Skandynawskie seriale kryminalne – TOP 10

j
}

Data: 10 października 2021

Jesienne wieczory robią się coraz dłuższe i chłodniejsze, co sprzyja nastrojowi na mroczne kryminały z mroźnej Skandynawii. Z tej części świata genialne są zarówno powieści, jak i seriale, więc to, do czego przysiądziemy z herbatą zakopani pod kocem, zależy od nas. Poniższa lista może zachęci aby wieczory podzielić na oglądane i czytane. Zobacz więc najlepsze skandynawskie seriale kryminalne.

The valhalla murders – Islandia

skandynawskie seriale kryminalne

Mroczna i klimatyczna wyspa jest idealnym tłem na tajemniczą serię morderstw, którą rozwikłać musi ambitna detektyw wraz z pracownikiem z wydziału z Oslo. Zmierzyć się muszą nie tylko z mordercą, ale też własną przeszłością i problemami rodzinnymi. Na jaw wyjdą od dawna skrywane sekrety i każdy może okazać się wrogiem.

W pułapce – Islandia

Serial w  pułapce

Małe miasteczko rybackie zostaje odcięte od świata przez silny sztorm. W tym czasie z oceanu zostają wyłowione zwłoki mężczyzny bez głowy i kończyn. Policjanci podejrzewają, że do zbrodni doszło na duńskim okręcie, który niedługo przed załamaniem pogody cumuje w porcie. Morderca może więc przebywać wśród mieszkańców, którzy zajęci są tragedią, jaka ma miejsce w nowobudowanym porcie przez zagranicznego inwestora. Wśród narastających problemów w zamknięciu i poczuciu zagrożenia szybko okaże się, kto ma złe zamiary.

Kasztanowy ludzik – Dania

bez tytulu 1 3
fot. youtube

Spokojne przedmieścia Kopenhagi okrywa zgroza, gdy policjanci dokonują makabrycznego odkrycia na placu zabaw – martwą kobietę bez dłoni. Obok zwłok leży kasztanowy ludzik, który według śledczych łączy tę sprawę z zaginięciem córki znanej polityczki. Rozpoczyna się gra z czasem, podyktowana przez pieniądze i władzę.

ZOBACZ TEŻ  Niedoceniane seriale w Polsce – nasze 7 propozycji

The killing (Forbrydelsen) – Dania

the killing

Zasłużona w kopenhaskiej policji Sarah Lund niedługo ma przenieść się do Sztokholmu, gdzie kontynuować będzie swoją pracę. Jej plany zostają pokrzyżowane przez zaginięcie dziewiętnastolatki, która zostaje odnaleziona martwa i brutalnie zgwałcona. Krąg podejrzanych jest bardzo szeroki, a rozproszona detektyw wraz ze swoim partnerem nie ustrzegają się przed błędami. Ich przeciwnik okazuje się bardzo inteligentny i sprytny, a złapanie go nie będzie takie łatwe.

Wisting – Norwegia

wisting

Mieszkańcy Larvik szykują się do świąt Bożego Narodzenia. Świąteczny klimat zostaje przerwany, gdy na farmie drzew choinkowych odnalezione zostają zwłoki mężczyzny. Podejrzenia padają na amerykańskiego seryjnego mordercę, który pozostaje nieuchwytny od blisko dwudziestu lat, lecz sprawa jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się to wydawać.

Naoczny świadek – Norwegia

naocznyswiadek655

Para nastolatków spotyka się po kryjomu w pobliskim lesie, aby ich romans nie wyszedł na jaw. Jednak pewnego wieczoru ich schadzkę przerywa pojawienie się czterech mężczyzn, którzy zostają zamordowani przez tajemniczego mężczyznę z bagażnika ich samochodu. Nastolatkowie w porę uciekają, lecz postanawiają nikomu nie mówić o zaistniałej sytuacji, aby chronić samych siebie. Czy dadzą radę utrzymać długo tę tajemnicę?

Miasteczko na granicy – Finlandia

miasteczkonagranicy

Uznany detektyw przenosi się do spokojnego, zdawałoby się idyllicznego, małego miasteczka na granicy fińsko-rosyjskiej, aby wraz z żoną odpocząć po jej ciężkiej walce z nowotworem. Robi to też dla własnej psychiki, starganej pamięcią o brutalnych morderstwach i gwałtach. Długo szukany spokój nie trwa wiecznie i niedługo po przeprowadzce dochodzi do makabrycznych zdarzeń, których tajemnicę musi rozwikłać. Wątki przenikają się ze sobą, a zbrodnia zdaje się kroczyć tuż za bohaterem.

Karppi – Finlandia

karppi

Po nagłej śmierci swojego ukochanego, detektyw Sofia Karppi próbuje wrócić do normalnego życia i pracy w helsińskiej policji. Szybko musi jednak odzyskać równowagę psychiczną, gdy sprawa związana ze zniknięciem przeradza się w morderstwo, w które może być zamieszana wielka firma.

ZOBACZ TEŻ  Seriale o królowych angielskich – Poznaj 8 produkcji o monarchiniach brytyjskich

Most nad Sundem – Szwecja, Dania

most nad sundem

Most łączący Danię i Szwecję stał się miejscem zbrodni, którą wspólnymi siłami muszą rozwiązać duński inspektor i szwedzka policjantka. Wkrótce okazuje się, że sprawa nie jest taka prosta, jakby się zdawała, a ofiary są dwie – górna część ciała należy do polityka, a dolna do prostytutki. W tej sytuacji partnerzy muszą się zgrać pomimo przeciwieństw, jakie ich dzielą i wspólnie zagłębić się w mroczne sekrety Malmo i Kopenhagi, próbując odnaleźć mordercę.

Dochodzenie – Szwecja, Dania, Norwegia

image processing20210428 29843 9l7ge7
fot. Henrik Ohsten

Szwedzka dziennikarka wybiera się na statek, aby zebrać materiał do swojego reportażu. Nie wraca jednak do domu, a zdesperowani rodzice proszą kopenhaską policję o pomoc. Wraz z wieloma ochotnikami rozpoczynają się poszukiwania, ale może być już za późno. Detektywi odnajdują liczne ślady wskazujące na tragedię, lecz ciało kobiety wciąż może spoczywać na dnie wody.

Skandynawskie seriale kryminalne – podsumowanie

A jakie są Wasze ulubione skandynawskie seriale kryminalne? Może czegoś brakuje w naszej liście? 🙂

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Krzysztof

    KATLA

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze