Alienista (ang. The Alienist) to amerykański mini-serial telewizyjny stacji TNT, który jest adaptacją słynnej powieści o tym samym tytule autorstwa Caleba Carra.

Akcja serialu rozpoczyna się w 1896 w Nowym Jorku, kiedy to mają miejsce zabójstwa męskich prostytutek. Świeżo mianowy komisarz Theodore Roosevelt (w tej roli Brian Geraghty) nawiązuje kontakt z tytułowym alienistą, czyli psychologiem kryminalnym dr Laszlo Kreizlerem (Daniel Bruhl) oraz ilustratorem Johnem Moorem (Luke Evans) w celu rozwiązania śledztwa na własną rękę, w tajemnicy. Wkrótce dołącza do nich uparta sekretarka komendy głównej policji Sara Howard (Dakota Fanning). Kobieta jest zdeterminowana, aby zostać pierwszą kobietą-detektywem w Nowym Jorku. Zespół powiększają bracia Marcus i Lucius Isaacson, czyli śledczy specjalizujący się w medycynie sądowej. Grupa ta, wykorzystując wiedzę z psychologii oraz kryminalistyki, postanawia zatrzymać jednego z seryjnych morderców w Nowym Jorku.

Dobra wiadomość dla wszystkich fanów serialu Alienista jest taka, że stacja TNT zamówiła sequel serii, który z kolei powstanie na podstawie następnej powieści Carra – The Angel of Darkness.