w

Najlepsze seriale o II wojnie światowej

kompania braci
Źródło: HBO

Druga wojna światowa gościła na wielkim ekranie wielokrotnie. Temat ten był przez filmowców podejmowany praktycznie od momentu zakończenia tego krwawego konfliktu.  Za sprawą takich arcydzieł kina jak Dunkierka Nolana, obsypany nagrodami Szeregowiec Ryan Stevena Spielberga lub nasz rodzimy Kanał Andrzeja Wajdy, mogliśmy zobaczyć losy żołnierzy walczących na wszystkich frontach. Motyw ten w kulturze obecny jest także za sprawą seriali. Poniżej znajdziecie kilka propozycji wartych uwagi każdego kinomaniaka i wszystkich interesujących się tym okresem historycznym. Zanim poznacie najlepsze seriale o II wojnie światowej, zajrzyjcie do naszego tekstu o serialach z wątkiem wojennym.

Czas honoru

czashonoru
Źródło: TVP2

Historia polskich komandosów, nazywanych cichociemnymi, przez kilka lat przyciągała przed telewizory rekordowe liczby widzów. Historia dywersantów z Polski, w których role wcielili się Jan Wieczorkowski, Maciej Zakościelny, Antoni Pawlicki oraz Jakub Wesołowski, obejmuje okres od pierwszych lat wielkiego konfliktu aż po rok 1945 i początek sowieckiej okupacji. Głównym miejscem akcji są tereny Generalnego Gubernatorstwa i Warszawa, w tym również żydowskie getto, ale  przez pięć sezonów wraz z bohaterami odwiedzimy także Anglię, Włochy i terytorium III Rzeszy. Czas honoru wyprodukowany został przez TVP2.

Bitwa o ciężką wodę

kampen om tungtvannet 1024x514
Źródło: NRK1

Z Norwegią związanych jest wiele niezwykle ciekawych epizodów II wojny światowej. Nic dziwnego więc, że to właśnie tam stworzony został serial opowiadający o akcji sabotażowej przeprowadzonej na północy Europy. Zainicjowana przez aliantów operacja ukazana w serialu, miała na celu opóźnienie prac badawczych związanych z bombą atomową, prowadzonych przez nazistowskie Niemcy. Tytułowa „ciężka woda” to substancja stanowiąca niezbędny składnik, potrzebny do produkcji broni masowego rażenia. Serial po swojej premierze w norweskiej NRK1 otrzymał bardzo pozytywne recenzje. W naszym kraju możemy go obejrzeć za pośrednictwem  platformy IPLA.  

Allo, allo

allo allo foto 1024x576
Źródło: BBC

Druga wojna światowa na wesoło. Brytyjski serial komediowy, mimo że został wyprodukowany latach 80-tych, po dziś dzień emitowany jest na całym świecie. Zrealizowany przez BBC1 w dużej mierze jest parodią popularnego w latach 70-tych Secret Army. Allo, allo słynie z gagów opartych na dwuznacznych sytuacjach, ukazania wyolbrzymionych stereotypów i specyficznego języka. Taka mieszanka wybuchowa, w połączeniu z brawurową grą aktorską René Artoisa oraz Monty Pythonowskim humorem sprawiają, że nadal bawi on kolejne pokolenia.

Kompania braci

band of brothers 1024x576
Źródło: HBO

Po sukcesie związanym ze wspomnianym we wstępie Szeregowcem Ryanem, Spielberg postanowił ponownie połączyć siły z Tomem Hanksem. W ten oto sposób powstał serial wojenny, uznawany za jeden z najwybitniejszych w tej kategorii. Ukazuje on historię walczącej w Normandii kompanii E należącej do słynnej 101 Dywizji Powietrznodesantowej Armii Stanów Zjednoczonych. Kompania braci mająca premierę w 2001 na antenie HBO, w Polsce emitowana była m.in. przez TVN i Universal Channel.

Zobacz też: https://serialowy.pl/rankingi/najdrozsze-seriale-telewizyjne-historii-top-3-496/

Przy okazji tego rankingu, nie możemy zapomnieć o serialach takich jak Czterej pancerni i pies lub Stawka większa, niż życie. Wyprodukowane jeszcze za czasów poprzedniego ustroju, nie zawsze zgodne są z prawdą historyczną, jednak na pewno nie można odmówić im kunsztu wykonania. Mimo mocnych ingerencji władz PRL w ich propagandowy charakter dla wielu z nas stanowią nieodłączną część dzieciństwa.

A jakie są, waszym zdaniem, najlepsze seriale o II wojnie światowej?

Avatar

Napisane przez Konrad Chodak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

bez tytulu 150x150

Nawiedzony dwór w Bly – teaser i data premiery drugiej serii antologii Nawiedzony dom na wzgórzu

nos4a2 202 zd 0930 0200 rt 150x150

NOS4A2 – AMC anuluje serial po dwóch sezonach