5 serialowych wizji przyszłości

Jaka przyszłość nas czeka? Zadowalającej odpowiedzi nie usłyszymy ani od naukowców, ani od filozofów. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby snuć własne fantazje na temat funkcjonowania naszej planety. Jaka będzie za kilka, kilkanaście, a nawet kilkaset lat? Twórcy seriali mają na to pytanie swoją własną odpowiedź!  

The 100 – życie w kosmosie i rekolonizacja Ziemi 

the 100 spiders web
Źródło: Spider’s Web

Twórcy serialu The 100 popisali się ogromną wyobraźnią, tworząc wizję naszej przyszłości. Zgodnie z serialem po wybuchu nuklearnej bomby, która doszczętnie zmiecie ludzkość z Ziemi, przez 97 lat będziemy przebywać na stacjach kosmicznych. Po tym czasie zdecydujemy się na kolonizację naszej planety, jednak okaże się, że nie będziemy pierwszymi istotami, które się na niej znajdują.

Gatunek: dramat, sci-fi 
Twórcy: Kass Morgan 
Obsada: Eliza Taylor, Henry Ian Cusick, Paige Turco 

American Horror Story: Apokalipsa – świat po wojnie jądrowej 

ahs sclance
Źródło: sclance

Iluminaci, sataniści i życie w podziemnych schronach? Według fabuły 8. sezonu American Horror Story właśnie taka przyszłość czeka nas już w 2020. Po wybuchu pocisków jądrowych Ziemia przestanie być zdatna do życia, a kilka wybranych grup ludzi (najbardziej uprzywilejowanych) będzie ukrywać się w podziemnych rezydencjach.  

Gatunek: horror 
Twórcy: Ryan Murphy 
Obsada: Sarah Paulson, Evan Peters, Adina Porter, Billie Lourd 

Opowieści Podręcznej – religijny fanatyzm 

opowiesci podrecznej kulturadobra.pl
Źródło: kulturadobra

Poprzednie wyobrażenie przyszłości było dość przejmujące, jednak w porównaniu z wizją z Opowieści Podręcznej wydaje się być całkiem niezłe. Twórcy tego serialu opartego na podstawie powieści Margaret Atwood widzą przyszłość w wyjątkowo ciemnych barwach. Kobiety staną się całkowicie uprzedmiotowione, a władzę w USA przejmie fanatyczny, pseudochrześcijański ruch.  

Gatunek: dramat, dystopia 
Twórcy: Bruce Miller 
Obsada: Elisabeth Moss, Joseph Fiennes, Yvonne Strahovski, Alexis Bledel 

Black Mirror – destrukcja społeczeństwa 

axed.pl black mirror
Źródło: axed

Nasza przyszłość być może będzie wyglądała jak jeden z odcinków Black Mirror? Rozwój technologii jest nieunikniony, a jej wpływ na społeczeństwo staje coraz mocniej odczuwalne. Nielegalne lub niemoralne zachowania powiązane z rozwojem cywilizacji są niestety wyjątkowo prawdopodobnym kierunkiem, w jakim zmierza ludzkość.  

Gatunek: sci-fi 
Twórcy: Charlie Brooker 
Obsada: Daniel Kaluuya, Jessica Brown Findlay, Rory Kinnear 

Altered Carbon – cyfrowa dusza i ciało 

altered carbon forbes
Źródło: Forbes

A może będziemy nieśmiertelni? Według twórców Altered Carbon w przyszłości będziemy kopiować swoją cyfrową duszę z ciała do ciała, co pozwoli nam trwać wiecznie i nigdy się nie starzeć. Jednak swobodny dostęp do takich działań będą mieli jedynie bogaci – biedniejsi będą musieli całe swoje życie oszczędzać na jego wydłużenie. To brzmi jak prosta droga do buntu!

Gatunek: sci-fi 
Twórcy: Laeta Kalogridis 
Obsada: Joel Kinnaman, James Purefoy, Martha Higareda, Chris Connor 

Serialowe wizje przyszłości nie należą do najbardziej optymistycznych. Do produkcji warto jednak podchodzić z dystansem i nie obawiać się iluminatów, wojen jądrowych czy fanatycznych ruchów. Część wyobrażeń (zwłaszcza z Black Mirror) możemy jednak potraktować jako kubeł zimnej wody, dzięki któremu będziemy bardziej świadomie starali się kreować teraźniejszość.  

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. Justyna pisze

    Świetne zestawienie 🙂 Dodałabym “The Rain”, które aktualnie bardzo mi się spodobało 🙂

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.