Najlepsze seriale o milenialsach

j
}

Data: 29 stycznia 2019

Milenialsi albo jak ktoś woli pokolenie Y, to osoby urodzone mniej więcej (bo różni specjaliści podają minimalnie zróżnicowany zakres) w latach 1980-2000. O tym pokoleniu, krąży wiele negatywnych opinii, a nawet zostało okrzyknięte straconym pokoleniem. Przyszło im (nam w sumie) żyć w stosunkowo trudnych warunkach społeczno-ekonomicznych, powodowanych bardzo szybkimi zmianami związanymi z rozwojem nowych technologii i globalizacją. Ta wybuchowa mieszanka stworzyła bardzo specyficzny typ człowieka, który mimo a może dlatego, że ma bardzo szerokie możliwości pod względem wyboru swojej ścieżki życiowej – zarówno prywatnej, jak i zawodowej, często nie może znaleźć swojego miejsca na świecie.

Zobacz najlepsze seriale o milenialsach!

Jess i chłopaki (2011-2018)

e16ab50215dabcc7f9fd5b1de4b8.1000
Program TV

Jess i chłopaki to bardzo przyjemna komedia opowiadająca o grupce przyjaciół mieszkających w lofcie 4D. Perypetie Jess, Nicka, Schmidta i Winstona mogą przypominać trochę kultowych Przyjaciół w wersji dla pokolenia Y. Choć moim zdaniem postacie są trochę przerysowane, zwłaszcza słodka naiwność i energia główniej bohaterki mnie poraża, serial zdobył rzeszę wiernych fanów i przetrwał bez większych wpadek dobre siedem sezonów. Dzięki śledzeniu losów tej grupki z bardzo różnymi osobowościami obserwujemy plejadę problemów i sposobów na radzenie sobie z nimi, a dzięki temu budujemy niejednowymairowy obraz współczesnych milenialsów.

Dziewczyny (2012-2017)

dziewczyny girls 1
spidersweb

Nie ma w tym zestawieniu tak bardzo realistycznego obrazka, jak ten serial. Można się kłócić o to, czy jednak nie jest aż tak prawdziwy, jak go opisują, jednak uważam, że to bardzo ważna pozycja serialowa traktująca o milenialsach, którą każdy powinien obejrzeć. Może sześć sezonów to za dużo, więc uznajmy, że jeden to must watch. Serial ten budzi we mnie bardzo rozbieżne uczucia. Pokazuje co prawda życie młodych kobiet pokolenia Y, które nie wyglądają jak z Instagrama a ich życie zawodowe i prywatne to pasmo nieustających porażek. Jednak ich relacje z przyjaciółmi, określone bardzo samolubnie i niedające żadnej satysfakcji, a wręcz obciążające, powodują, że tracę humor. Ale ostatecznie chyba cieszę, się, że coś takiego zostało stworzone, ponieważ oglądanie dream girls w wyidealizowanych zmysłowych scenach seksu na ekranach, jest frustrujące i nie oddaje rzeczywistości.

You’re the Worst (2014-)

youre the worst season 4
Photo courtesy of FX Networks / Autumn de Wilde

Jeśli przedstawić perypetie głównych bohaterów – Jimmy’ego i Gretchen, w wielkim skrócie, wydaje się, że to jedna z najsmutniejszych i najżałośniejszych historii miłosnych ostatnich czasów. Nasi bohaterowie są po trzydziestce, nie mają stałej pracy i raz po raz popadają w depresję czy odcinają się od świata, szukając swojego miejsca na świecie. Ale to tylko tło. Fabuła serialu opiera się na trudnej miłości między wspomnianymi bohaterami. Na ekranie obserwujemy rozkładanie na czynniki pierwsze każdego aspektu miłości, która jest trudną, ze względu na bariery komunikacyjne między Jimmim i Gretchen oraz ich przeszłość. Całość jednak jest niezwykle elegancko odciążona przez dobry humor.

ZOBACZ TEŻ  Seriale Sci Fi Netflix - 7 najlepszych propozycji

Crazy Ex-Girlfriend (2015-)

ynvhy11mvminhikgfshi
TV Club – The AV Club

Ten musical opowiada o Rebecce Bunch, która cierpi na depresję i jest niezadowolona ze swojego życia, dlatego pewnego dnia postanawia rzucić dobrą pracę w kancelarii prawniczej oraz sprzedać mieszkanie na Manhattanie i przeprowadzić się do West Covina w Kalifornii. Wszystko po to, aby odnaleźć siebie, ale przede wszystkim zdobyć wymarzonego mężczyznę. To właśnie za młodzieńczą miłością, zobaczoną przelotem na ulicy Nowego Yorku wyrusza nasza główna bohaterka, jednak ukrywa swoje prawdziwe zamiary. Serial w odpowiednich proporcjach przedstawia nam elementy musicalu, komedii i dramatu. Rebeca jest milenialsem, który poszukuje swojego miejsca na świecie i uzależnia życiowe szczęście od miłości, nie zaś kariery.

Master of None (2015-)

ExDStill MON 204 205 160929 004125 R.0
Eater

Serial ten to komedio-dramat, który niezwykle przyjemnie opowiada o życiu trzydziestokilkulatków. To, że ogląda się go stosunkowo lekko nie dzieje się dlatego, że jest odrealniony i odrywa od rzeczywistości. Wręcz przeciwnie. Doskonale oddaje nastroje wielu milenialsów na całym świecie, którzy zmagają się z samotnością, chodzą na dziesiątki nieudanych randek, stale poszukując bliskości. Bohaterzy serialu są niezwykle przyjemni i ze spokojem przyjmują swoje niezbyt udane życie, nie tracąc przy tym humoru. Bardzo podobają mi się elementy walki z rasizmem, stereotypami i przełamywanie poprawności politycznej. Twórcy robią to świetnie, ponieważ nie wskazują na stricte dobre lub złe sposoby zachowania, lecz wyjaśniają, że nic nie jest czarno białe, a prawda leży gdzieś pośrodku.

Mr. Robot (2015-)

mr robot finale delay hed 2015
Adweek

Seria ta opowiada o młodym mężczyźnie, który jest świetnym hakerm, ale i socjopatą. Eliot nie może pogodzić się ze stanem społeczeństwa, konsumpcjonizmem i dominacją korporacji w świecie. Główny bohater wraz z tytułowym Mr. Robotem oraz innymi zaangażowanymi idealistami chcą odmienić losy świata i wszelkie patologie związane z globalnym, informacyjnym społeczeństwem. Tło społeczno-ekonomiczne oraz rozważania Eliota na temat kondycji współczesnego świata doskonale obrazują realia, z którymi muszą się mierzyć współcześni młodzi ludzie. Doskonale ukazano jak cienka jest granica między całym dobrodziejstwem, jakie daje technologia, a wszelkimi konsekwencjami, jakie niesie ze sobą bycie on-line.

Tropiciele (2016-)

8190 1.7
Filmweb

Seria to opowieść o Dory Sief, która prowadzi nudne, niesatysfakcjonujące życie zwykłego milenialsa. Gdy dowiaduje się, że jej znajoma ze studiów, której prawie nie pamięta, zaginęła – postanawia ją odnaleźć. Tropienie koleżanki staje się jej obsesją. Fabuła tego serialu opiera się na wątku kryminalnym, który nadaje całości mrocznego i wciągającego charakteru. Obserwujemy amatorskie śledztwo Dory i jej przyjaciół, a także ich problemy dnia codziennego. Piątka głównych bohaterów to dwudziestokilkulatkowie, którzy są znudzeni swoim, jak uważają, nic nieznaczącym życiem i dla oderwania się od bezsensownej rzeczywistości, prowadzą poszukiwania zaginionej dziewczyny. Ani życie prywatne, ani zawodowe nie ma dla nich większego znaczenia. Sama już nie wiem, czy autorzy serialu kpią z najbardziej stereotypowego wizerunku milenialsa, czy pokazują nam, jak to wygląda z ich perspektywy.

ZOBACZ TEŻ  Najbardziej wyraziści serialowi ojcowie - poznaj 17 bohaterów

Love (2016-2018)

love 304 unit 01277 r1
Czas Kultury – Kwartalnik społeczno-kulturalny

Ten serial w całości poświęcony jest dwójce milenialsów, a dokładnej ich relacji. Trudna miłość w wersji dla milenialsów oznacza, że zamiast klasycznych przeciwności, jakie spotykały parę kochanków w przeszłości, jak np. różne pochodzenie majątkowe czy etniczne, na przeszkodzie stoją problemy emocjonalne, uzależnienia, a także kariera. Obserwujemy relację miłosną, między mało atrakcyjnym, ale przemiłym i przyjemnym Gus’em a Mickey – piękną imprezowiczką, która trochę się pogubiła. A raczej bardzo się pogubiła, ponieważ nasza bohaterka ma komplet uzależnień. Jest tu również pokazane, co oczywiste dla milenialsów, że miłość nie jest kwestią wyglądu, popularności czy innych nadzwyczajnych umiejętności. To uczucie spotyka bardzo różnych ludzi, także tej samej płci i nie istnieją podziały, takie jak prezentowała popkultura jeszcze niedawno.

Broad City (2014-)

broad city still1
Time Magazine

Sitkom ten może pod kilkoma względami przypominać opisywane wcześniej Dziewczyny, jednak bohaterki Broad City charakterami znacząco różnią się od poprzedniczek. Po pierwsze ich stan materialny i zawodowy nie jest uważany za przejściowy. Ta karuzela biedy, którą sobie fundują, zdaje się nie mieć końca, ponieważ same bohaterki nie są zainteresowane karierą, a nawet jakąkolwiek pracą. Jedyne czemu chcą się w życiu poświęcić, to buszowanie w Internecie i marihuana. Ilana i Glazer prowadzą mocno imprezowy tryb życia i nie interesuje ich zmiana swojego stanu. Serial nie skupia się na ukazywaniu wątków miłosnych, lecz doskonale oddaje nastroje młodych ludzi związane z ciągłym funkcjonowaniem w sieci i pogardą dla eleganckiego i wystawnego życia, na które wbrew temu co, nam mówiono, nie każdy może sobie pozwolić.

You (2018-)

serial ty.jpeg
Elle

Dramat ten nie skupia się na opisywaniu życia milenialsów, lecz ukazuje złożony obraz internetowej rzeczywistości, w której żyjemy. Główny bohater – Joe, poznaje uroczą młodą pisarkę i obdarza ja uczuciem. Nie jest to jednak zwykła miłość, lecz obsesja, która bardzo mocno wpływa na wszystkich bohaterów serialu. Fabuła opiera się na ukazywaniu najróżniejszych metod, jakie może stosować stalker w obecnym świecie. Autorzy zdają się przestrzegać młode osoby przed tym, co i ile udostępniają w Internecie. W takim świecie funkcjonują i muszą sobie z nim radzić milenialsi. Ilość możliwości, jakie pokazuje nam globalna wioska, rosną wprost proporcjonalnie do ilości zagrożeń, które mogą wyniknąć z takiego stanu rzeczy.

DOŁĄCZ DO DYSKUSJI I SKOMENTUJ

1 komentarz

  1. Marcelina Kulig

    Najbardziej lubię „Dziewczyny”. Bohaterki są strasznie irytujące, ale i tak oglądam ich perypetie. Pewnie ze względu na sporą dawkę humoru i realizm. Poza tym produkcja jest lekka, nadaje się na popołudniowe oglądanie.

    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O autorze

Karolina Obajtek

Na zabój zakochana w kotach, administracji, jedzeniu i social mediach, w których głosi ekologiczne idee. Seriale ogląda na odstresowanie, ale nie pogardzi ambitnymi produkcjami. Uważa, że popularne serie doskonale oddają nastroje społeczne i dzięki nim jak w soczewce można podglądać życie ludzi. Mentalnie jeszcze jest nastolatką oraz dzieckiem lat 90. i z sentymentem odnawia niegdyś oglądane produkcje.