Muzyka z ulicy przeniesiona na szklane ekrany – o hip-hopie w serialach

j
}

Data: 16 lipca 2019

a

Kategorie: Publikacje

Najpopularniejszym i najchętniej kupowanym gatunkiem muzycznym nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale również w Polsce bez dwóch zdań jest hip-hop. Muzyka, która narodziła się na amerykańskich ulicach już dawno z nich wyszła i dziś możemy ją spotkać w szeroko rozumianym mainstreamie. Hip-hop to także nowy i niezwykle ciekawy motyw dla osób produkujących seriale. Jesteście ciekawi, w którym znajdziemy nawiązania do ulicznej kultury?

Ulice Atlanty tętnią hip-hopowymi brzmieniamiJednym z najpopularniejszych seriali z motywem hip-hopowym w tle jest komediodramat Atlanta. Główni bohaterzy stawiają czoła wielu realnym i absurdalnym problemom czarnoskórej społeczności tytułowej Atlanty, która znana jest ze swoich rasistowskich wybryków. Fabuła dwusezonowego hitu opowiada o Earnie, który zdecydował się porzucić uniwersytet w walce o względy swojej byłej partnerki oraz kuzyna Alfreda. Alfred na podwórkach Atlanty znany jest jako Paper Boi, wschodząca gwiazda amerykańskiego hip-hopu i dla Earna jest nie tylko rodziną, ale także sposobem na zdobycie gotówki niezbędnej do poprawienia jakości życia rodziny. Serial uzbierał średnią głosów 8,6 na portalu IMDb.

Dwa pierwsze sezony amerykańskiej produkcji można obejrzeć odpłatnie na platformie Player+. Serial jest także podstawą ramówki kanału FX, a w czerwcu 2018 roku stacja poinformowała o zamówieniu kolejnego sezonu Atlanty. Nieoficjalnie mówi się, że jego premiera odbędzie się na przełomie 2019 i 2020 roku. Co ciekawe, twórcą komediodramatu jest Donald Glover – aktor, scenarzysta oraz raper o pseudonimie Childish Gambino.

Hip-hopem zainteresował się także Netflix


Wzrastającą popularność kultury hip-hopowej w mainstreamie zauważył także Netflix. W bibliotece najpopularniejszego serwisu streamingującego filmy i seriale znajdziemy dwa kilkuodcinkowe dokumenty opowiadające historię jednego z najbardziej dochodowych i najbardziej popularnych gatunków muzycznych na świecie. W Ewolucji hip-hopu od poszewki zapoznamy się narodzinami kultury. Wywiady z raperami i producentami pozwalają widzowi na prześledzenie dynamicznie rozwijającego się zjawiska, które zawładnęło ulicami największych miast w Stanach Zjednoczonych. Z wywiadami mamy do czynienia również w dokumencie Rapture. W drugiej oryginalnej produkcji Netflix postawił na wspomnienia największych hip-hopowych gwiazd. Przed kamerami otwiera się m. in. G-Eazy, Rapsody, Chainz i Logic, a ich opowieści przybliżają słuchaczowi kulisy bycia popularnym raperem.

Drugoplanową rolę hip-hopu możemy zaobserwować w serialu Berlińskie Psy. Druga oryginalna niemiecka produkcja Netflixa to zaskakująco odważny serial poruszający niemalże wszystkie lokalne problemy, które dotykają naszych zachodnich sąsiadów. Fabuła opowiada o tajemniczym morderstwie niemieckiej gwiazdy futbolu, która została pozbawiona życia noc przed bardzo ważnym meczem reprezentacji z Turcją. Co ciekawe, zamordowany piłkarz był tureckim imigrantem. Orkan Erdem ostatni wieczór spędził w berlińskiej dzielnicy Marzahn, która pełniła rolę siedziby lokalnych neonazistów. Przed laty powiązany z nimi był jeden z policjantów prowadzących śledztwo wyjaśniające okoliczności śmierci Erdema. Drugi? Z pochodzenia jest Turkiem, do kilku lat mieszka w Niemczech i nie ukrywa swojej orientacji. W serialu mamy do czynienia z licznymi starciami pomiędzy neonazistami a arabskimi gangsterami, którym towarzyszą hip-hopowe rytmy. Jeden z bohaterów serialu jest początkującym raperem, a w obsadzie znajdziemy muzyków – m.in. SINAN-G i YONII.

ZOBACZ TEŻ  Gdzie oglądać seriale? Zobacz 7 najlepszych miejsc w sieci

HBO idzie o krok dalej – gigant wchodzi w polski przemysł muzyczny

Rywalizacja pomiędzy Netflixem a HBO GO z roku na rok wydaje się coraz ciekawsza. Skoro Netflix zainteresował się hip-hopem, odpowiedź ich największego konkurenta powinna być jeszcze mocniejsza. O ile abonenci Netflixa mogą zapoznać się z zagranicznym hip-hopem, tak HBO postawiło na polskie podwórko. Główną rolę w hitowym serialu Ślepnąc od świateł zagrał Kamil Nożyński, znany w środowisku hip-hopowym jako Saful, członek grupy Dixon37. Dodatkowo, serial promował singiel rapera PIORUNA, który opublikowano na oficjalnym profilu HBO w serwisie YouTube. Efekt? Numer uzbierał ponad 2 miliony wyświetleń.

To jednak nie koniec bratania się amerykańskiego giganta z polskim hip-hopem. Wiadomo już, że HBO zajmie się wyprodukowaniem serialu dokumentalnego o legendarnym zespole Molesta, który zaliczany jest do grupy prekursorów rodzimego hip-hopu.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Kuba Świeściak

Jeden z nielicznych, któremu nie krwawią oczy podczas oglądania spotkań piłkarskiej ekstraklasy. Czas wolny przeważnie przeznacza na studia, gry komputerowe i seriale.