Najlepsze seriale o duchach – aż 35 propozycji!

Niezależnie od tego, czy seriale o duchach są oparte na prawdziwych historiach, czy może cała fabuła jest efektem niezwykłej wyobraźni twórców, to pozwalają nam się one wczuć w cudowny mroczny klimat i poczuć odrobinę strachu. Specjalnie dla fanów takich serii przygotowaliśmy listę 35 produkcji, które są warte uwagi! Są na niej zarówno starsze produkcje, jak i te najnowsze. Podczas ich seansu zalecamy oglądanie się za siebie co kilka chwil – tak dla własnego bezpieczeństwa.

Najlepsze seriale o duchach – klasyki

Historie o duchach odgrywają ważną rolę w wielu kulturach – niektórzy wierzą, że wszystkie ludzkie dusze po śmierci na zawsze odchodzą z tego świata, a inni wręcz przeciwnie, twierdzą, że część z nich na niej pozostaje, aby prześladować żywych. Od wieków ludzie przekazują ustnie opowieści o zjawach, demonach i z czasem przeniosły się one również na ekran naszego telewizora. Dla fanów starszych produkcji przedstawiamy seriale o duchach sprzed lat!

Randall i duch Hopkirka

Ten brytyjski serial po raz pierwszy trafił na ekrany w 1969 roku. Opowiada on o dwójce detektywów, których specjalnością są sprawy rozwodowe – Jeffie Randallu i Marthy’m Hopkirku. Współpraca przebiega idealnie, aż do momentu, w którym drugi mężczyzna traci życie w niewyjaśnionych okolicznościach. Powraca on na ziemię jako duch i pomaga Jeffowi w pojmaniu swego mordercy – może to robić aż do świtu. Sprawa jest jednak tak skomplikowana, że nie udaje im się jej rozwiązać do wschodu słońca – zmarły powraca na cmentarz dopiero o poranku, rzucając na siebie tym samym klątwę, przez którą musi pozostać na ziemi pod postacią ducha przez kolejne sto lat. Brzmi tragicznie? Okazuje się, że nie jest to takie złe – mężczyzna może pomagać swemu przyjacielowi w rozwiązywaniu zagadek.

Randall i duch Hopkirka - seriale o duchach

Beyond Reality

Emisja tej kanadyjsko-amerykańskiej serii science fiction rozpoczęła się w 1991 roku. Serial przedstawia historię dwóch pracowników uniwersyteckich, którzy badają nadprzyrodzone zjawiska. Aby przeprowadzać badania, spotykają się oni z ludźmi zapewniającymi, że spotkali się z niewyjaśnionymi mocami. Z czasem przestają być jedynie słuchaczami strasznych opowieści – przeżyją je na własnej skórze. I nie raz będą tym samym walczyć o własne życie.

Beyond Reality

Aahat

Jeśli lubicie starsze seriale o duchach, a do tego jesteście fanami antologii, Aahat będzie idealnym wyborem na seans! Premiera tej indyjskiej serii miała miejsce w 1995 roku. Pierwszy jej sezon można określić mianem thrillera kryminalnego, w którym występują jedynie sporadyczne epizody paranormalne, jednak od drugiej części skupia się ona na wielu aspektach nadprzyrodzonych zdarzeń – duchach, opętanych przedmiotach, czarownicach, zjawach.

Aahat

Mroczne dziedzictwo

Mroczne dziedzictwo to przepełniony mrokiem serial, którego emisja rozpoczęła się w 1996 roku. Opowiada on o członkach tajnego stowarzyszenia, których działacze rozsypani są w przeróżnych zakątkach świata. Seria ukazuje ich wysiłki podczas ochrony ludzkości przed okultystycznymi, nadprzyrodzonymi niebezpieczeństwami.

Mroczne dziedzictwo

Lśnienie

Z pewnością każdy z nas przynajmniej kojarzy film o tytule Lśnienie zrealizowany na podstawie powieści Stephena Kinga. Czy oglądaliście trzyodcinkowy miniserial, który również powstał w oparciu o to dzieło? Opowiada on o byłym nauczycielu dręczonym problemami alkoholowymi, który podejmuje się pracy jako dozorca w hotelu. Wraz z rodziną spędza w nim całą zimę, aby powrócić do zdrowia i napisać książkę. Z czasem jednak odkrywa, że budynek jest nawiedzony i duchy doprowadzają go do obłędu.

Lśnienie miniserial - seriale o duchach

Anioł ciemności

Anioł ciemności to pięciosezonowy spin-off serialu o wampirach Buffy: Postrach wampirów. W głównej roli możemy zobaczyć Davida Boreanaza, który znany jest między innymi z serialu Kości. Wciela się on w postać seryjnego mordercy, wampira Angela, którego duszę przywrócono mu jako karę. Po wielu latach próbuje on naprawić swe błędy z przeszłości i pomaga ludziom jako prywatny detektyw specjalizujący się w paranormalnych epizodach.

Anioł ciemności

Królestwo

Kingdom to drugi miniserial w naszym wpisie prezentującym seriale o duchach. Ośmioodcinkowa seria duńskiej produkcji miała swą premierę w 1994 roku. Jej akcja rozgrywa się w najbardziej zaawansowanym technologicznie szpitalu w Danii. Upiorne wydarzenia w budynku sprawiają jednak, że z czasem pracownicy placówki przestają wierzyć, że wszystko można wyjaśnić za pomocą nauki. Karetka widmo pojawiająca się co noc, płód ciężarnej kobiety, który zdaje się rozwijać szybciej niż powinien, dziwne odgłosy dochodzące z szyby windy – wszystko to sprawia, że personel podejrzewa, iż szpital jest nawiedzony.

Królestwo

Najlepsze seriale o duchach – odrobinę starsze serie

Większość z nas lubi czasem poczuć „bezpieczny strach” – seriale o duchach pozwalają nam go doświadczyć. Wybór jednej, najlepszej serii jest niemożliwy – istnieje przecież tak wiele dobrych produkcji o zjawach, opętaniach czy nawiedzonych budynkach. Specjalnie dla was przedstawiamy listę odrobinę starszych serii, które opowiadają przeróżne upiorne historie – każdy znajdzie coś, co przypadnie mu do gustu!

Supernatural

Nie z tego świata to piętnastosezonowy serial, który rozpoczął swą emisję w 2005 roku – na pewno słyszała o nim większość osób, które uwielbiają seriale o duchach. Przedstawia on opowieść o dwóch braciach Winchester, którzy podążają śladami swego ojca, będącego łowcą nadprzyrodzonych istot. Walczą oni z paranormalnymi stworzeniami, takimi jak demony, bogowie, duchy, które wędrują po ziemi.

supernatural

Zaklinacz dusz

Władanie umiejętnościami widzenia zjaw oraz komunikacji z duchami są interesującymi mocami, ale i również ogromnym obowiązkiem. Znajdują się one w posiadaniu Melindy Gordon, która na pozór stara się żyć niewyróżniającym się niczym życiem – wyszła za mąż i prowadzi sklep z antykami. Pomaga ona jednak duchom uwięzionym na ziemi przejść do świata zjaw. Tajemnicze istoty są niekiedy niezwykle groźne, a kobieta musi korzystać z przeróżnych wskazówek, aby odkryć, czego tak naprawdę potrzebują zbłądzone dusze.

Zaklinacz dusz

Żniwiarz

Serial opowiada o Samie Oliverze, który mieszka ze swymi rodzicami i młodszym bratem. Mężczyzna zrezygnował ze studiów, większość czasu spędza na graniu w gry komputerowe, pracuje w supermarkecie. Niemałą zagadką było dla niego, dlaczego opiekunowie nigdy nie stawiali mu wysokich wymagań, tak jak jego rodzeństwu – nie naciskali na dobre oceny w szkole, wybór kariery, trenowanie dyscypliny sportowej. Zagadka ta rozwiązała się w dniu 21. urodzin Sama, kiedy okazało się, że rodzice sprzedali jego duszę Diabłu – musi on mu służyć jako tytułowy Żniwiarz, tropiąc dusze, które uciekły z piekła i odsyłać je tam.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale o magii – top 15
żniwiarz

American Horror Story: Murder House

W naszym wpisie prezentującym najlepsze seriale o duchach nie mogło zabraknąć pierwszego sezonu American Horror Story. Sezon rozpoczyna się od przeprowadzki rodziny do nowego miejsca zamieszkania – ma ona pomóc Harmonom poradzić sobie z wydarzeniami z przeszłości. Każdy, kto umarł na terenie tej posesji, nie może opuścić jej po śmierci – sprawia to, że dom nawiedzany jest przez byłych jego lokatorów. Nowi mieszkańcy poznają kolejne historie zjaw, dowiadując się przy tym o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w budynku.

American Horror Story: Murder House

American Horror Story: Roanoke

Szósty sezon American Horror Story także przedstawia historię osób, które zmieniły miejsce zamieszkania, aby uporać się z demonami przeszłości. Młoda para wprowadza się do starej farmy w Karolinie Północnej, mając nadzieję na świeży start. Nie mija jednak wiele czasu zanim zaczynają słyszeć niepokojące odgłosy dochodzące z różnych części budynku, widzieć upiorne postacie – okazuje się, że duchy pragną ich wypędzić z domu.

AHS: Roanoke

Mój kumpel duch

Seriale o duchach wcale nie muszą być upiorne – jedną z takich produkcji jest Mój kumpel duch. Przedstawia on opowieść o 14-letniej Binny, która przeprowadza się z rodzicami do starej willi w Berlinie. Musi ona dzielić pokój z Melchiorem – uwięzionym w ciele nastoletniego chłopca duchem. Chcąc się go pozbyć, musi ona rozwiązywać kolejne zagadki kryminalne.

Mój kumpel duch

Duchy z Enfield

Enfield zdaje się być zupełnie zwyczajną miejscowością w północnym Londynie. W sierpniu 1977 roku dochodzi tam do przerażających, paranormalnych wydarzeń w jednym z domów. Jest to idealna sprawa dla Maurice’a Grosse oraz Guya Lyona Playfaira – doświadczonych badaczy nadprzyrodzonych zjawisk. Z początku są oni sceptyczni do zgłoszenia, jednak z czasem przekonują się, że sprawa jest poważna.

Duchy z Enfield

Hey Ghost, Let’s Fight

Jeśli chodzi o południowokoreańskie seriale o duchach, to Hey Ghost, Let’s Fight został sklasyfikowany jako dziewiąta najczęściej oglądana seria w telewizji kablowej w Korei w 2016 roku. Opowiada on o historii Bong-pala, który dorastał ze zdolnością widzenia duchów. Korzystając ze swych mocy, pracuje on jako egzorcysta, aby zebrać pieniądze na procedurę, która odebrałaby mu te umiejętności. W nawiedzonym liceum spotyka on zadziornego ducha uczennicy – aby uwolnić się od nieskończonej wędrówki i poznać sekret swego powrotu na ziemię, namawia ona egzorcystę na współpracę w walce ze zjawami.

Hey Ghost, Let's Fight

Ghost Brothers

Niektóre seriale o duchach mogą posiadać w sobie nutę komedii – przykładem jest seria opowiadająca o grupie łowców duchów z Atlanty. W dzieciństwie doświadczyli oni wielu paranormalnych zdarzeń i kiedy dorośli, postanowili poszukać odpowiedzi na nurtujące ich od lat pytania. Badają oni najbardziej nawiedzone miejsca w Ameryce, aby udowodnić, że nadprzyrodzone istoty istnieją.

Ghost Brothers

Egzorcysta

Amerykański thriller jest adaptacją powieści Williama Petera Blatty’ego o tym samym tytule. Fabuła skupia się wokół księży, którzy wykonują egzorcyzmy na opętanych przez demony – Tomasa Ortęgi i Marcusa Keane’a. Zostają oni zaangażowani w tajemniczą sprawę w domostwie Rance’ów – muszą stawić czoła przerażającemu koszmarowi. Jeśli chcecie obejrzeć wszystkie pełne grozy seriale o duchach, koniecznie rozpocznijcie seans tego!

Egzorcysta

Shadowhunters

Ten serial fantasy jest adaptacją serii książek Dary anioła stworzonej przez Cassandrę Clare. Przedstawia on historię Clary Fray – na pozór niczym niewyróżniającej się nastolatki, która dostała się do Akademii Sztuki na Brooklynie. Jej życie wywraca się do góry nogami w dniu 18. urodzin – odkrywa, że jest Nocnym Łowcą, będącym hybrydą anioła i człowieka, który ma chronić ludzi przed demonami. Kiedy matka dziewczyny zostaje porwana, ta wyrusza jej na pomoc i tym samym wkracza w świat pełen magii.

Shadowhunters

Ghost Wars

Ghost Wars był emitowany od 2017 do 2018 roku – serial posiada jeden sezon. Jego akcja rozgrywa się w niewielkim mieście na Alasce, które nawiedzają duchy. Wyrzutek społeczny Roman Mercer jest jedyną nadzieją mieszkańców – posiada moce do walki z duchami, które mogłyby ocalić ich przed mrocznymi, niebezpiecznymi siłami.

Ghost Wars - seriale o duchach

Seriale o duchach – najnowsze produkcje

Dla tych, którzy nie mają ochoty na klasyki lub obejrzeli już większość odrobinę starszych serii, prezentujemy najnowsze seriale o duchach, które przepełnione są niezwykłym klimatem mroku. Od historii o nawiedzonych domach, poprzez produkcje o egzorcyzmach, aż po niespotykane dotąd historie – niezależnie od tego, jaki rodzaj serii chcecie zobaczyć, znajdziecie coś dla siebie!

Nawiedzony dom na wzgórzu

The Haunting of Hill House to ośmioodcinkowy amerykański dramat, będący adaptacją powieści Shirley Jackson. Opowiada on o dziejach rodziny zamieszkującą pełną mroku posiadłość. Rodzeństwo konfrontuje się z upiornymi wspomnieniami zdarzeń, których doświadczyło w przeszłości. Po latach muszą oni ponownie stanąć przeciwko duchom, które ich nękały.

Nawiedzony dwór na wzgórzu

The Guest

Jeśli chodzi o seriale o duchach, to ta koreańska drama zdecydowanie należy do serii, które wprowadzą was w nastrój grozy. Wszystko zaczyna się od chwili, kiedy w niewielkiej wiosce w Korei pojawia się potężny demon. Kontroluje on inne duchy i pozwala im na opętywanie ludzi – cierpiało przez niego wiele osób, a w szczególności trójka dzieci. Spotykają się one po latach, już jako dorośli, i decydują podjąć współpracę, aby unicestwić demona. Hwa-Pyung jest medium – urodził się w rodzinie szamanów. Choi Yoon to natomiast katolicki ksiądz, będący egzorcystą, którego można opisać jako opanowanego cynika. Ostatnią osobą w grupie jest Kil-Young – kobieta detektyw, która nie wierzy w złe duchy.

ZOBACZ TEŻ  Październik 2020 – Netflix, HBO GO i TV – co nowego do obejrzenia? Lista premier
The Guest

Ghul

Ghul to indyjski miniserial oparty na historii o potworze z arabskiego folkloru. Fabuła rozgrywa się wokół nowego więźnia, który zaczyna się podejrzanie zachowywać – zdradza on najskrytsze informacje na temat personelu i przyzywa demona. Sprawą zajmuje się młoda przesłuchująca Nida Rahim – dowiaduje się przy tym niepokojącej prawdy i zmuszona jest walczyć o przetrwanie.

Ghul

Haunted

Macie swoje ulubione seriale o duchach na platformie Netflix? Czy znajduje się wśród nich serialowa antologia Haunted? Jeśli nie, koniecznie sprawdźcie tę serię! Koncentruje się ona na ludziach opowiadających o swych paranormalnych doświadczeniach. Serial pozwala nam na wczucie się w emocje osób, które były świadkami przerażających, nadprzyrodzonych zdarzeń, które nieprzerwanie je prześladują.

Haunted

Evil

Sceptyczna psycholożka kliniczna, pracownik fizyczny i szkolący się ksiądz – to grupa, która postanawia się sprzymierzyć, aby zbadać rzekome cuda, opętania przez demony, jak również inne niewyjaśnione zdarzenia. Chcą oni zobaczyć, czy istnieje jakiekolwiek naukowe wyjaśnienie tych incydentów. Czy sprawy te okażą się zwykłym kłamstwem czy może naprawdę mają z nimi związek paranormalne siły?

evil

Ghosts

Młode małżeństwo zupełnie nieoczekiwanie odziedziczyło dużą, rozpadającą się posiadłość. Dom ten jest nawiedzany przez duchy z różnych epok, które zginęły na jego terenie – nieprzerwanie się one sprzeczają. Zjawy nie są zadowolone z pomysłu pary na temat remontu budynku i spiskują, próbując się jej pozbyć.

ghosts

Hotel Del Luna

Prezentując seriale o duchach, nie mogliśmy nie wspomnieć o tej koreańskiej dramie! Tytułowy Hotel Del Luna posiada wyjątkowych gości – są nimi duchy. Jego właścicielką jest kapryśna, uparta Jang Man-Wol, która prowadzi go przez ostatnie tysiąc lat – jest to forma odpłaty za popełnienie wielu złych czynów. Zbieg okoliczności sprawia, że zatrudnia ona Ku Chan-Seonga jako menagera – to właśnie dzięki niemu widzowie poznają kolejne sekrety tajemniczego hotelu dla duchów.

Hotel Del Luna - seriale o duchach

Nancy Drew

Tytułowa Nancy Drew planowała opuścić swe rodzinne miasto i rozpocząć nowe życie w college’u. Niestety, osiemnastolatka zostaje uwikłana w przerażającą zbrodnię – wraz z czworgiem znajomych jest świadkiem morderstwa i staje się jednym z podejrzanych popełnienia tej zbrodni. Grupa postanawia samodzielnie znaleźć osobę, która dopuściła się zabójstwa.

Nancy Drew

Nawiedzony Dwór w Bly

Ten serial z elementami gotyckiego romansu to swego rodzaju adaptacja noweli Henry’ego Jamesa z 1898 roku, chociaż seria zawiera także elementy kolejnych prac wspomnianego pisarza. Akcja toczy się w latach 80. XX wieku w Anglii, kiedy to Henry Wingrave zatrudnia młodą Amerykankę do opieki nad swymi bratankami. Wprowadza się ona do dworu Bly, który zamieszkują ogrodniczka Jamie, gosposia Grose oraz kucharz Owen. Z czasem kobieta odkrywa, że posiadłość jedynie wydaje się być miejscem idealnym – odkrywa tajemnice, które skrywa ta posiadłość.

Nawiedzony dwór w Bly

Detention

Azjatyckie seriale o duchach stają się bardziej popularne – zyskują one coraz więcej miłośników. Jedną z serii wartych uwagi jest tajwański horror oparty na grze wideo. Jego fabuła nabiera tempa w momencie, w którym nowa uczennica konserwatywnej szkoły średniej w Greenwood wkracza do zakazanego obszaru szkolnego kampusu – spotyka ona ducha dziewczyny, która popełniła tam samobójstwo. Dzięki niej poznaje skrywaną dotąd historię, która wydarzyła się 30 lat temu podczas stanu wojennego na Tajwanie – pozwala jej poznać wzruszającą opowieść o pasji, opresji państwa i zdradzie. Zjawa obiecuje pomóc dziewczynie ze wszystkimi jej problemami – czy jednak robi to bezinteresownie?

Detention - seriale o duchach

Locke&Key

Kiedy Rendell Locke zostaje zabity, jego żona Nina decyduje się na przeprowadzkę wraz z trójką swych dzieci do nowej posiadłości, będącej rodzinnym domem mężczyzny. Podopieczni wkrótce jednak znajdują w przeróżnych zakamarkach budynku kolejne klucze, których można używać do otwierania drzwi w magiczny, niewyjaśniony sposób. Nie są one jednak jedynymi osobami, których interesują te przedmioty – poszukuje ich również demoniczna istota, która pragnie je zdobyć, aby zrealizować swe złowrogie cele.

Locke & Key

Seriale o duchach – serie fabularyzowane dokumentalne

Jeśli nie macie ochoty na seriale o duchach, które wymieniliśmy wcześniej, być może spodoba wam się któraś z propozycji serii fabularyzowanych dokumentalnych. Prezentują one historie poddane procesom fabularyzacji – są idealne dla tych, którzy chcą ujrzeć autentyczne zdjęcia, nagrania, rozmowy ze świadkami.

Łowcy duchów

Listę prezentującą fabularyzowane dokumentalne seriale o duchach rozpoczynamy od Łowców duchów. Seria ukazuje Jasona Hawesa wraz z Grantem Wilsonem badających przeróżne, interesujące miejsca. Używają przy tym wielu elektronicznych urządzeń, za których pomocą, ich zdaniem, można wykryć zjawiska paranormalne. Pierwszy odcinek serii został wyemitowany w 2004 roku i zyskał uznanie widzów – w efekcie stworzono 11 sezonów, składających się z 230 odcinków.

Łowcy Duchów

Ghost Mine

Amerykański serial telewizyjny o zjawiskach paranormalnych miał swą premierę na początku 2013 roku. Ukazuje on grupę górników poszukujących złota w kopalni w Oregonie. Towarzyszy im dwójka badaczy nadprzyrodzonych zjawisk – starają się oni ustalić, czy miejsce jest nawiedzone.

Ghost Mine

Doświadczyć niezwykłego

Wymieniając seriale o duchach z gatunku reality show, należy wspomnieć o Paranormal Witness. Przedstawia on ludzi, którzy byli świadkami paranormalnych zjawisk – każdy odcinek prezentuje zeznania, prawdziwe zdjęcia, autentyczne nagrania, jak również wyreżyserowany przebieg zdarzeń.

Paranormal Witness
Źródło: Amazon.com

Killer Contact

Killer Contact miał swą premierę w 2013 roku. To kolejna seria, która przedstawia grupę osób zajmujących się paranormalnymi zjawiskami. Badają one miejsca w różnych zakątkach świata, które zostały do nich zgłoszone. Posiada ona 5 sezonów, na które składają się 64 odcinki.

Killer Contact

Ghost Stalkers

Naszą listę ukazującą seriale o duchach zamyka seria Ghost Stalkers, której premiera miała miejsce w 2014 roku. Prezentuje ona widzom duet badaczy, którzy sami doświadczyli bliskiej śmierci. Pragną oni udowodnić, że w najbardziej nawiedzonych miejscach na świecie istnieją portale.

Ghost Stalkers

A jakie są wasze ulubione seriale o duchach?

To już koniec naszego wpisu prezentującego najlepsze seriale o duchach! Na naszej liście znalazły się klasyki, nowsze serie, a także serie fabularyzowane dokumentalne – mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie! Lubicie seriale o duchach? Jakie są wasze ulubione? A może nie jesteście ich fanami? Koniecznie dajcie znać!

Jeśli macie ochotę na więcej serii pełnych mroku, zapraszamy do naszego wpisu o serialach horrorach na Netflixie!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze