Najlepsze seriale satyryczne – 7 propozycji

}

Data: 2 lipca 2021

a

Kategorie: Rankingi seriali

Seriale satyryczne mają swoje korzenie aż w starożytności. Tak, to nie pomyłka! Z tamtych czasów wywodzi się gatunek, jakim jest satyra. Oczywiście niegdyś miała ona formę literacką lub gawędziarską, a dziś możemy zobaczyć ją w kolejnym medium – filmowym. Satyry w swoim założeniu ośmieszają i piętnują ukazywane w nich zjawiska, obyczaje, politykę, grupy lub stosunki społeczne. Świat satyrycznej twórczości jest komicznie wyolbrzymiony czy pokazany w krzywym zwierciadle, co wynika z krytycznej postawy twórcy. Dzięki swojej formie, seriale satyryczne nie tylko śmieszą, ale i zmuszają widza do refleksji. Jeśli lubicie taką inteligentną rozrywkę, to zapraszamy do poniższego rankingu, w którym znajdziecie najlepsze seriale satyryczne!

Ucho prezesa

Na pierwszy ogień weźmiemy pod lupę polski hit sprzed kilku lat. Ucho prezesa swoją pierwszą emisję miało w 2017 roku, a twórcy nawet nie spodziewali się tak pozytywnego przyjęcia produkcji ośmieszającej współczesną scenę polityczną Polski. Jak sami przyznają – ten serial satyryczny miał być komediowym eksperymentem na polskim rynku filmowym. Eksperyment powiódł się bardzo pomyślnie, bo produkcja liczy sobie już 4 sezony i jest całkiem nieźle ceniona. Serial stał się zwierciadłem, w którym odbijają się polityczna rzeczywistość i nastroje społeczne Polaków. 

ucho prezesa - najlepsze seriale satyryczne

BoJack Horseman

Kreskówka o charakterze dramatu, psychologicznej analizy i z elementami satyry? To właśnie BoJack. Ta krótka charakterystyka produkcji może wydawać się nieco dziwna, bo nie jesteśmy przyzwyczajeni do tego typu koncepcji seriali animowanych. Jednak BoJack Horseman to pozycja, którą naprawdę warto obejrzeć. Tytułowy bohater jest antropomorficznym koniem, żyjącym w uniwersum, w którym zwierzęta i ludzie są na równi. BoJack to gwiazda popularnego sitcomu lat 90. „Horsin’ Around”, której dni chwały już dawno minęły. Teraz ma 50 lat, nadwagę oraz problemy z bliskimi i używkami.

BoJack przekazuje ogromny nakład emocjonalny, ubrany w czarny humor lub depresyjny żart. Oprócz tego w serialu nie zabraknie też satyrycznych elementów, m.in. wyśmiania fenomenu Hollywood, które pokazane jest jako skostniałe, snobistyczne i idealne do zatracenia miejsce. Ta kreskówka, uznawana przez niektórych za jedną z lepszych produkcji Netflixa, to dobra pozycja dla dorosłych, dojrzałych emocjonalnie ludzi, których nie przytłoczą egzystencjonalne i depresyjne tematy. 

ZOBACZ TEŻ  O czym nie śni się fizykom – serialowi podróżnicy w czasie
bojack horsemam

Miasteczko South Park 

To kolejna z animowanych produkcji dla dorosłych, która jest świetną satyrą i parodią rzeczywistości. Kontrowersyjna i niepozostawiająca suchej nitki na absurdach świata kreskówka, to opowieść skupiająca się na czwórce 8-letnich chłopców. Tytułowe South Park to krzywe zwierciadło współczesnej rzeczywistości i społeczeństw (nie tylko amerykańskiego, z którego pochodzą twórcy). Główne postaci są bardzo zróżnicowane. Poznajemy m.in. egoistę z pociągiem do nazizmu, żyda z bogobojnej rodziny, biednego chłopaka z patologicznego środowiska czy tego “najnormalniejszego” z problemami sercowymi.

miasteczko south park -najlepsze seriale satyryczne

Ta mieszanka jest naprawdę wybuchowa, a dzięki temu satyra obfituje w złożony i inteligentny humor, cięte riposty i komizm na wysokim poziomie. Nie zabraknie ogromnej ilości nawiązań do aktualnych wydarzeń oraz popkultury. W Miasteczku South Park nie ma tematów tabu – żartom poddaje się religię, mniejszości seksualne czy narodowe. Jezus prowadzący talk-show, Szatan wyprawiający urodziny na Ziemi, Biskupi prowadzący na smyczy dzieci – to tylko niektóre z elementów fabuły, jakich możemy się spodziewać po tej pozycji. Miasteczko South Park, podobnie jak wszystkie seriale satyryczne, wymaga od widza pewnej dozy dystansu.

Family Guy

Jak już jesteśmy w temacie kreskówek, to warto wspomnieć o Family Guy – produkcji również wpisującej się w ramy, które tworzą seriale satyryczne. Ta animacja dla dorosłych to historia nie do końca zwyczajnej rodzinki, która liczy aż 19 sezonów! Sarkazm serialu ma charakter konserwatywny, a żarty często są mizoginiczne. Czarny humor nie ominie osób niepełnosprawnych, religii, polityki czy orientacji seksualnych. Jeśli szukacie kontrowersyjnej satyry, która obśmiewa wszystko, z czego “śmiać się nie powinno”, to Family Guy będzie idealnym wyborem.

family guy

The Office

Ta komedia z elementami satyry to dziewięciosezonowy majstersztyk, który zapewni Wam nietypowy humor. Serial zrealizowany w konwencji mockumentary, czyli materiale udającym dokument, obfituje w śmieszne momenty. Jak to w dokumencie – nie brakuje wymownych spojrzeń i zwrotów prosto do kamery czy też niezręcznej ciszy. Pracownicy tytułowego biura to postaci skonstruowane tak, by móc je utożsamić z osobami z naszego normalnego życia. Każdy z nas na pewno zetknął się z szefem o żenujących żartach, kumplem, którego wszyscy lubią, lizusem, nudziarzem, pedantem lub człowiekiem zagadką. Bohaterowie i ich przerysowane zwyczaje czy też natręctwa, tworzą nie tylko komizm całej produkcji, ale i stanowią satyryczne odzwierciedlenie typowego biura. 

ZOBACZ TEŻ  Zestawienie 7 "plot twistów" które zaskoczyły widzów (Spoiler Alert)
the office - najlepsze seriale satyryczne

The politician

Rzadko zdarza się, aby dziecko w wieku 7 lat miało zaplanowaną swoją całą przyszłość. Jednak główny bohater The politician to wyjątek od reguły, bo już w tym wieku wiedział, że zostanie prezydentem USA. Plan ambitny, lecz odległy. Schody – przesycone groteską i wyolbrzymieniami – zaczynają się w “zdradzieckim politycznym bagnie”, czyli liceum. Przerysowane postaci oraz absurdalny humor nadają tej komedii charakter satyryczny i sprawiają, że całość dobrze się ogląda. Ta pozycja Netflixa jest zdecydowanie warta uwagi.

the politician

Latający cyrk Monty Pythona

Zestawienie zawierające najlepsze seriale satyryczne nie byłoby kompletne bez tej kultowej, angielskiej produkcji. Latający cyrk Monty Pythona to sztandarowe dzieło Grupy Monty Pythona, czyli znanej szóstki brytyjskich i amerykańskich komików. Czterosezonowy serial z 1969 roku to krótkie, niepowiązane ze sobą scenki, przesycone czarnym humorem, ironią i satyrą. Ich tematyka jest szeroka – od polityki, sportu, telewizji, biurokracji, zabobonów, przywar po normalne życie. Każdy z półgodzinnych odcinków pozostawia na ustach szeroki uśmiech. Bez względu na upływ czasu (seria ma już ponad 50 lat!) komicy z Grupy Monty Pythona niezmiennie bawią swoich widzów.

latający cyrk monty pythona

Najlepsze seriale satyryczne – podsumowanie

Śmieszność, ale i refleksyjność to cechy, jakie powinny mieć dobre seriale satyryczne. My serwujemy Wam tylko najlepsze, więc właśnie te elementy znajdziecie w naszych siedmiu propozycjach! Jesteśmy ciekawi, czy lubicie seriale satyryczne? Dajcie znać w komentarzach!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Hanna Chorążykiewicz

Gdybym była postacią z serialu, to uosabiałabym Monicę Geller i to nie tylko ze względu na fakt uwielbienia do Friendsów, ale też dlatego, że jestem zaciekłą perfekcjonistką tak samo jak ona. W wolnych chwilach pochłaniam wielosezonowe seriale, których ukończenie porównałabym do rozstania z ukochaną osobą i wielkiej życiowej pustki.