Dlaczego dorośli kochają seriale dla nastolatków?

j

Autor: Linda Sternal

}

Data: 21 marca 2021

a

Kategorie: Publikacje

W większości na platformach streamingowych typu Netflix czy HBO Go, proponowane nam seriale są kierowane głównie do młodszej widowni, przeważnie do nastolatków i w trafiającej do nich estetyce są utrzymane. Jednak sięgają po nie również starsi widzowie, niejednokrotnie tacy, których widząc na ulicy, raczej nie posądzilibyśmy o fascynowanie się nastoletnimi teen-dramami, komediami czy romansami. Jak to się dzieje, że tego typu produkcje są tak popularne? Co mają w sobie? Dlaczego dorośli kochają seriale dla nastolatków? Spróbuję podjąć próbę wyjaśnienia.

Każdy chce się zrelaksować

Zacznijmy od przyziemnych argumentów świadczących o popularności seriali młodzieżowych wśród starszej widowni. Większość (oczywiście, nie wszystkie, ale spróbujmy użyć tutaj uproszczenia) seriali dla nastolatków ma to do siebie, że są lekkie w odbiorze. Oczywiście znajdziemy wśród nich masę ambitnych produkcji, które wymagają od nas zaangażowania i uwagi, ale nie po nie sięga się najczęściej.

Dużo bardziej lubimy sprawdzone schematy, historie o grupie znajomych albo o parze, która przeżywa nieskomplikowane z naszego punktu widzenia przygody. Taka fabuła pomaga się zregenerować po ciężkim dniu pracy i nie martwić się niczym, co zostało w biurze. Dodatkowo, można zżyć się z bohaterami i poczuć się jak osoby z ich otoczenia, bo są raczej zwykli (i to określenie ma być pozytywne) i nie różnią się od nas znacznie żadnym elementem swojego życia.

W każdym z nas jest coś z dziecka

Dlaczego dorośli kochają seriale dla nastolatków?

Osoby, które sięgają po seriale dla nastolatków, to przeważnie nie poważni szefowie wielkich korporacji (choć oczywiście wcale im tego nie zabraniamy), ale zwykli ludzie, którzy cenią sobie rozrywkę i dobrą zabawę. W takich osobach bez problemu znajdziemy pierwiastek z dziecka, jakąś część dzieciństwa, która w nich została i lubi od czasu do czasu dać o sobie znać. To kolejny powód, dla którego sięgamy po dane seriale. Dobrze się z nimi bawimy i troszkę naiwnie podchodzimy do kreowanej w danym tytule rzeczywistości. Po prostu lubimy proste historie, bo są one zupełnie inne, niż nasze codzienne życie, przeważnie kończą się dobrze, a wszystkie problemy ostatecznie udaje się rozwiązać bez większych strat.

ZOBACZ TEŻ  Dni Fantastyki 2019 – relacja z wydarzenia – Serialomaniacy poczuli się jak w domu

Tęsknota za niezobowiązujacymi czasami?

A może sięgając po seriale dla nastolatków, tak naprawdę tęsknimy za czasami, gdy sami mieliśmy po kilkanaście lat? Dwadzieścia? Nie było wtedy pracy, ogromnych obowiązków, dzieci, odpowiedzialności. A czasem każdy chce na trochę wrócić do takiego życia. Może całkiem łatwo jest nam się zidentyfikować z młodszymi bohaterami? Wcale nie patrzy się na nich jak na swoje dzieci, a raczej właśnie na młodsze wersje siebie. Kiedyś było inaczej. Kiedyś nie było całego tego zła. Kiedyś poważne problemy i dramaty nie umywały się do tego, co było później. Po prostu było lżej.

Porównanie czasów

jezioro marzen

Patrząc z innej strony, dzieciństwo i lata nastoletnie dzisiejszych czterdziestolatków, znacznie się różniło od tego, jak wyglądają one dla obecnych kilkunastolatków. Nie było internetu, a raczej pojawił się dopiero później, czas wolny spędzało się zupełnie inaczej niż teraz, nastolatki były po prostu całkiem inne niż teraz. Może takie porównanie czasów pozwala na to, by dowiedzieć się czegoś nowego na temat tych młodych ludzi, bo jednak porównywanie ich do siebie jest niestety nierzadko dość nietrafione.

Czy to źle, że dorośli oglądają takie produkcje?

Odpowiedź jest prosta: nie. To, że dorośli oglądają produkcje przeznaczone docelowo do młodszych odbiorców, nie jest niczym złym. Nie sprawia to, że dorośli bardziej infantylnie podchodzą do życia czy częściej bujają w obłokach. Każdy z nas ma prawo oglądać to, na co ma ochotę i do tego platformy z serialami regularnie nas zachęcają, podsuwając nam najróżniejsze tytuły z całej masy nietypowych gatunków. Dlaczego dorośli kochają seriale dla nastolatków? Prosta rozrywka i niewymagająca akcja jest w stanie przyciągnąć masę widzów, bo jest po prostu przyjemna. Dobrze ogląda się coś, co nieubłaganie zbliża się do dobrego zakończania, z miłymi bohaterami i ciekawymi wątkami.

ZOBACZ TEŻ  Jak odblokować filmy z Netflixa dostępne tylko w USA? Sprawdzamy

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze