Opowieść podręcznej, czyli egzystencjalne piekło kobiet

Najznamienitszy przedstawiciel egzystencjalizmu Jean Paul Sartre powiadał, że Piekło to inni. W serialu Opowieść Podręcznej jego cytat uderza ze wzmożoną siłą. Tu piekłem kobiet, gejów i wszelkich mniejszości stają się inni – mężczyźni.

Serial Opowieść Podręcznej to jedna z najlepszych serialowych premier 2017 roku i jeden z najlepszych seriali stworzonych dotychczas przez Hulu. Powstał on na podstawie książki o tym samym tytule napisanej przez Margaret Atwood i wydanej w 1985 roku. Mimo, że od premiery wydawnictwa upłynęły 32 lata to jako dystopiczna historia jest ona niezwykle aktualna również teraz.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Opowieść podręcznej, czyli egzystencjalne piekło kobiet
wysokieobcasy.pl

Świat Opowieści Podręcznej

Jako fan fantastyki wszelkiego rodzaju, zawsze uwielbiałem zwracać uwagę na elementy świata stworzonego przez autora. A świat Margaret Atwood i produkcji Hulu, pomimo prostoty jest niezwykły.

Świat ten ma kilka problemów, przez które dochodzi do najgorszego. Pierwszym z nich jest problem z płodnością kobiet, nowonarodzone dzieci w Opowieści Podręcznej do rzadkość. Drugim problemem są coraz częstsze i bardziej widoczne zmiany klimatu, spowodowane przez ludzkość, ciągłym jej rozwojem.

Nakładające się na siebie trudności, doprowadzają do tego, że w Stanach Zjednoczonych powoli, ale skutecznie, kontrolę nad państwem zdobywa fanatyczna grupa ludzi – Bank Myśli Synów Jakuba. Siłą przejmuje ona władzę nad USA. Najpierw kobiety są zwalniane z pracy, odbiera się im majątek, aby z czasem sprowadzić je do kategorii przedmiotów, których właścicielami są mężczyźni.

Kiedy organizacja Banku Myśli Synów Jakuba w pełni kontroluje Stany Zjednoczone, zamieniają się one w Republikę Gileadzką, kraj religijny, oparty na zasadach Starego Testamentu. W państwie dochodzi do wielkiego zamętu i wojny. Wielu ludzi ginie, a Ci którzy nie zgadzają się z nowymi zasadami zostają straceni i wieszani teatralnie na murach miasta. Niektórym udaje się zbiec za granicę do Kanady.

Piekło kobiet

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Opowieść podręcznej, czyli egzystencjalne piekło kobiet
canalplus.pl

Największe piekło otwiera się jednak przed kobietami, a przede wszystkim – płodnymi kobietami. Zostają one zabrane od swoich rodzin, wcielone do obozu szkoleniowego dla podręcznych Racheli i Lei, a następnie rozsyłane po domach rządzących Generałów, gdzie są przez nich ciągle gwałcone i mają przynieść im na świat dzieci, których nie mogą im dać bezpłodne żony – Marty. Każda podręczna jest bezimienna, imię przyjmuje od imienia swojego generała. W serialu mamy do czynienia z Fredą.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Opowieść podręcznej, czyli egzystencjalne piekło kobiet
naekranie.pl

Sam gwałt generałów na Podręcznych doprowadzany jest do miary religijnej ceremonii, wielkiego religijnego święta, w którym to na kolanach Mart, dochodzi do gwałtów Generałów na Podręcznych.

Podręczne, ale również Marty tak naprawdę nie mają żadnych praw. Prawem podręcznej jest posługa seksualna dla generałów, prawem Mart – wychowanie dzieci i zadbanie o dom.

Niezwykła Freda

Freda stara się w jakiś sposób przeżyć w tym brutalnym świecie, nie zapominając przy tym o dawnym życiu – swoim mężu i córce. Najciekawszym zabiegiem serialu nie są jednak wielkie wydarzenia, a ciągłe myśli Fredy, których nie może wypowiedzieć na głos, istnieją one jedynie w jej głowie i tylko my widzowie, możemy dowiedzieć się ile emocji kryje się w tej kobiecie, chociaż na jej twarzy rysuje się jedynie uśmiech, pod którym ukrywa swoje cierpienie.

yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7 - Opowieść podręcznej, czyli egzystencjalne piekło kobiet
otworzsiena.pl

Kolejnym świetnym zabiegiem scenarzystów są pełne napięcia dialogi. Na przykład, kiedy to Freda, po kryjomu spotyka się z generałem za jego poleceniem. Wiemy, bowiem o tym, że generał może w każdej chwili ją skrzywdzić, znamy również myśli Fredy, a do tego widzimy flirt, który generał stara się toczyć z Fredą. Nie mamy pojęcia o tym, czy robi to po to, aby kobieta pokazała swoją rozwiązłość i mógł ją zabić, skrzywdzić, czy też dokonuje tego dla rozrywki, przyjemności, potrzeby bliskości. Dzięki temu otrzymujemy sceny pełne napięcia, w których dynamizm nie polega na słowach, ruchach, akcji, a niebezpiecznym zawieszeniu, w którym nie jesteśmy przewidzieć kolejnego ruchu generała czy Fredy.

O serialu Hulu można mówić wiele i bez końca. Z uwagi na ciągłą przemoc wobec kobiet istniejącą na świecie, pomimo tzw. równouprawnienia, w wielu częściach świata, opowieść Margaret Atwood jest historią niezwykle aktualną i wartą zobaczenia. Serial można oglądać w Polsce z lektorem na platformie Showmax.

Komentarze (2)
  1. Arek pisze

    Miażdżące – najlepsze określenie na Opowieść Podręcznej 😉

  2. Arek pisze

    Miażdżące – najlepsze określenie na Opowieść Podręcznej 😉

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.