Fandom, co to takiego? – Czy do niego należysz? – serialowy słownik

j

Autor: Konrad Midura

}

Data: 20 maja 2021

a

Kategorie: Słownik

Czy należysz do Whovians, SPNFamily lub Cumberbitches? Wiem, nazwy są dość dziwne, a nawet niecenzuralne, ale na tym właśnie polega cała zabawa! Za tymi kreatywnymi nazwami kryje się coś o wiele więcej. Fandom tworzą ludzie, tacy jak Ty i ja. Przekonaj się czy do jakiegoś należysz.

Fandom wiki

Fandom to zrzeszeni fani serialu, postaci, aktora lub wszystkiego co związanego z serialem. Ale to nie wszystko. Tacy fani bardzo często sami też w znaczącym stopniu przyczyniają się do rozwoju serialu. Już tłumaczę, jak to działa.

Fanfiction, fanart i wszystko z przedrostkiem fan to dzieła fanów zainspirowane daną produkcją, mające na celu dać upust niespełnionym fantazjom widza, lub zaakcentować wątek, który niezwykle przypadł im do gustu. I tak, wiele z tych fanowskich wytworów ma podłoże erotyczne. Bo jeśli millennialsi kochają coś bardziej niż pokemony to są to shipy w serialach. Niestety za rzadko dochodzą one do skutku i wtedy fan musi radzić sobie sam. Tworząc alternatywną rzeczywistość, gdzie wszystko jest tak jakby chciał. Wiele takich tekstów możecie znaleźć na Wattpadzie. Choć zalecam ostrożność, bo można tam utknąć na zawsze.

obraz fanki tworzącej fanfiction
statepress.com

Fanfiction jako siła napędowa seriali

Fandomy odgrywają również pośrednią rolę w tworzeniu fabuły serialu. Dzięki forom internetowym i social mediom fani mają okazję do rozmawiania i wymieniania się teoriami, tymi mniej lub bardziej trafnymi, na temat bohaterów i akcji serialu. w ten sposób fandomy przyczyniają się też w pewien sposób do tworzenia fabuły. Twórcy seriali, przecież też mają internet i często zaglądają do swoich fanów, również po inspiracje. Niechlubnym przykładem takiego działania są ostatnie sezony Gry o tron. Kiedy skończyła się książka trzeba było poszukać innych źródeł inspiracji.

Twórcy postanowili dać trochę radości swoim fanom, którzy przecież przeszli tak wiele. Wystarczyło parę odcinków, żeby jakąś postać poznać, pokochać, a następnie opłakiwać jej stratę. Z tego powodu w ostatnich sezonach widzimy wiele teorii fanowskich, w tym zaczerpniętych z fanfiction, użytych w fabule serialu. Fani wreszcie mieli dostać swoje „długo i szczęśliwie”. Nic bardziej mylnego. O ile ludzie z fandomu kochają, kiedy ich teorie się sprawdzają to jeszcze bardziej kochają zaskakujące i niespodziewane rozwiązania.

ZOBACZ TEŻ  Adaptacja i ekranizacja - to nie to samo?

Skąd te nazwy?

A skąd wzięły się te nazwy? To bardzo proste i skomplikowane zarazem. Prawie zawsze słowem klucz będzie nazwa serialu lub imię osoby, którą wielbimy. Następnie bardzo ważny będzie ogólny nastrój panujący w fandomie. Jeżeli uważamy, że postać, którą adorujemy jest bardziej cute niż sexy to nazwa fandomu też będzie urocza np. Hollanders (Tom Holland), jeśli sytuacja jest odwrotna to powstanie Cumberbitches (Benedict Cumberbatch). I analogicznie Whovians to fani Doktor Who, natomiast SPNFamily to fani Supernatural. A listę wszelakich fandomów znajdziecie tutaj.

Tak więc, jeśli wymieniasz się ze znajomymi teoriami na temat seriali, tworzysz fanart lub fanfiction, inspirowane swoimi ulubionymi serialami to zdecydowanie należysz do fandomu.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

2 komentarze

 1. Pomarańczowy

  A fanfomy to są osobne strony internetowe czy jakiś grupki np na FB czy jak to ogólnie działa

  Odpowiedz
  • Piotr Fidala

   Hej, fandomy to po prostu zrzeszone grupki osób. Są oni najczęściej właśnie na forach internetowych, choć bywa, że mają swoje własne strony. Na facebooku również można dołączyć do grup docelowo fandomowych. Najważniejszą zasadą jest, żeby dyskutować tam o swoim ulubionym dziele, osobie bądź pochwalić się swoim dziełem związanym z tym utworem.

   Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze