Retromania: Seriale o latach 80.

j
}

Data: 21 listopada 2019

a

Kategorie: Publikacje

Lata 80. to czas kultowych filmów przygodowych, wielkich fryzur, neonowych kolorów, szalonej mody i fascynacji technologią. To dekada walkmanów, synthpopu, boomu VHS i Pac-Mana. Ten niezapomniany okres w historii XX wieku budzi mnóstwo pozytywnych skojarzeń. Nic więc dziwnego, że filmowcy chętnie do niego wracają.

W duchu retronostalgii przygotowaliśmy zestawienie 21 seriali, których akcję osadzono w latach 80. Dzięki nim możecie przenieść się do czasów, gdy Take On Me królowało na listach przebojów, a gwiazdy kina oszalały na punkcie fitnessu.

Stranger Things

Stranger Things
Źródło: Netflix

Serial o nieustraszonych dzieciakach walczących z potworami pochodzącymi z innego wymiaru jest hołdem dla najważniejszych horrorów i filmów science fiction lat 70. i 80. Widzimy w nim nawiązania do licznych kinowych produkcji – od przebojów Spielberga po dzieła Carpentera. Chociaż Stranger Things nie był pierwszą serią, która z sentymentem wróciła do dekady ostrego makijażu i Reagana, wydaje się, że w najdoskonalszy sposób uchwycił ducha tamtych czasów.

Serial braci Duffer zawiera wszystko, za co można pokochać lata 80. – brzmienie syntezatorów, ciepłe, neonowe efekty wizualne, przeboje Joy Division, The Clash i innych gwiazd tamtego okresu, grupę jeżdżących na rowerach nerdów, odwołania do stylu filmów dla nastolatków oraz wierne odwzorowanie mody, technologii i wystrojów wnętrz. Wszystko to nie przyćmiewa jednak wciągającej opowieści o dziewczynie obdarzonej niezwykłą mocą i jej przyjaciołach walczących z monstrami pojawiającymi się w małej miejscowości w stanie Indiana.

Gatunek: sci-fi, horror, przygodowy
Twórcy: Matt Duffer, Ross Duffer
Obsada: Millie Bobby Brown, Gaten Matarazzo, David Harbour, Finn Wolfhard, Noah Schnapp, Caleb McLaughlin

Luzaki i kujony (Freaks And Geeks)

luzaki i kujony
Źródło: NBC

Szkolne przygody dwóch grup nastolatków zapewniają mnóstwo okazji do śmiechu. Nie zabrakło też elementu nostalgii, dlatego że akcja serialu została osadzona w latach 80. Kultowa już komedia ma w sobie wszystko to, w co obfituje życie nastolatków – pierwsze miłości, walkę o akceptację, nieśmiałe podejścia do picia alkoholu, zmagania z łobuzami. Jej scenariusz jest bardzo dobrze napisany, dlatego program ogląda się z prawdziwą przyjemnością. Co ciekawe, serial rozpoczął karierę Jamesa Franco, Jasona Segela i Setha Rogena. Warto zobaczyć, jak przed laty aktorzy radzili sobie na ekranie.

Gatunek: dramat, komedia
Twórcy: Paul Feig, Judd Apatow
Obsada: James Franco, Seth Rogen, Jason Segel, Linda Cardellini, Martin Starr

Zawód: Amerykanin (The Americans)

the americans
Źródło: FX

Serial jest intrygującym spojrzeniem na zimną wojnę. Pokazuje ciemniejszą stronę barwnej dekady, skupiając się na politycznych napięciach. Akcja rozpoczyna się na początku lat 80., zanim Reagan objął urząd. To historia dwóch radzieckich oficerów KGB, którzy osiedlają się w Wirginii jako Amerykanie. Ich dzieci nie mają pojęcia, że życie rodziców to tylko przykrywka. Opowieść o szpiegach komplikuje się z sezonu na sezon, zapewniając rozrywkę na najwyższym poziomie. Zawód: Amerykanin to wyjątkowo uzależniający serial, jeden z najlepszych, jakie kiedykolwiek powstały. Jeśli jeszcze go nie widzieliście, pora nadrobić zaległości.

Gatunek: dramat, kryminał
Twórca: Joseph Weisberg
Obsada: Matthew Rhys, Keri Russell, Noah Emmerich

Garth Morenghi’s Darkplace

Garth Morenghi’s Darkplace
Źródło: Channel 4

Serial jest przezabawnym pastiszem pokazującym zaplecze branży filmowej. Skupia się na fikcyjnym autorze horrorów i twórcy serialu telewizyjnego, przedstawiona w formie komentarza na DVD. Produkcja spodoba się przede wszystkim fanom kina grozy i czarnej komedii.

Tytułowy Garth Marenghi, z dystansem zagrany przez Matthew Holnessa, to antypatyczny, narcystyczny twórca horrorów. Przed kamerami wspomina występ w ekranizacji własnej powieści. W serialu pojawiają się inne równie groteskowe postaci, co sprzyja kolejnym komicznym sytuacjom. Wszystko to zostało podlane klimatem i muzyką z lat 80., tworząc znakomity hołd dla epoki VHS.

Gatunek: horror, komedia
Twórcy: Richard Ayoade, Matthew Holness, Billy Brown
Obsada: Matthew Holness, Matt Berry, Richard Ayoade

GLOW

glow serial
Źródło: Netflix

Akcja tego pełnego natapirowanych fryzur i finiszujących ciosów serialu rozgrywa się w Los Angeles lat 80. Opowieść jest zainspirowana prawdziwą historią kobiecej ligi wrestlingu. Skupia się na bezrobotnej aktorce, która chwyta się ostatniej szansy na sławę. Bohaterka postanawia wziąć udział w programie o zawodniczkach wrestlingu.

ZOBACZ TEŻ  Gra o Tron – szczegółowe streszczenie 7. sezonu - część 2

Postaci pojawiające się w Glow wyglądają dokładnie tak, jak wyglądałyby dbające o siebie kobiety w latach 80. Noszą więc stroje w stylu ery fitness, upodabniając się do Jane Fondy – kolorowe, modelujące sylwetkę body i getry. Wszystko to przenosi nas w czasie, dodając produkcji retro uroku.

Gatunek: komedia, dramat, sportowy
Twórcy: Liz Flahive, Carly Mensch
Obsada: Alison Brie, Betty Gilpin, Marc Maron

Black Mirror – odcinek San Junipero

balck mirror san junipero
Źródło: Netflix

Ten pamiętny odcinek dystopijnego serialu rozgrywa się w nadmorskiej miejscowości San Junipero, gdzie zamknięta w sobie Yorkie spotyka towarzyską Kelly. Miasteczko jest częścią symulowanej rzeczywistości, w której mogą zamieszkać osoby starsze nawet po swojej śmierci. Duża część budżetu tego epizodu została przeznaczona na muzykę. Soundtrack zawiera ponad 40. hitów z lat 80., które pojawiają się w tle w króciutkich fragmentach. Możemy usłyszeć Belindę Carlisle, Simple Minds, Madonnę, Salt-N-Pepa, Kim Wilde, INXS, Beastie Boys, czyli całą masę popularnych przebojów mających przywołać klimat pamiętnej dekady. Ducha tamtych czasów odtwarzają też fenomenalne kostiumy i retro scenerie.

Gatunek: sci-fi, dramat
Twórcy: Charlie Brooker, Owen Harris
Obsada: Gugu Mbatha-Raw, Mackenzie Davis, Denise Burse

Pose

pose serial
Źródło: FX

Sięgając do atmosfery Nowego Jorku z lat 80. i zrzeszającej osoby LGBTQ ball culture, serial dał głos tym, których wcześniej spychano poza margines społeczeństwa. Pose jest wolny od zwrotów akcji i intrygujących afer. To podnosząca na duchu, szczera produkcja pokazująca wykluczonych.

Serial prezentuje barokowy styl Ryana Murphy’ego w największym rozkwicie. Przedstawia obrazy zachwycające i kiczowate, przy których bledną nawet Glee i American Horror Story.

Gatunek: dramat, musical
Twórcy: Ryan Murphy, Brad Falchuk
Obsada: Dominique Jackson, Indya Moore, Mj Rodriguez

Halt and Catch Fire

Halt and Catch Fire
Źródło: AMC

Akcja serii toczy się na przełomie ponad dziesięciu lat. Pokazuje sfabularyzowane spojrzenie na rewolucję komputerów osobistych w latach 80. Ten świetny i niedoceniany dramat jest prawdziwą kroniką rozwoju technologii. Wyróżnia go niezwykła dbałość o szczegóły i wierność historii. Nawet Mad Men miewał problemy z przekonującym oddaniem realiów portretowanej dekady. W Halt and Catch Fire nie zdarzają się pomyłki. W dodatku historia jest opowiedziana w niezwykle wciągający sposób. To kolejna pozycja obowiązkowa dla fanów seriali osadzonych w latach 80.

Gatunek: dramat
Twórcy: Christopher Cantwell, Christopher C. Rogers
Obsada: Lee Pace, Scoot McNairy, Mackenzie Davis

Narcos

narcos
Źródło: Netflix

Pierwszy sezon jest kroniką życia Pablo Escobara od późnych lat 70., kiedy to zaczął kokainowy biznes, do końca lipca 1992. Przedstawia najważniejsze wydarzenia mające miejsce w Kolumbii. Opowiada o nich z perspektywy amerykańskiego agenta DEA.

W serialu pojawia się postać Valerii Velez, reporterki stworzonej na podstawie prawdziwej dziennikarki Virginii Vallejo García. Podobnie jak ona bohaterka chodzi w czółenkach i dopasowanych garniturach podkreślających jej siłę i niezależność. To jeden z wiernie odwzorowanych akcentów prawdziwej historii.

Gatunek: biograficzny, dramat, kryminał
Twórcy: Carlo Bernard, Doug Miro
Obsada: Wagner Moura, Pedro Pascal, Alberto Ammann

This Is Us (Tacy jesteśmy)

this is us
Źródło: FOX

Akcja serialu rozgrywa się głównie we współczesności, ale wykorzystuje wiele sekwencji retrospekcji do lat 80. Opowiada w ten sposób historię Jacka i Rebeki Pearson oraz ich dzieci. Para urodziła trojaczki, ale przeżyła tylko dwójka. Zdecydowała się adoptować trzecie dziecko, uznając, że było im to pisane. W serialu obserwujemy więc dorastanie i życie bohaterów w teraźniejszości, poprzeplatane wspomnieniami.

Gatunek: dramat, komedia
Twórca: Dan Fogelman
Obsada: Milo Ventimiglia, Sterling K. Brown, Mandy Moore

Pamiętniki Carrie

pamiętniki carrie prequel seksu w wielkim mieście
Źródło: The CW

Pamiętniki Carrie to amerykański serial młodzieżowy będący prequelem kultowej już produkcji Seks w wielkim mieście. Bazuje na serii książek pod tym samym tytułem autorstwa  Candace Bushnell. Akcja rozpoczyna się w 1984 roku. Koncentruje się na 16-letniej Carrie Bradshaw. Matka dziewczyny odeszła, siostra buntuje się  bardziej niż kiedykolwiek, a ojciec jest przytłoczony ogromem obowiązków. Przyjaciele Carrie czynią jej życie znośnym, lecz również na przedmieściach Connecticut nie brakuje problemów. To wszystko owinięto w otoczkę lat 80., dzięki czemu serial zyskuje nieprzeciętny czar.

Gatunek: komedia romantyczna
Twórcy: Amy B. Harris
Obsada: AnnaSophia Robb, Austin Butler, Freema Agyeman

Snowfall

snowfall serial
Źródło: FX

Dramat kryminalny, stworzony przez Johna Singletona, Erica Amadio i Dave’a Androna, opowiada o Los Angeles w 1983 roku, u zarania epidemii cracku. Fabuła koncentruje się na kilku postaciach. Ich losy zderzają się ze sobą w dość gwałtowny sposób. Snowfall dokumentuje zmagania z problemem, który dotknął wiele czarnych dzielnic. Jest opowieścią wysoce stylizowaną i klimatyczną. Trzeba jednak przyznać, że fabuła wydaje się przeładowana wątkami. Część z nich nadawałaby się na oddzielny serial.

ZOBACZ TEŻ  Stranger Things 2 – Jest fantastycznie

Gatunek: dramat, kryminał
Twórcy: Dave Andron, Eric Amadio
Obsada: Damson Idris, Amin Joseph, Sergio Peris-Mencheta

Kroniki Times Square, 3. sezon

kroniki times square sezon 3
Źródło: HBO

Produkcja opowiada o legalizacji i rozwoju branży porno w Nowym Jorku. Jej akcja rozpoczyna się w latach siedemdziesiątych. Poruszane tematy to między innymi korupcja rządu i policji, przemoc, epidemie narkotykowe oraz upadki na rynku nieruchomości. 3. sezon rozgrywa się między 1984 a 1985 rokiem. Ukazuje kryzys AIDS w USA, wpływający na główne postacie. Skupia się też na tym, że branża porno przeniosła się na zachód, a kasety VHS zyskały dużą popularność, decydując o tematyce kręconych filmów, odtąd przepełnionych przemocą.

Gatunek: dramat
Twórcy: George Pelecanos, David Simon
Obsada: James Franco, Maggie Gyllenhaal, Gary Carr

Kto się odważy (Show Me a Hero)

show me a hero kto się odważy
Źródło: HBO

Fabuła produkcji rozgrywa się w latach 1987–1994 w Yonkers w stanie Nowy Jork. Skupia się na wysiłkach na rzecz desegregacji mieszkań komunalnych. Miniseria opisuje opór białej dzielnicy względem tworzenia mieszanych rasowo osiedli. Pokazuje eskalującą przemoc i niepokoje przepełniające społeczność. Głównym bohaterem jest młody burmistrz miasta zmagającego się z problemem rasizmu. Sytuacja, z którą musiał się zmierzyć, uchodzi za największy kryzys obywatelski w USA od lat 60. Seria to bystry i nieco ponury komentarz względem najnowszej historii, z którym bez wątpienia warto się zapoznać.

Gatunek: obyczajowy
Twórcy: David Simon, William F. Zorzi
Obsada: Oscar Isaac, Jon Bernthal, Alfred Molina

Goldbergowie

goldbergowie
Źródło: ABC

Na ekranie widzimy, jak ekscentryczni Goldbergowie wychowują swoje dzieci w szalonych latach 80. Razem z nimi zanurzamy się w ciepłej kąpieli nostalgii, familijnej komedii i opowieści o dorastaniu. Tytułowa sympatyczna rodzina widziana jest oczami niedoszłego dokumentalisty. Serial to luźno oparta opowieść o latach młodości showrunnera Adama F. Goldberga. Jest produkcją słodką, zabawną i pełną wdzięku.

Gatunek: komedia
Twórca: Adam F. Goldberg
Obsada: Troy Gentilem, Wendi McLendon-Covey, Hayley Orrantia

Red Oaks

red oaks
Źródło: Prime Video

Akcja serialu rozgrywa się w 1985 roku. Głównym bohaterem jest młody tenisista podejmujący pracę w country clubie w swoim rodzinnym mieście. Chłopak szybko zakochuje się w córce prezesa klubu.

Seria jest pocieszną, kolorową komedią z udziałem świetnie dobranej obsady. To także ostre spojrzenie na różnice klasowe. Jako młodzieżowa komedia nie żenuje jak American Pie czy Straszny Film. Zawiera w sobie też sporo smaczków nawiązujących do pamiętnej dekady – od znakomitej ścieżki dźwiękowej po wystrzałowe kostiumy.

Gatunek: komedia
Twórcy: Joe Gangemi, Gregory Jacobs
Obsada: Craig Roberts, Richard Kind, Alexandra Socha

Wszyscy nienawidzą Chrisa (Everybody Hates Chris)

wszyscy nienawidzą chrisa
Źródło: Comedy Central

Ten autobiograficzny sitcom opowiada o dorastaniu komika Chrisa Rocka w latach 80. na Brooklynie. Przez 4 sezony cieszył się uznaniem widzów i krytyków. Ma w sobie mnóstwo ostrego humoru, nie stroni też od poważnych tematów takich jak ubóstwo, pogoń za pieniędzmi czy rasizm. Tytuł jest zuchwałą parodią „Wszyscy kochają Raymonda”, popularnego sitcomu i trzeba przyznać, że dobrze odzwierciedla zmagania głównego bohatera.

Gatunek: dramat, komedia
Twórcy: Ali LeRoi, Chris Rock
Obsada: Terry Crews, Tichina Arnold, Tyler James Williams

Młody Sheldon

młody sheldon
Źródło: HBO GO

Młody Sheldon to spin-off, a zarazem prequel serialu Teoria wielkiego podrywu. Jego akcja rozgrywa się na przełomie lat 80. i 90. Podąża za Sheldonem Cooperem – dziewięcioletnim chłopcem uczęszczającym do liceum w fikcyjnym miasteczku Medford w Teksasie. Mały geniusz próbuje dopasować się do otaczającego go świata. Z kolei jego rodzina i przyjaciele muszą radzić sobie z niezwykłymi zdolnościami intelektualnymi chłopca. Chociaż serial nie jest tak udany, jak jego poprzednik, z pewnością okaże się ciekawy dla fanów BBT.

Gatunek: komedia
Twórcy: Chuck Lorre, Steven Molaro
Obsada: Iain Armitage, Annie Potts, Zoe Perry

Code Monkeys

code monkeys
Źródło: G4

Animowane Code Monkeys Adama de la Peñy opowiada o grupie twórców gier wideo z początków lat 80. Serial przedstawiony jest w stylu 8-bitowej gry. Taka oprawa może przyprawiać o zawroty głowy, lecz wydaje się cudownie nostalgiczna. Code Monkeys skupia się na fikcyjnej firmie GameaVision. Z tego powodu przepełniają go nerdowskie odniesienia do gier wideo. Pojawiają się w nim też intrygujące cameos twórców znanych tytułów na konsole.

Gatunek: animacja, komedia
Twórca: Adam de la Peña

Dead Of Summer

dead of summer
Źródło: ABC

Akcja serialu rozgrywa się w 1989 roku. Do pozornie idyllicznego obozu Stillwater przybywa grupa młodych opiekunów. Na miejscu okazuje się, ze w okolicy doszło niegdyś do makabrycznych wydarzeń. Bohaterowie doświadczają mrożących krew w żyłach wizji i nadprzyrodzonych zjawisk. Lato, które miało być latem zabawy, pierwszych miłości i beztroski zamienia się w czas lęku i walki ze złem czającym się na każdym kroku. Dead od Summer zawiera sporo nawiązań do kultowych slasherów lat 70. i 80., dlatego może trafić w gust fanów tego szczególnego gatunku.

Gatunek: horror, dramat
Twórcy: Ian Goldberg, Adam Horowitz
Obsada: Zelda Williams, Elizabeth Lail, Paulina Singer

That 80’s Show

that 80s show
Źródło: FOX

Mimo podobnej nazwy, struktury i zaangażowania wielu członków wcześniejszego personelu produkcyjnego seria nie jest kontynuacją znacznie bardziej udanych Różowych lat siedemdziesiątych. Bohaterowie i wątki obu programów różnią się na tyle, że nie można traktować ich jako całości. That 80’s Show powstał rzecz jasna na kanwie popularności serialu o latach 70.

Program osadzono w 1984 roku. Skupiał się na życiu grupy przyjaciół mieszkających w San Diego w Kalifornii. Zawiera sporo popkulturowych ciekawostek rodem z lat 80. Rozmaite tropy rozsypano w każdym odcinku. Podczas gdy Różowe lata siedemdziesiąte dotyczyły głównie nastolatków, That 80’s Show skoncentrował się na losach młodych dorosłych. Seria jest dość słaba, dlatego polecamy ją wyłącznie najodważniejszym miłośnikom klimatu dekady Modern Talking.

Gatunek: komedia
Twórcy: Mark Brazill, Terry Turner, Linda Wallem
Obsada: Chyler Leigh, Margaret Smith, Tinsley Grimes

To już wszystkie seriale o latach 80., które udało mi się znaleźć. Jeżeli chcecie choć na chwilę przenieść się do czasów nadużycia lakieru do włosów i dżinsowych kurtek z futrzanym kołnierzem, pozwoli Wam na to każda z wymienionych produkcji. Pora więc chwycić miskę świeżo uprażonego popcornu i rozpocząć nostalgiczny retro seans!

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.