Retromania: Seriale o latach 90.

j
}

Data: 6 listopada 2019

a

Eurodance, kasety VHS, gumy Turbo. MTV, Tamagotchi, młoda Britney Spears. Bravo, tazosy, zegarki z cukierków. Michael Jordan, Dragon Ball, Alicia Silverstone w teledyskach Aerosmith. Podwórkowe zabawy na trzepaku. Lata 90. były tak dobre, że niektórzy z nas nie zamierzają się z nimi rozstawać.

Coraz częściej organizuje się imprezy z muzyką dekady The Prodigy i grunge’owych ballad. W sklepach z ubraniami królują kraciaste koszule, crop topy i logomania. Dla milenialsów lata 90. to złoty wiek, słodkie lata dzieciństwa i nastoletniości. Dla starszych to najczęściej dekada dziwnych trendów, dzikich rave’ów i wideoklipów pełnych rozbieranych scen. Chociaż pamiętne czasy kaset magnetofonowych nie są aż tak barwnym i wdzięcznym tematem dla filmowców jak lata 60. czy 80., powstało kilka serii czerpiących pełnymi garściami z ich szczególnego klimatu.

Jeżeli chcecie przenieść się do lat 90., możecie obejrzeć współczesne seriale, których akcja osadzona jest w niedalekiej przeszłości. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych produkcji.

Everything Sucks!

Everything Sucks! to urocza i zabawna opowieść o dorastaniu. Śledzimy w niej historię dzieciaków z klubu filmowego i koła teatralnego, które łączą siły, by nakręcić film i pomóc sobie przerwać w szkole średniej. Akcja serialu o grupie ekscentryków i outsiderów rozgrywa się w 1996 roku. Osadzono ją w prawdziwym miasteczku o przekomicznej nazwie – w Boring w stanie Oregon. Fabułę wypełniono retro odwołaniami, które sprawiają, że wszystko na ekranie wydaje się znajome, a w sercu rozlewa się ciepełko na myśl o starych, dobrych czasach. Klimat i gadżety rodem z lat 90. są wdzięcznym tłem dla pierwszych miłostek, wielkich przyjaźni i eksperymentów z alkoholem. Nastolatki znajdą więc w Everything Sucks! historie, z którymi da się utożsamić, a dorośli zyskają okazję, by powspominać.

everything sucks
Źródło: Netflix

Wydaje się, że twórcy serialu dobrze odwzorowali tę szczególną dekadę. W dłoniach bohaterów widzimy analogowe aparaty fotograficzne i kamery. W klasach pojawiają się telewizory kineskopowe i odtwarzacze wideo. Od realiów lat 90. nie odstają też kostiumy, wystrój wnętrz ani samochody. Największą różnicę między tamtymi czasami a współczesnością widać jednak w zachowaniu postaci. Przede wszystkim na ekranie nie obserwujemy młodych ludzi niewypuszczających smartfonów z rąk. Bohaterowie przedstawieni w serialu spotykają się ze sobą, zamiast czatować na portalach społecznościowych. Widzimy też nieco odmienne podejście do wychowania dzieci – nastolatkowie nie tłumaczą się rodzicom, dokąd idą i kiedy wrócą. Kiedy starsi pracują, dzieciaki zdane są same na siebie.

W przypadku Everything Sucks! oddzielne słowa uznania należą się oprawie muzycznej. W serialu umieszczono nawet sceny koncertu Tori Amos, a podczas szkolnej wycieczki wszyscy śpiewali razem z Ace of Base.

EVERYTHING SUCKS!
Źródło: Netflix

Gatunek: Komedia, dramat
Twórcy: Ben York Jones, Michael Mohan
Obsada: Peyton Kennedy, Jahi Di’Allo Winston, Elijah Stevenson, Sydney Sweeney, Rio Mangini

Derry Girls

Akcja serialu rozgrywa się w czasie konfliktu w Irlandii Północnej. Zamachy bombowe i inne akty przemocy stały się tłem życiowych perypetii szesnastoletniej dziewczyny i jej bliskich. Derry Girls pokazuje, jak komiczne wydaje się skupienie nastolatków na ich problemach, gdy dookoła giną ludzie i każdy dzień może być tym ostatnim.

derry girls
Źródło: Netflix

Serial przykuwa uwagę gronem barwnych, zapadających w pamięć postaci. W produkcji śledzimy losy Erin, jej ekscentrycznej rodziny i przyjaciół ze szkoły – Clare, Orli, Michelle i Jamesa. Wśród zaułków katolickiej szkoły i nostalgicznej scenografii obserwujemy radości i bolączki irlandziej młodzieży. W Derry Girls przeszkadzać może przerysowana gra aktorska. Jest ona jednak zamierzonym elementem humorystycznym serialu, próbującego rozbawić widza na najróżniejsze sposoby. Produkcja z pewnością przysporzy wielu okazji do śmiechu, przypomni też nieco muzycznych hitów lat 90.

Gatunek: Komedia
Twórca: Lisa McGee
Obsada: Saoirse-Monica Jackson, Jamie-Lee O’Donnell, Louisa Harland, Dylan Llewellyn

This Is England ’90

This Is England ’90 jest brytyjskim miniserialem stworzonym przez Shane’a Meadowsa i Jacka Thorne’a i wyprodukowanym przez Warp Films. To kontynuacja serii This Is England ’86 i This Is England ’88. Wszystkie sezony This is England są z kolei kontynuacją filmu o tym samym tytule.

ZOBACZ TEŻ  Melancholijne seriale – ranking tytułów, które ogląda się „na smutno”
this is england 90
Źródło: Channel 4

Serial przygląda się kulturze rave’ów i Mistrzostwom Świata FIFA 1990. Każdy odcinek rozgrywa się o innej porze roku, począwszy od wiosny. Produkcja pokazuje dalsze losy bohaterów znanych z poprzednich części. Shaun, Kelly, Trev, Harvey i Gadget zaangażowali się w scenę rave. Combo zostaje zwolniony z więzienia po odbyciu kary za zabójstwo Micka. W obsadzie serii bardziej widoczni są też Flip i Higgy z gangu motocyklowego z This Is England ’86.

this is england
Źródło: Channel 4

Podobnie jak w filmie i dwóch poprzednich serialach, na początku pierwszego epizodu wprowadzono widzów w kolaż wydarzeń z lat 90., włącznie z rezygnacją Margaret Thatcher w listopadzie 1990 r., czemu towarzyszył utwór There She Goes. W serii w sposób szczególny wyróżniono też muzykę The Stone Roses. Zdaniem fanów serii, This Is England ’90 to najlepsza i najdojrzalsza ze wszystkich części. W interesujący sposób przedstawiono w niej przemianę bohaterów z beztroskich młodzieńców w dorosłych ludzi zmagających się z rozmaitymi problemami. Mimo przeciwności losu i konfliktów w obrębie grupy paczka trzyma się razem dobre i złe.

Gatunek: Dramat
Twórcy: Shane Meadows, Jack Thorne
Obsada: Jo Hartley, Joseph Gilgun, Vicky McClure, Stephen Graham, Michael Socha

My Mad Fat Diary

Serial jest zabawną adaptacją powieści My Fat, Mad Teenage Diary Rae Earl. Jego akcja toczy się nieco później niż w przypadku książkowego pierwowzoru, w połowie lat 90., u szczytu Britpopu. To opowieść pełna burzliwych emocji i ciekawych postaci. W przystępny sposób przedstawia problem choroby psychicznej, wyniszczającą chęć sprostania kanonom urody i inne trudności, jakimi naznaczone jest życie nastolatków. Ścieżka dźwiękowa rodem z lat 90. to natomiast przyjemny zastrzyk nostalgii dla nieco starszych widzów.

my mad fat diary
Źródło: E4

Akcja My Mad Fat Diary rozpoczyna się w 1996 roku, gdy Rae po czterech miesiącach opuszcza szpital psychiatryczny. Szesnastolatka próbowała popełnić samobójstwo. Dziewczyna wraca do rodzinnego domu i szkoły. Ponownie nawiązuje kontakt ze swoją najlepszą przyjaciółką, Chloe, która była przekonana, że Rae wyjechała do Francji. Nastolatka nie wyprowadza koleżanki z błędu. Ukrywa swoje problemy ze zdrowiem przed nowymi znajomymi, próbując nawiązać kolejne przyjaźnie.

My Mad Fat Diary bawi i wzrusza. Przedstawia historię nastolatki, jakich wiele na świecie. Zwyczajność Rae sprawa, że łatwo wczuć się w jej sytuację. Dziewczyna chce schudnąć, ale odkłada swoje plany „na jutro” i zajada się fast foodami. Brzmi znajomo? Albo to, że uważamy, że mamy doskonały gust muzyczny, nawet jeżeli to nie do końca prawda. Chociaż Rae może irytować niektórymi zachowaniami, nie ma w nich nic szczególnego. Nastolatki bywają niedojrzałe czy lekkomyślne, a bohaterka My Mad Fat Diary to modelowa przedstawicielka tej grupy. Zdaniem niektórych dzięki temu Ree jest jedną z najbardziej przekonująco napisanych postaci w historii telewizji – nic dziwnego, skoro bazuje ona na prawdziwej historii autorki powieści.

my mad fat diary
Źródło: E4

My Mad Fat Diary niesie ze sobą wszystkie modowe trendy lat 90. i mnóstwo muzycznych przebojów – „Friday I’m in Love” The Cure, „Setting Sun” Chemical Brothers czy „Sorted for E’s & Wizz” Pulp. W ścieżce dźwiękowej przewijają się też Radiohead, Oasis i Blur. Serial warto obejrzeć więc już dla samej muzyki i charakterystycznej otoczki lat 90.

Gatunek: Dramat, Komedia, Dla młodzieży
Twórcy: Tom Bidwell, George Kay
Obsada: Sharon Rooney, Dan Cohen, Nico Mirallegro, Ian Hart, Claire Rushbrook

Jak nie zwariować z tatą (Surviving Jack)

Akcja serialu rozgrywa się w 1991 roku w Kalifornii. Żona byłego wojskowego postanawia wrócić na studia prawnicze. Wszystkie obowiązki spadają na głowę jej męża. Mężczyzna musi zająć się domem i zaopiekować dwójką nastoletnich dzieci powoli wkraczających w dorosłość. Serial jest telewizyjną adaptacją książki Justina Halperna, I Suck at Girls. Scenariusz wraz z pisarzem opracował Patrick Schumacker.

jak nie zwariować z tatą
Źródło: Fox

Jak nie zwariować z tatą to bardzo udana komedia. Swoją tematyką i retro klimatem przypomina nieco Różowe lata siedemdziesiąte. Chociaż serial został dobrze przyjęty przez krytyków, a widzowie docenili czar lat 90. otaczający perypetie taty stosującego niekonwencjonalne metody wychowawcze, by utrzymać dwójkę nastolatków w ryzach, produkcję skasowano po zaledwie 8 odcinkach.

ZOBACZ TEŻ  Seriale detektywistyczne, które warto zobaczyć – TOP 12 produkcji

Jednym z obszarów, w których Jak nie zwariować z tatą, naprawdę się wyróżnia, jest ścieżka dźwiękowa. Zawiera ona takie przeboje pamiętnej dekady jak „What’s Up?” 4 Non Blondes, „Shiny Happy People” R.E.M. i „Unbelievable” EMF. Ponadto poszczególne epizody serialu noszą tytuły radiowych hitów z lat 90.

jak nie zwariować z tatą
Źródło: FOX

Gatunek: Komedia
Twórcy: Justin Halpern, Patrick Schumacker
Obsada: Christopher Meloni, Lili Reinhart, Rachael Harris, Connor Buckley, Claudia Lee

Moone Boy

Zanim Chris O’Dowd zaczął regularnie pojawiać się w amerykańskiej telewizji i filmie, wraz z Nickiem Vincentem Murphym stworzył serię Moone Boy. To pół-autobiograficzna historia dwunastoletniego Martina dorastającego w 1989 roku na zachodzie Irlandii z rodzicami Liamem i Debrą, siostrami Fidelmą, Trishą i Sinéad oraz zmyślonym przyjacielem Seanem (O’Dowd).

moone boy
Źródło: Sky One

Moone Boy to absolutnie czarująca produkcja. Ma w sobie rozbrajająco naiwne elementy fantasy, animacje w stylu bazgrołów z ostatnich stron szkolnego zeszytu i mnóstwo tęsknoty za życiem na przełomie lat 80. i 90. Urocza, ekscentryczna komedia bywa porównywana do Zwariowanego świata Malcolma. Przyjemnym akcentem jest też ścieżka dźwiękowa, a w niej  „Waterfall” od The Stone Roses i „Loaded” Primal Scream.

Gatunek: Komedia
Twórcy: Nick Vincent Murphy, Chris O’Dowd
Obsada: Chris O’Dowd, David Rawle, Jessica Hynes

Przepis na amerykański sen (Fresh Off the Boat)

Serial luźno opiera się na wspomnieniach amerykańskiego szefa kuchni i radiowca Eddiego Huanga. Opowiada o amerykańskiej rodzinie o azjatyckich korzeniach, która postanawia przeprowadzić się z kosmopolitycznego Waszyngtonu na Florydę. Bohaterowie próbują przystosować się do nowych realiów, natrafiają jednak na niezliczone trudności. Restauracja ze stekami otwarta przez Louisa, głowę rodziny Huangów, okazuje się klapą. Jessicy Huang, despotycznej żonie i matce, nie podoba się sąsiedztwo zdominowane przez białych Amerykanów. Z kolei dzieci pary, Eddie, Evan i Emery, muszą przyzwyczaić się do nowej szkoły, co zawsze stanowi nie lada wyzwanie.

przepis na amerykański sen
Źródło: ABC

Przepis na amerykański sen z przymrużeniem oka opowiada o doświadczeniach imigrantów. Pierwszy sezon rozgrywa się w latach 1995-1997, dlatego zawiera znakomitą ścieżkę dźwiękową wypełnioną popularnymi hip-hopowymi kawałkami z lat 90., takimi jak „Big Poppa” The Notorious BIG, „Insane in the Brain” Cypress Hill oraz „It Was a Good Day” Ice Cube’a. Serial przepełnia ironiczny humor połączony z ciepłym, nostalgicznym sposobem opowiadania historii. Kolejna pozycja obowiązkowa na liście produkcji, których akcja rozgrywa się w dekadzie Pokemonów.

Gatunek: Komedia
Twórca: Nahnatchka Khan
Obsada: Randall Park, Constance Wu, Ian Chen, Hudson Yang, Forrest Wheeler

Hindsight

Hindsight to amerykański serial komediowy, który miał premierę na VH1. W produkcji stworzonej przez Emily Fox w głównej roli występuje Laura Ramsey (która zagrała m.in. w Venomie). Bohaterka serialu, Becca Brady, zmagająca się z wątpliwościami w przeddzień swojego drugiego ślubu, zostaje przeniesiona w czasie. Wraca do 1995 roku. Becca ponownie spotyka swoją dawną przyjaciółkę. Postanawia też zerwać zaręczyny ze swoim pierwszym mężem i wykorzystać podróż w czasie, by naprawić błędy w życiu osobistym i zawodowym. Tematycznie i pod względem klimatu seria lokuje się gdzieś pomiędzy Przyjaciółmi a Beverly Hills, 90210. Hindsight warto obejrzeć już dla samej muzyki. Ścieżka dźwiękowa produkcji jest niezwykle bogata. Poniżej przywołałam kilka pojawiających się w niej przebojów.

hindsight
Źródło: VH1

Składanka hitów z lat 90, które znajdziemy w soundtracku serialu Hindsight:

The Cranberries – „Linger”
Spin Doctors – „Two Princes”
Red Hot Chili Peppers – „Breaking the Girl”
James – „Laid”
Cypress Hill – „Insane in the Brain”
INXS – „Devil Inside”
Mazzy Star – „Fade Into You”
The La’s – „There She Goes”
R.E.M. – „Shiny Happy People”
Tori Amos – „Precious Things”
Jeff Buckley – „Last Goodbye”

Gatunek: Dramat
Twórca: Emily Fox
Obsada: Laura Ramsey, Sarah Goldberg, Nick Clifford

Inne seriale, których akcja rozgrywa się w latach 90.:

  • Detektyw (True Detective), sezon 1. – Kryminał, Dramat
  • Obcy przybysze (Alien Nation) – Sensacyjny, Sci-Fi – serial z 1988 roku, akcję osadził w przyszłości, czyli w 1991 roku.
  • American Crime Story, sezony 1. i 2. (proces sądowy O.J. Simpsona i zabójstwo Giovanniego Versacego)
  • When We Rise – Dramat, Biograficzny

To wszystkie seriale o latach 90., które udało mi się znaleźć.

Jeszcze Wam mało? Wróćcie do lat 90. dzięki nostalgicznemu symulatorowi telewizyjnemu i przeżyjcie ponownie te barwne czasy, oglądając oryginalne reklamy, teledyski, zwiastuny filmów, programy i wiele więcej!

Oto symulator telewizji lat 90.:

https://my90stv.com/#Qt2mbGP6vFI

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.