Serial The Last of Us. Podobieństwa i różnice względem gry

j
}

Data: 22 lutego 2023

a

Kategorie: Recenzje seriali

Gra The Last of Us cieszy się ogromną popularnością. Swój sukces zawdzięcza ciekawej fabule, charyzmatycznym bohaterom i znakomicie poprowadzonym dialogom. Serial znakomicie oddaje ten klimat, choć pojawiają się pewne różnice. Te w większości są jednak usprawiedliwione.

Serial The Last of Us jest jedną z lepszych adaptacji gier wideo. Jest wierny oryginałowi, a jednocześnie wprowadza zmiany, które pozwalają cieszyć się produkcją również osobom nieznającymi uniwersum gry.

Cały serial pełen jest easter eggów, smaczków i detali skierowanych do graczy. Szukanie powiązań, podobieństw i różnic jest naprawdę interesującym zajęciem. Jakie ciekawostki związane z produkcją HBO można zauważyć podczas seansu?

Uwaga: w poniższym artykule znajdują się liczne spoilery.

Serial The Last of Us – Liczne podobieństwa

serial The Last of Us
serial The Last of Us, HBO

Serial jest bardzo wierny oryginałowi, jak zostało to wspomniane wyżej. Udowadniają to poniższe podobieństwa pomiędzy grą i jej adaptacją.

Kartka urodzinowa

Jeden z najbardziej charakterystycznych szczegółów, który pojawia się już na samym początku przygody. Sara chciała wręczyć ten podarunek swojemu ojcu, ale zapomniała o tym, a druga okazja już się nie pojawiła.

Kartka urodzinowa z zielonym dinozaurem pojawia się zarówno w grze, jak i w serialu The Last of Us.

Zapowiedź epidemii

W serialu w subtelny sposób zostały przedstawione delikatne sygnały, które mogły sugerować nadchodzącą epidemię. Były to specjalne służby na ulicach czy nietypowe zachowanie pojedynczych osób.

Bezpośrednio w grze nie było to ukazane, ponieważ rozgrywka zaczyna się już po wybuchu epidemii. Deweloperzy postanowili jednak odpowiednio przygotować graczy przed premierą gry w 2013 roku. Założyli kilka fikcyjnych kont firm, osób i instytucji, które ostrzegały przed tajemniczymi infekcjami, zachęcały do kontaktów z lekarzem i noszenia maseczek ochronnych. Ostatni post informujący o przepełnionych szpitalach został napisany w dniu premiery gry The Last of Us.

Ellie nie umie pływać

Ta kwestia pojawia się w obu produkcjach. W serialu możemy dowiedzieć się o tym w momencie, gdy bohaterowie muszą pokonać zalany wodą hol. Na szczęście wody jest na tyle mało, że nie ma potrzeby zanurzania się.

W grze co prawda nie ma takiej rozmowy w tym miejscu, ale wielokrotnie Ellie akcentuje, że nie potrafi pływać. Z tego powodu za każdym razem, gdy trzeba przedostać się przez głębszą wodę, pomaga jej w tym Joel.

tlou
fot. naughty dog, serial The Last of Us

Źródło epidemii

W grze The Last of US nie zostało to wyjaśnione wprost, choć gracz otrzymuje wiele ogólnych informacji i wskazówek dotyczących rozwoju epidemii. Pojawia się również drobny easter egg. Jeśli po osiągnięciu punktu kontrolnego na dole schodów w domu Millerów zrestartuje się grę, to w telewizorze wyświetli się zdjęcie mrówki. Jest to bezpośrednie wskazanie przyczyny epidemii (grzyb odpowiedzialny za epidemię atakuje mrówki).

W serialu wszystko to zostaje wytłumaczone w sposób prosty i zrozumiały. Omówiona zostaje nie tylko kwestia samego źródła epidemii, ale również informacje dotyczące grzyba maczużnika (sposób działania i skutki infekcji).

ZOBACZ TEŻ  3 gry, które dostały swoje seriale

Film na urodzin

Film Curtis and Viper 2 pojawia się w obu produkcjach. W serialu Sarah pożycza od sąsiadów płytę z filmem, aby zorganizować seans filmowy dla taty. W grze Sarah opowiada swojej dziewczynie, że wieczorem planuje obejrzeć właśnie tę produkcję z Joelem, ponieważ jest on fanem serii.

Piłka nożna

W grze wyraźnie widać, że Sara aktywnie grała w piłkę nożną i odnosiła na tym polu pewne sukcesy. Sugerują to liczne nagrody znajdujące się na komodzie w pokoju, a także koszulka z numerem 14.

W serialu ten motyw również się pojawia, chociaż w znacznie subtelniejszym stopniu. Nagrody można zobaczyć jedynie w kilku scenach na oknie w pokoju Sary. W dodatku są one częściowo zasłonięte firanką.

Motyle

Motyw motyli jest widoczny w grze i w serialu. W produkcji HBO widać go na poduszkach w sypialni Sary, kiedy dziewczyna zostaje sprowadzona do domu przez Joela, a w serialu dodatkowo przed oknem wisi zabawka w kształcie motyla. Ten ostatni dodatek nie występuje w grze.

Bill i Frank

W grze The Last of Us Bill i Frank tworzyli parę, ale temat ten nie został zgłębiony. Taka informacja pojawia się tylko w jednym liście, który Joel może oddać Billowi w Lincoln

Serial The Last of Us poświęcił tej kwestii znacznie więcej uwagi. Na podstawie informacji dostępnych w grze powstała nowa opowieść o Franku i Billu.

Chociaż w obu produkcjach sama orientacja Franka i Billa jest taka sama, to już wątek tych postaci diametralnie się różni, ale o tym poniżej.

Serial The Last of Us – Różnice

marlene the last of us
fot. naughty dog, serial The Last of Us

Większość różnic pomiędzy serialem i grą jest uzasadniona fabularnie. W dodatku zostało to opracowane w tak zręczny sposób, że nie sposób do niczego się przyczepić. Z tego powodu wielu fanów gier wideo (chociażby Wiedźmina) żałuje, że HBO nie zekranizowało innych produkcji.

Bill i Frank

W serialu Bill zamienił miasteczko Lincoln w prawdziwą twierdzę, a gdy w jedną z pułapek wpadł Frank, postanowił zaprosić go do siebie. Mężczyzn szybko połączyła głębsza więź i razem żyli przez dość długie lata. Z czasem jednak postanowili się poddać i popełnić wspólne samobójstwo.

W grze również mężczyźni żyli wspólnie przez wiele lat. Frank jednak miał już dość towarzystwa Billa, a coraz częstsze kłótnie sprawiały, że przepaść między nimi się pogłębiała. Frank odszedł od Billa, ale został jednocześnie zarażony i to było powodem, dla którego popełnił samobójstwo. Bill jednak w dalszym ciągu żyje.

To wpływa również na pobyt bohaterów w Lincoln. W serialu kompletują tam zapasy, biorą kąpiel i ruszają dalej. W grze Bill zostaje ich przewodnikiem, a także pomaga przygotować się do dalszej wędrówki.

Źródło zakażenia

Chociaż ten punkt pojawił się również w podobieństwach, to znajdują się w nim także różnice. W grze wątek zarażenia jest starannie omijany. Jedynie Sara w pewnym momencie wspomina, że pierwsza zarażona i spotkana przez nich osoba pracowała w mieście. Nie ma jednak informacji tłumaczących, dlaczego niektórzy ludzi nie ulegli infekcji.

W serialu wszystkie te szczegóły zostały wyraźnie opisane, a sama produkcja poświęca dużo uwagi działaniu grzyba, wątkowi zakażenia i jego przyczynie.

ZOBACZ TEŻ  Recenzja Dopasowani - gatunkowy miszmasz

Tommy

W serialu Tommy był weteranem US Army, co można wywnioskować po znajdującej się na jego samochodzie naklejce. Jest to znakomite wytłumaczenie umiejętności mężczyzny, który niezwykle skutecznie posługuje się karabinem. Kolejne odcinki również wielokrotnie nawiązują do wojskowej przeszłości Tommy’ego.

W grze nie pojawiły się tego typu informacje i nic nie wiadomo o tym, czy Tommy z pierwowzoru był weteranem.

Ulubione zespoły muzyczne Sary

W grze The Last of Us pokój Sary ozdobiony jest licznymi plakatami zespołów muzycznych, choć są one jedynie podróbkami. Nazwy rzeczywistych zespołów zostały przerobione. Są inne, choć podobne. W serialu posłużono się prawdziwymi plakatami zespołów takich jak The Clash czy Destiny’s Child.

Lustrzane odbicie

Wiele charakterystycznych elementów i sytuacji, które przedstawione zostały w grze i w serialu, ukazanych zostało odwrotnie.

Jeśli w grze coś było po prawej stronie, to w serialu znajduje się po lewej (i na odwrót). Dotyczy to chociażby płonącego budynku w prologu, zdjęć umieszczonych w tle, a nawet miejsca zajmowane przez bohaterów podczas urodzin Joela.

Tommy, pobudka Sary i poszukiwanie Joela

Te trzy kwestie splatają się w jeden punkt, który został inaczej opracowany w grze i w serialu.

Produkcja HBO wskazuje, że Joel wyszedł z domu, aby opłacić kaucję za Tommy’ego i wyciągnąć go z aresztu. Miał tam trafić za wszczęcie bójki z agresywnym mężczyzną, co jednocześnie było zapowiedzią nadchodzącej epidemii.

W grze nie został podany powód nieobecności Joela w domu, ale z pewnością był on zupełnie inny. Jest to oczywiste, ponieważ Tommy zadzwonił do domu Millerów, budząc przy tym Sarę, w poszukiwaniu Joela.

Tutaj istotna jest również kwestia pobudki Sary, która w grze została obudzona właśnie w ten sposób – telefonicznie przez Tommy’ego. Dziewczyna szuka ojca w domu, ale nie wychodzi na zewnątrz. Z kolei w serialu Sara budzi się sama, podąża za tajemniczymi dźwiękami i znajduje psa sąsiadów. Postanawia odprowadzić go do właścicieli, ale na miejscu natrafia na krwawą scenę, którą spowodowała zarażona pani Adler.

Zakorkowana droga

A adaptacji The Last of Us bohaterowie widzą stojący sznur samochodów i zdesperowanych kierowców, którzy próbują uciec z miasta. Postanawiają wszystkich wyprzedzić i do celu dojechać polem.

W grze bohaterowie stoją w korku, a dopiero zbiegnięcie się zainfekowanych osób sprawia, że Millerowie wycofują się i wjeżdżają w boczną uliczkę.

Robert


W serialu Joel i Tess zapłacili Robertowi za akumulator, ale mężczyzna sprzedał urządzenie komuś innemu, licząc na większe zyski i okradając głównych bohaterów. Ci postanowili go dopaść i wymierzyć własnoręcznie sprawiedliwość, ale ktoś ich ubiegł.

W grze oszustwo dotyczyło broni palnej, a Joel i Tess jako pierwsi dotarli do Roberta i to właśnie z ich rąk zginął.

Latarki

W serialu Joel zawsze trzyma latarkę w jednej ręce, co zapewnia mu większą kontrolę nad strumieniem światła. Jednocześnie utrudnia wykonywanie niektórych czynności. W grze Joel miał przez większość czasu latarkę przypiętą do szelek plecaka. Ellie z kolei zarówno w grze, jak i w serialu, nosi latarkę przypiętą do plecaka.

Płonący budynek przy drodze

W grze była to farma Louisa, który wcześniej w wyniku infekcji wdarł się do domu Millerów i został zabity przez Joela. W serialu wątek ten został zmieniony i wyszło to na plus.

Adaptacja zmieniła sąsiadów Millerów. Zamiast Louisa, są to państwo Adlerowie. Zmiana wydaje się niewielka, ale dzięki temu w znakomity sposób pokazuje, że nawet starsza i chorowita staruszka może stać się krwiożerczym potworem, jeśli zostanie zainfekowana grzybem.

Gra i serial The Last of Us

W serialu znajduje się znacznie więcej podobieństw i różnic względem gry The Last of Us. Nie sposób wymienić wszystkich. Niektóre są wyraźnie widoczne, a inne zauważa się dopiero podczas starannego ich poszukiwania.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.