Jesień i zima to idealny czas na to, by podczas jej długich ciemnych wieczorów robić maratony seriali, siedząc w fotelu z kubkiem herbaty w ręku i kocem na ramionach. Te pory roku zazwyczaj kojarzą się raczej z mrocznym klimatem, nie tylko ze względu na to, że na dworze robi się ciemno coraz wcześniej, lecz także przez to, że związany jest z nią zwyczaj Halloween. W naszym zestawieniu seriali, które warto obejrzeć tej jesieni nie ograniczaliśmy się jednak tylko do produkcji zahaczających o horror, ponieważ chcieliśmy, żeby każdy znalazł tu coś dla siebie
Spis treści
Klub północny
Zaczynamy jednak klasycznie od horroru, bo czym bez niego jest jesień? Klub północny opowiada o grupie śmiertelnie chorych dzieciaków przebywających w hospicjum, która spotyka się wieczorami, po to, by opowiadać sobie nawzajem straszne historie w ramach urozmaicenia sobie pobytu w placówce. Nastolatkowie zawiązują również umowę polegającą na tym, że jeśli któryś z nich umrze pierwszy, to ma dać reszcie sygnał z zaświatów.
Twórcą serialu jest Mike Flanagan, który pracował również przy produkcjach takich jak Nawiedzony dom na wzgórzu czy Nocna msza, więc tworzenie tajemniczego nastroju grozy ani trochę nie jest mu obce i tym razem również mu się to udaje. Każdy odcinek poświęcony jest jednej historii opowiadanej przez bohaterów, dzięki czemu serial możemy obejrzeć cały na raz, jak i go sobie dawkować po odcinku.
Wednesday
Rodzinę Addamsów zna chyba każdy, a dla jej fanów są dobre wieści. Netflix jakiś czas temu postanowił zrobić serial skupiający się na Wednesday Addams, która rozpoczyna naukę w Akademii Nevermore. Dziewczyna musi zmierzyć się z mordercą grasującym w lokalnym miasteczku oraz odkryć tajemnicę sprzed lat, którą kryją mury jej nowej szkoły.
Władca pierścieni: Pierścienie władzy
Pierścienie władzy są prequelem do trylogii Władcy pierścieni oraz Hobbita. Akcja rozgrywa się tu na tysiąc lat przed niesamowitymi przygodami Bilbo Bagginsa, podczas Drugiej Ery. Fabuła krąży wokół stworzenia legendarnych pierścieni, za pomocą których Sauron chciał przejąć władzę nad Śródziemiem.
Z pewnością wszyscy fani trylogii już mają ten serial za sobą, jednak równie dobrze to od niego można zacząć swoją przygodę ze Śródziemiem. Produkcja składa się na razie z 8 odcinków pierwszego sezonu (drugi został zamówiony), które są co prawda dosyć długie, jednak można się do tego przyzwyczaić.
Szkoła złamanych serc
Szkoła złamanych serc to reboot popularnego kiedyś serialu z 1994 roku o tym samym tytule. Produkcja z 2022 roku jest idealna dla fanów Sex Education lub podobnych seriali. Tu również fabuła skupia się na nastolatkach z jednej ze szkół średnich, gdzie dwie przyjaciółki stworzyły na ścianie mapę, na której rozrysowały wszystkie romanse między uczniami. Sytuacja komplikuje się, kiedy zostaje to odkryte.
Ród smoka
Ród smoka dzieje się w tym samym świecie, co Gra o tron, tylko 172 lata wcześniej. Scenariusz został oparty na książce Ogień i krew Georga R.R. Martina. Akcja rozpoczyna się w momencie, kiedy na Żelazny Tron wstępuje Viserys I Targaryen, którego panowanie jest dosyć spokojne, a on sam jako władca nie wyróżnia się niczym szczególnym. Na swoją następczynię jednak, wbrew powszechnej w Westeros tradycji mówiącej o pierwszeństwie synów, wyznaczył najstarszą córkę z pierwszego małżeństwa – Rhaenyrę. Wkrótce na dworze zaczynają tworzyć się dwie frakcje: czarni – skupieni wokół księżniczki koronnej – oraz zieloni – chcący posadzić na tronie jej młodszego brata.
1899
1899 to serial od twórców serialu Dark. Ogromny statek parowy pełen imigrantów zmierza Atlantykiem do Nowego Jorku. W trakcie podróży kapitan odbiera sygnał SOS i podejrzewa, że pochodzi on z zaginionego jakiś czas temu statku podróżującego na tej samej trasie. Postanawia więc zmienić kurs, aby udzielić pomocy tamtej załodze. To, co tam zastają przechodzi jednak ludzkie pojęcie.
Cesarzowa Sisi
Serial opowiada o cesarzowej Sisi, czyli Elżbiecie Bawarskiej, żonie Franciszka Józefa I – cesarza Austrii. Młoda dama, która swoją osobowością nie do końca wpasowuje się w panujące w XIX wieku konwenanse, musi stawić czoła sztywnym normom społecznym i zawalczyć o siebie w świecie rządzonym przez mężczyzn.
Wywiad z wampirem
Serialowa adaptacja kultowej powieście Anne Riece Wywiad z wampirem. W tym wydaniu historia została nieco uwspółcześniona, ponieważ tytułowy wywiad odbywa się w Dubaju w 2022 roku podczas pandemii, a sama oś retrospekcji również została przeniesiona w bliższe nam czasy, ponieważ z XVIII wieku zrobił się – XX. Wampir Lestat umawia się ze starszym śmiertelnie chorym dziennikarzem, aby po latach od ich pierwszego spotkania ponownie opowiedzieć mu historię o tym jak został krwiopijcą i jakie były tego następstwa.
Seriale, które warto obejrzeć tej zimy – podsumowanie
Mamy nadzieję, że w wśród naszych propozycji znaleźliście coś, co umili wam długie zimowe wieczory. Staraliśmy się wybierać produkcje różnorodne gatunkowo, więc koniecznie dajcie znać, jeśli na coś się zdecydujecie lub jeśli oglądaliście już któryś z tych seriali.
0 komentarzy