Seriale osadzone w XIX wieku – 14 propozycji

j
}

Data: 13 czerwca 2021

Seriale osadzone w XIX wieku to nie tylko piękne kostiumy, wystawne bale i przepych w aranżacji domów. Takie produkcje to często skrajne emocje, ciągle rozwijająca się akcja lub kryminalne zagadki. Nietrudno zauważyć, że większość wydarzeń rozgrywa się w Londynie, jednak w poniższym zestawieniu opisałam też kilka propozycji, które w swojej historii zawierają obraz innych XIX-wiecznych miast.

Seriale XIX wiek Anglia

1. Bridgertonowie

Serial Bridgertonowie miał swoją premierę 25 grudnia 2020 roku, na platformie Netflix. Produkcja opiera swoją fabułę na serii książek o tym samym tytule, amerykańskiej pisarki Julii Quinn. Obecnie potwierdzony został kolejny sezon serialu.

Wydarzenia w produkcji, nawiązują do Londynu w epoce georgiańskiej w 1813 roku. Tytułowa rodzina Bridgerton, posiada tytuł arystokartyczny. Widzowi prezentowane są wydarzenia, w których najstarsza córka, Daphne (Phoebe Dynevor) zostaje zaszczycona dobrym słowem od Królowej Charlotte (Golda Rosheuvel) i w ten sposób rozpoczyna swój pierwszy sezon poszukiwań przyszłego męża. Podczas jednych z bali poznaje księcia Hastingsa (Rege-Jean Page), przyjaciela swojego brata Anthony’ego (Jonathan Bailey). Młodzi postanawiają udawać zauroczonych sobą, ponieważ wiedzą, że będzie to z korzyścią dla nich obojga. Daphne zyska zainteresowanie innych mężczyzn, którzy zaczną o nią rywalizować, natomiast książę, będzie miał spokój od natarczywości mieszkańców, że koniecznie musi znaleźć sobie wybrankę.

Seriale osadzone w XIX wieku - Bridgertonowie

2. Przygody Sherlocka Holmesa

Sherlock Holmes to stworzony przez szkockiego pisarza, Arthura Conana Doyle’a, fikcyjny prywatny detektyw, którego postać nie raz była głównym bohaterem różnych produkcji. Pierwszy serial telewizyjny, “Przygody Sherlocka Holmesa”, został wyemitowany w 1984 roku przez ITV.

Akcja rozgrywa się w czasach wiktoriańskich, w Londynie. Holmes (Jeremy Brett) to pierwszy konsultant-detektyw, który wykorzystuje swoje zdolności do rozwiązywania spraw policyjnych lub prywatnych zleceniodawców. Słynie z dostrzegania drobnostek, które przy odpowiedniej dedukcji potrafią w jego głowie ułożyć się w sposób na rozwiązanie nawet najbardziej wymagającej zagadki. Sherlock uwielbia zajmować się skomplikowanymi sprawami, a gdy takich nie ma często popada w przygnębienie. W swojej pracy może liczyć na wsparcie partnera, weterana wojskowego dr Johna Watsona (David Burke).

przygody sherlocka holmesa
Grafika Google

3. Nierealne

Nierealne to kolejna produkcja z kategorii “seriale osadzone w XIX wieku”, którą możemy obejrzeć dzięki platformom streamingowym, w tym przypadku HBO GO. Nierealne swoją emisję miał stosunkowo niedawno, ponieważ 11 kwietnia 2021 roku. Jest to gatunkowe połączenie science-fiction z dramatem.

Akcja serialu przypada na ostatnie lata panowania królowej Wiktorii. W tym czasie, w mieście zaczyna wzrastać liczba kobiet z nadprzyrodzonymi zdolnościami. Do tej grupy należą Amalia True (Laura Donnelly) oraz Penance Adair (Ann Skelly). Kobiety postanawiają zaopiekować się pozostałymi osobami z nadludzkimi zdolnościami i chronić ich, jak i siebie przed wszystkimi, którzy im zagrażają.

nierealne serial hbo 1 1000

4. The Frankenstein Chronicles

Jak już mogliście zauważyć, seriale osadzone w XIX wieku często rozgrywają się w Londynie. Tak też jest w przypadku brytyjskiej produkcji, dostępnej na platformie Netflix, The Frankenstein Chronicles. Nawiązuje ona do powieści angielskiej pisarki Mary Shelley z 1818 roku pt. “Frankenstein”.

Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, kiedy inspektor John Marlott (Sean Bean), pracujący jako funkcjonariusz na Tamizie, odkrywa zwłoki składające się z części ciał ośmiorga zaginionych wcześniej dzieci. Gdy o sprawie dowiaduje się Minister spraw wewnętrznych Robert Peel (Tom Ward), nakazuje on inspektorowi prowadzenie dochodzenia w tajemnicy. Głównym podejrzanym według Marlotta jest naukowiec, który słynie z usiłowania wskrzeszenia zmarłych.

ZOBACZ TEŻ  Alienista - konstrukcja zbrodniczego umysłu [Recenzja]
the frankenstein chronicles
Grafika Google

5. Ripper Street

Ripper Street to brytyjski serial wyprodukowany przez Richarda Warlowa dla BBC. Fabuła produkcji ma miejsce w epoce wiktoriańskiej w Londynie. To właśnie w tym czasie, na ulicach miasta grasował seryjny morderca, Kuba Rozpruwacz.

Whitechapel, to dzielnica Londynu, w której dochodziło do tych tragicznych wydarzeń. Pieczę nad tą okolicą sprawowała Dywizja H, czyli posterunek, do którego dołączył inspektor Edmund Reid (Matthew Macfadyen). Sezon pierwszy rozpoczyna się w kwietniu 1889 roku, kiedy to od ostatniego zabójstwa Kuby Rozpruwacza minęło już kilka miesięcy. Jego sprawą zajmowała się Dywizja H, jednak nie udało im się go namierzyć. Po jakimś czasie zaczęła się kolejna fala morderstw kobiet. Śledczy zaczęli podejrzewać, że zabójca powrócił.

ripper street
Grafika Google

6. Wiktoria

Serial XIX Londyn – to chyba najczęstsze połączenie, jakie przychodzi nam na myśl, gdy myślimy o tym okresie. A skoro 19 wiek to nie może zabraknąć produkcji o panowaniu królowej Wiktorii, która sprawowała rządy nad Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Serial Wiktoria doczekał się trzech sezonów. W pierwszym z nich, widz poznaje Wiktorię (Jenna Coleman), jako 18-letnią kobietę, która ma właśnie objąć tron i towarzyszy jej aż do zaślubin z księciem Albertem (Tom Hughes). W kolejnych sezonach następuje nawiązanie do mającej miejsce w latach 40. klęski głodu w Irlandii oraz do roku 1848, kiedy to w Europie nastąpiła fala rewolucji. Cały serial ukazuje drugą stronę obejmowania stanowiska królowej, jej aspiracje, emocje oraz kryzysy.

wiktoria

7. Panna Scarlet i komisarz

Panna Scarlet i komisarz to brytyjsko-irlandzka produkcja z 2020 roku, która składa się z jednego sezonu. Akcja serialu rozgrywa się w Londynie, w epoce wiktoriańskiej.

Tytułowa bohaterka, Eliza Scarlet (Kate Phillips), dowiaduje się o śmierci swojego ojca. W ówczesnych czasach, znalezienie odpowiedniego męża, mogło uchronić ją przed ubóstwem, natomiast kobieta postanawia zachować się niestandardowo. Pod nazwiskiem swojego ojca, przejmuje jego działalność detektywistyczną. W zdominowanym przez mężczyzn środowisku, Panna Scarlet prosi o pomoc w znalezieniu dla siebie spraw, komisarza Williama Wellingtona (Stuart Martin), inspektora Scotland Yardu. W ten sposób, chce popracować nad swoją reputacją.

panna scarlet i komisarz
Grafika Google

Seriale XIX wiek Kanada

8. Grace i Grace

Seriale osadzone w XIX mają swoich zwolenników również wśród twórców kanadyjskich. Idealnym przykładem jest Grace i Grace, czyli miniserial w reżyserii Mary Harron, który dostępny jest na platformie Netflix od 2017 roku. Produkcja składa się z 6 odcinków, trwających po 45 minut.

Akcja serialu bazuje na wydarzeniach z 1843 roku, kiedy to uboga pokojówka, irlandzkiego pochodzenia, Grace Marks (Sarah Gadon) oraz stajenny James McDermott (Kerr Logan) zostają oskarżeni o morderstwo swojego pracodawcy Thomasa Kinneara (Paul Gross) oraz jego gospodyni Nancy Montgomery (Anna Paquin). James za ten czyn został powieszony, natomiast Grace odsiaduje wyrok w więzieniu. Po kilkunastu latach do jej oceny psychiatrycznej zostaje zatrudniony Dr Simon Jordan (Edward Holcroft), któremu kobieta opowiada o swojej migracji oraz traumie przeżytej w młodości.

grace i grace
Grafika Google

9. Ania, nie Anna

Seriale z akcją w XIX wieku to często produkcje, które bardzo dobrze znamy. Dobrym tego przykładem jest Ania, nie Anna, czyli 3-sezonowa seria nawiązująca do powieści Lucy Maud Montgomery pt.” Ania z Zielonego Wzgórza”. Według pierwowzoru, akcja rozgrywa się na przełomie lat 70. I 80. XIX wieku na Wyspie Księcia Edwarda w Kanadzie.

Główną bohaterką jest rudowłosa dziewczynka, Anna Shirley (Amybeth McNulty), która wychowywała się w sierocińcu. Przez przypadek trafiła do rodzeństwa Mateusza i Marylii Cuthbertów (R. H. Thomson, Geraldine James), którzy zapewnili jej dom i możliwość rozwoju. Ania szybko zaaklimatyzowała się w nowym miejscu. Poznała swoją najlepszą przyjaciółkę Dianę Barry (Dalila Bela) oraz dała zapamiętać się mieszkańcom jako kreatywna, życzliwa i szczera dziewczynka.

ZOBACZ TEŻ  Ciekawe seriale kostiumowe - Top 11
ania

Seriale XIX wiek USA

10. Alienista

Alienista to amerykański serial wyprodukowany dla stacji TNT. Obecnie produkcja dostępna jest również na platformie Netflix. Odtwórcami głównych ról są Daniel Brühl , Luke Evans oraz Dakota Fanning. Serial doczekał się dwóch sezonów wyemitowanych w 2018 i 2020 roku.

Przedstawione przez twórców wydarzenia rozgrywają się w 1896 roku, w Nowym Jorku, kiedy to w mieście zaczyna grasować seryjny morderca chłopców, trudniących się prostytuctwem. W celu złapania sprawcy, postanowiono zatrudnić psychiatrę kryminalnego, dr Laszlo Kreizlera. W całym przedsięwzięciu pomaga mu ilustrator, John Moore oraz młoda, inspirująca na posadę detektyw, Sara Howard.

alienista
Grafika Google

11. Dickinson

Emily Dickinson to XIX-wieczna, amerykańska poetka, która w swoich utworach łączyła spostrzeżenia wyciągnięte z wykonywania zwykłych, domowych obowiązków z przemyśleniami na temat ludzkiej egzystencji. Jej charakterystyczny styl zawierał często sarkastyczną puentę. W swojej twórczości nawiązywała do kwiatów, ogrodów, Biblii, śmiertelności oraz odkrywania siebie.

Serial Dickinson to amerykańska komedia nawiązująca do okresu dorastania Emily Dickinson (Hailee Steinfeld). Pokazuje kobietę jako niepasującą do przyjętych przez społeczeństwo norm, która wybiega swoją kreatywnością poza czasy, w których żyje. Produkcja skupia się na walce bohaterki, która chce zostać zauważona. Opisane wydarzenia rozgrywają się w XIX wieku w Amherst w Massachusetts.

dickinson
Grafika Google

Seriale XIX wiek Europa

12. Dracula

Dracula to miniserial, składający się z 3 odcinków, dostępnych na platformie Netflix. Tytułowy hrabia Drakula (Claes Bang) postanawia przeprowadzić się do Anglii. Zanim jednak opuści swój dotychczasowy dom, zaprasza do siebie młodego prawnika Jonathana Harkera (John Heffernan), który oficjalnie ma mu pomóc w formalnościach. Podczas pobytu w zamku w Transylwanii, gość postanawia zwiedzić posiadłość, w której natrafia na nieumarłych.

Pobyt w zamku pogorszył stan zdrowia Harkera. W pobliskim klasztorze, udaje mu się znaleźć schronienie. Tam poznaje siostrę zakonną Agatę Van Helsing (Dolly Wells), która interesuje się okultyzmem i pragnie unicestwić wampira wykorzystując do tego wiedzę i doświadczenie prawnika.

dracula
Grafika Google

13. Freud

Serial kryminalny XIX wiek – to stwierdzenie idealnie pasuje do serialu Freud, czyli austriacko-niemieckiej produkcji z 2020 roku wydanej w serwisie Netflix. Akcja wydarzeń rozgrywa się w Wiedniu w 1886 roku. Tytułowy Sigmund Freud żył tak naprawdę w XIX wieku i zasłynął jako lekarz neurolog oraz twórca psychoanalizy. To za jego pomocą rozwinęły się liczne metody terapii, które pomagają uporać się z zaburzeniami.  

Serial wprowadza nam postać Freuda (Robert Finster) jako 30-letniego neurologa, uzależnionego od kokainy, który jest zafascynowany tematem hipnozy. Pewnego dnia funkcjonariusze wchodzą do jego mieszkania niosąc ze sobą ledwie żywą kobietę, którą każą Freudowi ratować. Od tej pory bohater wpada w wir okultyzmu, morderstwa i ciągłych problemów. 

freud5

14. Nędznicy

Seriale osadzone w XIX często czerpią inspiracje z powieści. Tak było w przypadku serialu Nędznicy, który nawiązywał do wydarzeń z książki o tym samym tytule, francuskiego pisarza Victora-Marie Hugo.

Akcja serialu rozgrywa się w XIX-wiecznej Francji, gdzie po kilkunastu latach ciężkich robót, na wolność wychodzi Jean Valjean (Dominic West). Początkowo wraca do bycia przestępcą, jednak dzięki znajomości z biskupem postanawia się poprawić i zaczyna żyć jak przykładny obywatel. Przeszłość bohatera nie daje jednak o sobie zapomnieć, ponieważ posadę inspektora policji w jego mieście obejmuje Javert (David Oyelowo), czyli surowy strażnik więzienny, którego Jean poznał podczas odsiadywania wyroku. Równolegle rozwijany jest wątek Fantine (Lily Collins), która żyje w ubóstwie i łapie się desperacko każdej okazji, aby móc wyżywić swoją córkę.

nedznicy
Grafika Google

Seriale osadzone w XIX wieku – podsumowanie

To już wszystkie seriale osadzone w XIX wieku, które chciałam przedstawić Wam w tym artykule. Są to głównie produkcje z Londynem, w epoce wiktoriańskiej w tle, ale też znalazły się na liście inne propozycje. Koniecznie napisz w komentarzu, jaki tytuł powinien się tutaj jeszcze znaleźć oraz dlaczego sięgasz po takie produkcje. Mnie przyciąga do nich niezwykły klimat oraz odmienność w postrzeganiu świata, a także w mentalności ludzi.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Izabela Pięta

Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, która na magisterce postanowiła zagłębić się w tajniki szeroko rozumianego Internetu. Aktualnie studiuje Zarządzanie: e-commerce i analityka internetowa. Czas wolny spędzam na świeżym powietrzu, czytając książki lub oglądając seriale. Gustuję w kryminałach oraz w reportażach i poezji. Na serialowym dzielę się swoimi przemyśleniami i uwagami oraz rozwijam swoje umiejętności pisarskie.