Najlepsze serialowe aktorki – TOP5

j

Autor: Kamila Baran

}

Data: 14 września 2022

a

Kategorie: Rankingi seriali

Najbardziej znane, najbardziej utalentowane i z największą ilością produkcji i nagród na swoim koncie. Stały się rozpoznawalne i podziwiane głównie dzięki dużym produkcjom, a ich role w serialach są zapamiętywane na długo. Poniżej przedstawiamy subiektywny ranking, w którym przedstawiamy najlepsze serialowe aktorki. Kolejność oczywiście nie ma znaczenia!

Gillian Anderson 

Gillian Anderson - serialowe aktorki
serialowe aktorki, fox

Swoją karierę zaczęła w teatrze w Nowym Jorku, gdzie występowała m.in. w spektaklu The Philanthropist Christophera Hamptona. Jej kariera nabrała tempa gdy za rolę w Absent Friends dostała Theater World Award. Gillian Anderson kojarzona jest głównie z roli agentki FBI w serialu The X-Files.

Ciekawostką jest, że żeby otrzymać tę rolę, musiała trochę zmienić swój wygląd, ponieważ ciężko zagrać bohaterkę z tytułem doktorskim mając w rzeczywistości tylko 24 lata. Gillian się jednak poszczęściło i kiedy producent ją zobaczył, stwierdził, że ta rola jest dla niej idealna. Znana jest także z roli nadinspektorki policji Stelli Gibson w serialu The Fall, premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher w serialu The Crown  oraz seksuolożki Jean Milburn w serialu Sex Education.

Jennifer Aniston

aktorki z seriali - jennifer aniston

Jest znana głównie z serialu Friends, gdzie przez dziesięć lat wcielała się w postać Rachel Green. Za tę rolę otrzymała nagrodę Emmy dla wybitnej aktorki pierwszoplanowej w serialu komediowym w 2002 roku oraz Złoty Glob dla najlepszej aktorki w serialu komediowym lub musicalu w 2003 roku. Jej postać była tak popularna i uwielbiana, że mnóstwo kobiet upodabniało się do granej przez Ainston bohaterki, powstała również nazwa fryzury, którą nosiła –  Rachel’s cut.

Podczas kręcenia ostatniej części Friends’ów, Jennifer Aniston oraz inni pierwszoplanowi aktorzy otrzymywali graże w wysokości jednego miliona za odcinek i tym samym weszli do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyższa kwota zapłacona aktorom telewizyjnym. Aktorka jest znana i doceniana również za role w wielu filmach, jednak to Przyjaciele przynieśli  jej największą popularność. 

ZOBACZ TEŻ  Seriale poruszające trudne tematy - 35 propozycji!

Sarah Paulson

american horror story hotel 510 sarah paulson
collider

Sarah Paulson to amerykańska aktorka i reżyserka filmowa oraz telewizyjna. Popularność przyniosły jej głównie role utrzymane w klimacie grozy, a najczęściej kojarzona jest z American Horror Story. I to właśnie za kreację Lany Winters w tym serialu w 2013 roku została nominowana do nagrody Emmy. Popularność jej roli w American Horror Story udowadnia fakt, że fabuła 7. sezonu tego serialu była oparta na jej osobistych fobiach. Sarah Paulson w 2017 roku została umieszczona przez magazyn Time w czołówce 100 najbardziej wpływowych osób. 

Robin Wright

house of cards

Światową sławę zdobyła dzięki roli Claire Underwood w serialu House of Cards. Wcieliła się tam w rolę ambitnego polityka, która poprzez manipulację i nie zawsze etyczne działania dąży do osiągnięcia swojego politycznego celu. W 2014 roku rola Claire przyniosła aktorce Złoty Glob za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą w serialu dramatycznym oraz Satellite Award. W 2015 roku ponownie otrzymała nominację do tej nagrody. Robin może nie jest pierwszą kobietą, jeśli myślimy „najlepsze serialowe aktorki”, ale zdecydowanie powinna zająć w tym rankingu wysokie miejsce.

Najwa Nimri

najwa

Jedna z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych aktorek hiszpańskich. Znana jest przede wszystkim z La casa de papel, gdzie odgrywała rolę Alici Sierry, pani inspektor, która miała za zadanie przechytrzyć Profesora i jego uczniów. Nimri wcieliła się również w postać Zulemy Zahir w serialu Vis a Vis i właśnie za rolę w tym serialu wygrała nagrodę Fotogramas de Plata w 2019 roku. Była również nominowana do 33. edycji nagrody Goya w kategorii najlepsza aktorka.

Najlepsze serialowe aktorki – podsumowanie

Kojarzycie te aktorki? Która jest waszą ulubioną? A może macie swoje inne typy? Podzielcie się w komentarzach – jakie są Wasze ulubione serialowe aktorki?

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze