Stranger Things, czyli kinofilia praktyczna

j
}

Data: 2 sierpnia 2017

Nigdy nie powstał serial bardziej kinofilski niż ubiegłoroczna produkcja Netflixa. Znajdziemy w niej tematyczne i wizualne nawiązania do przebojów kina przygodowego oraz do horrorów i science fiction z lat 70. i 80. Jeśli podczas seansu pomyślimy „już to kiedyś widziałem”, prawdopodobnie mamy rację. Stranger Things czerpie pełnymi garściami z historii popkultury, przy czym robi to w niezwykle przemyślany sposób. Nie obcujemy więc z tworem plagiatorskim i spowszedniałym, lecz z wyjątkowym hołdem złożonym dziełom kultowym.

Netflix Original (?) Series

Stranger Things nie jest serialem nowatorskim i oryginalnym, jednak w odróżnieniu od innych produkcji piętnowanych za odtwórczość, kopiowanie i mało kreatywną fabułę, dzieło braci Duffer w ogóle nie cierpi z powodu zarzucanej mu powtarzalności. Widzowie kochają to, co znajome. Lubią doszukiwać się odwołań, powiązań i cytatów. Kinofilia jawi się jako żywe, stymulujące zjawisko i w przypadku odbioru i wpływu Stranger Things doskonale widać jego manifestację. Nie chodzi tylko o to, że Dufferom udało się w magiczny sposób przenieść na ekran motywy i estetykę uwielbiane przez wszystkie dzieciaki w latach 70-80. Klimatyczny obraz Netflixa  to kopalnia zapożyczeń i Easter Eggów, która wydaje się nie mieć końca, a do tego działa jako pełnoprawny oryginalny serial.

stranger things

Źródło: curated.stampede-design.com

Dziwne rzeczy dzieją się w stanie Indiana

W Hawkins w niewyjaśnionych okolicznościach znika dwunastolatek, Will Byers. Jego matka całą energię skupia na poszukiwaniach. Kobieta twierdzi, że potrafi komunikować się z dzieckiem za pomocą choinkowych światełek, przez co mieszkańcy miasteczka uznają, że straciła rozum. Lokalna policja prowadzi śledztwo, nieoficjalnie sprawą zajmuje się też brat zaginionego chłopca wraz ze znajomą ze szkoły, Nancy. Zagadkę próbują rozwikłać również przyjaciele Willa. Pomaga im tajemnicza dziewczynka, Jedenastka, ukrywająca się przed niebezpieczną organizacją przeprowadzającą szokujące eksperymenty. Im bardziej bohaterowie zbliżają się do prawdy, tym rzeczywistość wokół nich wydaje się straszniejsza. Odkrywają, że w ich świecie czyha o wiele więcej zagrożeń i potworów, niż mogliby przypuszczać.

stranger things

Źródło: 68.media.tumblr.com

Dziecięcy bohater

To właśnie dzieci napędzają akcję Stranger Things i odgrywają najważniejszą rolę w śledztwie. Poruszają się na styku tego co racjonalne i  niezwykłe, a dzięki ich ogromnej wyobraźni skuteczniej stawiają czoła wszelkim przeciwnościom. Młodzi aktorzy zasługują na słowa uznania z uwagi na swoje niezwykłe umiejętności oraz fakt, że udało im się wykreować postaci ciekawe i wiarygodne.

stranger things

Źródło: images.hellogiggles.com

Miło popatrzeć

Serial Netfixa zachwyca urodą kadrów. Widz na długo zachowa w pamięci przepiękne sekwencje z migocącymi, różnobarwnymi światełkami. Także sceny w najbardziej złowrogiej części centrum badawczego robią oszałamiające wrażenie. Strona wizualna dzieła braci Duffer urzeka wizjonerstwem i wysmakowaniem. Cechuje ją wyjątkowa dbałość o szczegóły, co zauważa się głównie w obrazach dokładnie odwzorowujących zdjęcia z kultowych produkcji takich jak E.T.

stranger things

Źródło: static01.nyt.com

Stranger Things fascynuje i wciąga. Potrafi wzruszyć, rozbawić i przede wszystkim – porządnie nastraszyć. Łączy w sobie najlepsze elementy kina przygodowego, science fiction i horroru, dlatego warto dać szansę ekscytującej produkcji Netflixa. Szczególnie, że jesienią pojawi się drugi sezon tej niezwykle udanej serii.

ZOBACZ TEŻ  Serialowa prasówka do drugiego śniadania [22.01.2018]

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Marcelina Kulig

Miłośniczka dziwnego kina, entuzjastka memów, podróżniczka po najciemniejszych zakamarkach sieci. Nie chce wystawiać odporności swoich rozmówców na próbę i nie wie, czy zagadanie kogoś na śmierć jest karalne, dlatego pisze o filmach i serialach.