Seriale o królowych angielskich – Poznaj 8 produkcji o monarchiniach brytyjskich

j
}

Data: 12 maja 2020

Seriale o królowych, o królach czy o księżniczkach to idealne produkcje, by wejść do nieznanego świata i podpatrzeć dworskie intrygi, polityczne potyczki, wojny, czy walki na śmierć życie. Monarcha to z jednej strony człowiek taki sam, jak my, a z drugiej – ktoś wyjątkowy, urzekający, ponadprzeciętny, nierzadko bezwzględny. Królowie i królowe to ludzie ubrani w piękne stroje, noszący koronę, dzierżący władzę. I to właśnie dlatego stali się oni smakowitym kąskiem dla twórców telewizyjnych i filmowych – kto z nas nie lubi z wypiekami na twarzy obserwować niedostępny nam świat? Zapraszam Was do niego. Poniżej przedstawię najpopularniejsze seriale o królowych, które warto obejrzeć.

The Crown (2016-2021), 5 sezonów, trwa

the crown 3
Źródło: Netflix

Klasyka wśród seriali o królowych, mimo że stosunkowo młoda. Dotychczas doczekaliśmy się trzech z pięciu sezonów. To historia opowiadająca o Elżbiecie, która po śmierci ojca – Jerzego VI zostaje królową Wielkiej Brytanii. W każdym sezonie oglądamy 10 kolejnych lat z życia królewskiej rodziny.

 Ta produkcja jest inna niż wszystkie pozostałe seriale o królowych. Inna, ponieważ jest tworzona za życia głównej bohaterki. Ciekawostka – królowa za namową swoich bliskich obejrzała The Crown i nawet wyraziła sprzeciw wobec jednej ze scen – w której książę Karol jest prześladowany w szkole w Szkocji. Jak doniósł „The Express” – „Królowa zdaje sobie sprawę z tego, że wielu widzów, oglądających The Crown, traktuje to jako realistyczny obraz rodziny królewskiej. Była zdenerwowana tym, że książę Filip został przedstawiony jako niewrażliwy na dobro syna. Była szczególnie zirytowana sceną, w której Filip jest obojętny na rozpacz Karola, bo tak po prostu się nie wydarzyło”.

O The Crown pisaliśmy kilka razy, na przykład: Tutaj, tutaj i tutaj.

ZOBACZ TEŻ  Seriale polityczne - TOP 15, które musisz obejrzeć

The Tudors – Dynastia Tudorów (2007-2010), 4 sezony, zakończony

dynastia tudorów
wyborcza.pl

Anglia. Panowanie Henryka VIII. Życie dworskie pełne zdrad i intryg. Możemy w ciekawy sposób zauważyć w nim genezę konfliktów europejskich tamtych czasów. To również Henryk VIII doprowadził do oderwania się kościoła katolickiego i do przeprowadzenia reformacji. Młody, przystojny i porywczy król bardzo chce zostać zapamiętany. Często zmienia zdanie (w tym partnerów wojennych) i kobiety. Nudzą mu się zamki, doradcy i kobiety. Aż poznaje Annę Boleyn, w której szybko się zakochuje i staje się ona nową królową Anglii.

Zdecydowanie warto obejrzeć, przynajmniej po to, żeby przypisać sobie zapewne nudne lekcje historii ze szkoły do konkretnej opowieści o losach jednego z najbardziej zapamiętywalnych władców, która, mimo iż nie oddawała wiernie faktów, to ogląda się ją z nieustannym wciągnięciem.

The White Queen – Biała królowa (2013), 1 sezon, zakończony

biala krolowa

Trwa wojna dwóch róż. Rodzina Elżbiety Woodville walczy po stronie Lancasterów. W ważnej bitnie ginie jej małżonek. Młoda wdowa prosi nowego króla – Yorka – o oddanie majątku. I w ten oto sposób kobieta żebrząc o swoje odnajduje miłość i staje się królową Anglii.

Warto obejrzeć między innymi po to, by poznać trochę historii Anglii i dowiedzieć się, kim były babcie Henryka VIII.

The White Princess – Biała księżniczka (2017), 1 sezon, zakończony

biala ksiezniczka

Serial Biała Księżniczka dotyczy córki bohaterki poprzedniego serialu (Białej Królowej) – Elżbiety York. Fabuła zaczyna się w 1485 roku w Anglii, w momencie, w którym dziewczyna ma wyjść za mąż za Henryka Tudora, który wkrótce ma być koronowany. Początkowo para się nienawidzi, gdyż Henryk (a raczej jego matka) jest odpowiedzialny za śmierć ukochanego Elżbiety oraz jej brata, ale z biegiem czasu rodzi się między nimi uczucie. Fakty historyczne należy traktować trochę z przymrużeniem oka, ale całość ogląda się bardzo przyjemnie dzięki genialnym kostiumom czy fabule pełnej intryg.

Reign – Nastoletnia Maria Stuart (2013-2017), 4 sezony, zakończony

Serial Nastoletnia Maria Stuart

Młodziutka Maria, królowa XVI-wiecznej Szkocji trafia na francuski dwór i ma zostać żoną Franciszka, przyszłego króla Francji. Małżeństwo to zostało rzecz jasna znacznie wcześniej zaaranżowane i miało na celu wzmocnienie dwóch Państw. Niestety, nie wszystko poszło po myśli rodziców przyszłych monarchów.

ZOBACZ TEŻ  The Crown sezon 4. - jest pełna zapowiedź!

Jak to z królami bywa, losy bohaterów bogate były w liczne intrygi, kryzysy, morderstwa i przepowiednie. Serial ogląda się dzięki temu z zapartym tchem, mimo że czasami trąci telenowelą. Historia niewiele ma wspólnego z rzeczywistością, dlatego lepiej samemu poczytać o tym, jak było naprawdę.

Victoria – Wiktoria (2016-), 3 sezony, trwa

Seriale o królowych - Wiktoria

Osiemnastoletnia, dość dziecinna i niedoświadczona Wiktoria Hanowerska zostaje kolejną królową Anglii. Już w trakcie pierwszego sezonu obserwujemy jak ta infantylna dziewczyna zmienia się w dojrzałą kobietę odpowiedzialną za jedno z największych mocarstw. W kolejnych widzimy, jak królowa Wiktoria dobrze radzi sobie w świecie polityki.

A ponadto obserwujemy, jak rozwija się jej związek z księciem Albertem, czy jak wyglądają narodziny jej dzieci. Wiktoria była jedną z najdłużej panujących władczyń europejskich (panowała ponad 60 lat), a także jedną z najbardziej charyzmatycznych kobiet w historii.

The Royals (2015-2018), 4 sezony, zakończony

The Royals

Drugi, obok the Crown, serial inny niż pozostałe. Mamy bowiem czasy współczesne. Anglią nie rządzi dynastia Windsorów, a znacznie bardziej liberalna fikcyjna rodzina Henstridge. Każdy jej członek ma problemy ze sobą i mają je również ze sobą nawzajem. To ludzie zniszczeni pieniędzmi, władzą, pożądaniem. Nie brakuje w nim intryg rodem z Plotkary, pięknych kobiet i przystojnych mężczyzn.

 Królowa to Helena – bezduszna manipulatorka. Zresztą, reszta rodziny wcale nie jest lepsza. Warto obejrzeć, ale od razu uprzedzam, że jest to serial z kategorii mega guilty pleausre, bo niczego pożytecznego to oglądanie nie przyniesie.

Hiszpańska księżniczka (2019-2020), 1 sezon, trwa

Seriale o królowych - hiszpańska księżniczka

A na koniec taki troszkę smaczek, bo główna bohaterka jest, jak sam tytuł wskazuje, księżniczką hiszpańską. Ale Katarzyna Aragońska (córka hiszpańskich władców Izabieli i Ferdynanda) ma zostać żoną następcy tronu – Artura, księcia Walii. Przybywa na dwór i ze swoimi dworkami musi dostosować się do panujących tu obyczajów. Obserwujemy trochę miłosnych intryg, na przykład wtedy, gdy dowiadujemy się, że miłosne listy od przyszłego męża były w rzeczywistości pisane przez jego brata – Harry’ego.

Seriale o królowych – podsumowanie

Wiele z tych historii jest podobnych, bo niezbyt oryginalne było życie pełne etykiety w czasach średniowiecznej Anglii. Ale każda z nich to inna opowieść o intrygach, miłości, wojnie i o tym, co bycie w danej sytuacji wymusza na człowieku. Dlatego właśnie z tak wielką przyjemnością oglądamy seriale o królowych, o królach, o monarchach ogólnie. Czekam z niecierpliwością na kolejne.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Magdalena

    Oprócz dwóch seriali The Crown i Wiktorii obejrzałam wszystkie. Polecam wszystkim.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Magdalena Bród

Kompletnie zapalona serialomaniaczka. Uwielbia zarówno te nowe, jak i te sprzed 15 lat. Bardzo się smuci, gdy serial ma tylko jeden sezon.