Doktor Who (ang. Doctor Who) to brytyjski serial Sci-Fi, produkowany przez BBC od 1963 roku. Jego twórcami są Sydney Newman, C.E. Webber oraz Donald Wilson. W 1989 roku produkcja serialu została zawieszona. 

Serial Doctor Who emitowany jest od ponad 50 lat i składa się z ponad 800 odcinków. 

Doktor Who zdobył uznanie krytyków i widzów jako jeden z najlepszych brytyjskich programów telewizyjnych – serial jest laureatem wielu nagród, między innymi BAFTA. Ponadto widnieje w Księdze Rekordów Guinnessa jako najdłuższy serial science-fiction na świecie. 

Fabuła serialu Doctor Who skupia się na przygodach Władcy Czasu – podróżującego przez czas i przestrzeń obcego z planety Galifrey, znanego jako Doktor. Jej/jego imię nigdy nie zostało ujawnione. Główny bohater otrzymał “pseudonim” Doktor. Zwiedza wszechświat w swojej T.A.R.D.I.S. (Time and Relative Dimension in Space) – żyjącym statku kosmicznym, który wygląda jak niebieska budka policyjna. W swoje podróże zabiera zwykle towarzyszy, z których większość to ludzie. Podczas swych wycieczek po wszechświecie Doktor mierzy się z wrogami, ratuje cywilizacje, pomaga ludziom. 

Doktor Who doczekał się licznych spin-offów, takich jak Torchwood, Przygody Sary Jane oraz Class