmieniła dla rozwinięcia swojej kariery. Występowała w takich serialach jak Dexter, Chuck, ale chyba największą sławę zyskała po emisji Opowieści Podręcznej, w której zagrała jedną z głównych ról.

Maciej Musiał

Maciej Musiał w Wiedźminie

Aktor, którego wszyscy bardzo dobrze znamy z Rodzinki.pl, to też pierwsza osoba na tej liście, która nie zmieniła swojego nazwiska. Przynajmniej na razie. Ostatnio bardzo mocno skupił się na karierze światowej, więc może jeszcze nas zaskoczy. Ważniejsze kroki w tą stronę poczynił, gdy został producentem wykonawczym i aktorem w serialu 1983, który był również pierwszym polskim serialem platformy Netflix. Następnie, epizodycznie, mogliśmy zobaczyć jego twarz w Wiedźminie, a już niedługo będziemy mogli go oglądać w niemieckojęzycznym 1899, od twórców Dark.

Marcin Dorociński

Marcin Dorociński

Marcin Dorociński na ekranach polskich telewizorów gości już od dawna, z licznymi wystąpieniami i nagrodami. Ostatnio jednak wystąpił w bardzo popularnej produkcji Netflixa, Gambit Królowej. Zagrał tam rolę głównego przeciwnika Beth Harmon, Wasilija Borgowa. Co prawda nie posiadał zbyt wiele kwestii mówionych, a jeśli już to były one z raczej rosyjskim, niż z polskim akcentem, ale za to dostał sporą ilość czasu ekranowego, który w pełni wykorzystał. Może to dopiero początek kariery za oceanem?

ZOBACZ TEŻ  Muzyka z ulicy przeniesiona na szklane ekrany - o hip-hopie w serialach

Piotr Adamczyk

Piotr Adamczyk

Piotr Adamczyk po raz pierwszy ukazał się w polskim serialu Pogranicze w ogniu i od tamtej pory jedynie zyskiwał na popularności. Jednak odrobinę zadziwił swoim pojawieniem się w Counterpart. Była to rola epizodyczna i bez tekstu, jednak najwyraźniej pozwoliła mu ona na wybicie się w zagranicznych mediach. Już kolejnego roku zagrał w serialu For all mankind, choć dopiero w sezonie 2 jego postać zyskuje na istotności, kiedy jej losy zaczynają przeplatać się z losami głównych bohaterów.

Karolina Wydra

wydra lepsze

Karolina Wydra urodziła się w Polsce, ale jako dziecko wyemigrowała do USA, wraz z rodzicami i bratem. Tam rozpoczęła swoją karierę medialną w 2008 roku. Na ekranie po raz pierwszy pojawiła się w Prawie i Porządku: Zbrodniczy Zamiar. Następnie odegrała znaczącą rolę Dominiki Petrowy w serialu Dr House. Mogliśmy ją również zobaczyć w Czystej Krwi, lub jej ostatniej produkcji, Agenci T.A.R.C.Z.Y.

Joanna Kulig

kulig

Joanna Kulig, która również swoją karierę rozpoczynała w Polsce w takich serialach jak Pensjonat pod Różą czy Czas honoru. Największą sławę zyskała po filmie Zimna wojna, za który dostała nawet nagrodę za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą. Aktorka tak zachwyciła świat swoimi zdolnościami, że jej najnowsza rola Mai, w dramacie muzycznym The Eddy, została właściwie napisana pod nią.

Ksawery Szlenkier

ksawery

Ksawerego Szlenkiera po raz pierwszy mogliśmy zobaczyć w polskim serialu Samo życie. Niedawno wystąpił w pierwszej belgijskiej produkcji Netflixa, Kierunek noc . Zagrał tam rolę Jakuba, wokół którego toczy się cała akcja. Jednak nie jest to jedyny polski smaczek w serialu, ponieważ był on współtworzony przez Tomasza Bagińskiego, a w ostatnim odcinku serii pojawia się Borys Szyc.

Zuzanna Szadkowski

szadkowski 1

Zuzanna Szadkowski nie ma ogromnych sukcesów filmowych ale jedna rzecz zdecydowanie jej wyszła. Skradła nam serca jako Dorota Kishlovsky w serialu Plotkara. Podobnie jak Karolina Wydra rozpoczęła od pojawienia się w Prawie i Porządku: Zbrodniczy Zamiar, a następnie grała w mi.in. The Knick oraz Girls.

Polscy aktorzy znani za granicą

Jak widać Paul Wesley nie jest rodzynkiem wśród międzynarodowych sław. Z pewnością nie wymieniliśmy wszystkich zagranicznych aktorów z polskimi korzeniami, na myśl nasuwa się chociażby Jan Olbrychski w niesamowitym duecie filmowym z Angeliną Jolie, więc jeśli macie swoje propozycje to śmiało piszcie w komentarzach.

ZOBACZ TEŻ  Kiedyś to było… – W labiryncie

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze