Najznamienitszy przedstawiciel egzystencjalizmu Jean Paul Sartre powiadał, że Piekło to inni. W serialu Opowieść Podręcznej jego cytat uderza ze wzmożoną siłą. Tu piekłem kobiet, gejów i wszelkich mniejszości stają się inni – mężczyźni.
Serial Opowieść Podręcznej to jedna z najlepszych serialowych premier 2017 roku i jeden z najlepszych seriali stworzonych dotychczas przez Hulu. Powstał on na podstawie książki o tym samym tytule napisanej przez Margaret Atwood i wydanej w 1985 roku. Mimo, że od premiery wydawnictwa upłynęły 32 lata to jako dystopiczna historia jest ona niezwykle aktualna również teraz.
Świat Opowieści Podręcznej
Jako fan fantastyki wszelkiego rodzaju, zawsze uwielbiałem zwracać uwagę na elementy świata stworzonego przez autora. A świat Margaret Atwood i produkcji Hulu, pomimo prostoty jest niezwykły.
Świat ten ma kilka problemów, przez które dochodzi do najgorszego. Pierwszym z nich jest problem z płodnością kobiet, nowonarodzone dzieci w Opowieści Podręcznej do rzadkość. Drugim problemem są coraz częstsze i bardziej widoczne zmiany klimatu, spowodowane przez ludzkość, ciągłym jej rozwojem.
Nakładające się na siebie trudności, doprowadzają do tego, że w Stanach Zjednoczonych powoli, ale skutecznie, kontrolę nad państwem zdobywa fanatyczna grupa ludzi – Bank Myśli Synów Jakuba. Siłą przejmuje ona władzę nad USA. Najpierw kobiety są zwalniane z pracy, odbiera się im majątek, aby z czasem sprowadzić je do kategorii przedmiotów, których właścicielami są mężczyźni.
Kiedy organizacja Banku Myśli Synów Jakuba w pełni kontroluje Stany Zjednoczone, zamieniają się one w Republikę Gileadzką, kraj religijny, oparty na zasadach Starego Testamentu. W państwie dochodzi do wielkiego zamętu i wojny. Wielu ludzi ginie, a Ci którzy nie zgadzają się z nowymi zasadami zostają straceni i wieszani teatralnie na murach miasta. Niektórym udaje się zbiec za granicę do Kanady.
Piekło kobiet
Największe piekło otwiera się jednak przed kobietami, a przede wszystkim – płodnymi kobietami. Zostają one zabrane od swoich rodzin, wcielone do obozu szkoleniowego dla podręcznych Racheli i Lei, a następnie rozsyłane po domach rządzących Generałów, gdzie są przez nich ciągle gwałcone i mają przynieść im na świat dzieci, których nie mogą im dać bezpłodne żony – Marty. Każda podręczna jest bezimienna, imię przyjmuje od imienia swojego generała. W serialu mamy do czynienia z Fredą.
Sam gwałt generałów na Podręcznych doprowadzany jest do miary religijnej ceremonii, wielkiego religijnego święta, w którym to na kolanach Mart, dochodzi do gwałtów Generałów na Podręcznych.
Podręczne, ale również Marty tak naprawdę nie mają żadnych praw. Prawem podręcznej jest posługa seksualna dla generałów, prawem Mart – wychowanie dzieci i zadbanie o dom.
Niezwykła Freda
Freda stara się w jakiś sposób przeżyć w tym brutalnym świecie, nie zapominając przy tym o dawnym życiu – swoim mężu i córce. Najciekawszym zabiegiem serialu nie są jednak wielkie wydarzenia, a ciągłe myśli Fredy, których nie może wypowiedzieć na głos, istnieją one jedynie w jej głowie i tylko my widzowie, możemy dowiedzieć się ile emocji kryje się w tej kobiecie, chociaż na jej twarzy rysuje się jedynie uśmiech, pod którym ukrywa swoje cierpienie.
Kolejnym świetnym zabiegiem scenarzystów są pełne napięcia dialogi. Na przykład, kiedy to Freda, po kryjomu spotyka się z generałem za jego poleceniem. Wiemy, bowiem o tym, że generał może w każdej chwili ją skrzywdzić, znamy również myśli Fredy, a do tego widzimy flirt, który generał stara się toczyć z Fredą. Nie mamy pojęcia o tym, czy robi to po to, aby kobieta pokazała swoją rozwiązłość i mógł ją zabić, skrzywdzić, czy też dokonuje tego dla rozrywki, przyjemności, potrzeby bliskości. Dzięki temu otrzymujemy sceny pełne napięcia, w których dynamizm nie polega na słowach, ruchach, akcji, a niebezpiecznym zawieszeniu, w którym nie jesteśmy przewidzieć kolejnego ruchu generała czy Fredy.
O serialu Hulu można mówić wiele i bez końca. Z uwagi na ciągłą przemoc wobec kobiet istniejącą na świecie, pomimo tzw. równouprawnienia, w wielu częściach świata, opowieść Margaret Atwood jest historią niezwykle aktualną i wartą zobaczenia. Serial można oglądać w Polsce z lektorem na platformie Showmax.
Miażdżące – najlepsze określenie na Opowieść Podręcznej 😉
Miażdżące – najlepsze określenie na Opowieść Podręcznej 😉