5 seriali z Warszawą w tle

j
}

Data: 11 kwietnia 2018

Stolica Polski jest niebywale fotogeniczna, dlatego reżyserzy i scenarzyści bardzo chętnie wybierają ją jako lokalizację zdjęć do filmów i seriali. Poznajcie serie zrealizowane w Warszawie i spróbujcie rozpoznać najbardziej charakterystyczne miejsca w kadrach.

Pitbull

pitbull

Źródło: Świat Seriali

Zdjęcia do Pitbulla powstały między innymi na terenie byłych Polskich Zakładów Optycznych w Warszawie. Serial sensacyjny skupiał się na pracy warszawskich policjantów z wydziału zabójstw. Był kontynuacją kinowego filmu o tym samym tytule. W produkcji wystąpili m.in. Marcin Dorociński, Andrzej Grabowski, Janusz Gajos, Paweł Królikowski i Krzysztof Stroiński.

Belfer

w warszawie

Źródło: MF Cinerama

Pierwszy sezon Belfra kręcono między innymi w warszawskim Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus i w Wilanowie. Mieszkańcy stolicy rozpoznają też kadry zrealizowane przy Jeziorze Zegrzyńskim. Akcja serialu rozwija się wokół zagadki kryminalnej związanej ze śmiercią jednej z uczennic szkoły w Dobrowicach. Tajemnicę próbuje rozwikłać polonista Paweł Zawadzki. Tytułowy belfer przyjął pracę w niewielkim miasteczku. Wstrząsająca zbrodnia sprawia, że postanawia on odnaleźć sprawcę na własną rękę.

Alternatywy 4

w warszawie

Źródło: Kobieta Onet

Zdjęcia do niezapomnianej komedii o mieszkańcach bloku wchodzącego w skład  jednego z warszawskich osiedli zrealizowano na Ursynowie. Na budynku przy ul. Marii Grzegorzewskiej 3, gdzie wykonano część fotosów, znajduje się tabliczka adresowa z „filmowym” adresem (d. ALTERNATYWY 4). Co więcej, w styczniu 2005 Rada Warszawy nadała jednej z ulic w dzielnicy Ursynów nazwę Alternatywy. W kadrze pojawia się też Targówek, za sprawą Józefa Balcerka, w którego wcielił się Witold Pyrkosz. Przeprowadza się on z domku przy ulicy Mokrej do bloku na Ursynowie. Żona bohatera komentuje zmianę lokum słynnym zdaniem: „Jak ktoś całe życie mieszkał w mieście, to się za Chiny do wiochy nie przyzwyczai”. Ulicę Mokrą zagrała ul. Chemiczna na Targówku Fabrycznym.

ZOBACZ TEŻ  Polskie seriale kryminalne - zobacz 19 ciekawych propozycji

07 zgłoś się

8f01669c591fcbcf38e21c2effda.1000

Źródło: Program TV

Kultowy polski serial kryminalny w zdecydowanej większości nakręcono w Warszawie. Poza znanymi ulicami kamera uwieczniła m.in Pałac Mostowskich, czyli faktyczną siedzibę Komendy Stołecznej Milicji, hotele takie jak „Victoria” i „Forum”, Łazienki Królewskie, lotnisko Okęcie czy dworzec kolejowy Warszawa Centralna. 07 zgłoś się opowiada o losach porucznika Milicji Obywatelskiej Borewicza (w tę rolę wcielił się  Bronisław Cieślak). Każdy epizod przedstawia osobne śledztwo dotyczące jednej ze spraw trafiających do funkcjonariuszy. Serial emitowany po raz pierwszy w latach 1976–1987 powszechnie uznawany był za próbę ocieplenia wizerunku milicjantów. Tytuł serii uznawano za nawiązanie do cyklu filmów o Jamesie Bondzie. Borewicz miałby przyćmić bohatera z Zachodu. Bronisław Cieślak stwierdził jednak że, „07” nie było polską odpowiedzią na popularność opowieści o agencie 007, lecz przywodziło skojarzenia z radiowym numerem wywoławczego dla operacyjnych jednostek Milicji Obywatelskiej.

Kryminalni

w warszawie

Źródło: MTL Maxfilm,

Komisariatem policji w serialu Kryminalni było mokotowskie mieszkanie przy ulicy Grażyny 15. Zdjęcia wykonano także przy Placu Zbawiciela i w Wilanowie. Produkcja przedstawia codzienną pracę warszawskich policjantów z wydziału kryminalnego. Bohaterowie zajmują się rozwiązywaniem zagadek i przeciwdziałaniem przestępstwom. W Kryminalnych wystąpili m.in. Marek Włodarczyk, Maciej Zakościelny oraz Magdalena Schejbal.

Serialowe produkcje zrealizowane w Warszawie zwracają uwagę szczególnym klimatem, dlatego trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do zorganizowania planu zdjęciowego popularnych serii. Co ciekawe, stolica Polski gości nie tylko w kadrze rodzimych filmowców. Miasto przyciąga również reżyserów z zagranicy. Niewykluczone, że doczekamy się międzynarodowego serialowego przeboju osadzonego w warszawskich realiach.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Magdalena Bród

    Ja się pytam – gdzie jest Na wspólnej! no!

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.