Najlepsze seriale lat 80 – Top 14

j

Autor: Dominik Smyk

}

Data: 7 lipca 2021

Pewnie nie wielu z was pamięta jeszcze kultowe seriale lat 80. To zestawienie jest więc swego rodzaju przypomnieniem dla osób znających niektóre z tych produkcji, dla pozostałych stanowić, zaś może tekst, który zachęci do sięgnięcia po którąś z propozycji. Poddajmy się więc czarowi wspomnień i przejdźmy do listy 15 kultowych seriali lat 80.

Świat według Bundych

00075i8t4eo70e0s c125 f4

Serial ten przede wszystkim przedstawia w krzywym zwierciadle życie typowej amerykańskiej rodziny, której to głową rodziny jest wiecznie niezadowolony sprzedawca butów Al Bundy (Ed O’Neill). W jej skład wchodzi również jego żona – Peggy (Katey Sagal) oraz dwójka nastoletnich dzieci – Kelly (Christine Applegate) i Bud (David Faustino). Przedstawiane tu są w zwykle humorystyczny sposób typowe wydarzenia do których dochodzi w każdej rodzinie. Do produkcji tej nawiązywał polski serial „Świat według Kiepskich”. a obie te produkcje odniosły sukces w naszym kraju.

Dynastia (1981-1989)

dynastiaserial

Jest to wysokobudżetowa amerykańska opera mydlana, której to nową wersję możemy oglądać od 2017 roku. Opowiada ona historię niezwykle zamożnych rodzin Carringtonów i Colbych rywalizujących między sobą. Na czele tej pierwszej stoi Blake, który niegdyś żonaty z Alexis bierze właśnie ślub z Krystle. Z poprzedniego małżeństwa posiada on – rozpieszczoną córkę Fallon, a także syna – geja Stevena. Na czele drugiej rodziny stoi, zaś zakochany w córce Carringtona – Jeff. Serial ten okazał się niesamowitym hitem, także w Polsce.

Magnum P.I (1980-1988)

magnum 1420289i

Produkcja ta opowiada o przygodach Thomasa Magnuma (Tom Selleck) – prywatnego detektywa mieszkającego na Hawajach. Jest on byłym oficerem marynarki wojennej, który kończy służbę po 16 latach i walce w Wietnamie. Po powrocie do kraju zamieszkuję on na wyspie w ogromnej posiadłości swojego przyjaciela – autora powieści. Przy okazji postanawia on więc pomagać lokalnej społeczności jako stróż prawa, choć jego metody należą do niekonwencjonalnych. Remake, który powstał w 2018 roku nie odniósł takiego sukcesu jak pierwowzór.

Nieustraszony (1982-1986)

four three 1280

W serialu tym w głównej roli wystąpił David Hasselhoff, czyli aktor znany z innego kultowego już serialu, jakim jest z pewnością „Słoneczny Patrol”. Gra on tutaj Michaela Knighta – agenta F.L.A.G (Fundacji na rzecz Prawa i Rządu), któremu rozwiązywać zagadki pomaga niezwykły samochód. Mowa tu o modelu o nazwie KITT, który to wyposażony jest w sztuczną inteligencję. To właśnie ten element wyróżnia produkcję na tle innych i sprawia że została ona zapamiętana do tej pory.

ZOBACZ TEŻ  Seriale Polsat - 10 najlepszych produkcji Polsatu, które musisz zobaczyć

Złotka (1985-1992)

Jest to amerykański sitcom, który wymieniany jest jako jeden najlepszych i najważniejszych w historii kinematografii Stanów Zjednoczonych. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że otrzymał on, aż 8 nagród EMMY i 4 Złote Globy. Jeśli, zaś chodzi o samą fabułę to opowiada ona o życiu czterech starszych kobiet, które po przeżyciach związanych z rozwodem, czy śmiercią partnera postanawiają zostać współlokatorkami. W jednej z głównych ról wystąpiła już wtedy blisko 70 letnia Betty White.

Drużyna „A” (1983-1987)

z18924273v druzyna a

W ciągu pięciu lat emisji wyprodukowano 98 odcinków, które składały się na 5 sezonów tego amerykańskiego serialu sensacyjno – komediowego. Głównymi bohaterami serialu, którzy to zresztą wchodzą w skład tytułowej drużyny, są czterej przyjaciele, z których trzech to byli komandosi, a jeden to pilot wojskowy. Postanawiają oni spróbować swoich sił jako najemnicy, podejmując się przy tym wielu niebezpiecznych misji, niekiedy nawet łamiąc prawo. Serial ten słynął z popisów kaskaderskich, a także poczucia humoru.

Miami Vice (1984-1989)

serial policjanci z miami

Policjanci z Miami, bo tak brzmi polski tytuł tego serialu to kryminalna produkcja, której głównymi bohaterami są dwaj detektywi – Sonny Crockett (Don Johnson) i Rico Tubbs (Phillip Michael Thomas). Pierwszy z nich jest byłą gwiazdą drużyny futbolowej i ma za sobą służbę w Wietnamie, drugi zaś jest byłym nowojorskim policjantem, który przyjechał do miasta w pogoni za osobą odpowiedzialną za śmierć brata. Mimo początkowej niechęci, obaj mężczyźni szybko się dogadują i zostają doskonałymi partnerami.

Alf (1986-1990)

Inspiracją dla powstania tego serialu komediowego był film „E.T” w reżyserii Stevena Spielberga. „ALF” uznawany jest nawet za jego parodię. Nazwa zawarta w tytule to przezwisko Gordona Shumwaya małego kosmity urodzonego setki lat temu na fikcyjnej planecie. Trafia on na ziemię kiedy to jego statek kosmiczny rozbija się na dachu rodziny Tannerów. Krótko po tym wydarzeniu zamieszkuje on wraz z nimi na przedmieściach Los Angeles. Jego życie między ludźmi nie układa się jednak bezproblemowo.

He-Man i Władcy Wszechświata (1983-1985)

lat 80

Jedyny serial animowany na tej liście nie znalazł się tu bez powodu. Już niebawem, za sprawą platformy Netflix będziemy mogli oglądać dalsze przygody „najsilniejszego człowieka we wszechświecie”. Jeśli, zaś chodzi o produkcję z połowy lat 80 to opowiada ona historię Adama – księcia Eternii, który wraz z otrzymaniem czarodziejskiego miecza zyskuje niesamowitą siłę, która to pomoże mu, a także jego przyjaciołom walczyć w obronie królestwa.

ZOBACZ TEŻ  Najlepsze seriale z morderstwem w tle - top 6

Macgyver (1985-1992)

macgyver
Richard Dean Anderson portrayed MacGyver with the perfect combination of cool and nerdy

Serial, którego premiera miała miejsce w połowie lat 80 okazał się niesamowitym hitem także w Polsce. Niestety jego sukcesu nie powtórzył spin – off, który mogliśmy oglądać w ostatnich latach. Miejscem akcji obu serii prezentujących przygody niezwykle inteligentnego eks – agenta jest Los Angeles. Główny bohater jest zwolennikiem pokojowych rozwiązań konfliktów, dlatego też wykorzystuje swoją inteligencję do rozwiązania poszczególnych problemów. W każdym odcinku czeka na niego nowe wyzwanie, w którym to musi sprostać czoło wrogom. Pomysły przez niego przedstawiane słyną zwykle z kreatywności i efektowności.

Pełna chata (1987-1995)

pelna chata powraca serial 276710

Serial ten o wiele dłużej emitowany był w latach 90, choć zauważyć należy, że pierwszy odcinek swoją premierę miał w dekadzie, której to dotyczy tekst. Sitcom, którego na przestrzeni lat powstało, aż 192 odcinków opowiada historię wdowca (John Stamos), który ma przed sobą wychowanie trzech córek. O pomoc, gdy pojawiają się problemy prosi on swojego szwagra i dawnego przyjaciela. W 2016 na platformie Netflix powstał, zaś sequel serialu zatytułowany „Pełniejsza chata”, którego to główną bohaterką jest najstarsza ze sióstr.

Zdrówko (1982-1993)

48704

Kolejny już na liście sitcom, którego emisja trwała ponad 10 lat. Powstało, aż 271 odcinków tej serii, która to opowiada o losach kilku mieszkańców Bostonu, którzy to w miarę regularnie spotykają się w jednym z miejscowych pubów, spędzając w nim czas na plotkowaniu. Serial ten nagrodzony został 6 Złotymi Globami. Po zakończeniu emisji powstał jego spin – off o tytule „Frasier”, zaś wielu aktorów odnosiło późniejsze sukcesy np. Woody Harrelson, Ted Danson czy Kirstie Alley.

Allo Allo (1982-1992)

media cache article cover 2020 04 allo 5e860a08e1766

Jest to brytyjska seria komediowa wyprodukowana i emitowana przez 11 lat przez stację BBC. Produkcja ta odniosła, także duży sukces w czasie swojej emisji w Polsce w latach 90. Jeśli chodzi o fabułę to opowiada ona o pracownikach i klientach kawiarni „Cafe Reno”, która to znajduje się we francuskim miasteczku okupowanym w czasie II Wojny Światowej przez Niemców. Jednocześnie mieści się tutaj siedziba lokalnego ruchu oporu. Wszystko to prowadzi do zabawnych i groteskowych wydarzeń, które denerwują Rene – właściciela, chcącego jedynie spokojnie żyć.

Na wariackich papierach (1985-1989)

z8322454vna wariackich papierach moonlighting

Produkcja ta utrzymana jest w gatunku kryminalno – komediowym i dotyczy spraw prowadzonych przez agencję detektywistyczną „Blue Moon Investigations”. Jej siedziba znajduję się w Los Angeles, zaś w jej skład wchodzą dwie osoby: Maddie Hayes (Cybil Shepherd) i David Addison (Bruce Wills). Dla tego drugiego aktora, rola ta okazała się przełomowa i stanowiła początek wielkiej kariery. Serial ten od początku lat 90 emitowany był na antenie TVP1, zaś oboje odtwórców głównych ról otrzymało nagrodę Złotych Globów za swój występ.

Znacie przedstawione w tym tekście tytuły, a może przynajmniej o nich słyszeliście? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze