Patrick Melrose – miniserial telewizyjny (dramat, czarna komedia), który jest koprodukcją amerykańskiej stacji Showtime oraz brytyjskiej stacji Sky Atlantic. Serial to luźna adaptacja cyklu powieści o tym samym tytule autorstwa Edwarda St Aubyna. Otrzymał aż 5 nominacji do nagród Emmy.

Patrick Melrose to poruszający serial opowiadający o losach tytułowego bohatera zmagającego się z uzależnieniem od narkotyków. Po śmierci jego ojca powracają traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa, strach i poważne lęki, które Patrick stara się w dość destruktywny sposób pokonać. Serial składa się z 5 odcinków, a w każdym oglądamy inny etap życia Patricka. Oprócz wątków skłaniających do przemyśleń, w produkcji nie brakuje również elementów komediowych, zgrabnie przełamujących poważną tematykę serii.

W postać głównego bohatera wcielił się odtwórca roli Sherlocka Holmesa. Już sama obecność Benedicta Cumberbatcha czyni Patrick Melrose pozycją obowiązkową.

W pozostałych rolach występują: Jennifer Jason Leigh, Hugo Weaving, Anna Madeley, Allison Williams, Blythe Danner, Pip Torrens.