Seriale postapokaliptyczne, które pokazują „nowy świat” cieszą się dużą popularnością. Lubimy patrzeć na różne wizje końca świata i tego w jaki sposób ocalałym niedobitkom cały czas udaje się przeżyć. W napięciu śledzimy losy bohaterów, przed którymi cały czas los stawia nowe wyzwania i nieraz musi podejmować skrajnie trudne decyzje. Przedstawiamy najlepsze seriale o świecie po apokalipsie, które musisz zobaczyć.
Spis treści
Seriale postapokaliptyczne – TOP 8
The 100 (2014-)
Wizja przyszłości naszego świata po wojnie nuklearnej, która uniemożliwiła ludziom dalsze zamieszkiwanie naszej planety. Ocaleni spędzają 97. rok na Arce, powstałej z 12 stacji, którym udało się eskortować ludzi z planety. Zarząd Arki decyduje się na wysłanie tytułowej 100 nieletnich przestępców na ziemię, w celu sprawdzenia jej zdatności do życia. Zesłańcy sprowadzeni do kapsuły do ostatniego momentu nie mieli pojęcia w czym biorą udział. Po nieudanym lądowaniu kapsuły na Ziemi, poturbowani młodzi ludzie powoli dochodzą do siebie. Ze względu na zniszczenia jakich doznała kapsuła, kontakt z Arką nie jest możliwy. Setka uświadamia sobie, że pomoc nie nadejdzie szybko i będą musieli się zorganizować, aby przetrwać. Podczas pierwszej wyprawy, mała grupa poznaje ziemski świat i w brutalny sposób dowiaduje się, że nie są sami na planecie. Wtedy zaczyna się wielka przygoda odkrywania losów życia planety po katastrofie.
Serial miał co dopiero premierę w The CW, a już otrzymał zielone światło od stacji. Więcej na temat The 100 przeczytacie tutaj.
The Walking Dead (Żywe trupy) (2010-)
Wyobraź sobie, że budzisz się ze śpiączki, leżąc w opustoszałym i zakurzonym szpitalu. Wychodząc na ulicę nie spotykasz nikogo oprócz leżącej w oddali kobiety w białej sukni. Zbliżając się do niej nabierasz coraz większych podejrzeń i chwilę później uświadamiasz sobie, że świat opanowała straszna epidemia. Tak właśnie wyglądały losy głównego bohatera serialu Żywe trupy, Ricka Grimesa.
Rick w czasie tułaczki po miasteczku poznaje Morgana, który dzieli się z nim cennymi informacjami, o sytuacji w jakiej znalazła się ludzkość. Po pewnym czasie główny bohater poznaje na swojej drodze osoby, które dołączają Ricka do ich grupy, gdzie ten spotyka swoją żonę Lori i syna Karla. Ocaleni zmagają się razem z trudnościami związanymi z przetrwaniem oraz plagą zombie. Okazuje się jednak, że jeszcze większe zagrożenie mogą stanowić inni ludzie, którym udało się ocaleć. Po zawirowaniach i tragicznych sytuacjach w grupie, ludzie wybierają Ricka na ich lidera. Bohater jako były zastępca szeryfa świetnie sprawdza się w roli przywódcy, lecz decyzje jakie musi podejmować nie byłyby łatwe nawet dla osób o mocnych nerwach.
Ten serial o tematyce postapokaliptycznej jest tak popularny, że stacja AMC zamówiła kolejny spin off The Walking Dead. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.
The Stand (Bastion) (1994)
Eksperymenty nad bronią biologiczną przeprowadzane są w hermetycznych warunkach, zabezpieczanych do granic możliwości. Z czasem jednak coś wymyka się spod kontroli i świat narażony jest na skutki działania niebezpiecznego eksperymentu. W Bastionie ludzkość została narażona na kontakt z agresywnym wirusem grypy, która dziesiątkuje całe społeczeństwo. Przetrwałe osoby w dosłownym znaczeniu nie mogą spać spokojnie. Podczas snu ludzie nawiedzani są przez dziwne, prorocze sny, które zwiastują nadejście wysłanników sił Dobra – Matki Abigail, oraz Zła – Randala Flagga. Ocaleni dzielą się na dwie, wrogie sobie frakcje, w zależności od tego, którą opcję wybrali. Starcia dwóch grup wprawiają w napięcie i ciekawość, co do dalszych losów wyznawców Dobra i wyznawców Zła w świecie, który kształtuje się na nowo.
Falling Skies (Wrogie niebo) (2011-2015)
Nasza planeta zostaje zaatakowana przez obcą cywilizację, na skutek czego umiera spora część populacji. Obcy dysponują zaawansowaną technologią, przez co łatwo przychodzi im podbicie ziemi. Porywają oni dzieci i zmuszają do niewolniczej pracy, używają na nich specjalnych uprzęży, które powodują pozbawienie własnej woli. Ziemianie, którzy przetrwali organizują się w ruchy oporu, które maja na celu powstrzymanie wrogich sił. Jedną z takich grup jest przedstawiona Second Massachusetts, w której przewodzą Kapitan Weaver oraz profesor Tom Mason, który wykorzystuje swą wiedzę na temat historii wojskowości, co pomaga w opracowywaniu taktyk przeciwko najeźdźcom planety. Poznanie sprytnych zagrań bojowych grupy i zwroty akcji przydadzą się osobom, które przygotowują się na wypadek najazdu obcej cywilizacji na naszą planetę, ale zaspokoją także ciekawość przeciętnego widza.
Under The Dome (Pod kopułą) (2013-2015)
Serial Pod kopułą opiera się na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. W małym amerykańskim miasteczku Chester’s Mill dochodzi do dziwnego incydentu, na skutek czego nie można dostać się do miasta, ani się z niego wydostać. Niewidzialne pole siłowe odcina mieszkańców od reszty świata. Pojawienie się pola spowodowało wiele wypadków, które wstrząsnęły miastem i zasiały ogromną panikę. Żołnierz Dale „Barbie” Barbara z grupą obywateli starają się zapanować nad utworzonym chaosem i uspokoić obywateli. Nie podoba się to jednak lokalnemu politykowi, który chce utrzymać władzę nad pogrążonym w panice ludem i nie cofnie się przed niczym.
Uwięzieni walczący o przetrwanie dopuszczają się okrutnych czynów, co motywuje innych do zemsty. Nieprzewidywane zwroty akcji zmieniają jednak nawet takie sytuacje o 180 stopni, przez co wrogowie szybko mogą stać się swoimi sprzymierzeńcami. Fakt pojawienia się kopuły jest bardzo tajemniczy i odpowiedzi na pytania, które nurtują widza, nie przychodzą łatwo, a jeśli już to w małych dawkach. Dzięki temu serial trzyma w napięciu i ciekawi widza do samego końca.
Kierunek: Noc (2020-)
Belgijski serial opowiada historię grupki pasażerów samolotu, lecącego z Brukseli, która zmuszona zostaje obrać kurs na zachód, w celu uniknięcia zabójczych promieni słonecznych. Opis serialu nie brzmi zbyt zachęcająco, jednak zdecydowanie jest to pozycja godna polecenia. Bohaterowie pochodzą z różnych części świata, w tym z Rosji, Polski czy Turcji. Zdarzają się błędy logiczne, jednak nadrabiają to dobrze napisane postacie, których losy nie są widzowi obojętne. Mamy do czynienia z typowym wyścigiem z czasem, ucieczką przed słońcem i lotem w tytułową noc.
Snowpiercer (2020-)
Ziemia stała się niemożliwym do życia, zamarzniętym pustkowiem i jedyną szansą na przeżycie ludzkości jest nigdy, nie stający pociąg. Pod względem technicznym serial nie ma sobie nic do zarzucenia. Scenografia, kostiumy czy gra aktorska pozostaje na wysokim poziomie. Całości brakuje jednak logiki, nawet w najprostszych aspektach, jak np. łatwe do zniszczenia okna, kiedy chociażby podmuch powietrza z zewnątrz jest w stanie zabić człowieka. Logika nie jest jednak głównym celem serialu, jest nim ukazanie niesprawiedliwości kapitalizmu i idei klas społecznych. Kilkukrotnie słyszymy tam okrzyki równości obywateli i niezadowolenia uciśnionej klasy robotniczej. Zbyt dosłowna metafora i irytujące, irracjonalne postacie, znacznie utrudniają przyjemny seans.
The rain (2018-2020)
Kolejny nieamerykański serial, który od pierwszego odcinka podbił serca widzów. W tym roku wypuszczony zostanie trzeci i ostatni sezon duńskiej produkcji. Opowiada ona historię dwójki rodzeństwa, sześć lat po tym jak nieznany wirus zaatakował Skandynawię. Z całą pewnością nie jest to serial dla ambitnych, ma sobie wiele do zarzucenia, ale i tak warto obejrzeć chociaż kilka pierwszych odcinków.
Podsumowanie
Seriale postapokaliptyczne, postnuklearne nieraz wywołują w nas refleksje dotyczące końca świata oraz początku „innego świata”. Przedstawiane w nich historie oraz sytuacje mogą przygotować nas na wypadek, gdyby jednak los ludzkości stanął na przepaści.
Oto najlepsze seriale postapokaliptyczne. Jeżeli uważasz, że w zestawieniu brakuje jakiejś pozycji, zostaw komentarz!
xd
xd
Ale ranking, wygląda jakby ktoś wrzucił losowe tytuły z gatunku sci-fi.