w

Seriale postapokaliptyczne, które musisz obejrzeć – TOP 5

Źródło: kulturawplot.pl

Seriale postapokaliptyczne, które pokazują “nowy świat” cieszą się dużą popularnością. Lubimy patrzeć na różne wizje końca świata i tego w jaki sposób ocalałym niedobitkom cały czas udaje się przeżyć. W napięciu śledzimy losy bohaterów, przed którymi cały czas los stawia nowe wyzwania i nieraz musi podejmować skrajnie trudne decyzje. Przedstawiamy najlepsze seriale o świecie po apokalipsie, które musisz zobaczyć. 

Seriale postapokaliptyczne – TOP 5

The 100 (2014-)

the100
Źródło: Fandoms.pl

Wizja przyszłości naszego świata po wojnie nuklearnej, która uniemożliwiła ludziom dalsze zamieszkiwanie naszej planety. Ocaleni spędzają 97. rok na Arce, powstałej z 12 stacji, którym udało się eskortować ludzi z planety. Zarząd Arki decyduje się na wysłanie tytułowej 100 nieletnich przestępców na ziemię, w celu sprawdzenia jej zdatności do życia. Zesłańcy sprowadzeni do kapsuły do ostatniego momentu nie mieli pojęcia w czym biorą udział. Po nieudanym lądowaniu kapsuły na Ziemi, poturbowani młodzi ludzie powoli dochodzą do siebie. Ze względu na zniszczenia jakich doznała kapsuła, kontakt z Arką nie jest możliwy. Setka uświadamia sobie, że pomoc nie nadejdzie szybko i będą musieli się zorganizować, aby przetrwać. Podczas pierwszej wyprawy, mała grupa poznaje ziemski świat i w brutalny sposób dowiaduje się, że nie są sami na planecie. Wtedy zaczyna się wielka przygoda odkrywania losów życia planety po katastrofie.

Serial miał co dopiero premierę w The CW, a już otrzymał zielone światło od stacji. Więcej na temat The 100 przeczytacie tutaj.

The Walking Dead (Żywe trupy) (2010-)

twd2
Źródło: denofgeek.com

Wyobraź sobie, że budzisz się ze śpiączki, leżąc w opustoszałym i zakurzonym szpitalu. Wychodząc na ulicę nie spotykasz nikogo oprócz leżącej w oddali kobiety w białej sukni. Zbliżając się do niej nabierasz coraz większych podejrzeń i chwilę później uświadamiasz sobie, że świat opanowała straszna epidemia. Tak właśnie wyglądały losy głównego bohatera serialu Żywe trupy, Ricka Grimesa.

Rick w czasie tułaczki po miasteczku poznaje Morgana, który dzieli się z nim cennymi informacjami, o sytuacji w jakiej znalazła się ludzkość. Po pewnym czasie główny bohater poznaje na swojej drodze osoby, które dołączają Ricka do ich grupy, gdzie ten spotyka swoją żonę Lori i syna Karla. Ocaleni zmagają się razem z trudnościami związanymi z przetrwaniem oraz plagą zombie. Okazuje się jednak, że jeszcze większe zagrożenie mogą stanowić inni ludzie, którym udało się ocaleć. Po zawirowaniach i tragicznych sytuacjach w grupie, ludzie wybierają Ricka na ich lidera. Bohater jako były zastępca szeryfa świetnie sprawdza się w roli przywódcy, lecz decyzje jakie musi podejmować nie byłyby łatwe nawet dla osób o mocnych nerwach.

Ten serial o tematyce postapokaliptycznej jest tak popularny, że stacja AMC zamówiła kolejny spin off The Walking Dead. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

The Stand (Bastion) (1994)

bastion
Źródło: gadzetomania.pl

Eksperymenty nad bronią biologiczną przeprowadzane są w hermetycznych warunkach, zabezpieczanych do granic możliwości. Z czasem jednak coś wymyka się spod kontroli i świat narażony jest na skutki działania niebezpiecznego eksperymentu. W Bastionie ludzkość została narażona na kontakt z agresywnym wirusem grypy, która dziesiątkuje całe społeczeństwo. Przetrwałe osoby w dosłownym znaczeniu nie mogą spać spokojnie. Podczas snu ludzie nawiedzani są przez dziwne, prorocze sny, które zwiastują nadejście wysłanników sił Dobra – Matki Abigail, oraz Zła – Randala Flagga. Ocaleni dzielą się na dwie, wrogie sobie frakcje, w zależności od tego, którą opcję wybrali. Starcia dwóch grup wprawiają w napięcie i ciekawość, co do dalszych losów wyznawców Dobra i wyznawców Zła w świecie, który kształtuje się na nowo.

Falling Skies (Wrogie niebo) (2011-2015)

fallingskies
Źródło: media2.pl

Nasza planeta zostaje zaatakowana przez obcą cywilizację, na skutek czego umiera spora część populacji. Obcy dysponują zaawansowaną technologią, przez co łatwo przychodzi im podbicie ziemi. Porywają oni dzieci i zmuszają do niewolniczej pracy, używają na nich specjalnych uprzęży, które powodują pozbawienie własnej woli. Ziemianie, którzy przetrwali organizują się w ruchy oporu, które maja na celu powstrzymanie wrogich sił. Jedną z takich grup jest przedstawiona Second Massachusetts, w której przewodzą Kapitan Weaver oraz profesor Tom Mason, który wykorzystuje swą wiedzę na temat historii wojskowości, co pomaga w opracowywaniu taktyk przeciwko najeźdźcom planety. Poznanie sprytnych zagrań bojowych grupy i zwroty akcji przydadzą się osobom, które przygotowują się na wypadek najazdu obcej cywilizacji na naszą planetę, ale zaspokoją także ciekawość przeciętnego widza.

Under The Dome (Pod kopułą) (2013-2015)

underthedome
Źródło: Nflix.pl

Serial Pod kopułą opiera się na powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. W małym amerykańskim miasteczku Chester’s Mill dochodzi do dziwnego incydentu, na skutek czego nie można dostać się do miasta, ani się z niego wydostać. Niewidzialne pole siłowe odcina mieszkańców od reszty świata. Pojawienie się pola spowodowało wiele wypadków, które wstrząsnęły miastem i zasiały ogromną panikę. Żołnierz Dale „Barbie” Barbara z grupą obywateli starają się zapanować nad utworzonym chaosem i uspokoić obywateli. Nie podoba się to jednak lokalnemu politykowi, który chce utrzymać władzę nad pogrążonym w panice ludem i nie cofnie się przed niczym.

Uwięzieni walczący o przetrwanie dopuszczają się okrutnych czynów, co motywuje innych do zemsty. Nieprzewidywane zwroty akcji zmieniają jednak nawet takie sytuacje o 180 stopni, przez co wrogowie szybko mogą stać się swoimi sprzymierzeńcami. Fakt pojawienia się kopuły jest bardzo tajemniczy i odpowiedzi na pytania, które nurtują widza, nie przychodzą łatwo, a jeśli już to w małych dawkach. Dzięki temu serial trzyma w napięciu i ciekawi widza do samego końca.

Podsumowanie

Seriale postapokaliptyczne, postnuklearne nieraz wywołują w nas refleksje dotyczące końca świata oraz początku “innego świata”. Przedstawiane w nich historie oraz sytuacje mogą przygotować nas na wypadek, gdyby jednak los ludzkości stanął na przepaści.

Oto najlepsze seriale postapokaliptyczne. Jeżeli uważasz, że w zestawieniu brakuje jakiejś pozycji, zostaw komentarz!

Avatar

Napisane przez Paweł Gregorczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

blank

THE OUTPOST – będzie nowy przygodowy serial fantasy

blank

Serialowa prasówka do drugiego śniadania [23.01.2018]