Utopia jest brytyjskim dreszczowcem, którego autorem jest Dennis Kelly. Na Wyspach emitowany był na stacji Channel 4. 12-odcinkowy serial, utworzył 2-sezonową produkcję, która zadebiutowała w Wielkiej Brytanii 15 stycznia 2013 roku, a w Polsce 3 lata później. Każdy odcinek oferuje nam 60 minut angażującej, niepewnej historii.

Historia grupki ludzi, która wchodzi w posiadanie niepublicznej, legendarnej powieści graficznej genialnego genetyka o dumnym tytule „Eksperyment Utopia”. Twór zawiera (podobno) trafne przepowiednie dotyczące największych katastrof nadchodzącego stulecia. Zwracają tym na siebie uwagę śmiertelnie niebezpiecznej, międzynarodowej organizacji, kontrolującej pandemie i stan populacji gatunku ludzkiego, a bohaterowie muszą unikać jej jak ognia, by przetrwać. Ze wszystkich sił starają się odkryć tajemnice manuskryptu, goniąc się z czasem i z rzekomo nadchodzącymi, opisanymi tragediami, jednocześnie zachowując swoje życie. Wiedzą w końcu, że są w posiadaniu czegoś, za co ludzie potrafią zabić.

W role główne wcielili się Fiona O’Shaughnessy, Adeel Akhtar, Paul Higgins, Nathan Stewart-Jerrett, Alexandra Roach, Oliver Woollford oraz Neil Maskell. Za ścieżkę dźwiękową odpowiada Cristobal Tapia de Veer.

Serial została okrzykniętą najlepszym serialem dramatycznym podczas rozdania Międzynarodowych Nagród Emmy 2014.

W 2020 roku wyszedł amerykański remake brytyjskiej „Utopii”.